Pad op Zierikzees Bolwerk krijgt openbare verlichting Willibrorduskerk weer in gebruik na jaren nijver restauratiewerk Inzegening kerk en inwijding altaar door bisschop Koninklijk paar naar Washington Terug naar prehistorie Ziekmelding Vergadering Bru-Tén Exotisch Gratis zes steak-messen hij kilo kipfilet Renovatie tweede veld sportveld Nieuwerkerk DINSDAG 10 JANUARI 1995 NR 25703 3 Het interieur van de kerk na de restauratie. De plavuizen uit 1768 hebben de tand des tijds goed doorstaan. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - ,,Het dak was helemaal doorgezakt, er waren hele stukken balk weg en er waren pilaren weg gehaald die nooit weggehaald hadden mogen worden. Eigenlijk was het gewoon hartstikke gevaarlijk". Aan het woord is L. van der Hark, namens het kerkgenootschap coördinator van de restauratie van de Willi brorduskerk. In december werd er weer een Nachtmis gehouden en zondag 22 januari wordt de kerk ingeze gend en het altaar ingewijd door Mgr. M. Muskens, bisschop van het bisdom Breda. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de restauratie die in totaal 2,5 miljoen gulden heeft gekost. De Willibrorduskerk werd in gewijd in 1768 en het gebouw had toen het uiterlijk van een boerenschuur met twee daken in de langsrichting en een mid- dengoot. In de voorgevel waren slechts enkele kleine ramen. Aan de Mosselstraatzijde wa ren in twee lagen ramen aange bracht, maar aan de Paar denstraatzijde bezat, het ge bouw helemaal geen ramen. In 1824 werd verbouwd en kreeg de voorgevel zijn huidige vorm. De twee daken werden samen gevoegd tot één mansarmedak. Schade Later werd de kerk nog ver schillende keren uitgebreid en verbouwd. In 1904 werd het pa rochiecentrum aangebouwd. Tijdens de Tweede Wereldoor log liep het gebouw schade op en later werd de situatie nog een stuk verergerd door de Wa tersnoodramp die een spoor van vernieling over Schouwen- Duiveland trok. Het zout nestelde zich in de muren en deed de ijzeren elektriciteits buizen roesten. Die roest druk te het pleisterwerk weg en om dat het vocht niet door de - geen vocht doorlatende - verf laag kon dringen werd die laag De commissieleden waren una niem positief over het voorstel om openbare verlichting aan te brengen op het pad. Bang voor het scheppen van een prece dent voor andere brandpaden waren ze niet. Het pad heeft immers min of meer de functie van openbare weg, zo luidde de mening. Voor Sprengelmeijer bleek de wijze van dekking van de ver lichting van groot belang. Het was in ieder geval voor hem een reden een positief advies uit te brengen. ,,Als het uit on ze pot (van openbare werken, red.) zou komen had ik er wel bezwaar tegen." De Rijke sloot zich daar graag bij aan. ,,Ik heb die tienduizend gulden ge kregen en zeg dank je wel", al dus de wethouder. Hij reageerde op opmerkingen van de heren R. W. A. M. Pes- sers (D66) en J. J. Geleijnse (VVD). Deze missen een stuk beleid achter het plan voor ver- simpelweg van de wanden ge drukt. In 1985 was de staat waarin de kerk verkeerde aanleiding voor restauratieplannen. ,,In 1970 was het complete interieur nog geschilderd, maar die verf kwam gewoon naar beneden", aldus Van der Hark. ,,Het zag er gewoon allemaal erg slecht en haveloos uit. Het dak lekte en de goten waren ook niet goed meer. Er moest iets gebeu ren". In eerste instantie ging men er van uit dat er enkel wat repara ties verricht dienden te wor den. Het bouwbureau van het bisdom werd ingeschakeld en die becijferde dat men met een investering van tweeëneenhal- ve ton toch een heel eind moest komen. „Tben stapten we naar de ge meente voor eventuele vergun ningen voor de restauratie en toen kwamen we er achter dat de Willibrorduskerk te boek staat als een monument. En daarmee kwam de restauratie - en ook de kosten ervan - in een heel ander daglicht te staan", vertelt Van der Hark. „Achter af is het goed dat het zo gelo pen is". De eerste fase van de restauratie bestond uit het weer waterdicht maken van het gebouw. „Maar verder was er lichting op het pad. Volgens Pessers wordt het plan opge hangen aan sociale vernieu wing zonder dat daar beleid achter zit. Bovendien had hij liever gezien dat de afspraak gestand werd gedaan om in dergelijke gevallen eerst de wijk in te gaan om te onderzoe ken wat de burger wenst. Ge leijnse was het met de demo craat eens. „We moeten breed in de gemeente gaan kijken waar behoefte aan bestaat. Hier