deurloo intermeubel Het strand langs de Schouwse kust een halve meter lager na storm Kom kijken showroom modellen AFGEPRIJSD Vrouw Holle Schouwen in aquarel in de Bewaerschole Zeeuws bedrijfsleven optimistisch over 1995 Concert Urban Heroes Werk Adriaan van der Valk Deze maand zijn veel van onze Kortingen tot 65% Vrachtschip Rijkswaterstaat: Schade valt nogal mee, VRIJDAG 6 JANUARI 1995 NR 25701 7 Duinafslag bij hoog water en storm. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - Van 14 januari tot en met 4 februari exposeert Adriaan van der Valk in de Bewaerschole aan de Weststraat in Burgh-Haam- stede. De Bewaerschole is van maandag tot cn met zaterdag toegankelijk van 13.30 tot 16.30 uur. Adriaan van der Valk schildert impressies. Zo zijn er aquarel len van bloemen, waaronder vdel wilde, strandgezichten, dorpen en steden. De aquarel len van Van der Valk zijn geen exacte weergave van de werke lijkheid. ,,Die werkelijkheid is dermate complex dat mensen al bij de eerste waarneming se lecteren uit hetgeen zij zien en daardoor is de waarneming vaak beperkt. Het echte be schouwen leidt tot een diepere waarneming en een rijkere er varing", aldus een persbericht van de Stichting Westerschou- wen Kultureel. ,,Het werken met vorm en kleur voert' ten slotte naar een meer abstracte weergave". De titel van het schooltelevisieprogramma 'Als je tekent zie je meer' is type rend voor het werk van Adriaan van der Valk. ,,Hij verwerkt in zijn bloemenaqua- rellen tientallen kleuren. In de ze aquarellen, maar zeker ook in de landschappen en de dorpsgezichten, drukt hij zijn verbondenheid met het Schouwse land uit. Adriaan van der Valk had bij zijn oplei ding aan de Pedagogische Aca demie in Gouda tekenen/schil deren als keuzevak. Bij de stu die MO pedagogiek aan het pe dagogisch seminarium van de Vrije Universiteit in Amster dam verdiepte hij zich onder meer in het onderwerp 'Kunst zinnige vorming bij kinderen'. Van der Valk exposeerde eer der in Ede, 's-Heerenberg, Zie- rikzee, Herkingen en recente lijk in Ouddorp. Haringvlietplein 4. Zierikzee. Tel. 01110-12946. 's Maadags gesloten. Donderdagavond koopavond FOTO JOOP VAN HOUDT Economische opleving ZIERIKZEE - De Midden- en Noordzeeuwse onder nemers verwachten in 1995 een verbetering van de winstcijfers. Dat staat in een persbericht van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- en Midden-Zeeland. Volgens de Kamer van Koophandel is de werkgelegenheid bij het regionale bedrijfsle ven in Noord- en Midden-Zeeland toegenomen ter wijl landelijk sprake is van een daling. Het Midden- en Noord- Zeeuwse bedrijfsleven heeft zich in 1994 onder invloed van de economische opleving in Eu ropa gunstig ontwikkeld en dat geldt dan met name voor de industrie. In de groothandels- sector stabiliseerde de export, maar de detailhandel heeft het in 1994 moeilijk gehad. De be drijfsresultaten in die sector blijven volgens de Kamer van Koophandel dü'idelijk achter bij de resultaten in andere sec toren. De toeristische sector kampte in 1994 mede als gevolg van het slechte voorjaar met omzetverliezen en ook de transportsector wist onvol doende te profiteren van de economische groei. Industrie Volgens de Kamer van Koop handel is er sprake van een op vallend sterke stijging van de omzet in de industrie. Volgens cijfers van de ERBO-enquête is de omzet van de industrie in Zeeland gegroeid met 4,0 pro cent terwijl er landelijk een veel kleinere groei - met 2,3 procent - te constateren is. Vooral in de chemie, voedings- en genotmiddelenindustrie is sprake van een forse omzet groei. Volgens de Kamer van Koop handel gaan steeds meer Mid den- en Noord-Zeeuwse bedrij ven met hun produkten cq diensten de grens over. ,,De ex port is in totaal met maar liefst 6,6 procent toegenomen. Deze toename komt nagenoeg geheel voor rekening van de industrie, in het bijzonder de drukkerij en/uitgeverijen, de metaal en de chemie", aldus het persbe richt van de Kamer van Koop handel. De exportgroei van 9,6 procent in de industriesector steekt gunstig af tegen de groei van 2,3 procent landelijk. In verge lijking met de industrie zijn de exportactiviteiten van de bouwsector kwantitatief ge zien van geringe omvang. In de transport- en opslagsector in Zeeland is volgens de Kamer van Koophandel sprake van af name van de export terwijl in die tak landelijk gezien juist sprake is van een toename van de export. De investeringsuitgaven in Midden- en Noord-Zeeland zijn daarentegen met 1,9 procent gegroeid terwijl