Miljoenenstrop dreigt na gemeentelijke herindeling UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Groei in vijf van de zes gemeenten Veel belangstelling voor jeugdmusical ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 2_£S- V1 4j TROUWPLANNEN? Burgemeester Asselbergs: Nachtmerrie-scenario treedt in werking'' Fors vestigingsoverschot in Bruinisse Controle op snelheid Gewonde bij aanrijding Fiets gestolen bij busstation Zeehondje aangespoeld 3 PROMOTIE 4 VERSNIPPERING 7 ACTIE Dode en twee zwaar gewonden bij ongeval Grevelingendam Varkens Bromfiets gestolen dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE «NIEUWSBODE DONDERDAG 12 JANUARI 1995 151e JAARGANG NR 25704 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-18S9 EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 ZIERIKZEE - De nieuwe gemeente SchouWen-Duiveland dreigt in 1997 van start te gaan met een miljoenen tekort. Op 1 januari 1997 voert het rijk nieuwe bezuinigingen door op het gemeentefonds. Het gaat om een jaarlijkse korting van vier ton en bovendien vervallen een aantal vergoedingen aan her-ingedeelde gemeen ten zoals Schouwen-Duiveland. J. J. P. M. Asselbergs: Bera den over opstelling herinde ling. Dat maakte de Zierikzeese burgemeester mr. J. J. P. M. As selbergs dinsdagavond bekend in de raadscommissie voor be stuurlijke zaken. Het gaat om de invoering in 1997 van de nieuwe financiële verhou dingswet. Tbevalligerwijs valt de invoering van die wet samen met de herindeling van de zes gemeenten op Schouwen- Duiveland. In de nieuwe wet gaat een ge meente ter grootte van Zierik zee er jaarlijks ongeveer 400.000 gulden op achteruit. Deze bezuiniging treft alle Ne derlandse gemeenten. Maar veel bedenkelijker is, volgens Asselbergs, het ver- dwijnenen van de zogenoemde verfijningsregeling. Op grond hiervan komen gemeenten tien jaar lang in aanmerking voor aanzienlijke vergoedingen van kosten die samenhangen met een herindeling. Dat betreft bijvoorbeeld desintegratie- kosten of de kosten van de bouw van een nieuw gemeente huis. ,,Als die plannen doorgaan, treedt een nachtmerrie-scena rio in werking," waarschuwde Asselbergs de commissie. „Het ziet er naar uit dat we vele mil joenen te kort gaan komen. Hond de herindeling zijn door het rijk en de provincie ver wachtingen gewekt. Daar had den we een stadskantoor van kunnen bouwen. We moeten er voor zorgen dat die verfijnings regeling gehandhaafd blijft of anders moeten we nog eens in beraad over onze opstelling te gen gemeentelijke herindeling in zijn algemeenheid." Aanvankelijk hadden de zes gemeenten op Schouwen-Dui veland gerekend op een finan ciële opsteker na de herinde ling van ongeveer 2,9 miljoen gulden. Zoals het er nu naar uitziet, komt de nieuwe ge meente straks enkele miljoe nen te kort. Moties De mededeling van Asselbergs was voor WD-fractieleider J. J. Geleijnse aanleiding om voor de eerstkomende raads vergadering alvast enkele mo ties paraat te zetten. „We moe ten de tijd in de gaten houden. Zo spoedig mogelijk moeten er signalen komen uit de poli tiek." Eventuele moties van die strekking kunnen rekenen op J. Th. M. van der Veer (D66): ..Onze kamerfractie toaarschu- steun van het college. D66- raadslid J. Th. M. van der Veer zei hierover onverwijld „onze prominente kamerleden" te zullen benaderen. De secretarissen van de zes ge meenten op Schouwen-Duive land zijn inmiddels begonnen met het verzamelen van zoveel mogelijk gegevens over de nieuwe onheilstijding uit Den Haag. In de vergadering van de vereniging van burgemeesters, wethouders en secretarissen vanmiddag in het gemeente huis van Westerschouwen doen zij verslag van hun bevindin gen. Onafwendbaar Op 21 december is de termijn verlopen waarop de staatsse cretaris van binnenlandse za ken nog kon afzien van het doen van een