Fluisterasfalt oorzaak van extra ongevallen bij ijzel Ziekenhuis verwisselde gewonden brand Antwerpen Gynaecologen-affaire in Helmond eindigt in rel Koerdische vluchtelingen beëindigen hongerstaking D66 maant Rijkswaterstaat tot spoed in onderzoek Akkoord in taalstrijd Voerstreek Vrouw gedood met halter Jan ,Poncker' Princen bij vertrek naar Indonesië 'Onze jongens geen SS'ers, maar zoiets werd wel van ze verwacht' 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Slachtoffers ingepakt en beademd ANTWERPEN (ANP) - Bij de identificatie van ge wonden na de brand in het Antwerpse Switel-hotel op nieuwjaarsdag is een fout gemaakt, waarbij twee patiënten zijn verwisseld. Een Nederlandse gewon de bleef daardoor in een Belgisch ziekenhuis, terwijl een Belg in Nederland terecht kwam. De verwisseling kwam aan het licht toen een van de patiënten van de beademingsapparatuur werd afgehaald en zijn ware identiteit bekend kon maken. Dit heeft woordvoerder A. Rust van de Alarmcentrale Eu- roCross zondagavond bekend gemaakt. Bij de brand verlo ren zes mensen het leven en raakten 38 mensen zwaar ge wond. Ruim honderd anderen moesten een behandeling in een ziekenhuis ondergaan. De identificatie van de gewon den heeft volgens Rust in de ziekenhuizen plaatsgevonden. „Omdat de mensen beademd werden en helemaal zijn inge pakt in verband met hun brandwonden, bleek de ver keerde identiteit van twee pa tiënten te zijn vastgesteld. Wel vaker Een Belgische man werd voor een Nederlander aangezien en vervoerd naar het Martinizie kenhuis in Groningen. Een Ne derlander, van wie men dacht dat het een Belg was, bleef daardoor in het universitaire ziekenhuis van Gent", aldus Rust. Volgens hem komt een dergelijke verwisseling wel eens vaker voor. Maandag zal tussen beide zie kenhuizen en de hulpcentrale EuroCross overleg plaats heb ben over de repatriëring van beide patiënten. De toestand van beide mannen is nu sta- bielj aldus EuroCross. Van de negentien Nederlanders die bij de brand gewond raak ten, zijn er - inclusief de ver wisselde Belg - deze week al tien naar Nederland vervoerd. Kaarsen De brand in het hotel ontstond doordat kaarsen te dicht bij twee kerstbomen stonden. Die waren bespoten met brandbare kunstsneeuw en vatten onmid dellijk vlam. Specialist wil rectificatie HELMOND (ANP) - De Helmondse gynaecoloog dr. R. Barentsen wil dat de Brabantse inspecteur voor de volksgezondheid mr. H. Plokker enkele uitlatin gen die hij het afgelopen weekeinde deed op de tele visie, openlijk rectificeert. Barentsen zei dit maan dagmorgen in een uitzending van Omroep Brabant. Volgens Barentsen suggereerde de inspecteur in het program ma .Nova dat hij betrokken is geweest bij de dood van enkele kinderen in het Elkerliek Zie kenhuis in Helmond en dat Ba rentsen een onbehoorlijk grote schadeloosstelling eist van het ziekenhuis. De specialist noemt dat beledi gend)/,, Hij' tvëët dat ik'bij geen enkele zaak betrokken ben. Er is té^en "mij''geen klacht inge- dierid'ër/ër'zijn evenmin tucht maatregelen getroffen." Inspecteur Plokker is niet van plan zijn uitspraken terug te nemen. ,,De hele maatschap is verantwoordelijk voor wat er in hetziekenhuis is gebeurd. Dat geldt voor alle gynaecolo gen die er deel van uitmaak ten." Begin vorig jaar kwam de maatschap verloskunde van het Helmondse ziekenhuis in opspraak. De vrouwenartsen, onder wie Barentsen, konden blijkens een onderzoek van de inspectie voor de volksgezond heid absoluut niet met elkaar overweg. Daardoor en tenge volge van de organisatorische wanorde in hun maatschap zijn twee en mogelijk zelfs vier pasgeboren baby's overleden, luidde de vernietigende conclu sie. In verband hiermee loopt nog steeds een gerechtelijk vooron derzoek tegen twee leden van de maatschap. Het medisch tuchtcollege veroordeelde hen inmiddels tot het betalen van een boete en gaf hun een waar schuwing. Een van de artsen stapte vrijwillig op, de andere vier werden ontslagen. In beroep De specialisten gingen daarte gen in beroep bij het Scheids gerecht voor het Ziekenhuiswe zen. Dit arbitragecollege heeft inmiddels bepaald dat Barent sen en een van zijn collega's ten onrechte de laan zijn uit gestuurd. Barentsen onderhandelt mo menteel met het ziekenhuis over een