landelijk een afname met 2,1 procent te con stateren is. Alles bij elkaar is de groei van de investeringsuit gaven volgens de Kamer van Koophandel vooral te danken aan de industrie. De al eerder genoemde groei van de werkge legenheid in het Zeeuwse be drijfsleven is volgens de Ka mer van Koophandel te danken aan de kleine bedrijven. Bij de grotere bedrijven in Zeeland liep de werkgelegenheid terug. Gunstig Ten opzichte van de landelijke cijfers zijn de ontwikkelingen in Midden- en Noord-Zeeland volgens de Kamer van Koop handel in alle sectoren - ook in de industriële sector - gunsti ger dan in de rest van Neder land. De Midden- en Noord- Zeeuwse ondernemers zijn - volgens het persbericht - opti mistisch over de economische ontwikkelingen voor het ko mende jaar. ,,De omzet zal met name bij de grotere bedrijven toenemen. Zowel meer kleine als meer grote bedrijven verwachten te zullen gaan exporteren. Het percentage bedrijven dat in vesteert zal iets afnemen. Hier staat tegenover dat bij de grote bedrijven de investeringsuitga ven zullen toenemen", aldus het persbericht. De Kamer van Koophandel verwacht dat de werkgelegenheid bij de grote bedrijven onder druk zal blij ven staan. TIEL (ANP) - Het voor de ha venmond van Tiel gezonken vrachtschip Tjitske wordt vol gende week door Smit-lhk ge borgen. Eerst moet de lading van het schip naar boven wor den gehaald. Advertentie Zaterdag 14 januari geeft de formatie Urban Heroes een con cert in muziek-en theaterpodium Brogum in Zierikzee. Shabbick is de support act. Inner Dream is de titel van de in het najaar van 1994 verschenen gloednieuwe CD van de Urban Heroes. De CD markeert volgens de kenners een nieuw begin voor de herboren Haagse groep. Eind 1991 werd - ondanks de enorme live-reputatie - een punt gezet achter de Urban Heroes, maar begin 93 kwamen drie 'oer'leden van de groep elkaar weer tegen op een sessie en in eens was daar weer de oorspronkelijke magie. Shabbick begon als akoestische funk-rockband, maar maakt nu 'shabby' funk- rock: de muziek elektrischer, de funk rauwer en de rock viezer. Het concert in Brogum begint om 22.00 uur. De zaal is open vanaf 21.30 uur. ZIERIKZEE/ALKMAAR - De storm én de hoge waterstanden van begin deze week waren oorzaak van een duinafslag van gemiddeld drie meter langs de Schouwse kust. Het strand ligt sinds deze week gemiddeld 50 centimeter lager. ,,Over het algemeen valt de schade nogal mee," zegt woordvoerder J. Geluk van Rijks waterstaat. „Er is wachtgelopen tijdens de storm. Er is wat zand verdwe nen en hier en daar is wat scha de ontstaan," aldus Geluk. In de Kop van Schouwen varieert de duinafslag van twee tot vier meter. Bij de Brouwersdam werd drie meter geconstateerd. Bij Ouwerkerk en Bruinisse werden beschadigingen van de glooiingen met een omvang van één vierkante meter gere pareerd. Ook rijshout en helm gras in de duinen hadden het zwaar. Over een lengte van en kele kilometers moet er op nieuw worden beplant, zo blijkt uit dg inventarisatie van Rijkswaterstaat. Het opnieuw inplanten van rijshout en helmgras gaat en kele tienduizenden guldens kosten. Zandsuppleties zijn aanzien lijk duurder, maar zijn omdat ze met enige regelmaat worden uitgevoerd al in de begroting opgenomen. Over de gehele provincie Zeeland gezien valt de schade mee. T«?xel De meeste schade richtte de storm aan op Texel. Langs de noordkust van dit Waddenei land verdween een zandstrook van vijf tot 25 meter in de gol ven. Dat blijkt uit waarnemingen van Rijkswaterstaat en het Hoogheemraadschap van Uit- waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier. Volgens bei de instanties bedraagt de af slag tussen Egmond en Den Helder gemiddeld één tot twee meter. Ten zuiden van Egmond aan Zee is nauwelijks of geen af slag gemeten. Bij Bergen aan Zee is de duinvoet plaatselijk vier tot vijf meter achteruit ge drongen. Ook andere Noord hollandse strandgedeelten zijn zichtbaar lager geworden om dat grote delen van zandop- spuitingen in zee verdwenen. Boulevard In Bergen aan Zee is de zee de boulevard tot op enkele meters genaderd. Minister Jorritsma verwierp onlangs een dringend verzoek van het overlegorgaan van de Noordhollandse kustge- meenten op deze en andere lo caties aanvullende zandsupple ties te verrichten. Volgens Rijkswaterstaat is de veiligheid van de Nederlandse kust nergens in gevaar. Wel ba ren de omstandigheden bij on der meer Bergen aan Zee en Callantsoog ,,op termijn zor gen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7