Jaar van de componisten Purcell, Orff en Hindemith Special effects in film The Mask Onderhoud aan schelpdiervloot De huiszwaluwenpopulatie op Schouwen-Duiveland neemt af In 1995 op velerlei manieren herdacht Volgens Vogelwerkgroep Natuur- en Vogelwacht: VRIJDAG 6 JANUARI 1995 NR 25701 In Zierikzeese Concertzaal ZIERÏKZEE - Zaterdag 7 en zondag 8 januari is in de Concertzaal in Zierikzee de film The Mask te zien. The Mask is een komedie vol fraaie speciale effec ten, geproduceerd door het bedrijf dat ook de dino saurussen ontwikkelde voor Steven Spielbergs Ju rassic Park. The Mask is - zo schrijft Poly gram in een persbericht over de film - een kruising tussen Bat man en Who framed Roger Rabbit, gebaseerd op de gelijk namige strip van Dark Horse Comics. The Mask handelt over Stanley Ipkiss, gespeeld door Jim Carrey die eerder zijn ko misch talent toonde in Ace Ven tura Pet detective en de satiri sche tv-serie In Living colors. Hij heeft een oud masker ge vonden en wanneer hij het op zet vindt een complete meta morfose plaats. Van een gewone bescheiden ambtenaar verandert Ipkiss in een onweerstaanbare razend snelle, gevatte groene wervel wind die alles aankan. Hij is The Mask. Sexy topmodel Ca meron Diaz debuteert in The Mask in de rol van Tina Carly- le. Zij heeft een stormachtige ontmoeting met het Masker en valt meteen voor hem. De film voorstelling begint zowel vrij dag als zaterdag om 20.00 uur. passen van bestaande over stekken", aldus Van den Ende. „Veel nieuwbouwhuizen heb ben wel overstekken, maar de ze zijn glad en er zijn geen aan hechtingsplaatsen in de vorm van uitstekende gordingsbalk- jes". Huiszwaluw-vriendelijk Volgens Van den Ende zou dat probleem vrij gemakkelijk op gelost kunnen worden. „Heel eenvoudig zouden er imitatie- gordingsbalkjes aangebracht kunnen worden, zodat het overstek veel huiszwaluw- vriendelijker wordt. Waar schijnlijk gaat deze ingreep de meeste huiseigenaren net iets te ver, maar een echte huiszwa luw-fanaat zou het eens kun nen proberen". Oorzaken voor de achteruit gang van de huiszwaluwstand zijn volgens Van den Ende drie ledig: het broedgebied, de trek- route(s) en het overwinterings- gebied. „Over het broedgebied zou veel bekend moeten zijn, maar er blijven volop onzeker heden. Bekend is wel dat het gebruik van pesticiden in de jaren '60 en '70 het begin was van de teruggang. Ook het ver anderen van landbouw- en vee teeltmethodes heeft de stand geen goed gedaan", aldus Van den Ende. Hij voegt daar nog aan toe dat met name het af dekken van mestopslag (min der insecten) en het verharden van erven en landbouw-wegen hierbij een rol spelen. Voor wat betreft het laatste is volgens Van den Ende op Schouwen-Duiveland de situa tie al meteen na 1953 verslech terd. „Renovatie en schilder werk hebben veel nestlocaties ongeschikt gemaakt. Nieuw bouw levert meestal geen ge schikte nestlocatie meer op". Verder is het weer een factor van betekenis. „Een koude, natte zomer kan desastreuze gevolgen hebben voor de popu latie." Wat ook meespeelt is de trek- route. „Plotselinge weersver anderingen kunnen grote slachtingen aanrichten tijdens de trek. In 1974 bijvoorbeeld verongelukten in de Alpen honderdduizenden huis- en boerenzwaluwen door uitzon derlijk slecht weer tijdens de najaarstrek". Ook voor wat betreft het over- winteringsgebied speelt vol gens Van den Ende het groot schalige gebruik van pestici den in de landbouw - en bij plaagbestrijding - sprinkha nen, muggen - een rol. Als laat ste factor noemt Van den Ende klimatologische veranderin gen. Door de droogte in het Sahel-gebied is volgens Van den Ende een ertorm areaal on geschikt geworden voor over wintering. muziek 'voor volwassenen' bij kinderen groot enthousiasme veroorzaken. Met name geldt dit voor het beroemde 'O, For- tuna' uit de verzameling mid deleeuwse liederen op nieuwe wijze