wetsvoorstel aan de Tweede Kamer. Het staat nu vast dat mevrouw A. G. M. van de Vondervoort het herinde lingsplan vóór 1 maart depo neert bij de vaste kamercom missie voor binnenlandse za ken. Daarmee is de vorming van één gemeente op Schou wen-Duiveland in feite onaf wendbaar geworden. ZIERIKZEE - In 1994 is de be volking van Schouwen-Duive land met -381 personen ge groeid van 3156Gnaar 31947. In vijf van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland groeide het inwonertal. Alleen in de gemeente Westerschouwen viel een achteruitgang te be speuren. De grootste groeier op Schouwen-Duiveland is de gemeente Bruinisse. De bevolking van Zierikzee groeide met 21 zielen en be droeg op 31 december 1994 10.080 mensen. In 1994 werden in Zierikzee 94 kinderen geboren en werden 149 overlijdens geregistreerd. In totaal vestigden zich 539 mensen zich in Zierikzee ter wijl 453 mensen naar elders vertrokken. Daling De qua inwonertal tweede grootste gemeente van Schou wen-Duiveland, de gemeente Westerschouwen, zag haar in wonertal dalen met dertien personen. In 1994 werden in Westerschouwen 49 kinderen geboren en overleden 70 men sen. In totaal 556 mensen vestigden zich in Westerschou wen. Daar staat tegenover dat 548 mensen de gemeente verlie ten en elders gingen wonen. De gemeente Duiveland zag haar inwonertal met 49 groeien tot 5787. Een relatief hoog ge boortecijfer in Duiveland: 85. In 1994 overleden in de gemeen te Duiveland 37 mensen. In to taal vestigden zich 228 mensen in de gemeente Duiveland in 1994 terwijl 223 mensen ver trokken naar een andere ge meente. Vestiging Het aantal inwoners van de ge meente Brouwershaven groei de met 32 mensen tot 3820. In 1994 werden in die gemeente 36 kinderen geboren terwijl 23 overlijdens geregistreerd wer den. Tweehonderdnegenender tig mensen vestigden zich in 1994 in Brouwershaven. Daar staat tegenover dat 200 mensen uit de gemeente vertrokken. De gemeente Bruinisse boekte, zoals al aangestipt, de grootste winst qua inwoneraantal. Het oude vissersdorp kreeg er in 1994 214 inwoners bij. Die groei dankt Bruinisse vooral aan het forse vestigingsoverschot. Liefst 346 mensen kozen voor Bruinisse als nieuwe woon plaats terwijl 145 mensen het eigenzinnige vissersdorp ver lieten. In 1994 werden in Brui nisse 51 kinderen geboren en in hetzelfde jaar overleden 38 mensen. De gemeente Middenschouwen kreeg er in 1994 46 inwoners bij. In de gemeente werden in dat jaar 37 kinderen geboren en werden 17 overlijdens opge tekend. Ook in Middenschou wen is het aantal mensen dat zich in de gemeente nieuw vestigde groter dan het aantal mensen dat uit de gemeente vertrok. In totaal 179 mensen kozen voor Middenschouwen terwijl 153 mensen uit de ge meente vertrokken. Het speelde zich allemaal af in Kletsmanië. Daar beleefden Maaike en Michiel de meest fantastische avonturen en heel wat kinde ren volgden hun avonturen gisteren in een goed gevulde Concertzaal in Zierikzee op de voet. Daar verzorgde de Stichting Jeugdkome die Amsterdam de Jeugdmusical Laat ze maar praten, het verhaal van Maaike, broer Michiel. hun vader en moeder, een zwijgende inboorlingenstam en een mysterieuze totempaal. De meester van de school kwam er ook nog aan te pas en niet te vergeten de medi cijnvrouw die dromen waar kon maken. Laat ze maar praten is de tweede produktie van de Stichting Jeugdkomedie Amsterdam en werd geschreven door Rients Gratama en Renée Sellis-van Hensbergen. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De politie heeft woensdag een snelheidscontrole uitgevoerd aan de Krayesteinweg in Burgh-Haamstede. De controle vónd plaats tussen 11.20 uur en 12.20 uur. Er wer den 178 voertuigen geregi streerd, waarbij tien overtre dingen werden geconstateerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 123 kilometer per uur, 'terwijl 80 kilometer per uur is toegestaan. HAAMSTEDE - Een 22-jarige inwoner van Burgh raakte dinsdag licht gewond bij een eenzijdig ongeval. Het ongeluk gebeurde toen de man uit Burgh over de Seroos- kerkseweg reed in de richting van Serooskerke. In een bocht naar links kwam de auto door onbekende oorzaak in de rech- terberm terecht. De man raak te vervolgens de macht over het stuur kwijt en belandde met zijn auto in de rechts naast de rijbaan gelegen sloot. De auto raakte beschadigd en de be stuurder liep enkele kneuzin gen op. NOORDGOUWE - Een 18- jarige inwoner van Noordgou- we deed woensdag aangifte van diefstal van zijn fiets. De fiets stond die dag gestald bij het busstation in Zierikzee. De diefstal is gepleegd tussen 12.45 uur en 13.15 uur. De waar de van het rijwiel is nog niet bekend. SCHARENDIJKE - Aan dc Brouwersdam bij Scharendij- ke is gisteren, woensdag, een sterk verzwakt zeehondje aan gespoeld. De zeehond is per auto naar het vliegveld van Zestienhoven ge bracht en vandaaruit per vlieg tuig verder vervoerd naar de zeehondencrèche in Pieterbu- Het ging om een verdwaalde zadelrob, afkomstig van de Noordelijke IJszee. Geld Is een goede dienaar, maar een slechte meester. Spreekwoord Zon en droog HET WEER Vannacht opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Minimum- temp. 2 graden. Perioden met zon, later meer bewolking en droog. Middagtemp. ±5 graden. Wind zwak tot matig, kracht 3, eerst noordwest, overdag zuidwest. o Ton investering nodig als eerste aanzet voor promotie van de regio. Evaluatie beleidsplan recreatie: uitkijken voor versnip pering. 5 VUURTOREN Overheid steekt stokje voor openstelling vuurtoren voor bezoekers. SV Duiveland voert actie voor het Sophia- kinderziekenhuis in Rotterdam. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Aanhangwagen stormt los OUDE-TONGE - Bij een ongeval aan het begin van de Grevelingendam op de route van Onde-Tonge naar Bruinisse is vanmorgen, donderdag, een 50- jarige inwoner van Nieuw-Vossemeer om het leven gekomen. Een 25-jarige man en een 48-jarige man, beiden ook afkomstig uit Nieuw-Vóssemeer raakten zwaar gewond; Het ongeluk, dat gebeurde rond 6.20 uur, werd veroor zaakt doordat een aanhangwa gen met huif door de harde MEIJEL - De Algemene Inspec tiedienst van het ministerie van landbouw heeft op een vee houderij in het Limburgse Mei- jel de kadavers van 166 mest- varkens gevonden. De doods oorzaak bleek gebrek aan voedsel en drinken. ZIERIKZEE - Aan de Lammer markt in Zierikzee is dinsdag avond een bromfiets gestolen. Eigenaar van de bromfiets, een 17-jarige inwoonster van Zie rikzee, deed woensdag aangif te. De waarde van de brommer is niet bekend. windstoten losschoot van een terreinwagen, bestuurcr door een 39-jarige inwoner van Ba- rendrecht die op weg was naar de markt in Zierikzee. De aan hangwagen kwam al slinge rend op de andere weghelft te recht waar op dat moment een personenauto passeerde met drie inzittenden, afkomstig uit Nieuw-Vossemeer. Tben het on geluk plaats vond, was er op de Grevelingendam sprake van zware storm, windkracht 11. De aanhangwagen klapte fron taal op de personenwagen. De passagier die naast de bestuur der zat, overleed kort na de botsing aan zijn verwondin gen. De overige twee inzitten den zijn zwaar gewond per am bulance naar een ziekenhuis overgebracht, een naar het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland, de ander naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotter dam. De chauffeur van de ter reinwagen bleef ongedeerd. De rijbaan is tot twee uur na het ongeval afgezet geweest. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarbonnement met autom. afschr. S ƒ182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, rry Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1