Bombardementen op Grozny gaan door ondanks bestand Deetman wil discussie over voormalig Nederlands Indië Steeds meer illegale cd's en videobanden in handel Rotterdam Airport groeit tegen de verdrukking in ANWB gaat in hele land auto op afroep aanbieden Mensenrechtenactivist: Geen bestand, maar ultimatum Klein biljet voor aangifte van belasting Aanvaring op de Lek Nog onverwerkt deel Nederlandse historie 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Buma/Stemra slaat alarm HILVERSUM (ANP) - De videopiraterij neemt ex plosief toe. Vorig jaar zijn in ons land 25.000 illegale videocassettes in beslag genomen; ruim het dubbele van de 11.000 stuks in 1992. Dit blijkt uit cijfers van de au teursrechtenorganisatie Bu ma/Stemra, die het actualitei tenprogramma Hier en Nu van de NCRV-televisie maandag avond publiceerde. De Buma/Stemra schrijft de explosieve groei van het aantal illegale kopieën toe aan de gro te populariteit van nieuwe ge zinsfilms zoals Jurassic Park en de Disney-produkties Sneeuwwitje en Alladin. De video-piraterij is een lucra tieve handel. De produktie van een illegale videoband kost vijf gulden. Illegale banden worden gemiddeld voor 25 gul den per stuk verkocht, de winst voor de piraten is dus twee tientjes per exemplaar. De producenten zien door de piraterij miljoenen guldens aan hun neus voorbij gaan. Walt Disney Nederland lijdt door illegale versies van bij voorbeeld de Lion King ruim 3,5 miljoen gulden schade. ,,En dan hebben we het alleen nog maar over Nederland en de Li on King. In totaal is Walt Dis ney miljarden guldens kwijt", aldus directeur R. Jongmans van Walt Disney Nederland. Cd's De Buma/Stemra onderschep te vorig jaar ook nog eens 30.000 illegale cd's. De Neder landse platenindustrie mist ongeveer 60 miljoen gulden omzet per jaar door de illegale schijfjes. Volgens de Bu ma/Stemra bedraagt de totale omzet in Nederland aan illega le cd's en video's ruim 50 mil joen gulden. Een miljoen winst in 1994 ROTTERDAM (ANP) - Rotterdam Airport heeft over 1994 een miljoen gulden nettowinst geboekt, even veel als het jaar ervoor. Dit heeft de directie van het vliegveld maandag bekend gemaakt. Het aantal passagiers dat van af Rotterdam Airport vertrok, bedroeg vorig jaar 355.341, een hoogtepunt sinds 1973. In dat jaar stegen nog meer dan 400.000 reizigers op vanaf het vliegveld. Volgens directeur mr, R. Won- dolleck maken de cijfers duide lijk dat er een einde moet ko men aan ,,de ranzige discussie" over de toekomst van Zestien hoven. Sinds 1972 is het voort bestaan van de luchthaven on zeker, met name door geluids overlast voor omwonenden en door de uitbreiding van Schip hol. De gemeente Rotterdam over weegt sluiting of verplaatsing van de start- en landingbanen naar het noorden om ruimte te maken voor woningbouw. Het huidige kabinet wil echter niet meebetalen aan de verhuis kosten, omdat het vliegveld niet van nationaal belang zou zijn. Sluiting van de luchtha ven, waar nu 1650 mensen wer ken, is daarom nog steeds niet van de baan. Leden van de Rotterdamse ge meenteraad en deelraden kre gen maandagochtend een uit gebreid overzicht van de nieu we investeringen die vlieg maatschappijen en toeleveran ciers doen, ondanks de politie ke onzekerheid over het vliegveld. Hét totale investe ringsvolume vanaf 1990 be draagt 150 miljoen gulden. Ogen sluiten Voor deze resultaten, waar de belastingbetaler niets van merkt, mogen politici hun ogen niet langer sluiten, zo ver duidelijkte directeur Wondol- leck. In een gesprek met het ANP maakte ANWB-hoofddirecteur mr. P. Nou wen maandag be kend dat het aantal uitgifte punten van Auto op Afroep ge leidelijk toeneemt van 142 nu tot 400 aan het eind van het jaar. De ANWB hoopt dan 3000 abonnees te hebben. Op dit mo ment zijn het er nog duizend. Na een enigszins moeizame be ginperiode is de groei bij Auto op Afroep bevredigend. Het project startte op 28 mei in Noord- en Zuid-Holland en Al- mere. Nouwen: ,,Wij zijn zeker niet teleurgesteld. Als dat het geval zou zijn, zouden we het niet tot een landelijk dekkend netwerk uitbreiden." Bij Auto op Afroep kunnen ANWB-leden zich tegen een maandelijks bedrag verzeke ren van het gebruik van een Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 