Kamervragen Eversdijk over financiële strop herindeling 12, 9,98 V UITGEREKEND BIJ JUMBO: 199 1 'Wij willen het dagelijks leven van Schouwen-Duiveland in ether brengen' Campagne statenverkiezingen CDA in Zierikzee van start Omroep Schouwen-Duiveland binnenkort van start Horeca wil J. Hendrikse in commissie Zomerbus ter sprake in commissie Grafrechten Westhoek gaan omhoog jongeren reizen: A lumbo is beter dan u denkt. Export Begroting recreatie Brouw DONDERDAG 19 JANUARI 1995 NR 25708 3 De foyer van restaurant Mondragon was tot en met de laatste plaats bezet. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Senator H. Eversdijk (CDA) gaat kamervragen stellen over de fi nanciële gevolgen van de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland. Hij zegde dit gisteren toe tijdens de algemene ledenvergadering van het CDA af deling Zeeland in Zierikzee. De ledenvergadering was tevens de officiële start van de campagne voor de statenverkiezingen van 8 maart. Lijstaanvoerder voor deze verkiezingen is de huidige gedeputeerde A. Dek. Vierde op de lijst staat ge deputeerde L. Nederhoed-Zijlstra uit Dreischor. Zij is een van de drie Schou- wen-Duivelandse kandidaten. P. Berrevoets-Ringelberg uit Kerkwerve staat op een verkiesbare elfde plaats. M. Ganzeman uit Zierikzee neemt de negentiende positie in op de lijst. Op dit moment heeft de partij vijftien zetels. De toezegging van Eversdijk tot het stellen van kamervra gen was een reactie op een vraag van het Zierikzees raads lid C. J. P. M. Kalwij-Snel. Zij wilde weten wat men op pro vinciaal en landelijk niveau wil doen om de financiële te genvaller op te vangen van de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland. Onlangs werd bekend dat door bezuini gingen op het gemeentefonds en wijzigingen in de verfij ningsregeling, die het ministe rie van binnenlandse zaken voorbereidt, de nieuwe ge meente Schouwen-Duiveland een strop van zestien miljoen boven het hoofd hangt. Oproep tot actie Eerder op de avond deed ook lijstaanvoerder Dek een op roep tot actie naar de rijksover heid inzake de gemeentelijke herindeling. Volgens hem is het „ongepast", dat tijdens de rit de spelregels veranderd worden. Dit brengt het draag vlak voor herindelingen in de toekomst in gevaar. Deze is na melijk mede afhankelijk van de randvoorwaarden, aldus Dek. Mochten de plannen van binnenlandse zaken toch nood zakelijk zijn dan acht hij een overgangsregeling op zijn plaats Ook de nieuwe winkelslui tingswet kwam aan de orde in de forumdiscussie die als af sluiting van de vergadering gold. Behalve Eversdijk na men ook gedeputeerde Dek en de landelijke kandidaat voorzitter van het CDA, Hans Helgers, deel aan deze discus sie. Volgens Helgers gaat de nieuwe winkelsluitingswet, die openstelling op zondag mo gelijk maakt, niet alleen over de-regulering, maar ook over het type samenleving dat de burgers wensen. „Is dit een samenleving zonder of met rustpunten om bijvoor beeld naar de kerk te gaan of inhoud te geven aan sociale verbanden", zo vroeg hij zich openlijk af. Wat het CDA be treft moet de zondagsrust ge handhaafd blijven. Een samen leving die uitsluitend gericht is op consumptie en economie is volgens Helgers ongewenst. Rampjaar Het CDA Zeeland gaat de sta tenverkiezingen in met de leus 'Alle hens aan (Adri) dek'. Vol gens lijstaanvoerder Dek een leus waar hij volledig achter kan staan. „Er zit actie achter en die gaan we voeren", zo hield hij zijn partijgenoten voor. Het CDA heeft een goede verkiezingsuitslag broodnodig om het rampjaar 1994 naar de geschiedenisboeken te verwij zen. In Zeeland wil de partij dit be werkstelligen met vier verkie zingsthema's: een slagvaardige provincie, een dienstbare pro vincie, een schone provincie en een inspirerende provincie. In het verkiezingsprogramma be ogen de christen-democraten een breed samengesteld college van gedeputeerde staten. Op economisch gebied wil het CDA met het aantrekkelijker maken van de Zeeuwse havens de sociaal-economische positie van de provincie, verbeteren. Daarnaast acht men ondersteu ning van