Zoekplaatje V Natuurmonumenten heeft nieuwe districtsbeheerder in Zeeland 7A heb het mooiste district dat er is' Schippersvrouw verdronken in Krammersluis Bruinisse Overheid wikkelt Deltaschade af met Zeeuwse kwekers Voorlichting over voorkomen van inbraak Inbrekers uitgezet f v 13Èfc® iQvansa Bijeenkomst Dorpsraad Ellemeet VRIJDAG 13 JANUARI 1995 NR 25705 3 Gert de Groot trad september van het afgelopen jaar aan als nieuwe districtsbeheerder in Zeeland voor de Vereniging Natuurmonumenten. (Foto: Marijke Folkertsma). GOES - „Een gebied met een dynamisch milieu", omschrijft districtsbeheerder Gert de Groot van de Vereniging Natuurmonumenten in Zeeland, zijn nieuwe standplaats. Na veertien jaar als boswachter in Overijssel en Noord-Holland werkzaam te zijn geweest, ruilde hij enkele maanden geleden de bossen in voor de zee en de duinen om het reilen en zeilen rond het beheer van de Zeeuwse ter reinen van de vereniging op zich te nemen. De Groot is blij met zijn aan stelling in Zeeland. ,,Ik heb al tijd een voorliefde voor eilan den gehad en alles wat met zee en water te maken heeft. In zo'n maritieme sfeer heb ik al tijd graag willen werken, en dat is nu gelukt. Ik heb colle ga's weieens horen zeggen 'Ik heb het mooiste district dat er is", en daar ben ik het hele maal mee eens", aldus de nieu we beheerder. Niet dat zijn baan als boswachter in Over ijssel hem tegenstond. Integen deel, ook dat werk beschouwde hij als 'mooi'. Maar de groei naar 'anders' zoals hij het zelf zegt, zorgde op een goed mo ment voor de overstap van Staatsbosbeheer in Overijssel naar Natuurmonumenten in Zeeland. Na een aantal maanden van in werken begint De Groot nu langzaam maar zeker thuis te raken in het Zeeuwse Vooral de beweging, de ruime moge lijkheden die het landschap in de provincie te bieden heeft, trekken hem aan, terwijl hij ook de goede samenwerking met organisaties als Staatsbos beheer, de Zeeuwse Milieu Fe deratie en de Stichting het Zeeuwse Landschap als een pré bestempelt wanneer het gaat om het realiseren van de moge lijkheden die het Natuur Be- leids Plan van de overheid in de provincie geeft. Vooral de volledige realisatie van plan Tureluur, waaraan ook Natuurmonumenten een steentje bijdraagt in de vorm van grondaankoop' en/of be heer van gebieden, ziet hij als een uitdaging. Hoofdoelstel- ling van Tureluur is het stimu leren van natuurontwikkeling langs de Oosterschelde. Met het pachten van 45 hectare grond aan de zuidkust van Schouwen, is de vereniging wat De Groot betreft, inmid dels weer een stap verder in dè goede richting. Het uiterst westelijk gelegen deel van de Koudekerkse inlagen en een deel van de Galgepolder bij Zierikzee, heeft Natuurmonu menten nu in pacht gekregen van het waterschap. Het gaat om terreinen waar. veel zout kwelwater omhoog komt en die daarom voor de landbouw minder geschikt zijn. De naturwaarden zijn er hoog. Er groeien zoutminnende planten, die op veel plaatsen in het Deltagebied verdwenen of bedreigd zijn. De terreinen die nen bij hoog water als rust plaats voor veel steltlopers, die bij laag water op de droogval lende platen hun voedsel zoe ken. Rosse grutto, zilverple vier, kluut en scholekster zijn daar voorbeelden van. Ook vis- dief, bergeend, smient en slob eend gebruiken het terrein, ter wijl er 's winters tal van gan zen fourageren. De gronden worden voorlopig gepacht door Natuuimonu- menten, maar volgens De Groot wil de vereniging de ter reinen op termijn wel aanko pen. ,,Zo hopen we in de loop der jaren bijvoorbeeld de hele Koudekerkse inlagen in han den te krijgen", zegt De Groot. Het natuurgebied op Neeltje Jans is een ander terrein dat de nodige aandacht vraagt van Natuurmonumenten. Recente lijk is het laatste deel van het duingebied aangelegd. Verder komen er later nog recreatieve voorzieningen in de vorm van onder meer een infoduin en een rolstoelpad door het gebied. De Groot noemt het duinland schap op het voormalig werk- eiland, dat' de vereniging