Commissie oordeelt positief over instellen dorpsraden Slachtofferhulp toeristen voorziet in een behoefte Iets minder klein chemisch afval ingezameld op Schouwen-Duiveland Crosshead in jarig Big S 1 'Ik dacht dat op Koninginnedag het overal vrijmarkt zou zijn' Kenteken Bedreiging Berging Crisis Proef wordt voortgezet Palingroker voor kantonrechter: Beduidend minder spuitbussen Om burgers meer bij bestuur te betrekken VRIJDAG 13 JANUARI 1995 NR 25705 NIJMEGEN (ANP) - Een Nij meegse politieman blijkt al ve le jaren een vals, Duits kente ken te hebben gebruikt bij snelheidscontroles om wegge bruikers te misleiden. District schef W. Velings heeft hier don derdag onmiddellijk een einde aan gemaakt en de'politieman berispt. LOSSER (ANP) - De politie on derzoekt de achtergrond van ernstige bedreigingen aan het adres van het gemeentebestuur van Losser. Tegenstanders van een asielzoekerscentrum (AZC) zouden hebben gesproken over het doden van een gemeente bestuurder, brandstichting en geweld van rechtsradicalen. TIEL (ANP) - Bergers van Smit-Thk hebben het vracht schip Tjitske, dat op 3 januari voor de haveningang van Tiel zonk, donderdag aan het begin van de avond geborgen. De bokken Limburgia en Amster dam hadden het schip in zes stroppen gehangen, waarna het werd leeggepompt. MAASTRICHT (ANP) - De Ne derlandse universiteiten be vinden zich in een crisis. Ze worstelen met hun geloofwaar digheid en met het onbegrip bij de politiek voor het hoger on derwijs. Er is sprake van een diepe kloof tussen het hoger onderwijs en een belangrijk deel van de samenleving. RENESSE - De proef van het bureau slachtofferhulp Zeeland met hulp aan toeristen die het slachtoffer zijn geworden van een misdrijf of een verkeersonge val voorziet in een behoefte. Dat schrijft de stichting in een persbericht. Gepleit wordt voor uitbreiding van de slachtofferhulp voor toeristen in andere toe ristische gebieden in Zeeland. De proef met slachtofferhulp aan toeristen draaide daadwer kelijk in de periode van juni tot en met september 1994 in Renesse, één van de meest drukbezochte toeristengebie den in Zeeland. Voor het pro ject werd subsidie verleend door het ministerie van justi tie, de provincie Zeeland en de gemeente Westerschouwen. De speciaal voor het Tberisten- project opgeleide twee coördi natoren en vijf vrijwilligers verleenden zowel in emotione le als puur praktische zin hulp aan in totaal 88 mensen. Dit waren slachtoffers van dief stallen - met en zonder geweld -, inbraken, mishandeling, aan randing en verkrachting. Ook kregen de vrijwilligers te maken met slachtoffers van verkeersongevallen, mensen die bedreigd werden en geval len van zelfdoding. Over het al gemeen blijken de toeristen zeer positief over de geboden hulpverlening. Drieëntachtig procent beoordeelt de hulp als zeer positief en zeven procent als positief. De hulpverlening is voor veel mensen een grote steun ge weest. Opmerkelijk is. dat zo wel de slachtoffers van een re latief klein delict als de men sen die te maken kregen met een zeer ingrijpend voorval en thousiast zijn over de geboden hulp. De proef met slachtoffer hulp aan toeristen wordt in ie der geval op Schouwen-Duive- land voortgezet. Binnenkort wordt beslist over uitbreiding van de proefneming naar ande re toeristische gebieden in Zee land. ZIERIKZEE - Hij was zich van geen kwaad bewust en was eigenlijk alleen maar naar de kantonrechter gekomen om erachter te komen of hij nou werkelijk fout had gehandeld. „Ik heb nooit beter geweten dan dat het op Koninginnedag overal vrijmarkt is", al dus een 64-jarige inwoner van Brouwershaven. Hij moest gisteren voor de kantonrechter verschijnen wegens kleinhandel zonder vergunning. Op Koninginnedag was de man er samen met zijn buurman op uit getrokken om paling te ro ken en te verkopen. Het twee tal had een