zit geen greintje beleid achter." Woordenwisseling Als een getergde hond diende De Rijke de heren vervolgens van repliek, met een interes sante woordenwisseling tot ge volg. De Rijke: „Maar wie heeft die tienduizend gulden verzonnen. De commissie openbare werken toch niet?" dus nog helemaal niets gedaan aan de muren", aldus Van der Hark. Men stuitte tijdens die eerste fase wel weer op meer proble men. Langsbalken met een dra gende functie bleken aan de uiteinden niet meer onder steund, de scheuren in de mu ren werden steeds groter en tal rijker en steeds meer vloerte gels kwamen los te liggen. „Iben zijn we die vloer eens gaan bekijken en toen bleek dat er maar een dun laagje ce ment en zand onder de tegels lag én dat de oorspronkelijke plavuizenvloer daar weer nog onder zat." Pilaren Ook kwam men er achter dat de zoldervloer op sommige plaatsen wel erg flexibel was. „Dat veerde behoorlijk als je er over liep", aldus Van der Hark. Oorzaak van dat door zakken was dat - ondanks waarschuwingen van het bouwbureau van het bisdom - men in 1937 zes van de twaalf pilaren had weggehaald. „Als we daar niets aan gedaan had den was er toch vroeg of laat wel iets naar beneden geko men", aldus Van der Hark. „Gelukkig heeft men toen erg li i Wethouder P. de Rijke: ,,Ik heb die tienduizend gulden gekre gen en zeg dank je wel." Geleijnse: „Maar daarom mag ik deze opmerking toch wel maken." De Rijke: „Ik heb die tienduizend gulden gekregen." Pessers: „Het is ook een prima voorstel, maar alleen een beet je raar." De Rijke: „Dat ben ik met u eens, maar ik zeg dank je wel. Bovendien gaat het hier om de technische aspecten van het plan." Van Ballegooijen (PvdA): „Laten we dan ook maar over de technische aspec ten advies uitbrengen." De commissie was unaniem po sitief over de aanleg van een stuk nieuwe steiger in de jacht haven en een verhoogd zebra- dikke balken gebruikt en waarschijnlijk is er daarom nooit iets gebeurd" Om de zol der weer 'op sterkte' te krijgen werden tijdens de restauratie zes stalen pilaren aangebracht. Op verschillende plaatsen bleek het dak doorgezakt en dat werd weer veroorzaakt door compleet weggerotte stukken balk. Bij de voorgevel bleek een houten draagbalk van 45 bij 45 centimeter over een lengte van een paar meter geheel vermolmd. Om het dak weer de benodigde sterkte te geven bleek een eerder aangé- bracht stalen steunframe on voldoende en werd de kap constructie verstevigd met het nodige houtwerk. Ook werden op de zolder inspectie-loop bruggen aangebracht en werd verlichting aangelegd. Verlichting Ook voor wat betreft de ver lichting in de kerk zelf is men radicaal aan het vernieuwen gegaan. Van der Hark: „Vroe ger hadden we van die luchters met een paar sterke lampen er in. Gevolg was dat degene die er vlakbij zat verblind werd door het felle licht terwijl an deren weer compleet in het donker zaten". Nu is een uitge- pad in de Grevelingenstraat, ter hoogte van de Miereweg. Een alternatief voor een zebra pad in het schilderen van sug- gestiestrepen. Deze ontberen echter een wettelijke status. Een zebrapad heeft deze wette lijke status wel en had daarom de voorkeur van alle commis sieleden. Voor de steiger maakt Zierikzee gebruik van het aanbod van de leverancier over te gaan tot aankoop van een steiger die slechts één keer gebruikt is tijdens een show in Engeland. Eensgezindheid was er ook om trent de slag om de arm die de leden hielden om over te gaan tot een principebesluit mee te werken aan de totstandkoming van een Recreatief Milieu Cen trum (RMC) in Renesse. Aan de ene kant waren het de kosten die aan het plan verbonden zijn. Aan de andere kant was er bezorgdheid over de omslag die in de plannen gemaakt was. Eerder was er sprake van een Educatief Milieu Centrum. Vol gens De Rijke is het zaak in de toekomst goed op dit recreatie ve element te letten. Zijn op merking vond brede onder steuning. Van Ballegooijen verwoordde dit het meest ex pliciet. „Als mijn vrees be waarheid wordt stem ik te gen", aldus de sociaal democraat. Vooralsnog is het echter een kwestie van afwach ten op de plannenmakerij van de gemeente Westerschouwen. breid verlichtingssysteem aan gebracht dat het mogelijk maakt de kerkruimte sober te verlichten of een licht en feestelijk aanzien te geven. Ook is men er op ingenieuze wijze in geslaagd om een sys teem te maken dat de fraai ge restaureerde glas-in-loodra- men aanlicht. De kerk