Meer dan duizend doden bij zware aardbeving in Japan Bezwaar tegen plaatsen van windmolens langs Waddenkust Aanvaring twee tankers en coaster op Hollands Diep Schade aan bomen door strooien zout bij vorst Vondst van twee lijken Afschuw over aanslag op vluchtelingen Overkoepelende organisaties Oranjeverenigingen gaan samen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Horizonvervuiling gevreesd LEEUWARDEN (ANP) - Het plaatsen van 200 tot 400 windturbines langs de Waddenzeekust stuit in Friesland op bezwaren van raadsleden, onderne mers, milieu-organisaties en bewoners. Grootste be zwaar is de horizonvervuiling die een lang lint van windturbines met zich mee brengt. Dat bleek maandagavond tij dens een hoorzitting in het pro vinciehuis te Leeuwarden. De provincie Friesland wil langs de Afsluitdijk en de Wad denzeekust een lang lint van windmolens plaatsen. Dat staat in het streekplan „Windstreek" dat eind vorig jaar is opgesteld. Behalve een grote concentratie van molens mogen er kleine parken wor den aangelegd met maximaal zes windmolens en hier en daar een alleenstaande molen. Het is de bedoeling dat de 200 tot 400 windturbines bij de eeuw wisseling 200 megawatt wind energie opwekken. De Friese Milieu Federatie, waartoe 32 organisaties beho ren, verzet zich niet tegen deze doelstelling. Maar de federatie is tegen de gekozen locatie langs de kust van de Wadden zee. De milieuorganisaties wil len liever dat de windturbines vanaf de kust meer landin waarts richting Leeuwarden komen. Dat is volgens de federatie landschappelijk beter en min der schadelijk voor overvlie gende vogels. Raadsleden en ondernemers uit de gemeente Dongeradeel denken dat de komst van de turbines toe risten afschrikt. De provincie Friesland beslist in mei over de definitieve plaats van de turbi nes. Zeeland Provinciale Staten in Fries land hebben in 1991 een conve nant met de rijksoverheid afge sloten om 200 megawatt wind energie op te wekken. De over heid wil het opwekken van duurzame energie verspreiden over heel Nederland. Zo heb ben Zeeland en Noord-Holland afgesproken rond de eeuwwis seling 250 megawatt windener gie te leveren. Als alle provincies hun afspra ken nakomen, zal over vijf jaar 1100 megawatt windenergie in Nederland worden opgewekt. Geladen met gasolie en stookolie WILLEMSTAD (ANP) - Op het Hollands Diep bij Willemstad zijn dinsdagochtend vroeg twee tankers met elkaar in botsing gekomen. Ook een coaster is geraakt. Volgens de politie te water zijn er geen slachtoffers en bestaat geen gevaar voor het milieu. De aanvaring vond plaats om kwart voor zeven, vlakbij de Volkeraksluizen. Het galt om de Belgische tanker Esso 6, ge laden met stookolie, en de Duitse tanker Greimerath die gasolie vervoerde. Het Duitse schip liep een lek boven de wa terlijn öp. Het gat is inmiddels gedicht. Een woordvoerder van Rijks waterstaat zei dat het schip een geringe hoeveelheid gasolie heeft verloren. Inmiddels zijn olieschermen gelegd om ver spreiding van de stof te voor komen. Volgens de politie te water raakte de Greimerath na de aanvaring ook een Nederland se coaster. Dit schip had geen lading aan boord. De Duitse tanker wordt weggesleept, zo dra de lading is overgepompt. Oorzaak onbekend De oorzaak van de aanvaring is nog onbekend. Volgens de poli tie was het zicht goed. De poli tie te water, de brandweer en Rijkswaterstaat zijn ter plek ke. Het ongeval heeft geen ge volgen voor het overige scheep vaartverkeer. UTRECHT (ANP) - Bomen langs wegen of in trot toirs hebben te lijden van strooizout. Dit stelt de Bo- menstichting in Utrecht. Volgens de stichting ge bruiken sommige wegbeheerders veel meer zout dan nodig is om wegen begaanbaar te houden. De afgelopen weken is in Ne derland op grote schaal zout gestrooid tegen de gladheid. De Bomenstichting verwacht dat veel bomen in de loop van het jaar te maken krijgen met groeistoornissen. Het strooizout vermengt zich met dooiwater en modder. De zoute brij loopt gedeeltelijk naar de wegkant en dringt door tot de boomwortels. Dit heeft in de zomer groeistoornissen tot gevolg, aldus de stichting. Bomen'tooien zich te vroeg in herfstkleuren en