Helma Kotoun maakt kunstwerk directiekamer Emulsion Holland 'Majorettes zijn een beetje ijdel, ze willen laten zien wat ze kunnen' UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND deurloo intermeubel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEURLOO BEGINT HET NIEUWE JAAR MET KORTINGEN TOT 65% OP VELE SHOWROOMMODELLEN Vivace Oude-Tonge begint majorettenpeloton in Bruinisse 'Heerlijk gevoel dat mijn schilderij daar hangt' Betere promotie nodig voor Schouwen-Duiveland Open avond bio-energetica f Open dag Kundalini yoga Eurokotter KG 14 naar Ouddorp dé bant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 11 JANUARI 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 22 PAGINA'S Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond OUDE-TONGE/BRUINISSE - „Majorette zijn is hartstikke leuk. Het is echt iets voor meiden. Je moet er een beetje ijdel voor zijn; willen laten zien wat je kunt." Dianne Stander uit Oude-Tonge was drie jaar toen zij reeds met een stokje stond te zwaaien en te dansen als de mascotte van het majoretten- en showpeloton Vivace in haar woonplaats. Inmiddels is zij tien jaar actief lid van Vivace, waar ze als missmajorette voorop loopt. Vorig jaar kwam Dianne met het idee om in de woonplaats van haar vriend Wolfert Jumelet, Bruinis se, een tweede Vivace majorettenpeloton op te richten. ,,Ik had nooit gedacht dat het bestuur daarmee ak koord zou gaan." Maar die vonden het een prima idee, zodat zaterdag 14 januari in het Bruse dorpshuis een demonstratiebijeenkomst wordt gehouden om meiden uit Bruinisse en omgeving enthousiast te maken voor het dansen als majorette. Wanneer zich minimaal tien meisjes aanmelden voor het nieuwe majorettenpeloton Vi vace Bruinisse, gaat op woens dag 18 januari in het Bruse dorpshuis de eerste training van start. Dianne Stander, die de trainingen gaat verzorgen, is ervan overtuigd dat zich za terdag zeker tien meisjes zul len melden, die majorette wil len worden. ,,Ik verwacht er heel veel, want majorette zijn spreekt veel meisjes aan. Na een tijdje haakt dan weer een aantal af, dat het toch niet ziet zitten. Het belangrijkste is dat een vaste basisgroep overblijft, die elke week trouw komt." Dianne spreekt uit ervaring. Bij Vivace Oude-Tonge gaf zij als invalster regelmatig trai ningen. Het majoretten- en show peloton bestaat in deze plaats al ruim 25 jaar. Het be staat momenteel uit zeventien meisjes, die zijn verdeeld in twee groepen. De mini's of ju nioren, in de leeftijd tot twaalf jaar en de senioren, die twaalf jaar of ouder zijn. Een keer per jaar geven zij een jaaruitvoe ring in de Grutterswei. Verder zijn ze actief tijdens de brade rie, de Havendag, bij de intocht van Sinterklaas en op Koning innedag. Vivace maakt daarbij noodge dwongen gebruik van muziek die wordt voortgebracht via een cassetterecorder. Volgens voorzitter/secretaris P. Bake- laar uit Oude-Tonge wordt het als een gemis ervaren dat Oude-Tonge niet over een drumband beschikt. ,,We hebben wel een fanfare, maar die loopt niet zo vaak op straat. Men is meer gericht op deelname aan concoursen. Het feit dat het Bruse muziekgezel schap Nu met Hope wel over een drumband beschikt, was een van de motieven van het bestuur om positief te reageren op het idee van Dianne Stan der. Oök het feit dat in Bruinisse ooit eerder een majorettenpe loton was en vele meisjes in dat dorp enthousiast reageerden op het plan van Dianne Stan der waren redenen voor het ini tiatief. ,,De meiden met wie ik praatte wisten in eerste instan tie niet precies wat het inhield, maar toen ik ze dat had ver