het midden- en klein bedrijf van groot belang en die nen nieuwe ontwikkelingen in de landbouw en visserij te wor den gestimuleerd. Eveneens van groot belang acht de partij het behoud van de huidige NS-stations in de provincie. Volgens het CDA is terughoudendheid geboden bij de aanleg van nieuwe wegen. Uitzondering hierop vormt de Westerschelde Oeververbin ding. De uitbouw van niet- massale recreatie in het Zeeuwse achterland wordt on dersteund. Aan de kust acht het CDA het daarentegen nood zakelijk met name kwaliteits verbetering na te streven. ZIERIKZEE - Er is maar één kleine opmerking nodig om bij radio-amateur in hart en nieren, Hans Kik uit Brouwershaven nostalgische herinneringen boven te halen. Aan de tachtiger jaren, toen hij samen met An- dré Brouwer uit Noordgouwe en Martin Ramondt uit Zierikzee de drijvende kracht vormde achter Radio Smalstad. Een piratenzender die in Brouwershaven en directe, omgeving een grote luisterdichtheid genoot. „We waren in het programma Bingo juist de rollade van de slager aan het verloten toen de politie binnen viel. Dat was te horen in de uitzending, zodat heel Brouwershaven uitliep om te kijken of het echt waar was. We werden als gladiatoren afgevoerd tussen enkele honderden mensen die stonden te kijken." 'iDe tijd van de illegale radio zenders is al lang voorbij, maar het enthousiasme waarmee Kik, Brouwer en Ramondt ra dioprogramma's maken is nog even groot. Kik is al jaren ac tief bij de ziekenomroep No men Nescio en samen met Brouwer, Ramondt, Leendert Jordaan uit Zonnemaire en Aad Conijn uit Dreischor stond hij aan de wieg van Omroep Schouwen-Duiveland. De nieu we lokale radio-omroep die binnen enkele maanden de lucht ingaat om de bevolking van Schouwen-Duiveland te voorzien van programma's van 'eigen bodem'. „We willen het dagelijks leven van Schouwen- Duiveland in de ether brengen', aldus Kik en de voorzitter van het dagelijks en algemeen be stuur van de omroep, Lammert Blikman. Beide heren zijn van mening dat Omroep Schouwen-Duive land hiermee een goede aan vulling kan zijn op de radio programma's van Omroep Zee land. „Op Schouwen-Duive land woont maar tien procent van de totale bevolking van Zeeland. Daarom is het logisch dat Omroep Zeeland relatief weinig items van Schouwen- Duiveland in haar program ma's heeft." Kik en Blikman stellen zich voor dat Omroep Schouwen-Duiveland daarop zal inspelen door onderwerpen op te pakken die voor Omroep Zeeland minder belangrijk zijn, maar die de bevolking van Schouwen-Duiveland toch in teressant vindt. „Bijvoorbeeld koormuziek uit de regio, bij eenkomsten van plattelands vrouwen en andere verenigin gen." De programmering van de nieuwe omroep omvat een reli gieus, een dieren-, een landbouw-, een kinder- en een jongerenprogramma. Muziek van eigen bodem en het verle den van Schouwen-Duiveland. Elke dag van 18.00 tot 19.00 uur wordt een programma gepre senteerd waarin de dagelijkse actuele gebeurtenissen op Schouwen-Duiveland worden belicht. Op weekdagen wordt uitgezonden van 16.00 tot 21.00 uur, terwijl de nieuwe lokale omroep op zaterdag en zondag van respectievelijk 08.00 tot 21.00 uur in de lucht zal zijn. „En we dromen van uitzendin gen die non-stop 24 uur per dag doorgaan. Dan zijn mensen ge neigd hun radio constant op de zender te laten staan." Of die droom ooit zal worden verwezenlijkt hangt af van het aantal vrijwilligers dat zich ganmeldt om Omroep Schouwen-Duiveland in de lucht te houden. Want de nieu we zender moet gaan draaien op mensen die het radiowerk uitsluitend voor hun plezier doen. De kosten voor appara tuur en inrichting moeten wor den gedekt door de opbrengst van reclameboodschappen en wellicht een aantal donateurs. De omroep wordt door de re gionale gemeenten niet gesub sidieerd. Blikman en Kik zijn ervan overtuigd dat deze basis niet te wankel is. „De ervaring bij andere lokale omroepen leert dat het kan." Op dit mo ment hebben zich ongeveer der tig vrijwilligers aangemeld als mogelijke medewerkers. „Het is voldoende om mee te begin nen maar het prettigste zou zijn wanneer we