fraai stekje uitge zocht langs de Brouwersdam. Zo uitgekiend dat niemand last zou hebben van de rook. Alles ging goed totdat de ster ke arm passeerde en ontdekte dat de beide heren in kwestie geen vergunning hadden voor hun verkoopstand. ,,Het liep net lekker en toen moésten we stoppen", aldus de Brouwe- naar. Niet geweten De 64-jarige verklaarde tegen over de kantonrechter niet ge weten te hebben dat wat hij en zijn buurman deden niet mocht. „En ik heb het later nog gevraagd bij de gemeente, maar daar wisten ze het ook niet. En je ziet op tv op Koning innedag toch overal van die kraampjes in Amsterdam. Daarom dacht ik dat het overal in het land wel vrijmarkt zou zijn". Kantonrechter mr. B. Doorewaard Boekhout raadde de man aan -om in het vervolg eerst even te informeren of er al dan niet een vergunning no dig is. Hij veroordeelde de man tot een voorwaardelijke boete van f 125,-. Onverzekerde auto Een 59-jarige man uit Zierik- zee moest zich voor de kanton rechter verantwoorden voor het rijden in een onverzekerde auto. De man bezwoer de kan tonrechter bij hoog en laag dat hij niet geweten had dat de auto niet verzekerd was. „An ders had ik hem wel laten staan", aldus de Zierikzeeë- naar. Hij voegde daar aan toe zich gedupeerd te voelen. „Ik heb drie jaar geen inkomsten gehad en ik heb veel geld moe ten lenen". Officier van justitie mr. J. J. A. Groen hield hem voor dat zijn persoonlijke omstandigheden niets afdoen aan het feit dat de Zierikzeeënaar in een onverze kerde auto reed. „Er is geluk kig niets gebeurd", aldus mr. Groen. ,,U bent met die auto gaan rijden en u bent verant woordelijk. U had zich er tevo ren van moeten vergewissen dat alles met die auto in orde was. U gaat toch ook niet in een auto met een lekke band rijden". De officier 'eiste een boete van 500,-. De kantonrechter gunde de 59- jarige het voordeel van de twij fel. ,,U zegt dat het een vergis sing is geweest en ik ben bereid u op uw trouwe blauwe ogen te geloven", aldus Mr. Doore waard Boekhout. Hij veroor deelde de Zierikzeeënaar tot een boete van 600,- waarvan f 300,- voorwaardelijk. Minder inschikkelijk was de kanton rechter in het geval van de 23- jarige man uit Dreischor. Hij werd betrapt op rijden zonder rijbewijs. „Ik was al een paar keer te laat op mijn werk gekomen en mijn baas had gezegd dat ik voort aan op tijd moest zijn en dat ik anders helemaal niet meer hoefde te komen. Ik was in pa niek en toen heb ik de auto ge pakt", verklaarde de man te genover de kantonrechter. Eerder gepakt De kantonrechter constateerde nuchter dat de man uit Drei schor al eerder gepakt was voor rijden zonder rijbewijs. „En normaal gesproken telt een gewaarschuwd man voor twee, maar bij u heeft het niet geholpen", aldus de kanton rechter. De officier haakte daar in zijn requisitoir op in. Hij deelde een ernstige waarschu wing uit. „De volgende keer als ze u voor deze overtreding pakken kan u dat op een vrij heidsstraf komen te staan. Rij den zonder rijbewijs is levens gevaarlijk. En als er iets ge beurt bent u niet verzekerd", aldus mr. Groen. De officier eiste een boete van 375,-. De kantonrechter vonniste con.- form. Een 46-jarige man uit Rotter dam moest zich voor de rechter verantwoorden voor het ver oorzaken van een verkeerson geluk op de Grevelingendam. Bij het oprijden van de weg zag hij een personeneauto over het hoofd en het gevolg was een botsing tussen de bestelbus van de Rotterdammer en de' personenauto die door het on geluk total loss raakte. De be stuurder van de personenauto liep geen ernstig letsel op, maar was wel zo vaak niet in staat om te werken dat hij uit eindelijk zijn baan als taxi chauffeur kwijtraakte. Voorrangsfout De Rotterdammer erkende een fout te hebben gemaakt. „Die auto had voorrang, maar ik heb hem gewoon niet gezien". De officier eiste een boete