Psycholoog duikt onder in wereld van de traan Raad van State verwerpt bezwaren van omwonenden Nieuw scheepvaartbeleid hard nodig voor de werkgelegenheid Doodslag BVD-chef kerkberichten Jumelage Zierikzee en St. Hilaire veertig jaar Huilen onvoorspelbare uiting van emoties Bouwrijp maken D Heule kan beginnen DINSDAG 10 JANUARI 1995 NR 25703 7 Studie naar toekomst: ZIERIKZEE - Met een aangepast zecscheepvaartbe- leid is een grote stijging van de bijdrage van de zee scheepvaartsector aan de Nederlandse economie te bereiken. Dit geldt zowel voor de toegevoegde waar de als voor de werkgelegenheid. Dit stellen de pro fessoren Ch. Peeters van de Rijks Universiteit Cen trum Antwerpen en N. Wijnolst van de Technische Universiteit Delft in hun rapport De toekomst van de Nederlandse zeevaartsector, economische im pactstudie en beleidsanalyse. Dit rapport werd onlangs aan geboden aan de staatssecreta ris van Financiën, dr. W. Ver meend, en aan de Directeur- Generaal Scheepvaart en Mari tieme zaken, dr. J. van Tiel. De ze nam het rapport in ont vangst namens de minister van Verkeer en Waterstaat. V&W is ook opdrachtgever voor de door Peeters en Wijnolst uitge voerde studie. Nationaal produkt Het rapport onderbouwt in kwantitatieve termen het be lang van de maritieme sector voor Nederland. Op dit mo ment draagt de totale maritie me sector 13,8 miljard gulden per jaar bij aan het nationaal produkt (2,7 procent) en levert voor 120.000 mensen werkgele genheid. De zeescheepvaart neemt hiervan jaarlijks 2,4 miljard gulden en 21.000 ar beidsplaatsen voor haar reke ning. De huidige ontwikkelingen zijn echter bedreigend, zo stel len de onderzoekers. Zonder drastische extra maatregelen zullen toegevoegde waarde en werkgelegenheid in de mari tieme sector sterk afnemen. Naast het uitvlaggen van sche: pen naar goedkope registers verplaatsen ook steeds meer rederijen hun vestiging naar het buitenland. Herbezinning op het beleid is dus noodzake lijk, aldus Peeters en Wijnolst. Verkeer en Waterstaat neemt deze boodschap zeer ter harte. Daarom zal de minister van Verkeer en Waterstaat, in nau we samenwerking met het mi nisterie van Financiën, in het vroege voorjaar van 1995 de Tweede Kamer een nieuwe zee- scheepvaartnota aanbieden. Het nieuwe beleid zal erop ge richt zijn het vestigingskli maat in Nederland voor de ma ritieme sector aantrekkelijker të maken. Ook wordt gestreefd naar re ductie van de bemannings- kosten. Gedacht wordt aan fis cale faciliteiten in de winst sfeer en de loonbelasting voor zeevarenden. Daarnaast zullen de kostenverhogende elemen ten uit de bemanningsregelge ving worden gehaald. Deregu lering en herijking van verant woordelijkheden tussen over heid en scheepvaartsector vor men daarbij het kader. Invoering van een dergelijk be leid zal de neerwaartse trend van de Nederlandse zeescheep vaart ombuigen, zo stellen ook Peeters en Wijnolst. De onder zoekers houden zelf rekening met een verdubbeling van de werkgelegenheid en een sterke stijging van de toegevoegde waarde. AMSTERDAM - Officier van justitie mr. J. Steenbrink heeft maandag voor de rechtbank in Amsterdam tien jaar gevange nisstraf geëist tegen de 26- jarige G. L., die ervan wordt verdacht de 32-jarige~Tt. Samu el te hebben doodgeschoten. De schietpartij onstond na ruzie over drugs. DEN HAAG - De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) zit sinds 1 januari zonder hoofd. Minister Dijkstal is er niet in geslaagd om voor mr. A. Doc- ters van Leeuwen tijdig een op volger te vinden. Tweede man mr. A. Kievits heeft