sa men met het Zeeuwse Land schap beheert, een unieke en fascinerende plek. ,,Als je er zo doorheen loopt, kun je in eer ste instantie niet geloven dat er eerst niet meer dan een platte pannekoek van slakken te zien was. Want meer stelde het ge bied immers niet voor. Nu kijk je naar een dynamisch duin landschap, waaraan je al bijna niet meer kunt zien dat het door mensenhanden is aange legd", aldus De Groot. Natuurmonumenten is wat Schouwen-Duiveland betreft eigenaar van de Zeepeduinen, het Slotbos en Slot Haamstede, enkele hectaren van de polder Levensstrijd bij Zierikzee en zes hectare van de Galgepolder. Verder beheert de Vereniging zoals gezegd het natuurgebied op Neeltje Jans en gaat Na tuurmonumenten nu ook aan het werk in een deel van de Koudekerkse inlagen en in een stukje Galgepolder dat grenst aan het al in eigendom zijnde gebied daar. Nog dit jaar krijgt Natuurmo numenten er een medewerker bij in Zeeland in de vorm van een aparte medewerker exter ne zaken, die zich onder meer bezig zal gaan houden met het doorvoeren van het beleid van de vereniging bij andere in stanties, besturen en organisa ties. Als voorbeeld noemt De Groot dat deze medewerker zich mede bezig gaat houden met de verdieping van de Wes- terschelde of wat Schouwen- Duiveland betreft, de gebieds- visies die door plaatselijke be sturen worden uitgewerkt. ROTTERDAM - Onderzoek in het Kralinger Hout door het Instituut voor Bos- en Natuu ronderzoek (IBN) uit Wagenin- gen heeft aangetoond dat het oudste gedeelte van het Rotter damse stadsbos een hoge na tuurwaarde heeft en uniek is voor de Rotterdamse regio. RIJSWIJK (ANP) - De veerboot Norsky van North Sea Ferries heeft donderdag op circa 40 ki lometer uit de kust bij Rotter dam een tank met circa 20.000 liter van het verdelgingsmid del Starane 200 verloren. Pro ducent Dow Chemical uit Tfer- neuzen noemt het spul nauwe lijks giftig. Woordvoerder R. Schriel van de directie Noord zee van Rijkswaterstaat meldt echter dat er verschillende op vattingen over de giftigheid be staan. Volgens woordvoerder W. van Loon van Dow wil zijn bedrijf de „tanktainer" zo spoedig mogelijk bergen. HILVERSUM (ANP) - De re dactie van TROS Deadline heeft donderdag bij het open baar ministerie in Amsterdam geprotesteerd tegen de in beslagneming van banden tij dens de inval van vorige maand. Deadline wil hierover opheldering. ,.Het is een eenzaam plekje hoor. Maar je zult zien, wanneer ik dat denk komen er juist driehonderd wandelaars per week langs. Er zullen dus wel weer veel inzendingen binnen komen.Dat was het commentaar van Joop van Houdt bij bovenstaand Zoekplaatje. Naar aanleiding van het Zoekplaatje van vrijdag 6 januari kwamen niet twee inzendingen binnen, zoals Joop voorspeldemaar zes tien. En veertien van die kaarten en brieven meldden de juiste oplossing: Op de foto was de kruising Groenedijk/Slotweg te zien. De wegen liggen nabij de Zwanenburgseweg bij Kapelle tussen Zierikzee en Ouwerkerk. Een inzender meldde zelfs dat op de foto het bietenland van de heer Stols en de waterbakken van de gebroeders De Vlieger te zien waren. Twee inzenders dachten dat op de foto de Leverdijk tussen Zierikzee en Schuddebeurs was afgebeeld, maar dat was niet juist. Uit de stapel goede inzendingen trok Joop van Houdt die van G. J. Stoutjesdijk, Wielingenstraat 11, 4301 XM Zierikzee. Een hele fraaie inzending, bestaande uit het Zoek plaatje zelf met daarop de namen van de wegen ingetekend. Hij of zij krijgt voor die inzending een cadeaubon toegestuurd. Mensen die weten waar Joop van Houdt bovenstaand Zoekplaatje maakte kunnen dat weer via een briefje of kaart melden aan de redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De inzendingen kunnen ook in de brievenbus aan het Jannewekken 11 wor den gegooid. Op de brief of kaart het woord Zoekplaatje vermelden en de inzendingen moeten uiterlijk woensdag 18 januari binnen zijn. (Foto: Joop van Houdt). Na vergeefse reanimatiepoging BRUINISSE - De 51-jarige schippersvrouw J. Breg- man van het binnenvaartschip Arida uit Nijkerk is donderdagmiddag omstreeks 13.10 uur overboord geraakt en verdronken. Omstanders probeerden het slachtoffer nog te reanimeren, maar deze pogingen waren tevergeefs. Het ongeval speelde zich af op het moment dat de Arida aan de noordzijde van het sluizen- complex lag afgemeerd voor een schutting naar de Ooster schelde. De vrouw was op het voordek in haar eentje aan het werk. Op een gegeven moment zag schip per Bregman iets blauws rond het voorschip drijven. Met de verrekijker ontdekte hij dat het zijn vrquw betrof. De schipper bedacht zich niet en sprong overboord. De berging van het slachtoffer was als ge volg van het hoogteverschil tussen de wateroppervlakte en de kade (krap vier meter) een zwaar karwei. Bregman werd daarbij geassisteerd door twee bemanningsleden van het bin nenvaartschip Favoriet, sluispersoneel en medewerkers van de Werktuigkundige Elek tronische Dienst (WED) bij Rijkswaterstaat. Duikploeg De dienstdoende sluiswachters alarmeerden ondertussen een duikploeg van de brandweer in Goes, een ambulance in Zierik zee en huisarts Smits uit Oos- terland. Kort na deze alarme ring konden de duikers weer naar de kazerne in Goes terug keren. De Technische Recher che en de politie te water in Bruinisse stelden een onder zoek in naar de toedracht van het ongeval. Schadecijfer bij kwekers in de brievenbus BRUINISSE/ZIERIKZEE - Tijdens de herbeoorde ling van de ongeveer 150 mosselpercelen in het Ham- mengebied zijn vijf omisssies aan het licht geko men. Voor de visserijkundig ambtenaren was dat aanleiding om alle percelen op de Oosterschelde en de Waddenzee opnieuw te controleren. Na onderzoek bleek dat een tiental percelen, waarvan vijf in de Hammen, eerder met een onjuiste 'bandbreedte' waren gewaardeerd. De zogenaamde bandbreedte rangschikt de mosselkweekpercelen in ver schillende kwaliteitsklassen. Bij de eerdere verwerking van de gegevens zijn deze percelen volgens een zegsman van Di rectie Visserijen in een ver keerd klasse terecht gekomen. De herwaardering van de per celen vond plaats nadat een aantal kwekers in het kader van de zogenaamde finale eindronde geen genoegen nam met de toegekende theoreti sche produktiewaardes van percelen in de Hammen. Om bij het berekenen van het indi viduele schadecijfer een ver trouwelijke behandeling voor de ondernemers te waarborgen heeft het ministerie het extern bureau Moret, Ernst Young uit Den Haag in de arm geno men. Accountants van dit kan toor berekenden de produktie- cijfers van ieder kweekbedrijf over een gelijk aantal jaren. Het vaststellen van de produk- tiewaarden is een gevolg van natuurlijke processen als ver zanding en afslag als processen die een gevolg waren van de aanleg van de Deltawerken. Ja renlang hebben de kwekers bij de overheid op een eindafreke ning aangedrongen. Naar het zich laat aanzien lijkt die nu in zicht. Afgelopen week hebben de kwekers het definitieve schadecijfer van hun bedrijf ontvangen. In het komende uit- giftebeleid streeft de overheid naar een verbetering van de be drijfsstructuren. Voor woens dag 25 januari heeft het minis terie van landbouw, natuurbe heer en visserij in Yerseke een voorlichtingsmiddag over de praktische afwikkeling van de finale ronde gepland. Een fo rum van deskundigen zal aan wezig zijn om vragen te beant woorden. REIMERSWAAL - In het kader van het Project Inbraakpre ventie Ouderenwoningen van de politie in het Oosterschel- debekken wordt in januari een aantal voorlichtingsbijeen komsten gehouden. Het project inbraakpreventie heeft als doel om het aantal woninginbraken - met name bij ouderen - te verminderen. Daarnaast wordt geprobeerd om de gevoelens van onveilig heid bij de oudere inwoners van de gemeente Reimerswaal te verminderen. Om die reden wordt in en rond complexen ouderenwoningen speciale aan dacht besteed aan het voorko men van inbraken. De politie surveilleert extra vaak bij