teld, leek het ze heel leuk." Vol gens Dianne is het voor een meisje dat majorette wil wor- den.belangrijk dat ze ritmege voel heeft. Wanneer je niet in de maat kunt lopen, kun je nooit een goede ^how geven". Het uiterlijk is minder belang rijk, de meiden hoeven niet het ideale figuur te hebben. „Dik- kertjes kunnen heel goed zijn". Maar volgens Dianne is het wel belangrijk dat een majorette een goede uitstraling heeft; een lachend gezicht en dat ze zich soepel kan bewegen, dus een beetje lenig is. Meisjes die aanstaande zater dag naar het Bruse dorpshuis komen kunnen al direct deel nemen aan de basispassen van een majorettenpeloton; het marcheren. Tijdens de trainin gen, die de woensdag daarna beginnen leren zij de eerste passen van een heuse majoret- tenshow. De shows worden door Dianne Stander zelf uit gekiend, waarbij zij via ver schillende moeilijkheidsgra den rekening houdt met het ni veau van de majorettes. ,,Ik heb er veel plezier in om showtjes te verzinnen." Behal ve de choreografie leren de nieuwe majorettes omgaan met het karakteristieke stokje (de baton) dat met meer of minder wentelingen (toss) omhoog wordt gegooid en opgevangen. Een techniek die volgens Dian ne goed is aan te leren, wan neer de instructrice de juiste aanwijzingen geeft. Meisjes die zich aanmelden voor het nieuwe majorettenpe loton worden door Vivace Oude-Tonge voorzien van drie kostuums, die een gezamenlij ke waarde van ongeveer zes honderd gulden hebben. Het gaat om een zwart/groen win- terpakje met lange mouwen dat is versierd met lovertjes, een roze/blauw/wit zomerpak je met één lange mouw en over de andere schouder drie band jes en een trainingspak. Ook krijgen de majorettes een trui, schoentjes, een panty en haar accessoires in bruikleen. ,,Die kleding kunnen we kopen via sponsoring door bedrij ven." Vivace draait verder op subsidie van de gemeente Oost- flakkee. Wanneer het nieuwe peloton in Bruinisse van de grond komt, moet men volgens voorzitter Bakelaar in de toe komst wellicht ook bij de ge meente Bruinisse aankloppen. Dianne Stander verheugt zich er op om met het nieuwe majo rettenpeloton op te treden. „Hier in Oude-Tonge wordt veel getraind, maar kunnen we relatief weinig de pad op om dat we niet beschikken over een drumband. In Bruinisse is dat wellicht wat gemakkelij ker te organiseren. Als het lek ker draait wil ik met de groep ook naar festivals en concour sen. Dat is heel gezellig en je kunt er altijd wat van leren." De demonstratie aanstaande zaterdag in het Bruse dorps huis begint 13.30 uur en kan vrijblijvend worden bijge woond, zowel door meisjes die wellicht majorette willen wor den, als andere belangstellen den. Het majorettenpeloton Vivace tijdens de wekelijkse training in de Grutterswei in Oude-Tonge. Wanneer alles volgens plan verloopt is binnenkort ook in Bruinisse een majorettenpeloton van Vivace. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Toen de directie van Emulsion Holland BV mij uitnodigde om een schilderij te maken voor de directiekamer dacht ik alleen maar: Oh, wat leuk! Maar toen ik het wilde gaan maken dacht ik: Oh, God hoe kom ik hieruit!" De opdracht die de 39-jarige Helma Kotoun uit Zierikzee van het, aan de Zierikzeese Grachtweg gevestigde bedrijf kreeg, luidde dan ook: een afbeelding van de Ricinus Communis. Een Indi sche olieplant, waarvan Emulsion Holland de zaadolie gebruikt om een emulsie te maken die chocolade vloeibaar houdt. Een plant, die Helma Kotoun nooit in werkelijkheid zag. Toch slaagde zij er in een olie verfschilderij te maken met haar eigen impressie van de plant. Het