van 200,-. Dat was een tegenvaller voor de Rotterdammer. „Ik vind het veel geld. En ik ben ook al de premie misgelopen die we bij ons bedrijf krijgen als we schadevrij rijden". De kantonrechter nam het com mentaar van de Rotterdammer voor kennisgeving aan en von niste conform de eis van de of ficier. HILVERSUM (ANP) - Roman Polanski treedt op als gastpre- sentator van Veronica Film Video. Het programma van donderdag 19 januari besteedt veel aandacht aan Death and the Maiden, de nieuwe speel film van Polanski. De film- regsseur presenteert het pro gramma samen met René Mi- och. Met de chemocar werd in het derde kwartaal van 1994 minder opgehaald dan in hetzelfde tijdvak van 1993. (Archieffoto). KERKWERVE - In het derde kwartaal van 1994 heeft de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland iets minder klein chemisch afval ingezameld dan in het derde kwartaal van 1993. Dat blijkt uit het kwartaaloverzicht van de reinigingsdienst. Het aanbod van spuitbussen is opvallend sterk teruggelopen. De hoeveelheid verfafval die via de chemobox bij de reini gingsdienst belandde liep in genoemde tijdvak terug van 4618 kilo in 1993 naar 3901 in 1994. Ook werden er minder batterijen ingeleverd. In 1993 ging het nog om 1316 kilo, maar in het derde kwartaal van 1994 was dat een stuk minder: 908 kilo. Zowel de hoeveelheid zu ren als de hoeveel logen liep te rug. Spuitbussen Zoals al even aangestipt is een opmerkelijke teruggang te zien in de hoeveelheid spuitbussen in de chemobox. In het derde kwartaal van 1993 was dat nog 379 kilo, maar in het derde kwartaal van 1994 ging het nog maar om 194 kilo. In totaal werd via de chemobox over het derde kwartaal van 1993 11.440 kilo ingeleverd en in hetzelfde tijdvak van 1994 9883 kilo. Op het depot voor klein che misch afval van de reinigings dienst kwam in het derde kwartaal van '94 1107 kilo aan verfresten binnen terwijl dat in hetzelfde tijdvak van 1993 962 kilo was. Hier vertoont de hoeveel logen een spectaculaire stijging en wel van 26 kilo in het derde kwartaal van 1993 naar 295 kilo in het derde kwartaal 1994. De hoeveelheid bij het depot ingeleverde afgewerkte olie liep licht terug, maar de hoe veelheid ingeleverde accu's steeg van 376 naar 422 kilo. In totaal kwam in het derde kwartaal van 1994 2351 kilo klein chemisch afval terecht te gen 2148 kilo in hetzelfde tijd vak van 1993. In '93 werden nog 34 spaarlampen ingeleverd, maar in 1994 daalde dat aantal naar nul. Het verfafval van bedrijven vertoont in 1994 een daling ten opzichte van 1993. De hoeveel heid door bedrijven ingelever de afgewerkte olie daarentegen steeg fors: van 407 naar 630 ki lo. Nam het aantal ingeleverde spuitbussen van particulieren fors af, van de kant van de be drijven werden er in het derde kwartaal van 1994 aanzienlijk meer ingeleverd dan in hetzelf de tijdvak van 1993. Hetzelfde geldt voor de hoeveelheid door bedrijven bij de reinigings dienst ingeleverde lijm- en kit- resten. De dienst plaagdierenbestrij- ding van de reinigingsdienst hoefde in het derde kwartaal van 1994 minder vaak in actie te komen dan-irr-hetzelfde tijd vak van 1993. Dë hulp van de plaagdierenbestrijders werd het vaakst ingeroepen voor de bestrijding van wespen. De aanvoer van koelkasten nam in het derde kwartaal van 1994 toe ten opzichte van hetzelfde tijdvak in 1993. Driehonderd- achtentwintig koelkasten wer den ingeleverd. Jongerencentrum Big S in Haamstede viert zaterdag 14 januari haar zesentwintigste verjaardag met een concert van Crosshead. Vorig jaar werd uitgebreid stilgestaan bij het zilveren jubileum van Big S, maar dit jaar heeft men gekozen voor een bescheiden verjaardagsfeest. Crosshead is in Haamstede allang geen onbekende meer. Elk jaar staan ze minstens één keer op het Big S-podium, elk jaar weer met een andere show. De basisopstelling