Van Aartsen wil af van marktbescherming boeren SSI Willem-Alexander voor afschaffing van 5 mei waterstanden I Ambtenaren mogen afstand nemen van rechts-radicalen Nederlandse man doet het net zo vaak als Japanner Chinese leider ernstig- ziek Voorlopige versie prioriteitennota Problemen bij fonds geleidehonden Wel vasthouden aan dodenherdenking WEEKENDSERVICEDIENST DEURLOO B.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Besluit provincie Zeeland MIDDELBURG (ANP) - Ambtenaren op het Zeeuws provinciehuis die contacten met vertegenwoordigers van rechtsradicale politieke partijen niet met hun geweten kunnen verenigen, zullen daar geen nega tieve gevolgen van ondervinden. Dat zijn gedepu teerde staten van Zeeland donderdag overeengeko men. Gs gaan er in beginsel van uit dat de ambtenaren zonder te kijken naar godsdienst, levens overtuiging, politieke gezind heid, ras, geslacht of op welke grond dan ook hun diensten verrichten. Maar ze hebben be grip voor degenen die ,,in acute gewetensnood" komen wan neer ze dat moeten doen voor mensen, die fundamenten van het democratisch bestel juist geheel of gedeeltelijk verwer pen. Gedeputeerde staten vinden wel dat de provincie- ambtenaren samen naar een zakelijke oplossing moeten zoeken om betreffende perso nen in elk geval minimaal die diensten te leveren, waarop ie der recht heeft. Bezorgdheid Het overkoepelend orgaan van provincie-ambtenaren, het ge organiseerd overleg, had zijn bezorgdheid over de opkomst van rechtsradicale politieke partijen en de problemen die dit kan opleveren medio vorig jaar aangekaart bij het provin ciebestuur. Ondersoek tijdschrift Playboy: HAARLEM (ANP) - De Nederlandse man vrijt niet vaak, heeft meer dan buitenlandse man nen zorg voor het seksuele welzijn van zijn partner en laat zijn gedrag minder dan anderen beïnvloeden door aids. Dat zijn de voornaam ste conclusies van een internationaal onder zoek, uitgevoerd door het blad Playboy. Slechts 2 procent van de on dervraagde Nederlanders zegt elke dag gemeenschap te hebben. Dat is weinig. Alleen Japanners doen het even weinig. Twintig pro cent van de Franse mannen zegt het dagelijks te doen. Meer dan alle andere geïn terviewden zeggen Neder landers hun partner met de hand of de tong tot een or gasme te brengen. Niet meer dan een vijfde (22 procent) zegt door bezorg- heid om aids van partner te wisselen en 39 procent geeft aan om die reden vaker een ,.condooip, te gebruiken. Al- jLeqn Poolse mannen zijn nonchalanter. Nederlanders zijn in vrijwel alles wat met seks te maken heeft modaal en bovendien zeer vrouw vriendelijk. Het onderzoek is verricht in Brazilië, Duitsland, Frankrijk, Grie kenland, Hongarije, Japan, Polen, Thiwan, Töjechië, de Verenigde Staten en Neder land. Zesduizend mannen, verdeeld over vier continen ten, gaven antwoord op in tieme vragen. De enquête was anoniem. Het onder zoek vond plaats onder le zers van het mannenblad. Voor Nederland zijn de ge gevens bewerkt door het bu reau ICBD in Amsterdam. De resultaten worden gepu bliceerd in het februari nummer van Playboy. Monogamer Nederlandse mannen zijn monogamer dan anderen. Brazilianen en Amerikanen troeven de Nederlanders ruimschoots af. Zij wisselen veel meer van partner. Een vijfde van de Nederlanders zegt wel eens gevreemd te zijn geweest. Ongeveer zo weinig als de Fransen: 18 procent. De Tsjechische man is in dit opzicht met'49 procent een topper. Pauze Zeven van de tien Neder landse mannen (69 procent) meent dat hun vrouw/part ner dominant is in de rela tie. Van de elf onderzochte nationaliteiten heeft de Ne derlandse man de minste belangstelling voor porno. „Verder", schrijft Playboy, „zijn wij degenen die het meest bereid zijn te experi menteren in bed." Het lief desspel van de Nederlandse man duurt gemiddeld 45 minuten. Daarna is het pau ze. NEW YORK (RTR) - De ge zondheid van de 90-jarige Chi nese leider Deng Xiao Ping is de afgelopen maanden ernstig verslechterd. Hij is niet langer in staat te staan of te lopen, aldus een van zijn dochters in een vrijdag in de New York Times gepubli ceerd interview. Deng Rong, die onder het pseu doniem Xiao Rong een biogra fie heeft geschreven over haar vader, ontkende berichten dat hij in een ziekenhuis is opgeno men. Volgens haar verblijft Deng in het familiehuis. Zij zei dat zijn gezondheid elke dag verslechtert. Volgens de New York Times lijdt Deng aan de ziekte van Parkinson en heeft hij moge lijk nierproblemen en suiker ziekte. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WEMELDINGE Springtij 18 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 14 januari 01.50 136 07.50 -121 14.10 140 20.05 -121 15 januari. 02.35 145 08:35 -128 14.55 150 20.45 -122 16 januari 03.10 154 09.15 -135 15.35 161 21.20 -124 14 januari 00.35 130 06.40 -115 12.50 135 18.55 -116 15 januari 01.10 141 07.20 -124 13.30 149 19.30 -120 16 januari 01.50 152 07.55 -133 14.00 163 20.05 -124 14 januari 01.45 147 07.45 -128 14.10 149 20.10 -129 15 januari 02.40 154 08.30 -137 15.05 160 20.50 -131 16 januari 03.30 163 09.15 -144 15.55 171 21.30 -134 14 januari 01.45 143 07.50 -126 14.15 146 20.10 -126 15 januari 02.35 152 08.35 -133 15.00 158 20.50 -128 16 januari 03.20 161 09.10 -141 15.40 169 21.25 -130 DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aartsen (landbouw, natuurbeheer en visserij) vindt dat alle produktiebeperkende maatregelen in de land- en tuinbouw, zoals quotering en verplichte braaklegging, moeten worden afgeschaft. Volgens de VVD-bewindsman moet de vrije markt gewoon zijn werk doen. centrale als een instrument om de zuidelijke veehouders voor een onderlinge concurren tieslag te behoeden. De bedoe ling was alle veehouders ver plicht hun overschotmest te la ten leveren aan de centrale. Die moest vervolgens voor de dis tributie zorgen: een deel naar de goedkope akkerbouwgebie den in het noorden en westen, een deel naar de dure mestfa- brieken en een deel naar afne mers in de directe omgeving. Het verplichte karakter moest voorkomen dat de hoogstbie dende boer straks wel zijn mest kan afzetten en zijn min der kapitaalkrachtige collega niet. Dit blijkt uit de voorlopige versie van zijn Prioriteitenno ta. Daarin zet Van Aartsen de speerpunten van zijn beleid uiteen. De nota wordt de ko mende week besproken met tal van betrokken maatschappelij ke organisaties. Begin maart wil Van Aartsen zijn definitie ve nota naar de Tweede Kamer sturen. minder te liggen op aankoop van terreinen en meer op na tuurbeheer door boeren. De minister wil lastenverlich tende maatregelen invoeren voor vernieuwende boeren en tuinders. Het geld daarvoor moet komen uit de 500 miljoen guldenlastenverlichting die het kabinet aankondigde voor het midden- en kleinbedrijf. Vernieuwend De VVD'er kiest in zijn nota nadrukkelijk voor de vernieu wende ondernemers in de land en tuinbouw. Boeren en tuin ders die het niet redden zullen meer dan nu zijn aangewezen op de bijstand. Als het aan de bewindsman ligt, zal de vrije markt regeren. Agrariërs moe ten hun inkomen volledig uit de markt halen, stelt hij. De minister wil zich inzetten om produktiebeperkende maatre gelen, zoals braaklegging en quotering, af te schaffen. Dat betekent in de praktijk dat de prijzen voor onder meer graan en melk omlaag gaan. De be sluiten daartoe dienen in Brus sel te worden genomen. Verder wil Van Aartsen flink korten op de subsidies voor on der meer de voorlichting aan boeren en tuinders. Bij het na tuurbeleid komt de nadruk Mestcentrale De omstreden mestcentrale die de afzet van overtollige mest moet organiseren, gaat in de ijskast. De Brabantse en Lim burgse boerenbonden NCB en LLTB hebben de wettelijke procedure die tot oprichting moet leiden, stilgelegd. De cen trale is daarmee waarschijn lijk definitief van de baan. Dit hebben NCB en LLTB donder dag bekendgemaakt. Het plan voor de centrale heeft de gemoederen in landbouw- kringen de afgelopen maanden tot aan het kookpunt toe ver hit. Een scheuring tussen de di verse boerenorganisaties kon slechts ternauwernood worden voorkomen. De mestcentrale is het geestes kind van NCB en LLTB. De twee boerenbonden zagen de Het plan voor de mestcentrale bracht echter niet de gewenste solidariteit, maar een hoog oplopende ruzie. Met name loonwerkers en mesttranspor- teurs toonden zich fel tegen stander van een monopo listisch orgaan. Zij vreesden buitenspel te komen staan op de mestmarkt. De veehouders