figuratieve doek siert sinds kort de gro te muur van de directiekamer. RENESSE - Schouwen-Duiveland verliest als re creatiegebied marktaandeel aan andere vakantiege- bieden in Nederland. Een aangesterkte en gezamen lijke promotie is nodig om dit terug te winnen. Dat is het thema van een bijeenkomst op woensdag 11 ja nuari van de Streek VVV Schouwen-Duiveland in Hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. „Om het schilderij te kunnen maken heb ik eerst foto's van de plant bekeken. Aan de hand daarvan heb ik een eigen com positie gemaakt, zodat in het doek ook iets van mezelf zou komen." De schilderes zocht vervolgens naar kleuren en een afmeting die moest passen in de directieruimte. „Het moest iets warms en groots worden." In het schilderij springen voor al de kleuren turquoise en don kerrood in het oog. Een combi natie van de lievelingskleur van de Zierikzeese schilderes en de natuurlijke kleur van de Indische olieplant. „Het is een heerlijk gevoel dat het schilde rij daar hangt. Dat er mensen zijn die mijn werk waarderen." De opdracht van Emulsion Holland was voor Helma Ko toun de eerste professionele op dracht die zij kreeg. De in Zie rikzee geboren vrouw zit voor het eerste jaar op de Kunstaca demie in Rotterdam, waar zij aquarelleren en levend model studeert. Tekenen en schilde ren doet zij al haar hele leven. „Als kind was ik er al mee be zig." Technische vaardigheden leerde ze bij de Zierikzeese schildersclub Perspectief waar zij les kreeg van Kees van de Wetering. Enthousiasme voor het maken van aquarellen van planten en bloemen bracht Ad- die Bliek van het 't Oute Huus in Burgh-Haamstede op haar over. „Zij heeft me helemaal r. W dol gemaakt. Ik kon niet meer stoppen met het schilderen van planten en bloemen. Ik werd helemaal gegrepen door de sfeer die daarvan uit ging." Het enthousiasme van Helma Kotoun ging zover dat zij be sloot naar de Kunstacademie te gaan. „Nu ik mijn baan in de horeca heb opgegeven en huis vrouw ben, heb ik de tijd om me volledig aan het schilderen te wijden." De directie van Emulsion Holland ontdekte het werk van de Zierikzeese via een expositie van werk van alle leden van de schildersclub Perspectief. „Een van de direc tieleden kocht daar privé een schilderij van mij. Blijkbaar heeft hij mijn naam onthou den." Daaruit vloeide de op dracht voort die zij in juni 1994 binnen kreeg. Behalve het olieverfschilderij van de Indische olieplant, kocht de directie van het be drijf nog acht aquarellen aan, die Helma Kotoun maakte van verschillende bloemen, onder meer de iris, klaproos, papa ver, witte lelie en veldbloemen. „Die schilderijen had ik al eer der gemaakt. Ze hingen in mijn atelier toen directieleden van Emulsion Holland hier waren. Omdat het bedrijf pas was ver bouwd, kwam men op het idee die aquarellen aan te kopen voor in de hal. die heel licht is." Helma Kotoun is vast van plan haar opleiding aan de Kunsta cademie af te maken. Wat ze daarna wil is nog niet duide lijk. „Ik wil graag mensen en thousiast maken die graag wil len schilderen, maar denken dat ze dat niet kunnen. Ik wil ze over een drempel helpen want ik ben er van overtuigd dat iedereen die dat graag wil, ook kan tekenen en schilderen. Het is dan alleen een kwestie van lekker ontspannen bezig kunnen zijn en jezelf verder ontplooien." Les geven wil Hel ma Kotoun niet, maar ze blijft wel schilderen. „Ik ben pas verhuisd naar een polderge bied, waardoor ik helemaal geïnspireerd ben door het land schap en de wolkenluchten. Maar in het voorjaar wanneer alles begint uit te lopen, ga ik weer bloemen