Zoekplaat je 'Niet te geloven dat zo'n klein ding bijna honderd jaar wordt' 1 Tarief elektriciteit met twee en gas met vijf procent omhoog Regiogroep Dorkas zit in een impasse Overleden aan nekkramp 13ÜSÊB2 Mevrouw C. P Holm-Sies maandag een eeuw oud Inbraak bij bedrijf VRIJDAG 6 JANUARI 1995 NR 25701 3 Verwachting t/m dinsdag 10 jan. ZIERIKZEESCHE^ NIEUWSBODE IH Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ■ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51.00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182.50 Losse nummers f 1.25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% BT.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tol 11.30 uur Voor fouten ontslaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vi% BT.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht zuid 3 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht zuidw. 5 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 4 graden Windkracht noordw. 6 ZON- EN MAANSTANDEN 7 jan. Zon op 08.47, onder 16,44 Maan op 1117, onder 8 jan. Zon op 0846, onder 16.45 Maan op 11.40, onder 00.34 9 jan. Zon op 08.46, onder 16.46 Maan op 12.04, onder 01.40 Eerste Kwartier: 8 jan. (16.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht is er in het wes ten, bij een minimumtemperatuur van ongeveer 0 graden, kans op mist. Op plaatsen waar het opklaart, en waar sneeuw de bodem bedekt, vriest het een graad of 7. Het waait nauwelijks; dat geldt ook voor over dag. Ook dan overheersen wolken velden het weerbeeld maar hier en daar laat de zon zich ook zien. De kans daarop is het grootste in het oosten van het land. Daar vriest het overdag nog wel enkele graden; in het westen komt de temperatuur uit op ongeveer plus 2 graden. Het blijft de hele dag droog. Dat geldt niet voor zondag. De zachtere lucht doet dan opnieuw een aanval op west- Europa die een grote kans van sla gen heeft. Een neerslaggebied be reikt in de loop van zondag het land. Dat kan neerslag zijn in de vorm van sneeuw of ijzel. Na het weekeinde komt er overdag voorlopig geen vorst meer voor. Wel is er kans op buien, die vanaf dinsdag een win ters karakter hebben. AARDÉNBURG (ANP) - Een 16-jarige jongen uit het Zeeuws-Vlaamse Aardenburg is naar hu pas bekend is gewor den op Oudejaarsdag in een ziekenhuis in het Belgische Brugge overleden aan nek kramp. Bij de GGD Zeeland in Goes zijn inmiddels enkele tiental len telefoontjes van verontrus te mensen binnen gekomen. Volgens directeur V. Slenter van de GGD is voor de angst geen aanleiding. Preventieve maatregelen zijn volgens hem op de scholengemeenschap in Oostburg, waar de jongen het VWO volgde, ook niet nodig. De kans op besmetting is nihil, zo deelde Slenter donderdag mee, omdat de betreffende leerling in de kerstvakantie ziek is geworden. Het betrok ken gezin in Aardenburg is wel preventief behandeld met anti biotica. Aankondiging Dellan-direcleur ir. P. Stoter ZIERIKZEE - Met ingang van 1 januari 1995 is het tarief voor het elektriciteitsverbruik met twee pro cent verhoogd en wordt voor het gas een vijf proeent hoger tarief in rekening gebracht. Het tarief voor het drinkwater is 2,5 procent omhoog gegaan. Dat blijkt uit de vanmiddag, vrijdag, uitgesproken nieuwjaarsrede van ir. P. Stoter, directeur van de Delta Nutsbedrijven. Stoter noemt de tariefsverho gingen 'zeer gematigd'. Stoter zei voor het jaar 1995 een winst van 28,7 miljoen gul den te verwachten. „Dit is la ger dan onze verwachting voor 1994", aldus Stoter. ,,En dat komt omdat we alle kostenstij gingen volledig zelf opvangen. Met uitzondering van de stij ging van de inkoopkosten voor elektriciteit, gas en water". De stijging van die inkoopkosten wordt via de tariefsverhogin gen doorberekend aan de klan ten. „Tbnslotte hebben wij op die kosten zelf nauwelijks in vloed", aldus Stoter. Winst nodig Volgens Stoter heeft de Deltan een behoorlijke winst nodig om risico's op te kunnen van gen en om nieuwe activiteiten te kunnen ontplooien. Stoter vindt dat de Deltan zich niet moet blijven beperken tot de distributie van elektriciteit, gas, water en kabelsignaal. Hij noemde twee nieuwe projecten waar de Deltan zich op gaat werpen; de bouw van een slib verwerkingsinstallatie in het industriegebied Vlissingen- Oost en