laten voortij dig hun blad vallen. Hierdoor bouwen ze weer onvoldoende reserves op voor het volgend jaar. Ook spatwater beschadigt de bomen langs de weg. Zoute wa terdruppels dringen via de bast, knoppen en wintergroene bladeren of verwondingen de boom binnen. Het gevolg is dat bladeren onvoldoende uitlo pen, knoppen uitdrogen en takken afsterven. De Bomenstichting pleit voor een veel spaarzamer gebruik van strooizout. Sommige weg beheerders gebruiken meer dan is voorgeschreven, meent de stichting. De norm ligt mo menteel op 15 gram - een flinke eetlepel - per vierkante meter. Particulieren die hun stoep be gaanbaar willen houden, kun nen ook minder kwistig om gaan met de zoutpot. Een beet je zout toegevoegd aan zand of kattebakkorrels, werkt even eens effectief, aldus de stich ting. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WEMELDINGE Springtij 18 jan. Datum 18 januari 19 januari 18 januari 19 januari 18 januari 19 januari 18 januari 19 januari Hoogwater tijd stand Laagwater tijd stand 04.25 16.55 168 179 05.10 171 17.35 181 02.50 173 15.00 189 03.20 178 15.40 193 05.00 177 17.20 189 05.40 179 18.00 191 04.40 174 17.05 185 05.25 175 17.45 187 10.35 22.40 11.15 23.20 09.10 21.15 09.45 21.50 10.30 22.45 11.15 23.30 10.35 22.45 11.15 23.25 -149 -127 -154 -127 -150 - 129 -155 -127 -159 -136 -163 -135 -155 -133 -160 -132 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Bizarre taferelen in stad Kobe bij Osaka KOBE/TOKYO (RTR/AFP/DPA/UPI/ANP) - Japan is dinsdagochtend getroffen door de zwaarste aardbe ving in bijna vijftig jaar tijd. Het aantal doden en vermisten is opgelopen tot meer dan 1600. Het ergst ge troffen is de belangrijke haven- en industriestad Kobe aan de oostkust, in het midden van Japan. Volgens de laatste overzichten ziin zeker 1042 mensen omge- kOTnën. Twaalf uur na de ramp werden nog 577 mensen ver mist. Het aantal gewonden is opgelopen tot ver boven de 3500. De beving met de kracht van 7,2 op de schaal van Rich ter had plaats om 5.46 uur (21.46 uur Nederlandse tijd) en hield veertig seconden aan. Het epicentrum lag twintig ki lometer ten zuiden van Awajis- hima in de Stille Oceaan. Seismologen vrezen dat de aardbeving de voorbode is van een nog grotere aardschok bin nen enkele jaren. De meeste doden vielen in Kobe. In het nabij gelegen Osaka kwamen vijf mensen om. Kobe ziet eruit als één groot rampgebied. Overal woeden branden als gevolg van gaslek ken en kortsluitingen. Afge knapte treinrails die in het luchtledige bengelen, auto's die aan afgebroken bruggen hangen en straten vol glas, puin en verdwaasde inwoners zorgden voor bizarre taferelen. Volgens de politie zijn meer dan 2000 gebouwen ingestort en staan tientallen andere in brand. Het leger is ingezet om te helpen bij de reddingsopera ties. De meeste vermisten lig gen onder het puin van in gestorte gebouwen, waaronder een hotel van drie verdiepin gen en een flatgebouw van acht etages. Veel mensen kwamen om in branden. „Alles begon te schudden, het leek alsof ik in een diepe put werd gegooid, zo diep als de hel", zei een inwoner van het dorp Nishinomiya nabij Kobe. „De beving was zo groot, het was verschrikkelijk." Door de ramp is de 1,4 miljoen inwoners tellende stad gedeel telijk van de buitenwereld af gesloten. Het treinverkeer is stilgelegd en de snelwegen naar de stad zijn afgesloten. De autoriteiten doen er alles aan de telefoonverbindingen, die urenlang waren verbroken, te herstellen. Zodra een verbin ding is hersteld, is die lijn bij na direct overbezet door de te lefoontjes van bezorgde fami lieleden. Tientallen auto's verongeluk ten toen de Hanshin-snelweg tussen Osaka en Kobe op drie plaatsen instortte. Vijf brug gen van de Shinkasen, de hoge snelheidstrein tussen Tokyo en Osaka, zijn weggevaagd. Ten westen van Kobe, in de stad As- hiya, zijn tientallen huizen in gestort en bevinden zo'n 200 mensen zich onder het puin. Op het moment van de ramp maakten veel mensen zich thuis nog op om naar hun werk te vertrekken. „De schade zou veel groter zijn geweest als de beving tijdens het spitsuur had plaatsgehad", aldus Yoshi Ka- wata, een seismoloog aan de universiteit van