zelf zagen er evenmin veel heil in. Circa zesduizend boeren sloten vorige maand snel een contract met transporteurs om verplichte levering aan de mestcentrale te voorkomen. Ook de Tweede Kamer was te gen een verplichte mestcentra le. Dit plaatste de NCB en de LLTB in een moeilijke positie. Zij zagen zich gesteld voor de vraag of het nog zin had het plan door te zetten, terwijl er onder de eigen leden onvol doende draagvlak bestond. Dit opende de deur naar onderhan delingen met de verenigingen van loonwerkers en mestdistri- buteurs, de Boval en de VBNM. Deze week bereikten de diver se partijen een akkoord. Kern van de overeenkomst is dat el ke veehouder de keuze krijgt uit twee opties. Of hij regelt zelf de afzet van zijn overschot- mest, of hij sluit een langlo pend contract met een loonwer ker of transporteur. Voorwaar de is wel dat de overheid de overschotheffing op mest ver drievoudigt tot 1,50 gulden per kilogram fosfaat. Veehouders die een contract sluiten met een loonwerker of transporteur 'krijgen vervolgens een fikse korting van 1,25 gulden op de overschotheffing. Elke veehou der kan voor zichzelf bepalen wat voor hem het goedkoopst uitpakt. Verder uitgewerkt Het akkoord moet de komende weken verder worden uitge werkt, in overleg met het Land bouwschap en het ministerie van landbouw. Op 31 januari beslissen de betrokken partij en definitief of het akkoord kans van slagen heeft. Is het antwoord op die vraag positief, dan is de verplichte mestcen trale definitief van de baan. AMSTERDAM (ANP) - De pro blemen bij de afdeling fok, kennel en opleiding van de Stichting Koninklijk Neder lands Geleidehondenfonds (KNGF) zijn nog steeds niet van de baan. De directie zet de ontslagprocedure voor het hoofd van de afdeling door. Maandag dient het verzoek tot ontbinding van de arbeids overeenkomst met A. 1' Abee bij de kantonrechter in Am sterdam. In december staakten vijftien medewerkers van de afdeling enkele malen wegens een con flict over de arbeidsvoorwaar den. Na het stakingsbesluit werd l'Abee geschorst en is een ontslagprocedure in werking gezet. De medewerkers willen rehabilitatie van 1' Abee, het vertrek van directeur De Groodt en verbetering van het arbeidsklimaat. Ze gingen eind december weer aan het werk, om te voorko men dat de aflevering van ge trainde geleidehonden langer stagneerde. Volgens instruc teur A. Groeman zijn inmid dels twee medewerkers weg. Een maal is, tegen advies in, een contract niet verlengd. Ie mand anders nam ontslag. De gebruikers van geleidehon den zijn verontwaardigd en verontrust over de ontslag kwestie. Ze vrezen dat als l'Abee moet vertrekken, er pro blemen komen met de aanvoer van nieuwe geleidehonden. DEN HAAG (DPA/ANP) - Kroonprins Willem- Alexander is voorstander van afschaffing van be vrijdingsdag 5 mei. Wat hem betreft kan deze dag met ingang van 1996 vervallen. De kroonprins wil wel vasthouden aan de dodenherdenking op 4 mei. Dat zei hij volgens het Duitse persbureau DPA don derdag tijdens een ontmoeting in Den Haag met bui tenlandse journalisten die in Nederland werken. Volgens de kroonprins denken nog maar weinig Nederlanders op 5 mei aan de bevrijding. Voor velen is het gewoon een vrije dag geworden. Willem- Alexander uitte in het gesprek met de buitenlandse cor respondenten een persoonlijke mening en wilde niet letterlijk worden geciteerd. Nederlandse journalisten wa ren niet uitgenodigd voor de bijeenkomst. De Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) ontken de in de loop van de avond dat de prins zich heeft uitgespro ken voor afschaffing van be vrijdingsdag. Een woord voerster van de RVD sprak van een „verkeerde interpretatie van DPA". Volgens haar heeft de kroonprins vraagtekens ge zet bij de noodzaak de bevrij ding te vieren. Hij heeft vol gens de RVD alleen de vraag opgeworpen of we na vijftig jaar nog elk jaar moeten vieren dat we van de Duitsers zijn be vrijd. De DPA-correspondent Chris- toph Driessen houdt vast aan zijn bericht. Hij benadrukt de stelligheid waarmee Willem- Alexander sprak over 4 en 5 mei: „er is geen misverstand mogelijk, want we hebben er uitgebreid over gesproken en er is verschillende keren naar gevraagd". Het Nationale Comité 