van Crosshead: Fred Hazebroek (drums), Maus Bom (bas). Koert Rouw (gitaar), Steve Hugget (gitaar) en Kees de Feiter (zang). Het concert in Big S begint o'm 21.30 uur. De toegang is gratis. (Foto: Riny Sluys). BROUWERSHAVEN - De commissie algemene zaken van de gemeente Brouwershaven sprak donderdag tij dens een vergadering een positief oordeel uit over het instellen van een dorpsraad, ofwel een functionele commissie voor elke kern binnen de gemeente. De commissieleden steunen het standpunt van het college van burgemeester en wethouders dat ervoor gewaakt moet worden dat een dergelijke dorpsraad niet tot een kleine gemeenteraad verwordt, maar dat de bevoegdheden niet verder gaan dan beheerstaken en advies- en inspreekbevoegdheid. Om ervoor te zorgen dat de ra den niet op een politieke leest zijn geschoeid moeten er, meende een meerderheid van de commissieleden, geen ver kiezingen komen. De sa menstelling van de functionele commissies, die zijn bedoeld om de bevolking met het oog op de komende herindeling meer bij het bestuur te betrek ken, behoort volgens de com missie plaats te vinden door een sollicitatieprocedure. Een deel van de raad moet uit kwa liteitszetels bestaan die bezet kunnen worden door personen met bijvoorbeeld veel ervaring op het gebied van bouwkunde of financiële zaken. Verder zou een ander deel van de plaatsen voor leden van met name ver enigingen kunnen worden in genomen. SGP-commissielid P. van der Meide pleitte ervoor dat zo'n dorpsraad door voor een zo ge differentieerd mogelijke sa menstelling te zorgen, een spreekbuis voor de hele betref fende kern wordt met een breed draagvlak onder de be volking. „En geen actiegroep", zen binnen die gemeente. Het is dan ook de bedoeling dat bij de vorming van de dorpsraden het bestuur van de dorpshuizen in de kernen bij de plaatselijke commissie komt te liggen. Volgens burgemeester L. N. La- bruyèfe van Brouwershaven ligt er een subsidieverzoek bij de provincie waarbij de ge meente in het kader van het kleine kernenbeleid, een bij drage heeft gevraagd voor het realiseren van de dorpsraden. „Er is ons inmiddels monde ling toegezegd dat de provincie positief tegenover ons plan staat", aldus de burgemeester. Volgens hem acht ook de pro vincie het van groot belang dat mede met het oog op komende gemeentelijke herindelingen, en dus bestuurlijke schaalver groting, de betrokkenheid van burgers in de kleine kernen met het bestuur, blijft bestaan. Labruyère meent dat door 'proef te draaien' in Brouwers haven, de functionele commis sies wellicht in nog verbeterde versie na de gemeentelijke her indeling van Schouwen- Duiveland, een plaats kunnen krijgen binnen het bestuur van het eiland. Om de band met het bestuur van de gemeente hoog te hou den, is volgens wethouder me vrouw G. J. van de Velde-de Wilde begeleiding van een dorpsraad door een ambtenaar onontbeerlijk. Het enige com missielid dat zich daar niet in kon vinden was CDA-er R. J. van der Wekken. Hij denkt dat ambtelijke ondersteuning de dorpsraad bijzonder snel tot een 'klein gemeenteraadje' zal maken door zich bijvoorbeeld te mengen in de rechtsgang rond bestemmingsplannen. „En die kant moeten we niet op", aldus Van der Wekken. Wethouder Van de Velde deelde voorts mee dat de inwoners van de gemeente Brouwershaven middels onder meer het ge meentelijk voorlichtingsblad De Wegwijzer en de dorpskrant van Dreischor op de hoogte zul len worden gehouden over de gang van zaken rond het instel len van de functionele commis sies. Burgemeester L. N. Labruyère: Provincie positief tegenover onze plannen aldus SGP/RPF-commissielid Van der Meide. Het plan is opgesteld naar aan leiding van het besluit van de Brouwse gemeenteraad om een nieuwe bestuursvorm vast te stellen voor de vier dorpshui- 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5