tijdelijk de leiding over de geheime dienst. vrouw uit Schotland al jaren is verbroken. Op zondagmiddag hoort hij Schotse muziek op de radio. Hij raakt hevig geëmoti oneerd en de tranen komen. „Waarom dit pas na jaren ge beurt, is niet bekend. Dat maakt het voorspellen van wanneer mensen gaan huilen zo moeilijk. Vaak gaat het om een kleinigheid die op het oog een gebeurtenis van niks lijkt, die tot huilen leidt", zegt de Tilburgse onderzoeker. Afgewezen worden, scheiding en verlies en bewust zijn van eigen falen staan in de top drie van redenen waarom mensen in tranen uitbarsten. „Mensen huilen niet alleen als er een dierbare is gestorven of omdat een relatie is beëindigd. Ook geluk kan tranen opwekken", zegt de onderzoeker. Hij noemt het opvallend dat mensen li chamelijke pijn amper noemen als reden om te schreien. Avonduren Een huilbui ontstaat doordat men zich droef, machteloos of kwaad voelt. Vaak gaat het om een combinatie van emoties, die er het vaakst 's avonds tus sen zeven 'en elf uur uit knal len. Vingerhoets ontdekte dat in de avonduren het meest naar de zakdoek wordt gegrepen. „Mensen zijn dan vermoeider en hebben tijd en ruimte om hun emoties de vrije loop te Ia- ten. Overdag op het werk hou den mensen zich nu eenmaal meer in. 's Avonds komen de conflicten aan het oppervlak", zo verklaart de onderzoeker de avondhuilbuien. Maar ook boe ken en films dragen hun steen tje bij aan het veroorzaken van tranen. Gouden medaille Hij heeft de indruk dat mensen in snikken uitbarsten als zij niet meer weten hoe zij zich an ders moeten gedragen. „Zij hebben geen andere adequate reactie paraat. Iemand die een gouden medaille op de Olym pische Spelen heeft gewonnen, staat met tranen in zijn ogen op het ere-schavot. De winnaar is zo overspoeld door emoties dat hij geen kant op kan. Het liefst wil hij misschien nog meer rondjes rennen door het sta dion. Maar dat kan niet. Hij staat machteloos en dan komen de tranen", zegt Vingerhoets. Een van de opvallendste uit komsten van zijn onderzoek noemt hij dat 40 procent van de mensen huilt als hij of zij al leen is. Nog eens 40 procent laat de tranen de vrije loop als er één iemand in de buurt is. De rest huilt als er meerdere mensen bij zijn. Gezond Huilen is gezond, luidt een volkswijsheid. Vingerhoets weet niet of dat zo is. Weten schappelijk is het nog nooit be wezen. „Mensen voelen het zo aan. Maar het is een subjectie ve beleving die ontstaat door dat mensen zich na een huilbui vaak opgelucht voelen en het gevoel hebben er weer tegen aan te kunnen. Voor anderen geldt dit niet." Hoe vaak de gemiddelde Ne derlander een traantje weg pinkt is niet bekend. Ameri kaans onderzoek wijst uit dat een man gemiddeld 1,4 keer per maand huilt en een vrouw 5,3 keer. Hormonen verklaren hoogstwaarschijnlijk het ver schil. Ook zijn er theorieën dat hui len bevordez'lijk is voor de af voer van schadelijke stoffen, de zogeheten stresshormonen, uit het lichaam. Vingerhoets zou hier graag ook onderzoek naar willen doen. „Er wordt nog al eens lacherig over on derzoek naar huilen gedaan. Het zou geen onderwerp zijn voor een serieuze onderzoeker. Maar toch heeft iedereen er mee te maken." Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Ouderkerk aan den 'IJssel: E, van Rooyen te Beusichem en Zoelmond; naar Oud-Beijerland (wijk 3): H. Russcher te Polsbroek. Gereformeerde Kerken Beroepen te Soest: P. van Win den te Duivendrecht. Aangenomen naar Vorden: H. A. Speelman te Wilsum en Kamperveen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Buitenpost: J. B. Wilmink te Hilversum. Chr. Gereformeerde Kerken Beroepen te St. Jarisklooster: J. Westerink te Bunschoten. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Grand Rapids (Beckwith) (USA): A. Moerker ken te Gouda. Gereformeerde Gemeente in Nederland BRUINISSE - Donderdag 12 ja nuari, 19.30 uur ds. J. Roos. Be diening Heilige Doop en be vestiging ambtsdragers. Viering gepland voor september ZIERIKZEE - In september dit jaar wordt het 40- jarig bestaan van de jumelage tussen Zierikzee en de Franse stad Saint Hilaire du Harcouët gevierd. De exacte datum van de jubileumviering is nog niet be kend. dachte gespeeld om een officië le delegatie uit de Franse zusterstad van Zierikzee naar Schouwen-Duivelands cen trumgemeente te halen voor de jubileumviering. Het is de be doeling dat de jubileumviering een feestelijk karakter krijgt. „Er zijn wel wat ideeën, maar het is allemaal nog erg vaag", aldus Rigter. Geprobeerd wordt om de kwestie in februa ri op de agenda van de commis sie bestuurszaken te krijgen. Op dit moment wordt volgens gemeentevoorlichterTh. Rigter druk gewerkt aan het program ma voor de jubileumviering. In eerste instantie was het de be doeling om vanavond, dinsdag, een concept-programma voor de jubileumviering voor te leg gen aan de leden van de com missie bestuurszaken van de gemeente Zierikzee. Het is ech ter niet gelukt om het concept programma' op tijd rond te krijgen. Vooralsnog wordt met de ge- Het ziet er naar uit dat het gebied langs de Stolpweg in Nieuwerkerk, waar het nieuwbouw gebied D'Heule moet komen, er niet lang meer zo maagdelijk zal bij liggen als op bovenstaande foto. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - De afdeling bestuursrecht van de Raad van State heeft de bezwaren verworpen die een aantal bewoners van de Fazantenlaan en Loensweg in Nieuwerkerk heeft ingediend tegen het realiseren van bestemmingsplan D'Heule; een nieuwbouwgebied aan de Nieuwerkerkse Stolpweg waar de gemeente Dui- veland 110 nieuwe woningen wil realiseren. Vanwege de uitspraak van het hoogste rechtsorgaan kan de ont wikkeling van het nieuwbouwgebied niet langer worden tegen gehouden. Volgens de Duivelandse gemeen teambtenaar A. Schiettekatte beginnen dit voorjaar de werkzaamheden om het gebied bouwrijp te maken. Naar verwachting zal de bouw van de eerste woningen in de zomerperiode van dit jaar van start gaan. Een aantal bewoners van de Fa zantenlaan en Loensweg pro beerde dit proces tegen te hou den door bij de Raad van State een schorsingsverzoek in te dienen. Zij zijn van mening dat de bouw van de nieuwe huizen een belemmering vormt voor hun uitzicht en daardoor de waarde van hun woningen ne gatief beïnvloedt. Verder brachten zij via hun advocaat Nauta Dutilh uit Rotterdam naar voren te twijfelen aan de economische uitvoerbaarheid van het bestemmingsplan. Ook zijn de bewoners van mening dat de verkeersveiligheid in het gedrang komt bij de uitvoe ring van D'Heule. Tijdens de zitting van de afde ling bestuursrecht van de Raad van State, afgelopen vrijdag in Den Haag, bracht de Duive landse burgemeester G. Hok ken hiertegen in dat het be stemmingsplan door het pro vinciaal bestuur is beoordeeld op economische uitvoerbaar heid. Volgens gs is die voldoen de aangetoond. Hokken atten deerde er op dat de eerste fase van het bestemmingsplan (de bouw van 55 woningen) in zes jaar wordt gerealiseerd, ter wijl voor de totale realisatie van D'Heule twaalf jaar is ge pland. Op basis van de gemiddelde rentekosten komt de gemeente uit op een gemiddelde grond prijs van ruim 94 gulden