over zo'n hon derd medewerkers konden be schikken." De zendmast van de nieuwe ra diozender komt op de graansi lo die bij het Zierikzeese ha venkanaal staat. De studio wordt ingericht in een daar vlakbij gelegen loods, waarin tot voor kort de kantine en het laboratorium van het (inmid dels gefuseerde) Cebeco waren ondergebracht. „Die ruimte is beschikbaar gesteld door Ri- nus Roon." Om de omroep te kunnen oprichten was ook een contract nodig waarin de uitge ver van een regionale krant verklaarde geen bezwaar te hebben tegen het uitzenden van reclamespotjes. Deze over eenkomst werd afgesloten met Medewerkers van de nieuwe Omroep Schouwen-Duiveland, v.l.n.r. Hans Kik, Lammert Blikman en André Brouwer. (Foto: Joop van Houdt). uitgeverij /drukkerij Laken- man Ochtman, waar onder meer de Zierikzeesche Nieuws bode wordt gemaakt. Op basis van de representativi- teitsverkléfring die werd afge geven door de gemeenten Zie rikzee, Brouwershaven, Duive- land, Bruinisse (en naar ver wachting binnenkort ook Mid- denschouwen) werd een zend vergunning aangevraagd bij het Commissariaat voor de Me dia. Om te kunnen beginnen heeft Omroep Schouwen-Dui veland yan het ministerie van verkeer en waterstaat een zen dergoedkeuring nodig en de toewijzing van een frequentie waarop men mag uitzenden. Voorzitter Blikman verwacht dat dit alles binnen enkele maanden rond zal zijn. „Ik denk dat we tussen 1 mei en 1 oktober met de uitzendingen kunnen beginnen." De nieuwe radiozender wordt geleid door een dagelijks be stuur, dat behalve door Blik man, wordt gevormd door Mar leen Gogherman en Sander den Haan. Mensen die werden bin nen gehaald vanwege hun be stuurlijke ervaring. „Radio is niet alleen plaatjes draaien en programma's maken. Er moet ook contact worden gehouden met het Commissariaat voor de Media en met bedrijven die re clamespotjes maken of andere diensten leveren. Daarvoor is een zakelijk benadering nodig. André Brouwer en Leo Jordaan vormen samen met de leden van het dagelijks bestuur het algemeen bestuur, terwijl de drie andere mede-oprichters van de omroep actief zijn als adviseur. Natuurlijk zijn zij ook betrokken bij het maken van de radioprogramma's, waarbij Brouwer als hoofdre dacteur de eindverantwoorde lijkheid neemt. De programma's worden kri tisch beluisterd en getoetst door een programmaraad be staande uit zeventig mensen, afkomstig uit alle geledingen van de bevolking. „Zij hebben een controlerende en advise rende functie en we hopen dat ze zo enthousiast worden dat ze ook een stukje radioprogram ma willen vullen." De mede werkers van de nieuwe omroep willen graag samenwerken met de twee radiozenders die reeds op Schouwen-Duiveland actief zijn: de Stichting Lokale Om roep Westerschouwen (SLOW) en de ziekenomroep Nomen Nescio. „Daar kunnen wc alle maal voordeel van hebben." BURGH-HAAMSTEDE - De afdeling Schouwen-Duiveland van Horeca Nederland wil zich in de onderzoekscommissie naar het handelen van wethou der C. W. Veerhoek laten verte genwoordigen door haar* be stuurslid J. Hendrikse uit Noord welle. Maandagavond, meteen na af loop van de raadsvergadering, zeiden voorzitter P. den Dek ker en secretaris H. Simmers hun belangen in handen te ge ven van regioconsulent N. Lambregts. Momenteel geven zij de voorkeur aan Hendrikse omdat hij al deel uitmaakt van het sectoraal overleg. Volgens de waarnemend ge meentesecretaris van Wester schouwen zijn er al wat namen gevallen van mogelijke com missieleden, maar is nog nie mand officieel aangezocht er in plaats te nemen. Ook is nog niet duidelijk of de commissie de functionele sa menstelling krijgt, zoals maan dag door b en w voorgesteld. Drie onafhankelijke bestuur ders in plaats van één namens gemeente, één namens horeca en één onafhankelijke, is even eens een mogelijkheid. BURGH-HAAMSTEDE - De commissie openbare werken vergadert vandaag om 19.30 uur in het gemeentehuis van Westerschouwen. Op de agen da staat onder meer de zomer bus en het parkeerbeleidsplan. Verder zal aan de orde komen het parkeerverbod op de toe gangsweg naar het parkeerter rein