getoonzet, de Carmina Burana uit 1937. De populari teit van dit werk is mede te danken aan de STER-reclame en de house-versie van enkele jaren geleden die een grote rel opleverde omdat de nabestaan den van Carll Orff het als een inbreuk beschouwden op hun rechten. In hetzelfde jaar gebo ren als Hindemith (1895), werk te Orff als dirigent en compo nist met name in München. Lichaamsbeweging Zeer veel belangstelling had Orff voor de combinatie li chaamsbeweging en muziek. In dat verband richtte hij een in stituut voor de beoefening van gymnastiek, dans en muziek op. Vanaf 1950 gaf hij les aan 'de meesterklasse voor compositie in de Hogeschool voor muziek in München. Carl Orff overleed in 1982. Inspiratie Drie bijzondere componisten vormen samen de pijlers van het herdenkingsjaar 1995. Vooral in het najaar zullen hun namen vaak in de media ge noemd worden. Wellicht vor men zij een inspiratie voor mu sici of concertorganisatoren om ook op ons eiland aandacht te besteden aan hun muziek of wellicht aan hun muziek voor kinderen. Twee geboortejaren en een sterfjaar. Onlangs ver scheen een boeiende 'Luister cursus voor klassieke muziek', een dubbel-cd met uitgebreide informatie, die voor een paar tientjes bij de vakhandel te verkrijgen is. Deze cursus met vele fragmenten uit de muziek geschiedenis begint met de componist Purcell. Longontsteking Als doodsoorzaak wordt ge noemd dat Purcell een longont steking opliep toen zijn vrouw hem 's avonds laat niet meer in huis wilde laten. Ook compo nisten in een herdenkingsjaar zijn maar gewone mensen. De door de Natuur- en Vogelwacht her en der aangebrachte 'kunstnesten' voldoen nog niet aan de verwachtingen. Maar men geeft de moed niet op. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het aantal huiszwaluwen op Schouwen-Duiveland is in 1994 ten opzichte van 1993 met 16,6 procent gedaald. Dat blijkt uit een artikel van Gijs van den Ende in Sterna, het tijdschrift van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. In 1993 werd op Schouwen-Duiveland nog een toename van de huis- zwaluwenpopulatie geconstateerd. Een oorzaak van de achteruitgang is volgens Van den Ende moeilijk exact aan te geven. Wel stelt hij dat het steeds zinvoller wordt om beschermingsmaatregelen te blijven pro moten. Landelijk is de huiszwaluwen- populatie van 1965-1993 met 62 procent achteruit gegaan, zo blijkt uit het artikel in Sterna. De totale Zeeuwse populatie nam af met 8 procent, terwijl er ten opzichte van 1992 in 1993 een toename van 5 procent werd vastgesteld. „Ik vrees dat er zich een neerwaartse trend heeft ingezet", aldus Van den Ende in Sterna. Laat nestelen Veel huiszwaluwen begonnen volgens de waarnemers pas laat met nestelen, dit ging zelfs door tot de eerste week van augustus. Van den Ende: „Het natte voorjaar had tot gevolg dat veel nesten geheel of ge deeltelijk van de gevels vielen. Het is niet ondenkbaar dat de hoge waterstand in de polders de benodigde klei voor nest- bouw onbereikbaar maakte. In de hete julimaand sneuvelden er ook weer nesten, ditmaal vielen ze door verdroging van de aanhechtingsplaatsen". In totaal bedraagt het totaal aantal broedparen op Schou wen-Duiveland in 1994 circa 830. Uit vroeger onderzoek is gebleken dat er bij huiszwalu wen een lichte voorkeur be staat voor een nest met de in- vliegopening op het Oosten of Noordoosten. „Deze conclusie kan men voor dit jaar ook trek ken, al lijkt het dat nestelen op het Westen iets minder favoriet was dan vorig jaar". In de Lage Landen, dus ook op Schouwen-Duiveland, broeden huiszwaluwen vooral aan over stekken van woonhuizen en boerderijen. Deze moeten bij voorkeur wit zijn. Vorig jaar werd een eerste begin gemaakt met het vervaardigen van kunstnesten van ferro-cement, deze werden bij liefhebbers op gehangen. In 1993 hebben in deze nesten (20 stuks) voor zo ver