per vierkante meter gedurende de eerste vijf jaar en ruim 96 gul den per vierkante meter voor de periode daarna. De gege vens zijn berekend op basis van de bouw van zeven a acht woningen per jaar. Volgens de bewoners zou de hoofdontsluitingsweg van D'Heule grote verkeersover last en onveiligheid met zich meebrengen op het weggedeel te tussen de eerste ontsluiting vanaf de Stolpweg en het kruispunt Loensweg-Stolp- weg/Weststraat. Maar Hokken bracht daar tegenin dat van overlast geen sprake zal zijn gezien de geringe lengte van het traject waarover de omwo nenden praten. „Hoge snelheid kan op dit korte stuk niet wor den ontwikkeld, temeer omdat een deel van het verkeer naar het nieuwe woongebied al via de ontsluiting direct na de Stolpweg het nieuwe woonge bied in gaat." De omwonenden stelden als al ternatief voor waarbij ontslui ting van D'Heule plaats vindt op de Stolpweg ten noorden van perceel 1. Dat is volgens Hokken niet mogelijk omdat de alternatieve ontsluitings route ligt in een door gs niet goedgekeurd gedeelte van het bestemmingsplan en uit onder zoek door het stedebouwkun dig en verkeerskundig advies bureau RBOI is gebleken dat het alternatief geen aanbeve ling verdient. Dit omdat D'Heule dan stedebouwkundig geïsoleerd komt te liggen en omdat het aantal aansluitin gen op de Stolpweg zo laag mo gelijk moet worden gehouden. Op basis van de argumenten die door beide partijen werden aangedragen besloot de rechter het verzoek van de omwonen den af te wijzen. Door de juri dische procedure werd de ont wikkeling van het bestem mingsplan ongeveer anderhalf jaar opgehouden. Inmiddels hebben zich bij de gemeente Duiveland 65 belangstellenden gemeld, die een woning willen in D'Heule. Daarvan komen dertig uit de gemeente Duive- land. De Duivelandse gemeen teraad besloot vorig jaar dat deze mensen voorrang krijgen bij het uitgeven van de bouw grond. Naar verpachting start de uitgifte van de grond dit voorjaar. Schiettekatte liet we ten dat de gemeente Duiveland heel blij is met de uitspraak van de Raad van State. „Nu kunnen we eindelijk beginnen. Het is tenslotte de taak van de gemeente om te voldoen aan de woningbouwbehoefte in haar gebied." TILBURG (ANP) - „Baby's huilen omdat dat hun manier is om te zeggen: er is iets aan de hand. Ze hebben honger of pijn. Volwassenen huilen niet om alarm te slaan. Zij zijn in staat om te zeggen wat er is. Over huilen bestaan veel volkswijsheden. Het zou bij voorbeeld gezond zijn. Wetenschappelijk gezien is er heel weinig over bekend. Mannen huilen minder dan vrouwen. Maar waarom en wanneer mensen precies hun tranen en emoties de vrije loop laten, staat wetenschappelijk niet vast." Dat stelt de Tilburgse psycho loog en onderzoeker A. Vinger hoets. Hij dook in de wereld van het huilen. Zijn vakgroep aan de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) houdt zich be zig met psychologie en gezond heid. Vingerhoets, gespeciali seerd in stress en emoties, pu bliceerde onlangs zijn onder zoek. „Huilen is sterk verbonden met emoties. Iedereen kan wel een paar momenten noemen waarop hij of zij in tranen uit barst. Het is desondanks niet echt te voorspellen wanneer ie mand gaat huilen. Vaak zit ei een tijd tussen de erge gebeur tenis en de komst van de water landers. Soms een paar uren, soms ook jaren. Waarom dat is, weten we niet", aldus Vinger hoets. Hij noemt het verhaal van een man wiens relatie met een .Soms lopen de emoties in de sport zo hoog op dat de tranen rijkelijk vloeien. (Foto. Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7