11 januari 10.55 115 04.30 -102 23.40 118 17.15 -121 12 januari 12.10 117 05.50 - 106 18.20 -120 ROOMPOT BUITEN 11 januari 10.20 106 03.40 - 95 22.50 110 16.35 -112 12 januari 11.15 110 05.00 - 98 23.50 119 17.35 -111 BRUINISSE 11 januari 11.15 122 04.30 - 111 23.55 129 17.05 -128 12 januari 12.20 130 05.40 -112 18.15 -125 WEMELDINGE 11 januari 11.05 120 04.35 -107 23.50 124 17.15 - 125 12 januari 12.20 125 05.45 -110 18.20 -123 Na proef Noord- en Zuid-Holland DEN HAAG (ANP) - De ANWB gaat het project Auto op Afroep uitbreiden tot het hele land. Dat betekent dat voortaan niet alleen bewoners in het westen een abonnement kunnen nemen op een huurauto die, af hankelijk van het huurbedrag, een bepaald aantal dagen per jaar ter beschikking staat. auto voor een aantal dagen per jaar dat de abonnee zelf kiest. Wie bijvoorbeeld twintig da gen wil beschikken over een Seat Marbella (de goedkoopste klasse) betaalt 75 gulden per maand. Een VW Golf 1.6 (de op één na duurste klasse) kost voor negentig dagen maande lijks 441 gulden. De ANWB heeft voor de intro ductie van Auto op Afroep overlegd met de Bovag, de be drijfsorganisatie in de auto branche. Tbch erkent Nouwen dat er bij commerciële ver huurbedrijven aanvankelijk wel enige commotie was. Die is geleidelijk weggeëbd. De ANWB heeft er alle vertrou wen in dat het aantal abonnees uiteindelijk uitgroeit tot enige tienduizenden. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Springtij 18 jan. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 MOSKOU (RTR/AFP) - Het Russische leger heeft dinsdagmorgen om 8 uur de bombardementen op de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny hervat. Ongeveer elke halve minuut vielen granaten bij het presidentieel pa leis in de stad. Ook was er weer geweervuur uit automatische wapens te horen. Dat gebeurde ondanks een bestand voor 48 uur dat de Russische regering maandag eenzijdig in de opstandige republiek had afgekon digd, en dat dinsdag om 6 uur inging. De bombardementen verbra ken de rust in de hoofdstad. De Russische artilleriebeschietin gen waren bij het ingaan van het bestand even opgehouden. Kort ervoor waren op ruime af stand van de hoofdstad nog twee beschietingen te horen. De mensenrechtenactivist Ser- gej Kovaljov, die maandag met de regering in Moskou overleg de, heeft met verbijstering op het staakt-het-vuren gerea geerd. Het gaat zijns inziens niet om een bestand, maar om een ultimatum aan de Tsjets jeense leiders. De aanvoerder van de Tsjetsjeense strijd krachten, Asian Moskjadov, deed het staakt-het-vuren af als „bedrog". De Russische regering had het bestand na drie dagen van felle straatgevechten in Grozny af gekondigd „om een einde te maken aan het bloedvergieten en opnieuw te proberen het conflict in Tsjetsjenië met vreedzame middelen op te los sen". Zij riep de Tsjetsjeense presi dent Dzjochar Doedajev en zijn aanhangers op positief te rea geren op het staakt-het-vuren. Iedere Tsjetsjeense strijder die de wapens vrijwillig neerlegt, zou een vrijgeleide krijgen en niet voor straf hoeven te vre zen. Laatste kans De Russische regering voegde daar dinsdag aan toe dat het bestand „een laatste kans voor Doedajev en zijn aanhang" was. De regering meende dat „de totale en definitieve neder laag van de strijdkrachten van Doedajev duidelijk was gewor den". Mensenrechtenactivist Koval jov zei in een verklaring dat de voorwaarden van het staakt- het-vuren „aanzienlijk afwij ken" van de overeenkomst die hij met de regering in Moskou had gesloten. Begraven Het bestand zou de vechtende partijen in staat moeten stellen de doden te begraven en gewon den uit het strijdgebied te ha len. Volgens Kovaljov had premier Tsjernomyrdin daar „in princi pe" mee ingestemd en zou die de militairen raadplegen. In de uiteindelijke tekst wordt over de doden en gewonden echter niet meer gerept. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 2,6 miljoen van de vijf miljoen mensen die dit jaar een aangif tebiljet voor de inkomstenbe lasting invullen, kunnen vol staan met één A-viertje met voorflap. Dat is het formaat van het nieuwe, vereenvoudigde en in gekorte E-biljet dat de be lastingdienst, na een proef in Venlo, dit jaar landelijk ver spreid. Ook van het T-biljet (terrug- gaaf) is een sterk vereenvouig- de variant ontworpen voor jon geren tot 27 jaar met een bij baantje, vakantiewerk of een baantje voor een deel van het jaar. Het enige dat de jongere zelf moet invullen, zijn gege vens over loon, studietoelage, beroepskosten, reiskosten en rente. De toelichting staat op het biljet zelf. Van de 700.000 mensen die een T-biljet invullen zal de helft het verkorte exemplaar gebrui ken. Het T-biljet ligt op het be lastingkantoor en de postkan toren. De wat uitgebreidere A- en B-biljetten komen er in twee versies: voor particulieren en ondernemers. Particulieren krijgen niet langer vragen over winst uit onderneming. LEXMOND (ANP) - Op de Lek bij Ameide zijn dinsdagoch tend twee binnenvaartschepen met elkaar in aanvaring geko men. Persoönlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan, zo heeft het Kustwachtcentrum in IJmuiden gemeld. Het binnenvaartschip Spes dreigde na de aanvaring te zin ken. Volgens de kustwacht lijkt dat gevaar inmiddels ge weken, nadat het vaartuig tus sen twee kribben aan de grond kon worden gezet. De opvaren den van de Spes zijn in veilig heid gebracht. Over het lot van het tweede schip was bij de Kustwacht vanochtend nog niets bekend. DEN HAAG (ANP) - Een politieke discussie van regering en parlement samen over de gang van zaken rond de onafhankelijkheid van het voor malig Nederlands Indië is iets waaraan in elk geval in Nederland grote behoefte bestaat. Het zou goed zijn als die discussie snel wordt gevoerd, in ieder geval voordat koningin Beatrix eind dit jaar een staatsbezoek aan Indonesië brengt. Dat zei kamervoorzitter Deetman maandag tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst met de parlementaire pers. Bij de manier waarop Indo nesië uiteindelijk zijn onaf hankelijkheid heeft gekre gen, zijn volgens Deetman „zeker opmerkingen te ma ken". Volgens hem is het daarbij van belang, twee za ken .van elkaar, te scheiden. Aandacht, is Ipjadig voor de positie van de Nederlandse soldaten die destijds op be vel van de regering naar de toenmalige kolonie moes ten. Maar tegelijk is het no dig te praten over de vraag „of dat allemaal wel op een juiste en correcte manier ge beurd is". 'Deetman zei niet te weten of de Indonesiërs behoefte aan zo'n discussie hebben. Maar de emoties in Nederland rond de komst van de des tijds naar de Indonesiërs overgelopen deserteur Ponc- ke Princen, laten zien dat hier die behoefte zeker be staat, aldus Deetman. Verleden Van Traa, de buitenland woordvoerder van de PvdA, verklaarde maandag voor de NPS-radio voor een de bat over het koloniale verle den van Indonesië te zijn. D66 en VVD zijn terughou dender over het plan van Deetman. CDA en SGP zijn zonder meer tegen. Volgens Van Traa is het van belang vast te stellen wat er is gebeurd in Indonesië „zo wel tijdens de oorlog, als na de oorlog toen de mensen te rugkwamen in Nederland". De PvdA wil onder meer nagaan hoe de verantwoor delijkheden tijdens de poli tionele acties lagen en waar fouten zijn gemaakt. „Het gaat er dan niet om schuldi gen aan te wijzen, maar meer om alles in een voor iedereen acceptabel per spectief te zetten." Het CDA laat daarentegen weten geen behoefte te heb ben aan een Indonesië- debat. Er is al een perma nente discussie gevoerd over de gebeurtenissen die leid den tot de onafhankelijk heid van Indonesië, en een nieüw debat houdt niet een nieuwe start in, aldus woordvoerder De Hoop Scheffer. SGP Ook de SGP ziet niets in het voorstel. „Zo'n debat op dit moment kan slechts leiden tot geschiedvervalsing en zou door veel oud-Indiëgan- gers zelfs uitgelegd kunnen worden als een trap na." De eerste zorg moet uitgaan naar diegenen die hun leven inzetten voor het Konink rijk en hun nabestaanden, aldus de SGP. Poncke Princen D66 voelt wel wat voor debat, mits daar nadrukke lijk degenen die bij de ge beurtenissen betrokken wa ren aan deelnemen. Hoewel er al veel gedebatteerd is over de dekolonisatie van' Indonesië is er ruimte voor discussie, aldus het D66- Kamerlid Hoekema. Niet alleen gezien de „toch wel wat verkrampte reacties rond het bezoek van Poncke Princen", maar ook met het oog op de herdenkingen die dit jaar op