heeft door de restaura tie een heel ander aanzien ge kregen en dat komt behalve door de verbeterde verlichting door de gebruikte kleuren. De wit- en grijstinten overheer sen, maar het plafond - uitge voerd in wikkel werk - is ge schilderd in een tint die aan ro se grenst. Daardoor wordt het wat strenge en koude van wit en grijs verzacht. Bij het kie zen van de kleuren heeft men zich laten adviseren door de heer Kurvers van Monumen tenzorg. „Daar hebben we nog heel wat discussie over ge voerd", aldus Van der Hark. In het kader van de restauratie werd verder een compleet nieu we geluidsinstallatie geïnstal leerd. Parochie Al die tijd dat in de eigenlijke kerkruimte geen missen kon den worden opgedragen werd 'gekerkt' in het aangebouwde parochiecentrum. „Het ging al lemaal net", aldus Van der Hark. „We hebben daar plaats voor 120 mensen en dan kun nen we het koor nog net in een hoekje kwijt. Maar soms was het wel erg vol". Om.de paro chianen zoveel mogelijk bij de restauratie van hun kerk te be trekken werd met enige regel maat een open dag gehouden zodat men kon zien hoever men inmiddels gevorderd was. Het grootste deel van de kosten van de restauratie komt uit subsidie. „Maar voor zo'n 20 procent zijn we afhankelijk van giften", aldus Van der Hark. Hij stelt dat niet alleen de parochianen maar ook de mensen die met de restauratie bezig waren zich zeer betrok ken voelden bij het werk. „Het grote kruisbeeld miste een hand, die was helemaal opge- vroten door de houtworm. Daar hebben ze een compleet nieuwe aangezet, met de hand gesneden", aldus Van der Hark. Nieuw altaar In de kerk kwam ook een com- pleet nieuw altaar te staan. Dat altaar wordt, zoals al aan gestipt, ingewijd door Mgr. Muskens. „De kerk wordt inge zegend. Als we de muren ook helemaal hadden vernieuwd had de kerk ook gewijd moeten worden, maar de muren heb ben we maar voor de helft ver nieuwd", aldus Van der Hark. Voor zover hij weet is het voor de eerste keer dat op Schou- wen-Duiveland een kerk door een bisschop wordt ingeze gend. „In 1768 was er nog geen bisschop, toen was er een aarts priester". Bij de renovatie van het sport veld gaat het om het tweede veld. Verder komt tijdens de commissievergadering aan de orde het voorstel van het colle ge om twee ton uit te trekken voor de aanleg van een bergbe zinkriool en nog eens 128.075,- ten behoeve van het bouw- en woonrijpmaken van de percelen aan de Burgemees ter Romeijnstraat. Met de lasten van de aanleg van het bergbezinkriool is re kening gehouden in de investe ringslijst bij de begroting voor 1995. Het krediet ten behoeve van het bouw- en woonrijpma- DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix en Prins Claus zijn woensdag 8 november in de National Gallery of Art te Washington aanwezig bij de opening van de eerste over zichtstentoonstelling van het werk van Johannes Vermeer. Deze tentoonstelling is in het voorjaar van 1996 tevens te zien in het Mauritshuis in Den Haag. De tentoonstelling van de schilder Johannes Vermeer (1632-1675) is opgezet door het Mauritshuis en de National Gallery of Art. Vermeer liet een klein oeuvre na van 35 schilderijen. Twintig daarvan zijn op de tentoonstelling te zien. Het Amerikaanse mu seum heeft vier Vermeers in zijn bezit, het Mauritshuis drie. Koningin en prins blijven waarschijnlijk wat langer in de Verenigde Staten. Ze zijn uit huizig dit jaar. In maart gaan ze naar Israël, in juni naar Fin land en na 17 augustus naar In donesië. EINDHOVEN - Een groep van zeven mensen, onder wie twee wetenschappers, trekt zich maandag voor twee „manen" terug in het prehistorisch openluchtmuseum in Eindho ven. Het is de bedoeling dat zij ge durende die periode - ongeveer twee hedendaagse maanden - leven zoals mensen in de Ijzer tijd. Een dergelijke experi ment in de winter en voor zo'n lange periode heeft niet eerder in Nederland plaatsgevonden. De groep bestaat uit directeur Boonstra en nog vier medewer kers van het museum, onder wie nog drie vrouwen, de Bel gische antropoloog S. Timmer man en de Franse archeoloog C. Vallet. Drs. O. Harsema van het Biologisch Archeologisch Instituut in Groningen bege leidt het project. Door het project willen de deelnetners meer inzicht krij gen in de manier waarop de mens in de Ijzertijd leefde. Ook zijn de deelnemers be nieuwd hoe het sociale gedrag in zo'n kleine groep zich onder dergelijke omstandigheden ontwikkelt. UTRECHT (ANP) - Het aantal ziekmeldingen bij de bedrijfs vereniging Detam van werkne mers in de detailhandel en de ambachten lag vorig jaar 34,2 procent onder het niveau van 1993. Het aantal meldingen nam af van 944.000 tot 622.000. ken komt ten laste van het ex ploitatieplan. Verder op de agenda van de commissiever gadering het voorstel van het college om bijna 16.000,- be schikbaar te stellen voor het vervanging van de dakbedek king van de Ds. J. Bogerman- school in Oosterland. Ook in de School met de Bijbel in Nieuwerkerk dient volgens het college geïnvesteerd te wor den. Kozijnen en gevelbetim mering dienen vervangen te worden. Het college stelt de raad voor om voor het werk aan de school in totaal 23.191,- uit te trekken. Verwachting t/m zaterdag 14 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 4 graden Windkracht noordw. 6 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht west 4 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 11 jan. Zon op 08.45 onder 16.49 Maan op 13.01, onder 03.47 12 jan. Zon op 08.44, onder 16.51 Maan op 13.36, onder 04.46 Volle Maan: 16 jan. (21.27) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt nogal guur weer met wind en buien. Maar vanavond en vannacht is het nog niet zo ver. Dan staat er in het binnenland weinig wind en valt het mee met de buien, alleen in Zeeland kan regen vallen. De minimumtemperatuur ligt rond de 2 graden. Morgen wisselen zon en stapelwolken elkaar af en ont staan buien, die een winters karakter hebben. Behalve regen kan er dan ook sneeuw of hagel uit de bewol king vallen. Morgenmiddag wordt het ongeveer 5 graden. Het gure ka rakter van het weer wordt veroor zaakt door de flink toenemende noordwestenwind. Boven land wordt deze vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard of stormach tig, 7 tot 8. Het gure weer houdt ook donderdag nog aan. Vanaf vrijdag wordt een uitloper van een hoge- drukgebied belangrijk. Het ziet er dan droger uit en met een zuid westen wind wordt zachtere lucht aangevoerd. BRUINISSE - Donderdag 2 fe bruari komen de leden van ten nisvereniging Bru-Tén in het Mepuusje bijeen voor de jaar vergadering. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing. Aftre dend en niet herkiesbaar is voorzitter Aart de Looff. De Looff en zijn vrouw A. de Looff-Folmer gaan hun Bruse tennisvrienden en -vriendin nen verlaten wegens vertrek- naar Breskens. Als opvolger van De Looff heeft het bestuur Peter Coppoolse voorgedragen. Eventuele tegenkandidaten kunnen tot een uur voor de aanvang van de vergadering worden aangemeld. De verga dering begint om 20.00 uur. AMSTERDAM - Het houden van exotische spinnen, schorpi oenen en gif- en wurgslangen is trendy. Volgens de AID zijn de afgelopen maanden op Schip hol geregeld gifslangen en schorpioenen aangevoerd die bedoeld waren voor leken. Z1ERIKZEESCHEI1 NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/j% B.T.W. Advertentie GOED NIEUWS VAN FRIKI EN A 8 P Deze week krijgt u alleen bij A&P bij aankoop van een kilo Friki kipfilet GRATIS een set van zes Washington Forge steak-messen t.w.v. 15,- De messen zijn van hoge kwaliteit, u hoeft ze nooit te laten slijpen en zijn speciaal gemaakt voor het snijden /- n ATlS van vlees. Wees er snel bij want de voorraad is beperkt. bij kiio Friki kipfilet \d\ol9AT A&P Services B V tel 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS Geldig l/m 14 |an a s ZIERIKZEE - Het is maar weer eens bewaarheid. Een gegeven paard moet men niet in de bek kijken. Alleen al het feit dat het geld voor drie lichtmasten op het pad achter de Hoofdpoortstraat in Zierikzee niet uit het potje openbare werken komt was giste ren tijdens een commissievergadering openbare wer ken en milieu voor wethouder P. de Rijke en com missielid W. F. Sprengelmeijer (SGP/RPF/GPV) re den de raad positief te adviseren over dit plan. Het plan is afkomstig van de werkgroep sociale vernieu wing. De benodigde financiële middelen komen dan ook uit het potje van deze werkgroep. Twee ton voor bergbezinkriool NIEUWERKERK - Als het aan het college van b en w van de gemeente Duiveland ligt wordt 78.000,- uitgetrokken voor de renovatie van het sportveld in Nieuwerkerk. Een en ander komt aan de orde tij dens de vergadering van de commissie financiën op donderdag 12 januari. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis en begint om 16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3