achter de Rooms-Katholie- ke kerk en het fiets/voetpad langs de Kloosterweg. De ver gadering is openbaar en het aanwezige publiek kan, indien gewenst, kort het woord voe ren. BURGH-HAAMSTEDE - De kosten van het begraven van een overledene worden de ko mende jaren in de gemeente Westerschouwen hoger. De ge meenteraad is akkoord gegaan met een jaarlijkse verhoging van de tarieven van vijftien procent voor de komende drie jaar. De gemeente past sinds enkele jaren flink bij op het ter aarde bestellen van haar overleden inwoners. Slechts twintig pro cent van de kosten wordt ge dekt door inkomsten. De lan delijke norm voor het dek kingspercentage ligt momen teel op 50 procent. Verzet tegen de kostenverho ging kwam in de raad van één van de drie PvdA-raadsleden en de WD-fractie. „Dit is een andere dan andere voorzienin gen," concludeerde WD- fractieleider C. A. Hoorweg. Vijf procent „Een afweging van inkomsten tegen uitgaven gaat hier in mindere mate op. Dit is een pri maire dienst van de overheid aan de burger," zei de eerste man van de PvdA J. C. Hen drikse. Beiden stelden voor de verhoging te beperken tot vijf procent. Tben het op stemming aan kwam, bleek de raad met een meerderheid van welgeteld één stem voor verhoging van de ta rieven. Vanaf 1 januari van dit jaar tot en met 1 januari 1998 gaan die nu telkens met vijf tien procent omhoog. Advertentie CLub Escolette, My Way, en we hebben nog veel meer reisburo M van ygg? oevcfen DAM 3, ZIERIKZEE. 01110-15036 Advertentie EDETTOILETPAPIER SJ 98 8 rol dubbellaogs van 4,49 voor COCA COLA "f 99 fles a 2 liter van 2,79 voor NU WET ARIEL FUTUROF ARIEL FUTUR COLOR pok o( novulzak a 1,5 kilo, NU Met 3 gratis zegels! 69 KIPFILET kilo van 17,90 voor DE RUYTER CHOCOLADEHAGEL melk of puur, pak 400 gram van 3,29 voor BOERENWIT "1 heel brood. 800 gram, gratis gesneden NU Deze aanbiedingen zijn geldig t/m 21 januari 1995* Bel voor de dichtstbijzijnde Jumbo grotis onze klontenservice 060220161 Verwachting t/m maandag 23 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neers'ag 40% Min.temp. 0 graden Middagtemp. 5 graden Windkracht zuidw. 6 Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 3 graden Middagtemp. 8 graden Windkracht zuidw. 6 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 6 graden Middagtemp. 7 graden Windkracht zuidw. 6 ZON- EN MAANSTANDEN 20 jan. Zon op 08.37, onder 17.03 Maan op 21.46, onder 09.43 Laatste Kwartier: 24 jan. (05.59) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De dag begint met regen en eindigt met opklaringen. Van avond en vannacht is het bewolkt en het regent langdurig. De minimum temperatuur ligt rond de 6 graden. Ook morgenochtend regent het nog maar in de middag klaart het van het westen uit op. Mogelijk ontstaat er in het westen in de avond een en kele bui. De middagtemperatuur wordt ongeveer 8 graden. De wind is vannacht zuidelijk en matig tot vrij krachtig, 4 tot 5, aan de kust staat een stormachtige wind of mogelijk een storm, 8 9. Morgenochtend draait de wind naar het zuidwesten en neemt af om later op de dag weer toe te nemen, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard, 7. Het weekeinde ziet er wisselvallig uit. Zaterdag lijkt nog de beste dag te worden met een wisselende bewol king, enkele buien en niet al te veel wind. Zondag wordt een stormachti ge regendag. AALSMEER - De export van Nederlandse bloemen en plan ten is vorig jaar met ruim 5 procent gestegen tot 6,5 mil jard gulden. In 1993 was de stij ging nog 4,8 procent. De groei komt vooral door de vraag naar snijbloemen in „nieuwe markten" zoals Rusland en Tsjechië. BROUWERSHAVEN - Een uit spraak over de wenselijkheid van een speciale recreatiebe groting, dat vraagt het college van b en w van Brouwershaven vanavond van de leden van de commissie financiën. De commissie financiën verga dert vanavond, donderdag, in het stadhuis in Brouwersha ven. De vergadering begint om 19.30 uur. Behalve de recreatie begroting ook op de agenda een herschikking van de bud getten en kredieten. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3