'Aquarelleren is voor mij de kunst van het weglaten' dichters <D Expositie Adriaan van der Valk in De Bewaerschole Eén directeur voor twee basisscholen Strafwerk Even slikke Altijd nog goed EHBO-cursus DINSDAG 17 JANUARI 1995 NR 25707 5 <D Eenzaam Wat woonde hij daar eenzaam in het grote Amsterdam En wat was hij dan toch blij Als hij er een tegen kwam Hij had toch wel wat vrienden Die zeiden wel eens spontaan Hallo beste vriend Wij komen wel eens aan Als hij dan voor het raam zat En keek dan wat op zij Dan dacht hij daar komt een vriend Nee hoor hij ging voorbij Hij had het in de gaten En zwaaide wel een keer. Maar als je maar alleen bent Dan wil je wel iets meer. Al is het maar een praatje Zo eventjes terzij Dan ben je met dat bezoekje tevreden en o zo blij Wat heb je aan dat beloven en dat groot gebaar Het is overal te doen dat is vast en zeker waar Het is niet leuk voor de mensen die alleen maar zijn Die moet je niet beloven dat vinden ze niet fijn Dus lieve beste mensen neem een uurtje vrij zet je eigen werk maar eventjes op zij En als je dan weer weg gaat je slaat de deur dan dicht Weet je wat je achter laat Een vrolijk gezicht. Joh's Folmer, Nieuwerkerk Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Adriaan van der Valk bij enkele van zijn werken. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - „In mijn werk is de werkelijkheid nog wel herkenbaar, maar het is niet de werke lijkheid zoals ik die gezien heb. Ik voeg er iets aan toe". Aan het woord is Adriaan van der Valk. Tot en met zaterdag 4 februari exposeert hij een deel van zijn werk onder de titel Schouwen in aquarel in De Bewaer schole in Burgh-Haamstede. Te zien zijn 27 aquarellen van de hand van Van der Valk. Het is voor Van der Valk de eer ste keer dat hij zijn werk in De Bewaerschole aan den volke toont. Eerder exposeerde hij onder meer in Ede en Herkin- gen. Zijn liefde voor de kunst begon al tijdens zijn opleiding aan wat toen nog de Kweek school heette. „Toevallig zat ik toen in een groep waar er meer waren die gek waren van teke nen en schilderen. Dat werd ook enorm gestimuleerd en we hebben onze opleiding ook af gesloten met een expositie." Onderwijs Voordat hij zelf actief werd als schilder probeerde Van der Valk zijn liefde voor de kunst over te brengen op de basis schoolleerlingen aan wie hij les gaf. Hij toonde hen schilde rijen, maar vertelde er ook een verhaal bij. Verder organiseer de hij uitstapjes naar galeries en musea. „Ik heb eens iemand horen zeggen dat als je kinde ren niet voor hun tiende jaar over de drempel van een mu seum trekt je ze voor eeuwig kwijt bent als museumbezoe ker. En daar ben ik het wel mee eens", aldus Van der Valk. Hij zette de kinderen ook aan het aquarelleren en was onder de indruk van de spontaniteit waarmee de kinderen aan het werk gingen. „Volwassenen hebben vaak als ze schilderen bij het begin al voor ogen wat het moet worden. Kinderen schakelen heel gemakkelijk over en wat eerst een dier leek te worden wordt ineens iets an ders", aldus Van der Valk. Zelf laat hij zich bij het schil deren van aquarellen inspire ren door het Schouwse land. „Wat er zo mooi is aan Schou- wen-Duiveland? Licht en ruimte, dat was het eerste dat mij opviel", aldus Van der Valk. „Ik kan niet uit leggen wat er precies anders js, maar het licht in Zeeland is heel anders dan in de rest van Nederland. En wat mij ook enorm aanspreekt is de vrucht baarheid van het land. Ik denk dat op Schouwen-Duiveland dingen behouden zijn gebleven die elders in Nederland al ver loren zijn gegaan". Van der Valk trekt er voor zijn aquarellen niet met de schil dersezel op uit. „Buiten maak ik alleen wat krabbels, wat ru we schetsen", aldus de kunste naar. Vervolgens