Kyoto. Een zegsman van het meteoro logisch instituut noemde de be ving „een grote". Hij zei zeer bezorgd te zijn over de geringe diepte van de beving in de aardkorst. Er is geen gevaar voor vloedgolven. De afgelopen weken is Japan bijna dagelijks door aardbe vingen getroffen. De zwaarste van deze reeks was een schok van 7,6 op de schaal van Rich ter op 28 december op het ei land Hokkaido. Daarbij vielen twee doden en circa 600 gewon den. Kanto-beving Zware bevingen hebben Japan deze. eeuw herhaaldelijk ge teisterd. De Grote Kanto- aardbeving van 1923 met een intensiteit van 7,9 kostte meer dan 140.000 mensen het leven in Tokyo en Yokohama. Een be ving met een kracht van 7,1 op de schaal van richter leidde in 1948 in het district Fukui tot de dood van 3769 personen. In Kobe wonen naar schatting zestig Nederlanders. Voor zo ver bekend zijn er geen Neder landse slachtoffers, deelde het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag mee. De identificatie van de slachtof fers vergt naar verwachting veel tijd. Veel lijken zijn ver minkt als gevolg van de gas- branden. DEN HAAG (ANP) - De politie heeft in een woning aan de Hoogeveenlaan in Den Haag twee lijken gevonden. Het gaat om een 65-jarige vrouw en haar 26-jarige zoon. Hun lichamen vertoonden for se verwondingen. Naast hen la gen een bijl, een hamer en een pistool. Dat heeft een politie woordvoerder dinsdag meege deeld. Vermoedelijk zijn de Hage naars enkele weken geleden al overleden. De agenten deden hun vondst maandagmiddag, in de woonkamer van het pand. Ze waren naar het huis gegaan omdat buren over stank klaag den. Sectie moet uitwijzen waaraan de twee zijn overleden. De poli tie vermoedt dat er geen da ders van buitenaf betrokken zijn. OVERDINKEL (ANP) - De aanslag op een woning van een Bosnische familie in Overdin- kel het afgelopen weekeinde, is het dorp onwaardig. Dat is de mening van burgemeester J. Smit van Losser, waartoe Overdinkel behoort. „Zo'n afschuwelijk misdrijf werpt een schaduw op het vele sociale werk dat Overdinkel doet. Ook voor vluchtelingen", stelt hij. Een 33- en 25-jarige inwoner van Overdinkel hebben zater dag op het huis van de Bosniërs geschoten met een buks. Het gezin - bestaande uit vader, moeder en drie kinderen - is ongedeerd gebleven. Niveau van koekkappen en zaklopen ontstijgen'' DEN HAAG (ANP).- Een nieuw elan. Dat willen de twee overkoepelende organisaties van Oranjeverenigingen met hun fusie bereiken. Naast praktische voordelen, brengt de nieuwe gezamenlijke bond meer een heid in activiteiten rond het Oranjehuis met zich mee. ,,We bundelen on ze krachten", vertelt burgemeester J. Pommer van Ammerzoden, die kandidaat-voorzitter is van de nieuwe Bond van Oranjeverenigingen. De Christelijke Bond van Oranjevereniging (1910) en de Federatie van Oranjever enigingen (1952) houden op 28 januari in de Rolzaal de oprichtingsvergadering voor de nieuy/e bond. „We hebben de naam dat we niet verder komen dan koekhappen, ringsteken én zaklopen. Er is niets mis met die spelletjes. Maar de samenleving wordt steeds multicultureler. We willen ook jongeren en allochtonen aanspreken, zodat we een inbreng van andere cultu ren in de vereniging krij gen", zegt Pommer, die nu nog voorzitter is van de fe deratie. De nieuwe bond wil op lo kaal niveau lesbrieven en voorlichtingsmateriaal uit geven over het verschijnsel Oranjevereniging. „De Oranjeclubs in Nederland zijn uniek in de hele wereld. Dat willen we uitdragen, ook aan andere culturen, in de hoop dat ze erbij betrok ken raken." Aan de andere kant heeft de fusie ook veel praktische voordelen. „Veel Oranjever enigingen vinden het moei lijk om te kiezen bij welke koepel ze zich moeten aan sluiten, de christelijke of de neutrale Hun achterban is vaak gemengd." Dat be zwaar geldt nu niet meer. Van de circa 1500 Oranjeve rengingen, zijn er vierhon derd aangesloten bij de koe pels. Pommer heeft goedé hoop dat het er nu meer worden. Blad Om tot een betere organisa tie te komen, gaat de nieu we bond onder meer een blad uitgeven, dat ter pro motie een jaar lang aan alle Oranjeverenigingen en ge meenten wordt toe gestuurd. „Verder hebben we