het programma staan, zoals 50 jaar Bevrij ding en de onafhankelijk heid van Indonesië. Vertegenwoordigers van oud-Indiëgangers en de In dische gemeenschap reage ren voorzichtig positief op het voorstel van Deetman. Ze willen eerst meer duide lijkheid over de inhoud en de bedoeling van het initia tief. Buiten schot Voorzitter J. Dijkema van de Vereniging oud-militai ren Indiëgangers (VOMI) is het meest positief. „Wij vragen al ruim veertig jaar om een discussie waar in politieke fouten centraal staan. Tbt nu toe zijn er al leen aantijgingen gedaan richting militairen en is de opdrachtgever buiten schot gebleven." Dijkema ver wacht dat de discussie er kenning zal opleveren voor het Nederlands-Indisch le ger. Suske en Wiske DE AVERECHTSE AAP' door Willy Vandersteen Hier proieren die knappe koppen om de wereldecono mie weder in betere ba nen te leiden tiaar u/at :ou dat vlotter jaan ah z'j. J ew stukje instinct eon diese dieren 1 zouden hebbendauoht0e spaar- 1 woede van de hamster het door- 1 zicht van de uil de intelligentie 1 van de katde gemeenschapsfeest P fan de muis, und ga zo maar door! J muiP" ,|B Ir- Vj /fp-r- N töU-ï 1 PrVti Helpen tie mir, UdoUir motten bu these diertjes elek- op bet hopje hieven Jh bejri/phet in die elektroden staan in verbinding wet. de computer die volledig - automatisch ons den- hanon bestuurt Sehr luist, Udo Uhr hoeven das kanon maar op iemand te richten und via tune etektrostratmg hruot dlesepersoon impulsen von diettuke instinct in de Hersenen ge projecteerd1 ten zeer'ileane'met- 'hdde U/eg met die aketige in jectienaalden Genetische mani- {jsulatie vanop a/stand1 tauohiIj sz Dinsdag 10 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst Unie van Vrijwilligers. UW- gebouw. 09.30 uur. Nieuwjaarsbijeenkomst Pro testants Christelijke Ouderen Bond Schouwen-Duiveland. Multifunctioneel centrum. 14.15 uur. Start teken- en schildercursus Perspectief. UW-gebouw. 19.30 tot 22.00 uur. Vergadering commissie be stuurszaken in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Woensdag 11 januari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Jeugdmusical Laat ze maar praten in De Concertzaal. 15.00 uur. Vergadering commissie ruim telijke ontwikkeling in de raadzaal van het stadhuis. 16.30 uur. Borstvoedingsinformatie avond La Leche League op Schouwenbank 111. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst ouderensoos Burgh. De Koebel. Van 16.00 tot 19.00 uur. Renesse Vergadering Streek VW Schouwen-Duiveland. Hotel De Zeeuwse Stromen. 20.15 Donderdag 12 januari Zierikzee Start teken- en schildercursus Perspectief. UW-gebouw. 19.30 tot 22.00 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Regiovergadering D66 in hotel restaurant Mondragon. 20.00 uur. Brouwershaven Optreden zangeres Stien Men- nema. Recreatieruimte Poor tershof. 19.-30 uur. Vrijdag 13 januari Zierikzee Klaverjasavond LTC-Zierikzee in kantine aan Grevelingen- straat. 20.00 uur. Ouwerkerk Toneelstuk De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Oosterland J aarvergadering SGP-studie- vereniging. Gereformeerde Ge meente, Sint Joostdijk 11. 19.45 uur. Zaterdag 14 januari Zierikzee Open dag Kundalini Yoga. Multifunctioneel centrum. 10.00 tot 12.00 uur. Optreden formatie Urban He- roes supportact; Shabbick. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Renesse Dansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Ouwerkerk Toneelstuk De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Maandag 16 januari Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad Westerschouwen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering commissie ruim telijk beheer in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 17 januari Zierikzee Vergadering Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland in restaurant Mondragon. 17.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede NVvH-bijeenkomst. Sierknip- kunst. De Schutse. 14.00 uur. Donderdag 19 januari Scharendijke Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Optreden formatie Thrunane. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Maandag 23 januari Kerkwerve Vergadering Oranjecomité. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2