schilderen." KAPELLE-BIEZELINGE - Op donderdag 19 januari start in Kapelle-Biezelinge Leven in je lichaam. In deze cursus leert men via verschillende li chaamsoefeningen zich bewust te worden van lichaam, gevoe lens, emoties, gedachten en spierspanningen. De cursus bestaat uit tien avon den, die om 19.30 uur beginnen. De cursus wordt gegeven door Irene Roozenburg, gecertifi ceerd psychomotorische- en neo-hypnotherapeute en vindt plaats in centrum Namaskara, Waardekensstraat 47, Kapelle- Biezelinge. Op donderdag 12 januari is een vrijblijvende informatie-avond. Deze avond begint om 19.30 uur. Tijdens de open dag van Centrum Namas kara op 14 januari wordt een lezing gehouden om 14.30 uur over Lichaamswerk en Bio- energetica. Motto van de bijeenkomst is: 'Schouwen-Duiveland, uw ge zamenlijke verantwoordelijk heid'. De vergadering is be doeld voor ondernemers met belangen in de branches ver- blij fsrecreatie, horeca, attrac ties en middenstand. Tijdens de bijeenkomst die om 20.15 uur begint, wordt het communicatieplan 1995 be sproken. Volgens de Streek VVV wordt het hoog tijd dat de promotie van Schouwen-Dui veland als vakantiegebied wordt aangesterkt. Als vakan tiebestemming voor Nederlan ders zakte Zeeland in vijf jaar tijd terug van de vijfde naar de elfde plaats. Slecht weer of recessie zijn ZIERIKZEE - Kundalini yoga. Dat staat centraal tijdens de open dag die zaterdag 14 ja nuari in het Multifunctioneel Centrum (MFC) in Zierikzee wordt gehouden. Het evenement wordt georga niseerd door de Stichting Cen trum Resa uit Dordrecht, die in het MFC yogalessen verzorgt. Kundalini yoga omvat zowel dynamische oefeningen als meer passieve vormen daar van. Ze hebben tot doel de energieën in de mens tot bloei te brengen. Kundalini yoga is gebaseerd op de leer van Yogi Bhajan. Tijdens de open dag wordt alle informatie ver strekt over deze vorm van yo ga. Het evenement is van 10.00 tot 12.00 uur. Advertentie Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN 01180-26649 Piano/vleugelvervoer hierbij geen excuus, vindt de VVV, want ondanks deze facto ren blijkt het aantal vakanties van Nederlanders in eigen land alleen maar te zijn toegeno men. De VVV constateert ver lies van marktaandeel aan an dere vakantiegebieden in het land. Een aangesterkte promotie voor Schouwen-Duiveland kan een stap in de goede richting betekenen om marktaandeel terug te winnen. De VVV er kent dat ook prijs-kwaliteit- verhouding een belangrijke schakel blijft in het keuzepro ces van de consument. Maar, zo stelt de VVV, als je ziet dat an dere Nederlandse vakantiege bieden harder adn de weg tim meren, dan mag je als regio niet achterblijven. Drijven op het bestaande klan tenbestand acht de VVV onvol doende, de regio zal kenbaar moeten maken wat hij te bie den heeft. Vandaar dat de VVV de gezamenlijke promotie van Schouwen-Duiveland centraal heeft gesteld op de bijeen komst in Hotel De Zeeuwse Stromen. BRUINISSE - De Eurokotter KG 14 van rederij H. Siereveld en Zonen in Colijnsplaat is via Maaskant Shipyards verkocht aan P. Bezuijen in Ouddorp. Het vrij nieuwe vissersschip liep in 1986 bij scheepswerf Welgelegen in Zoutkamp van stapel. Volgens planning brengt Bezuijen het vaartuig eind januari in de vaart. Onder welk registratienummer is nog niet bekend. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, metdeZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement 192,50 jaarbonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uwjoericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: -y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1