contacten gelegd met het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Zij moeten na 1995 ook advies uitbrengen over hun functie. We hebben aange boden meer te gaan samen werken. Veel plaatselijke Oranjeverenigingen organi seren ook 5 mei-feesten." De nieuwe bond wil een soort informatiebureau vor men voor de aangesloten verenigingen". „Ze kunnen dan bij voor beeld informatie krijgen over de Oranjegeschiedenis of over bedrijven die specia le Oranje-artikelen leveren. We willen meer service leve ren." Afdelingen De bond is van plan regio nale afdelingen op te rich ten die het contact met de le den kunnen onderhouden. Vooral in kleinere plaatsen zijn actieve Oranjevereni gingen, geeft Pommer toe, maar ook steden als Sit- tard, Haarlem, Hoofddorp en Enschede hebben veel Oranje-activiteiten. „Neem Rotterdam, waarvan ieder een altijd zegt dat het een 'rooie' stad is. Tben'de ko ningin daar op werkbezoek was, was de belangstelling massaal." Hof De Christelijke Bond van Oranjeverenigingen heft zichzelf op 27 mei op, na haar 85-jarig jubileum. De federatie houdt op 10 juni op te bestaan. Ook het hof stelt meer eenheid onder de Oranjeclubs op prijs. Uit contacten met het hof blijkt dat de koningin het samen gaan van de koepels toe juicht, vertelt Pommer. Suske en Wiske DE AVERECHTSE AAP'' door Willy Vandersteen 5ihnk net, vrienden, maar ik den tiet lamb/k! Herr kruk heeft door een mislukt experiment het instinct van de aap met myn verstand verwisseld Das genkanon eal de wereld mil verslemming slaan Onderhandelaars mil menselijk verstand und gezond d/erkk instinct JA WO HL uno HOPLA Dinsdag 17 januari Zierikzee Vergadering Ondernemers kring Schouwen-Duiveland in restaurant Mondragon. 17.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde 14.00 uur. Burgh-Haamstede NVvH-bijeenkomst. Sierknip- kunst. De Schutse. 14.00 uur. Vergadering commissie ruim telijke ordening in het gemeen tehuis. 19.30 uur. Woensdag 18 januari Zierikzee Jaarvergadering Streekdracht- vereniging de Arke in het mul tifunctioneel centrum aan de Huybertstraat. 19.45 uur. Kerkwerve Ledenvergadering NCVB in dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Brouwershaven Jaarvergadering afd. Brou wershaven. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Tonnen- magazijn. 20.00 uur. Donderdag 19 januari Zierikzee Optreden Deep River Quartet in de Concertzaal. 20.00 uur. Scharendijke Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Optreden formatie Thtunane (Tanzania). Brogum. Voorpro gramma: Tak 'n djola (Geef me vuur) en Zierikzees trommel- collectief. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Serooskerke Bingo-dansant in het dorps huis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Twaalfuurs klaverjastoernooi. De Schutse. 10.00 tot 22.00 uur. Maandag 23 januari Kerkwerve Vergadering Oranjecomité. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Dinsdag 24 januari Zierikzee Jaarvergadering NBvP afde ling Schouwen in de foyer van restaurant Mondragon. 14.00 Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Woensdag 25 januari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Vrijdag 27 januari Bruinisse Open individueel klaver jastoernooi. Strandpaviljoen Meerzicht. 20.00 uur. Zaterdag 28 januari Zierikzee Optreden formatie The Pil grims. Support act: Oscar P Swamp. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Dinsdag 31 januari Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing Hartstichting. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Zaterdag 4 februari Zierikzee Ars Musica-concert in de Zeeuwse Muziekschool door piano-duo Caecile Boschman en Cathy Kotoun. 20.00 uur. Brouwershaven Midwinterfeest. Ibnnenmaga- zijn. Vanaf 19.00 uur. Dinsdag 7 februari Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Woensdag 8 februari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Zaterdag 11 februari Zierikzee Optreden formatie Tröckener Kecks. Supportact: Ross Carry. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Dinsdag 14 februari Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde 14.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2