financiële schade loosstelling. Een dergelijke re geling is al getroffen met de an dere vrouwenarts die in het ge lijk is gesteld. Na toezegging staatssecretaris RIJSENHOUT (ANP) - De vijf Turkse Koerden die sinds 15 december vorig jaar in het Noordhollandse plaatsje Rijsenhout in hongerstaking waren, hebben zondagavond besloten hun actie te beëindigen. Ze deden dat na een persoonlijk bezoek van staatsse cretaris Schmitz van justitie zondagavond laat. De bewindsvrouw heeft de vijf actievoerders toegezegd dat hun asielverzoeken nog eens individueel worden herover wogen. Schmitz heeft, zo bena drukt haar woordvoerder, geen toezegging gedaan om te ko men tot een positieve beslis sing op die aanvraag. De heroverweging zal gebeuren binnen twee weken nadat Bui tenlandse Zaken een ambtsbe richt heeft opgesteld over de politieke situatie in Zuidoost- Turkije. Dat bericht is volgens een woordvoerder van justitie op korte termijn te verwach ten. Tot die tijd worden alle uitzet tingen van Turks-Koerdische asielzoekers opgeschort. Ook de kort gedingen over deze kwesties worden aangehou den. Schmitz had hiertoe al vo rige week woensdag besloten. De vijf vonden deze eerste toe zegging niet voldoende en vol hardden in hun actie. .Tijden en standen volgens getijdctafel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 10 januari 09.45 123 03.25 -105 22.30 120 16.05 -128 ROOMPOT BUITEN 10 januari 08.40 114 02.35 - 98 21.40 110 15.15 -119 BRUINISSE 10 januari 09.45 132 03.30 -113 22.40 127 16.10 -136 WEMELDINGE 10 januari 09.45 129 03.30 - 110 22.35 124 16.05 -132 Doodtij: 10 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De Tweede-Kainerfractie van D66 wil dat Rijkswaterstaat zijn onderzoek naar de pro blemen van het Zeer Open Asfalt Beton (ZOAB) nog vóór het einde van de maand gereed heeft. Op 6 februa ri praat de kamer namelijk met minister Jorritsma (verkeer) over de verkeersveiligheid. De ZOAB-wegen bleken tijdens de afgelopen vorstperiode opvallend glad. Dat leidde tot veel ongelukken op juist deze stro ken. D66-woordvoerster Van 't Riet wil nadrukkelijk nog geen oor deel vellen over de problemen. ,,We moeten eerst kijken wat er nu precies aan de hand is. ZO AB heeft veel voordelen op het gebied van snelle waterafvoer en geluiddemping. IJzel is nu kennelijk een nadeel. Ik elk ge val wil ik het geconstateerde ij zelprobleem tijdens het kamer debat begin volgende maand aan de orde stellen. De kamer mo,et dan wel voor die datum inzage hebben in het onder zoek van Rijkswaterstaat." De dienst kondigde het onder zoek al aan na problemen met extreme gladheid op debetref- fende weggedeelten rond de Kerstdagen. Volgens een woordvoerster van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat is de eerste voorlopige evalua tie door Rijkswaterstaat eind januari gereed. Veilig Verkeer Nederland (VVN) wil dat Jorritsma snel met maatregelen komt om de verkeersveiligheid tijdens de vorst op ZOAB-wegen te verbe teren. VVN vreest dat het on derzoek van Rijkswaterstaat „niet meer dan eén inventari satie" is. „Dat is echt te weinig. Er moet meer gebeuren", aldus woordvoerder Woudenberg. Volgens WN moet er kritische gekeken worden naar de sa menstelling van het asfalt en het strooi-zoutprogramma van Rijkswaterstaat. „Ook betere waarschuwingen voor wegge bruikers zijn aan de orde", meent hij. ZOAB wordt sinds 1987 toege past op de Nederlandse snel wegen. Nu is 22 procent van het hoofdwegennet ermee uitge rust. Volgens plan moeten alle snelwegen rond 2005 van het zogenoemde „fluisterasfalt" zijn voorzien. Meteen na de introductie van het ZOAB deden zich de eerste problemen voor, aldus woord voerder Woudenberg van VVN. „Regenwater zou in ongeveer 10 seconden door het asfalt moeten zakken, maar de sa menstelling van het asfalt bleek die eis niet te kunnen waarmaken. Er is sindsdien ook veel verbeterd aan het pro- dukt." Enkele jaren geleden was ZO AB opnieuw actueel toen bleek dat nieuw aangelegde stroken een langere remweg veroor zaakten bij een noodstop van een wagen. „Dat leidde tot de invoering van speciale waar schuwingsborden bij nieuwe wegstukken. Nu blijken ZOAB en ijzel niet samen te gaan. Al le reden voor een gedegen on derzoek, lijkt me", aldus Wou denberg. BRUSSEL (ANP) - Aan de po litieke crisis in België is maan dagochtend vroeg een einde gekomen met een akkoord tus sen Vlamingen en Franstali- gen over het Limburgse dorpje Voeren. Niet de Franstalige socialist José Happart, die weigert Ne derlands te spreken, maar de tweetalige José Smeets is bur gemeester geworden van de Vlaamse gemeente, waar de Franstaligen in de meerder heid zijn. Voeren is een potentieel lont in het kruitvat België waar Vla mingen en Walen elkaar nog al eens in de haren vliegen. Re gelmatig is er letterlijk gevoch ten tussen de twee taalgroepen over het gehucht, net over de Nederlandse grens, en eerder struikelde er al een regering over de kwestie-Voeren/Fou- rons. De regering-Dehaene heeft de afgelopen week dus heel voor zichtig moeten opereren om een oplossing te vinden voor het conflict. Dat was weer op gelaaid omdat Happart, de man met de meeste voor keursstemmen bij de jongste verkiezingen, de burge meesterssjerp van het dorpje opeiste. AMSTERDAM (ANP) - Een 40- jarige vrouw is zaterdag in haar woning in Amsterdam omgebracht met een halter die wordt gebruikt bij bodybuil ding. De dader is een 23-jarige man met wie zij samenwoonde in de flat Kempering in de Bijlmer. Hij meldde zich bij de politie en heeft bekend. De vrouw is op haar hoofd geslagen. Het motief voor de moord is nog onduidelijk. SCHIPHOL (ANP) - Jan Poncke Princen is naar huis. Zondag vertrok de door andere Indië-veteranen zo gehate en van moord op kameraden be schuldigde overloper vanaf Schiphol naar Indonesië, waar hij zich al sinds jaar en dag inzet voor de mensenrechten. Het bezoek aan Nederland heeft Princen, ondanks de commotie die het teweeg bracht, goed gedaan. „Het was bijzonder prettig om de kerst ën de jaarwisse ling bij mijn familie door te brengen. Voor zoiets is er toch geen betere plek dan het land" waar je vandaan komt", aldus de zieke en zeer venpoeide Princen kort voor zijn vertrek. „Ik ben bijna uitsluitend bij familie en vrienden ge weest", vertelt hij. On danks de-vrees voor-wraak van Indië-veteranen .heeft hij-echter toch, nog een paar echte uitstapjes kunnen ma ken. Princen is goed bewaakt, zegt hij. Rechercheurs van het Korps Landelijke Poli tiediensten waren voortdu rend om hem heen. „Ze heb ben me met terughoudend heid bewaakt, ze waren heel tegemoetkomend en bereid willig. Ze hebben echt hun best gedaan om me het le ven zo gemakkelijk moge lijk te maken. Dat is ook ge lukt." Princen zegt dat hij boven dien gewend is aan moeilij ke situaties. Hij heeft er in zijn leven al zoveel meege maakt en als strijder voor de mensenrechten is hij in Indonesië- nog steeds niet bij iedereen even getapt. „Ach, ik heb verder niet zo over die bedreigingen nage dacht. De vraag is natuur lijk ook in hoeverre die ernst waren, Misschien wa ren ze alleen bedoeld om een zenuwoorlog te ontkete nen." - De strafklacht die deze week op het Paleis van Justitie in Amsterdam bin nenkwam en vrijdag werd geseponeerd omdat behan deling toch tot niets zou lei den, ziet Princen ook „in het kader van die zenuwoor log". De indieners van de klacht schuiven Princen wel twin tig moorden in de schoenen. Misbruik makend van een Nederlands uniform zou hij Nederlandse militairen in de val van de stijdei^ voor de onafhankelijkheid heb ben gelokt. Princen's versie is altijd geweest .dat hij een Indonesische gevechtsgroep heeft geleid, dat hij daar mee wapens heeft buitge maakt en dat hij niet weet of er bij de guerrilla gevechten Nederlanders zijn omgekomen. Princen schrok in eerste in stantie wel van de aan klacht, temeer omdat hij er alleen uit de krant over ver nam. „Maar ik weet wat ik zelf heb gedaan en die we tenschap doet me iedere avond gerust in slaap val len. Ik heb nergens spijt van." Onverwèrkt Poncke Princen is niet echt verbijsterd door het rumoer dat zijn bezoek teweeg bracht. „Nederland zit nu eenmaal met een onver werkt verleden en ik word een beetje als Kop van Jut gebruikt." In zijn huidige vaderland Indonesië speelt het verle den lang niet zo'n rol, be aamt Princen. „Daar heeft men om te beginnen al hele maal geen tijd voor. Ieder een is bezig met overleven, met de vraag: wat eet ik vandaag en wat eet ik mor gen? Verder is de Indonesiër misschien wel naïever