bekend geen hüiszwaluwen gebroed. In het voorjaar van 1994 werden nog eens een 50-tal nesten gemaakt, ditmaal be trof het een gesponsorde actie van de Junior Kamer Schou wen-Duiveland. Via de media werden 'ophang- adressen' verkregen, waar deze nesten een plaats kregen. In 1994 hebben tWee paar huis zwaluwen in künstnesten ge broed. Dat is in minder dan 3 procent van de in totaal opge hangen kunstnesten. „Een niet al te hoopgevend percentage. Misschien dat er meer resulta ten te behalen zijn met het aan- Kokkelschip de Bru 31 wordt verlengd. (Foto: Jacob de Ronde). BRUINISSE/ZIERIKZEE - Nu het merendeel van de Zeeuwse mosselkwekers de consumptiegeschikte mosselen via de veilklok aan de handel heeft ver kocht zijn diverse eigenaren overgegaan tot onder houd, cq reparatie of vernieuwingen van hun sche pen. Ook de mechanische kokkelvloot ligt nu tot het begin van het seizoen in de havens afgemeerd. Als nieuw in Bruinisse klinken en een avondconcert met muziek zowel voor begin nelingen als gevorderden. Hin demith vertegenwoordigt een geheel nieuwe stijl: speels, lichtvoetig, doorzichtig en met een enorme verbeelding. Maar hij giet zijn werken toch in de 'klassieke' vormen van bij voorbeeld fuga's of klassieke sonates. Van de Romantische periode in de 19e eeuw moest hij niet veel hebben. In een be paalde periode van zijn leven schreef Hindemith graag 'mo torische muziek'. Hij aarzelde dan ook niet om jazz-elemen- ten zoals de foxtrot in zijn wer ken op te nemen. Zo schiep hij, gebruikmakend van de klas-" sieke vormen, geheel nieuwe muziek in een heldere, voortva rende stijl. De rest van deze pa gina zou worden gevuld als alle werken van deze vruchtbare componist zouden worden ver meld. Bekend is vooral zijn opera 'Mathis der Maler' met als in leiding het beroemde Engel concert, waarbij als hoofdme lodie het lied 'Es sungen drei Engel' gebruikt wordt. Hinde mith overleed in 1963. Orff In muzieklokalen van basis scholen en middelbare scholen staan vaak kleine xylofonen en ander slagwerk dat aangeduid wordt met de naam Orff- instrumentarium, genoemd naar de bedenker Carl Orff. Voor dit instrumentarium, dat wereldwijd bekend werd, ont wikkelde hij ook een methode, het Orff-Schulwerk. Een groot deel van zijn leven schreef hij 'Musik für Kinder'. Orff is wel licht de belangrijkste compo nist-muziekpedagoog geweest. Enthousiasme Maar ook vandaag nog kan zijn De directie van Scheepswerf Kooiman in Zwijndrecht kwam met de gebroeders Kik in Bruinisse overeen voor het verlengen van het mechanische kokkelvaartuig BRU 31 Ger- rit. Het zes jaar jonge kokkel schip zal in Zwijndrecht met vijf meter worden verlengd tot een totale lengte over alles van 45 meter. Deze verlenging is no dig om de alternatieve in komstenbron, de spisulavisse- rij op diep water, uit te kunnen oefenen. Om de vispijpen die bij deze visserijmethode meer dan dertig meter lang zijn was een verlenging van het schip onvermijdelijk. Voor het be perken van schade aan de zee bodem (op geringe dieptes) worden tevens door twee Lips geleverde straalbuizen van het type Wing Nozzle gemonteerd. Volgens berekening wordt de diepgang als gevolg van deze verbouwing met zeven centi meter verminderd. Bru 4 Bij scheepswerf Maaskant in Bruinisse kwam de' BRÜ 4 voor de kant. Aan boord van het mosselvaartuig plaatste het personeel van Maaskant een zo goed als nieuwe vislier. In de machinekamer van de ZZ 8 wordt momenteel bij Maas kant van een andere motor voorzien. Schipper J. Schot gaat binnenkort met een nieu we Cummins-hoofdmotor (type KT 19-M) proefvaren. De BRU 48 liet bij Maaskant1 een nieuwe radarmast plaatsen, de BRU 23 onderging een reparatie aan de lospoorten. dige metamorfose vertrok de Jan Dingeman naar straalbe- drijf Den Breejen in Dor drecht. In het overdekte droog dok werd het vaartuig in de tweede helft van december ge