wordt de ru we schets omgezet in een aqua rel. „Ik schilder niet de werke lijkheid zoals ik die op dat mo ment zie. Ik laat dingen weg en ik voeg er dingen aan toe. Aquarelleren is voor mij vooral de kunst van het weglaten". Schouwen Het is de ervaring van Van der Valk dat wie begint met teke nen en schilderen op een ande re manier naar natuur en land schap gaat kijken. Zelf ge bruikt hij het werkwoord schouwen om aan te duiden wat hij bedoelt. De titel van de expositie heeft wat dat betreft dan ook een dubbele betekenis. „Zelf probeer ik in mijn werk steeds weer een stapje verder te gaan. Ik schilder nu ook meer impressionistisch dan toen ik pas begonnen was. Je gaat bepaalde vormen loslaten en je gaat ook met vormen ma nipuleren", aldus Van der Valk. Hij vindt dat kunstenaars zich steeds verder moeten blijven ontwikkelen. „Je moet blijven veranderen, want als je stilstaat vind je de dood in de pot". Op de expositie in De Bewaer schole zijn vooral bloemen, landschappen en dorpsgezich ten te zien. Van der Valk ge bruikt naast aquarelverf ook wel goudverf en zilverzand. „Je moet er niet te veel van ge bruiken, maar het geeft wel een heel apart effect", aldus Van der Valk. Het werk van Van der Va-Ik is te zien in De Bewaerschole tot en met 4 februari. De Bewaerscho le is geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Van der Valk is woensdag 18, donderdag 19 en vrijdag 20 januari zelf aanwe zig in De Bewaerschole. Obs 't Staepel'of Renesse RENESSE - „Het is best een hele klus. Ik heb het er best druk mee, vooral omdat de fusie tussen beide scholen in theorie nog niet rond is. Dat houdt in dat er nu nog twee ouderavonden moeten worden georgani seerd. Dat we twee medezeggenschapsraden en ouderraden hebben en dat we twee schooladministra ties in orde moeten houden voor de inspectie en het bestuur." De leerlingen van de openbare basisscholen 't Staepel'of in Renesse en De Stove in Noordwelle merken er nog niet zoveel van, maar directeur P. F. J. Stal is druk in de weer met de beide scholen waarvan hij directeur is. Met zijn functie neemt Stal op dit moment op Schouwen- Duiveland nog een unieke positie in. Tot nu toe is hij de enige directeur die aan het hoofd staat van twee basis scholen. Over enige tijd komen ook de openbare basis scholen in Nieuwerkerk en Sirjansland via een fusie onder leiding van één directeur en Stal verwacht dat in de toe komt nog meer openbare basisscholen zullen volgen. „Met de huidige normen van het ministerie lijkt samen werking en fusie de enige manier om kleine basisscholen te behouden." De fusie tussen De Stove en 't Staepel'of krijgt dit jaar zijn beslag. Eigenlijk was het de bedoeling om reeds in 1994 samen te gaan, maar toen had De Stove op de teldatum 22 leerlingen, één te weinig om als nevenvestiging te kun nen blijven bestaan. Op dit moment is fusie wel mogelijk omdat De Stove inmiddels 28 leerlingen heeft. Ondanks het uitstel nam Stal, die vroeger alleen directeur van De Stove was, in augustus 1994 ook de leiding van 't Staepel'of op zich. Hij nam de plaats in van J. H. Blom, die zijn werkzaamheden als schooldirecteur aan het eind van het vorige schooljaar beëindigde. Sindsdien is Stal meestal te vinden in de basisschool in Renesse waar hij les geeft aan groep 7 en 8. Een halve dag per week is hij in De Stove voor het verrichten van administratieve werkzaamheden en overleg met de beide leerkrachten Alex Heijnen en mevrouw Frankhuizen, die de lessen op De Stove verzorgen. „Tussendoor kom ik ook wel eens even neuzen". Sinds januari komen de leer krachten van beide basisscholen twee keer per maand bijeen voor overleg. Dit gebeurt om beide scholen naar elkaar toe te laten groeien en op