en vergevingsgezinder. Boven dien is de toerist uit Neder land nu belangrijker dan de vroegere soldaat die nog eens komt kijken." SS'ers Een aantal van die vroegere soldaten gaat volgende week donderdag in Leeu warden de straat op om te demonstreren tegen de wij ze waarop ze door sommi gen worden afgeschilderd. Aanleiding is de zaak tegen de journalist Graa Booms- ma, die de Indië-veteranen in een interview in verband zou hebben gebracht met SS'ers. Princen: „Onze jongens moeten niet tot SS'ers ge maakt worden, want dat waren ze niet. Wel werden er dingen van ons verwècht die deden denken aan die van de SS." Gesprek Deze opmerking zal hem mogelijk niet in dank wor den afgenomen. Tbch staat Princen open voor een ge sprek met de veteranen. „Ik zou een uitnodiging voor een gezond, parlemen tair gesprek op neutraal ter rein graag aannemen. Het is nu te kort dag, maar mis schien een volgende keer." Suske en Wiske ''DE AVERECHTSE AAP" door Willy Vandersteen (oed, laten we alles eens op 'n rijtje zettenEerst ontsnappen HerrFrick en Odo ludo Er wordt natio naal alarm gestagen. Oscar en lambik worden ontvoerd. De speuracties naar Herr frith en co worden stopgezet als de politic een geheim bericht krijgt van JEHOtlj) Uit hel telefoongesprek ven daarnet blijkt dat Jerom voor een organisatie werkt die Herr frick en l/do ludo de hand boven het hoofd schjnl te houden. Hou allebei op Dit is geen lachertje1 Helje voor. Jerom die voor de maffia werkt Verschrikkelijk tlee, zoiets kan ik met geloven 1 En dan is er nog lamhk, blijkbaar ontsnapt aan z'n ontvoerders haar waarom is Oscar by hem Hoe zpn ze Herr Fruk op het spoor gekomw En u/aar is Arthur Maandag 9 januari Zierikzee Vergadering commissie open bare werken en milieu in de raadzaal van het stadhuis. 19.00 uur. Dinsdag 10 januari Zierikzee t Nieuwjaarsbijeenkomst Pro testants Christelijke Ouderen Bond Schouwen-Duiveland. Multifunctioneel centrum. 14.15 uur. Start teken- en schildercursus Perspectief. UW-gebouw. 19.30 tot 22.00 uur. Vergadering commissie be stuurszaken in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Woensdag 11 januari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Jeugdmusical Laat ze maar praten in De Concertzaal. 15.00 uur. Vergadering commissie ruim telijke ontwikkeling in de raadzaal van het stadhuis. 16.30 uur. Borstvoedingsinformatie avond La Leche League op Schouwenbank 111. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst ouderensoos Burgh. De Koebel. Van 16.00 tot 19.00 uur. Renesse Vergadering Streek VW Schouwen-Duiveland. Hotel De "Zeeuwse Stromen. 20.15 uur. Donderdag 12 januari Zierikzee Start teken- en schildercursus Perspectief. UW-gebouw. 19.30 tot 22.00 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 19.30 uur. Regiovergadering D66 in hotel- restaurant Mondragon. 20.00 uur. Vrijdag 13 januari Ouwerkerk Tbneelstuk.De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Oosterland Jaarvergadering SGP-studie- vereniging. Gereformeerde Ge meente, Sint Joostdijk 11. 19.45 uur. Zaterdag 14 januari Zierikzee Open dag Kundalini Yoga. Multifunctioneel centrum. 10.00 tot 12.00 uur. Optreden formatie Urban He- roes supportact; Shabbick. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Ouwerkerk Toneelstuk De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Maandag 16 januari Burgh-Haamstede Vergadering gemeenteraad Westerschouwen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering commissie ruim telijk beheer in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 17 januari Zierikzee Vergadering Ondernemers kring Schouwen-Duiveland in restaurant Mondragon. 17.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede NVvH-bijeenkomst. Sierknip- kunst. De Schutse. 14.00 uur. Donderdag 19 januari Scharendijke Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Optreden formatie Thrunane. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Dinsdag 31 januari Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing Hartstichting. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Zaterdag 4 februari Zierikzee Ars Musica-concert in de Zeeuwse Muziekschool door piano-duo Caecile Boschman en Cathy Kotoun. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2