straald en geschilderd. Deze week arriveerde de BRU 26 weer als nieuw in frisse kleu ren in de Bruse haven. Ook de BRU 27 stond recentelijk op de milieuvriendelijke helling droog. Een van de roeren werd vervangen en een deuk in de verschansing weggewerkt. Aluminium brug Bij machinefabriek en Dokmij Padmos in Bruinisse kwamen de mosselkotters ZZ 5, BRU 68, BRU 19 en BRU 33 op bezoek. Personeel van Padmos nam de voorkomende onderhoudsklus- sen voor zijn rekening. In de bouwhal bij Padmos zijn plaat werkers inmiddels begonnen met de fabricage van een alu minium brug. Het stuurhuis is bestemd voor de Eurokotter SL 8, waarvoor het casco thans in Urk in aanbouw is. Tenslot te maakte de BRU 2 vanaf scheepswerf Reimerswaal in Hansweert 'onlangs een ge slaagde technische proefvaart met een door Geveke geïnstal leerde Caterpillar-hoofdmotor. Advertentie Bij Scheepswerf Van Duiven- dijk staat deze week de BRU 9 Levien droog voor onderhouds werkzaamheden. De buizen van de losserij worden onder meer vernieuwd en door kunst stof (abs) leidingen vervangen. Tevens wordt de losinstallatie pneumatisch op afstand be- dienbaar gemaakt. Eerder on derging de BRU 26 Jan Dinge man een fikse verbouwing bij Van Duivendijk. De machine kamer in het voorschip werd vergroot waardoor de mast een meter naar achteren moest worden verplaatst. Tfevens werd een nieuwe pompmotor en een nieuwe hulpmotor geïnstalleerd. Na deze inwen- Henri Purcell van de bekende Engelse zang stijl. Paul Hindemith Honderd jaar geleden werd Paul Hindemith geboren. Zo als Purcell een opera voor een meisjes-kostschool schreef, componeerde Hindemith ook werken voor schoolkoren en amateurorkesten. Op uitnodi ging van muziekstuderenden uit het stadje Plön schreef hij het kostelijke Plöner Musiktag (1932), bestaande uit torenmu ziek voor de morgen, tafelmu- ziek met een muzikale spijs kaart voor de middag, een can tate waarbij drie werken ook verrassend gelijktijdig kunnen Het .is niet overdreven om de Engelse (barok)-componist Henri Purcell tot de grootste componisten van alle tijden te rekenen. Hij stierf driehon derd jaar geleden na een kort leven van zesendertig jaar. Maar in dit korte leven heeft hij als organist aan de West- minster Abbey en als musicus aan het hof van de Engelse ko ningen zeer veel werk verricht. Zijn dagelijkse taak was, naast zijn organistschap, 'conserva tor van de koninklijke muziek instrumenten', en dat waren er heel wat! Bij diverse koningen stond hij in dienst. Helaas had de (Nederlandse) Koning stadhouder Willem nauwelijks geld over voor muziek aan het hof. maar dankzij de liefde van Koningin Maria voor muziek volgde een hernieuwde aan stelling als hofcomponist. In Zierikzee is al enkele keren zijn schitterende zangspel 'Di do and Aenaes' in concertvorm ten gehore gebracht. Hij schreef het werk (toen al) als Henri Purcell (1659-1695). Door Mar van der Veer ZIERIKZEE - Ieder jaar weer speuren musici naar geboorte- en sterfjaren van grote componisten. Want altijd valt er wel iemand op muzikale wijze te her denken. Zonder twijfel komen de grote maatschap pijen ook nu weer met opvallende cd-projecten in het kader van een nieuw componistenjaar. In 1995 zullen een drietal componisten op velerlei wijze her dacht worden, een componist uit de 17e eeuw, Henri Purcell en twee componisten uit onze tijd, Carl Orff en Paul Hindemith. Voor koren en musici is er dus alle reden om zich eens te wa gen aan muziek van deze, toch wel bijzondere componisten. Een opvallende overeenkomst is dat alle drie de componisten zich op hun eigen wijze met muziek voor kinderen hebben bezig gehouden. een 'musical' voor een meisjes kostschool. Naast enkele ande re opera's schreef hij veel mees terlijke instrumentale en voca le werken. Purcell wordt ook beschouwd als de grondlegger

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5