onderwijsgebied op elkaar af te stemmen. Volgens Stal is het de bedoeling om zoveel als mogelijk is gebruik te gaan maken van dezelfde onderwijssystemen. „Hoewel dat nooit helemaal mogelijk is omdat in Noordwelle vier groepen worden begeleid door één leer kracht, terwijl in Renesse twee groepen in één lokaal zit ten." Het is volgens de schooldirecteur ook de bedoeling niet te tornen aan de specifieke sfeer van beide scholen. „Het zijn allebei dorpsscholen, maar De Stove is nog meer verbonden bij het dorpsgebeuren. Dat komt onder meer tot uiting bij feesten als Sinterklaas en Koninginnedag die met het hele dorp worden gevierd." In het kader van het nieuwe beleid streeft de directeur er naar het onderwijs op beide scholen te presenteren als een eenheid; een doorgaande ontwikkeling die niet door broken wordt door de overgang naar een andere leer kracht of andere lesmethode. „Dat willen we bereiken door de materialen en methoden op elkaar te laten aan sluiten en door de leerkrachten te betrekken bij eikaars werk en leerkrachten." Stal is optimistisch over de toe komst van zijn scholen die samen 134 leerlingen tellen. „We zetten ons in om een vruchtbaar schoolklimaat te creëren voor de kinderen. Dat moet lukken denk ik." Onze school in Renesse is een leuke school. De nieu we meester is best wel aardig. Nog geen één keer hoefde hij strafwerk te geven. Onze oude meester gaf erg veel heel erg veel strafwerk. Jochem een vriendje van mijn heeft wel 14 blaadjes strafwerk gehad!! De meester is hier na de grote vakantie gekomen. We kregen ook een nieuwe handenarbeid juffrouw. Mar dat is niet alles want we kregen ook een nieuwe godsdienst juffrouw. Je kan best zeggen dat de hele school veranderd is. Dit jaar ga ik van school af (hoop ik). Ik zal de school wel missen maar toch hoop ik wel dat ik van school af ga. Sebastiaan Everaers, groep 8 Een nieuwe meester dat was even slikke. Maar na een week of twee was het wel kikke onze meester denkt vaak dat hij leuk is maar in veel gevallen heeft hij het mis. Niemand heeft ooit strafwerk gekregen. Dat is het leuke van leven. Bij de vorige meester negen strafblaadjes 3 keer op de gang. Van die meester werd je pas bang. Deze houd niet zo van straf geven. Dat is het leuke van het leven! Jochem Maas. groep 8 Op school is er veel veranderd we hebben één nieu we meester en twee nieuwe juffrouws. Maar het gaat altijd nog goed. Het is toch even wennen aan de nieuwe meester, maar onderhand zijn we wel aan hem gewend. Binnenkort gaan we naar het slag werkconcert. En groep 8 heeft EHBO en we hebben een andere juffrouw van handwerken en ook van godsdienst. Een paar weken geleden was er kyk en inloop avond. Dan mochten je ouders naar je werk komen kijken we hadden toen ook boeken verkocht we hadden er 200,- gulden mee verdiend. Dat was voor nieuwe boeken te kopen voor het documentatie centrum. Jacco Vasseur, groep 7 Op 10 januari 1995 begon groep 8 met de cursus EHBO. EHBO betekent Eerste Hulp By Ongelukken. We kregen het van 2 mevrouwen. Eén uit Renesse en één uit Breidorpe. We kregen eerst een sticker die we moesten opplakken, en daarna kregen we een boekje. De eerste les ging over het menselijke lichaam. Dan moeten we alles leren zoals: opperarm, ellepijp, heiligbeen enz. Ik zelf vind het tot nu toe leuk. Later moeten we elkaar ook verbinden. De cur sus duurt ongeveer 10 tot 13 weken. We kregen ook een examen dat geeft dokter Flach uit Renesse. Als je daar voor slaagt, krijg je een EHBO Jeugd diploma A. Nicolien Kooman. groep 8 Spelen en vallen in de sneeuw, getekend door Roelarme Kooman, 5 jaar. Sneeuwheuvel en sneeuwpop getekend door Krista Krijger, groep 4.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5