genoemde complexen, geeft advies over hoe men een woning kan beveiligen en helpt bij aangifte van verdachte si tuaties. Een ander middel dat de poli tie gebruikt is voorlichting. Tijdens vijf bijeenkomsten op verschillende locaties wordt voorlichting gegeven over het project inbraakpreventie en worden tips gegeven over hoe men inbraak kan voorkomen. De voorlichtingsbijeenkom sten worden gehouden op woensdag 18 januari in dorps huis De Munk in Hansweert (09.30-11.30) en bejaardenoord Nieuwlande in Krabbendijke (13.30-15.30 uur). Op woensdag 25 januari kan men terecht in Ons Dorpshuis in Kruiningen (09.30-11.30 uur) en in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland (13.30-15.30 uur) en op vrijdag 20 januari in Hervormd centrum De Haven in Yerseke (09.30-11.30 uur). SCHIPHOL - Een Boeing 747 van de KLM is woensdagavond naar Schiphol teruggekeerd nadat één van de vier motoren met een klap tot stilstand was gekomen. BURGH-HAAMSTEDE - Door de politie werden onlangs twee uit Roemenië afkomstige man nen aangehouden wegens in braak. Beide mannen worden uitgezet. De twee hadden in Burgh- Haamstedö ingebroken. In de versgevallen sneeuw kon de politie hun spoor echter mak kelijk volgen, waarna zij aan gehouden konden worden. Het gaat om een 17-jarige man en een 20-jarige man. De 17-jarige is het land al uitgezet. De 20- jarige man is, in afwachting van zijn uitzetting, in bewaring gesteld. Advertentie FAMILIE VAKANTIES! In hotel of bungalow w reisburo M van W oeveren DAM3.ZlEmZSE.0lll0.im Advertentie Nieuwerkerk 01114-1368 UNAstraat 10 Brouwershaven 01119-1634 Noorddijkstraat 8 TECHNISCH INSTALLATIEBURO Zierikzee 01110-13348 VERKOOP EN REPARATIE St. Domusstraat 79 Verwachtina t/m dinsdaa 17 ian. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidwest 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidwest 4 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidwest 5 ZONEN MAANSTANDEN 14 jan. Zon op 08.42, onder 16.54 Maan op 15.08, onder 06.31 15 jan. Zon op 08.42, onder 16.55 Maan op 16.05, onder 07.15 16 jan. Zon op 08.41, onder 16.57 Maan op 17.07, onder 07.53 Volle Maan: 16 jan. (21.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weekeinde kenmerkt zich door flink wat bewolking en vrij zacht weer. Uit de aanwezige wol ken valt nu en dan wat regen of mot regen. Dat kan zaterdag gebeuren, maar met name zondag is de kans erop tamelijk groot. Van vorst lijkt voorlopig geen sprake meer. Zowel vannacht als de nachten daarop vol gend daalt het kwik tot 2 of 3 graden boven nul; zaterdag- en zondagmid dag wordt het ongeveer +6 graden. De wind waait uit de zuidwesthoek en is boven land meest matig van kracht; langs de kust, en met name boven het Waddengebied, trekt hij nu en dan aan tot 6 Beaufort. Ne derland bevindt zich de komende dagen nog juist binnen de in vloedssfeer van oceaanstoringen. Boven Frankrijk en het Alpengebied ligt een omvangrijk hogedrukge- bied, maar het ziet er naar uit dat deze net niet in staat is om bewol king en neerslag buiten onze lands grenzen te houden. Na het weekein de is het hogedrukgebied boven de Balkan terecht gekomen, zodat de weg voor oceaanstoringen nog ver der opeh ligt. Bewolking, soms ook regen en vrij hoge temperaturen blij ven dan ook de kenmerken van het weer in Nederland. ELLEMEET - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Midden- schouwen is maandag 16 ja nuari in het dorpshuis van El lemeet aanwezig om vragen van inwoners te beantwoor den. Dit op uitnodiging van de Dorpsraad Ellemeet, naar aan leiding van een op de jaarlijkse bijeenkomst van 22 oktober jongstleden gemaakte onder linge afspraak. Burgemeester en wethouders zullen op de avond vragen, opmerkingen en klachten van inwoners van El lemeet behandelen. De avond begint om 20.00 uur. ZIERIKZEESCHERSÏ NIEUWSBODE Ka Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.» De advertentieprijzen zijn exclusief 17Va% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3