4 en 5 mei stelt in een reactie dat af schaffing één van de mogelijk heden is. „Maar we zijn nog niet zover. We denken echter niet dat het in deze richting gaat, gezien de gedachten hier over in de samenleving. We we ten nog niet hoe het in de toe komst moet", aldus een woord voerster. Het Comité is één van de betrokken instanties dat daar op afzienbare termijn zijn mening over zal geven op ver zoek van het kabinet. Woordvoerders- van het verzet zijn hét niet eens met de stel ling van de kroonprins. Secre taris Nota van het Centraal Or gaan voor Verzet en Slachtof fers was stomverbaasd. „Ik ben sprakeloos. Ik kan me niet voorstellen dat de kroonprins zoiets heeft gezegd. Bevrij dingsdag moet blijven bestaan. Dat vinden wij niet alleen, maar ook een meerderheid van de bevolking." Willem-Alexander zei tijdens de bijeenkomst verder dat het nog lang zal duren voordat Ne derlanders en Duitsers hele maal onbevangen met elkaar kunnen omgaan. Conferenties en staatsbezoeken zijn belang rijk, maar zij veranderen wei nig aan de manier waarop bur gers van beide landen in alle daagse contacten met elkaar omgaan. De kroonprins wijt de problemen niet alleen aan de bezettingstijd van 1940 tot 1945. De verhoudingen tussen een klein land en zijn grote buurland zijn volgens hem al tijd moeilijk. Willem- Alexander verklaarde het „fantastisch" te vinden als hij als koning zou kunnen bijdra gen aan een betere Duits- Nederlandse relatie. Suske en Wiske DE AVERECHTSE AAP" door Willy Vandersteen nt topohderhrh- DELRHRS bMH OP OE TRRPPEM VHM HET HEI2ELPRLEIS STRRH VOOR OE mnom0HE LE GROEPSFOTO UitstekendDis jen-kanon staat prima aliestetd Dit is das moment, Udo ludo 1 Qf VEILIGHEIDSRóEHTErl TREDE/1 IH RCT/E Terroristen1 i 'ermomd disarms nummer' Het lel' VW \U< VS/tDArttiT Dn idiote iambih komt roet in ons eten stromen Vrijdag 13 januari Zierikzee Klaverjasavond LTC-Zierikzee in kantine aan Grevelingen- straat. 20.00 uur. Ouwerkerk Toneelstuk De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Oosterland Jaarvergadering SGP-studie- vereniging. Gereformeerde Ge meente, Sint JooStdijk 11. 19.45 uur. Zaterdag 14 januari Zierikzee Open dag Kundalini Yoga. Multifunctioneel centrum. 10.00 tot 12.00 uur. Optreden formatie Urban He- roes: supportact, Shabbick. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Burgh-Haamstede Optreden Crosshead in Big S. 21.30 uur. Renesse Dansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Nieuwjaarsbingo in kantine van ASV Brouwershaven. Sportpark Onder de Molen. 20.00 uur. Ouwerkerk Toneelstuk De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Maandag 16 januari Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad Westerschouwen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Ellemeet Bijeenkomst dorpsraad Elle meet met college b en w Mid- denschouwen. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie ruim telijk beheer in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 17 januari Zierikzee Vergadering Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland in restaurant Mondragon. 17.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede NVvH-bij een komst. Sierknip- kunst. De Schutse. 14.00 uur. Vergadering commissie ruim telijke ordening in het gemeen tehuis. 19.30 uur. Donderdag 19 januari Zierikzee Optreden Deep River Quartet in de Concertzaal. 20.00 uur. Scharendijke Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Optreden formatie Thrunane. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Serooskerke Bingo-dansant in het dorps huis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Twaalfuurs klaverjastoernooi. De Schutse. 10.00 tot 22.00 uur. Maandag 23 januari Kerkwerve Vergadering Oranjecomité. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Dinsdag 24 januari Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Woensdag 25 januari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Zaterdag 28 januari Zierikzee Optreden formatie The Pil grims. Supportact: Oscar P Swamp. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Dinsdag 31 januari Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. OW(H6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2