de Demontage Werk plaats Zeeland. Voor wat be treft het laatste is het de bedoe ling om met mensen die nu werkzaam zijn bij werkvoor zieningsschappen een bedrijf op te richten dat oude kantoor apparatuur demonteert en de onderdelen geschikt maakt voor recycling. Stoter voorspelt een toenemen de concurrentie dn een open markt waarin de Deltan kampt met een aantal handicaps. Zo heeft Deltan een leverings plicht en kan de concurrent wat Stoter 'interessante klan ten pakken'. Volgens Stoter is de Deltan ook verplicht haar net open te stellen voor ande ren. ,,Die derden moeten dan wel betalen, maar men kan ook vanuit een warmtekracht installatie met een kabel over de schutting naar de buren gaan leveren. Onze netten transporteren dan minder en wij verliezen inkomsten", al dus Stoter. Volgens hem liggen de loon kosten in de Nuts-sector 'toch wat boven de huidige markt' en heeft Deltan te maken met het feit dat ook de overcapaci teit bij de elektriciteitspro- duktie moet worden betaald. „Nu gaat dat nog door de in koopprijs te laten stijgen. Als er andere aanbieders op de markt komen kan dit niet meer", aldus Stoter. Volgens Stoter kan de Deltan in de toekomst best eens klan ten gaan verliezen en daar komt bij dat er door energie besparing een verlies aan in komsten gaat ontstaan. ,,Wij moeten dus rekening houden met een afkalvende markt, ze ker bij elektriciteit", aldus Stoter. Om de klanten aan Deltan te binden wil Stoter kwaliteit en service verbeteren. „Kwali teitszorg is ook het goed ver zorgen van de contacten met de klant. Niet alleen de grote, maar ook de kleine. Ook de ge wone klant moet gemakkelijk en snel de weg kunnen vin den", aldus Stoter. „De klanten moeten snel en efficiënt gehol pen worden en de Deltan moet telefonisch goed bereikbaar zijn." Aantal leden afgevallen ZIERIKZEE - Het gaat niet goed met de Schouwen- Duivelandse groep van de christelijke hulporganisa tie Dorkas Hulp Internationaal. ,,De groep is na tien jaar van grote inzet en vele activiteiten ten gunste van het Dorkas-werk in een impasse geraakt", aldus Dorkas in een persbericht. Volgens het persbericht zouden de problemen waar de regio- groep mee kampt mede te ma ken hebben met het afhaken van een aantal leden. De groep, zo wordt gesteld, zoekt al enige tijd naar mogelijkheden om uit het dal te klimmen en men heeft nu gekozen voor bezin ning en toerusting. Dorkas Hulp Internationaal in Andijk is begonnen met het verplicht stellen van de nieuw opgestarte werkgroepen om een cursus te volgen. Deze cur sus heeft als doel om de werk groepleden te onderrichten en het verschil te leren onder scheiden tussen de algemeen humanitaire hulp en de hulp zoals Dorkas Hulp die geeft. Bij het Dorkas-werk worden bijbelse principes als gerech tigheid, barmhartigheid en ge tuigenis gehanteerd. „Zo wordt niet alleen voorzien in materiële hulp, maar bovenal in geestelijke hulp welke veel noodzakelijker is dan de Westerse wèreld vermoedt, maar waar ook te weinig oog voor is. Immers een uitgemer geld lichaam schokt ons eerder dan een mens zonder toekomst in geestelijke nood", aldus een woordvoerder van Dorkas. De eilandelijke Dorkasgroep heeft besloten aan genoemde cursus mee te gaan doen. De cursus is ook toegankelijk voor niet-Dorkasleden. Wie meer wil weten kan bellen; 01115- 1521. Het verzamelen van kle ding bij de inzameladressen op Schouwen-Duiveland gaat ge woon door. Advertentie Nieuwerkerk UN Astraal 10 Brouwershaven 01119-1634 Noorddijkslraat 8 technisch installatieburo Zierikzee 01110-13348 verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 C. P. Holm-Sies: 'Lieve Heer, geef me toch nog een poosje. Ik vind het zo heerlijk om te leven'. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - „We zullen proberen om haar thuis te houden", was de eerste reactie, toen men in het Zierik- zeese verzorgingshuis De Wieken hoorde dat een fotograaf en journalist wilden langskomen omdat me vrouw C. P. Holm-Sies maandag honderd jaar hoopt te worden. Pe kleine, kwieke dame blijkt ondanks haar hoge leeftijd regelmatig op stap te gaan. In haar eentje loopt ze door het Slingerbos de hele binnenstad rond en ook is ze regelmatig te vinden onder de Beuze. „Daar kwamen we vroeger bijeen om gezellig te klet sen en daarom doe ik dat nu nog. Dat ben ik gewend." Mevrouw Holm kent daardoor nog veel mensen in Zierikzee. Jong en oud, is het niet van naam, dan wel van gezicht. Ook omgekeerd is dat het ge val. Maar de jongeren waarmee de oude dame onder de Beuze van gedachten wisselt moeten zich in haar bijzijn keurig ge dragen, anders worden ze op de vingers getikt. „Soms roepen ze heel hard; Daar is Cor Sies. Maar dat wil ik niet. Dan laat ik ze weten dat ze fatsoenlijk gedag moeten zeggen. Orde en tucht moet er wezen." Die orde en tucht leerde me vrouw Holm als kind bij haar ouders. „Mijn vader was heel geduldig, mijn moeder was wat driftiger. Ook heel lief, maar netjes en precies." Mevrouw Holm werd geboren in Nieuwerkerk als tweede in een gezin met zeven kinderen, waarvan zes meisjes. Als jong meisje ging ze al met haar va der mee naar het haventje Ste- vensluis, ongeveer een uur lo pen vanaf Nieuwerkerk. Daar bracht haar vader de bieten die door boeren werden aange voerd met paard en wagen met behulp van bakken over naar de open vrachtboot, die in de haven gereed lag om ze te ver voeren naar Rotterdam. „Ik legde de bieten in de bakken die mijn vader naar de boot bracht." Zwaar werk, vooral omdat na afloop van een dag werken weer de voetreis terug naar Nieuwerkerk moest wor den gemaakt. „Dan zei ik soms: Pa, nu kan ik haast niet meer." Later werkte mevrouw Holm in Zierikzee als dienstbode bij de familie Volkeri. „Dat was soms moeilijk omdat ik erg aan mijn vader en moeder was gehecht. Soms was ik in tranen omdat ik naar ze toe wilde." Wekelijks ging zij naar Nieu werkerk om daar de dienst bij te wonen in de Apostolische kerk, de kerk waarin ze op groeide en die ze nog steeds trouw is gebleven. „Wanneer het mogelijk is gaan we met de auto naar Nieuwerkerk om daar naar de dienst te gaan. Ze kennen me daar nog allemaal." In Zierikzee leerde ze Piet Holm kennen; een metselaar met wie ze trouwde. „Hij was een hele fijne vakman, die hele mooie dingen kon maken." Haarman overleed in 1953. Me vrouw Holm zorgde tijdens haar huwelijk voor het huis houden en voor zoon Karei, het enige kind dat het echtpaar kreeg. Vorig jaar overleed Ka- rel Holm. Een verlies dat zijn moeder blijmoedig en in ver trouwen op God probeert te dragen. „De Heer moet gij ver trouwen. Op hem Uw Hope bouwen. Door geen bekommer, geen klagen en geen pijn, laat God zich iets ontwringen. Hij wil gebeden zijn." Wanneer de bijna honderd jarige niet door de stad wan delt, trekt zij op met Bets Hart, die in De Wieken naast haar woont. „Die leeft wanneer ik bij haar ben, als ik kan vertellen. Dat is een leukerd hoor. Al is ze soms wat te bezorgd wanneer ik ga wandelen." Verder heeft de eeuwelinge veel contact met haar schoondochter G. M. Holm-van der Beek uit Apel doorn, die haar regelmatig een weekeinde komt opzoeken. „Zij is als een dochter voor mij." Ook geniet mevrouw Holm van haar glaasje jenever, dat ze dagelijks voor het sla pen gaan neemt. „Het is goed dat die glaasjes zo'n dunne hals hebben. Als het een groot glas met een brede hals was dronk ik het ook op." Mevrouw Holm kan er zelf bij na niet over uit dat ze over en kele dagen honderd jaar wordt. „Dat kun je toch bijna niet ge loven. Zo'n klein ding en dan bijna honderd." Ze is er wel heel blij om. „Ik vind het prachtig wanneer ik zo kan blijven als ik nu ben. Iedere dag-bid ik; Liéve Heer geef me toch nog een poosje. Het is zo heerlijk om te leven." Ter gele genheid van de honderdste ver jaardag van mevrouw Holm- Sies wordt maandag in de Wie ken van 14.30 tot 17.00 uur een receptie gehouden waarbij vrienden en bekenden haar kunnen komen feliciteren. „Het zal mij benieuwen of er meer dan twee inzenders zijn die weten waar deze foto is gemaakt. Nadat ik de foto vanuit de lucht had gemaakt, heb ik later zelf moeten zoeken om de plek op de grond terxig te vinden. Het is midden in de rimboe." Dat zei Joop van Houdt toen hij met dit Zoekplaatje op de redactie kwam. Wie de naam van de wegen weet ivaar bovenstaande foto werd ge maakt, maakt waarschijnlijk veel kans op de cadeaubon die wekelijks uit de goede inzendingen wordt getrokken. Voorde inzenders van vorige week was de spoeling dun. Er kwamen bijna vijftig brieven en kaarten binnen en al die mensen meldden de goede oplos sing. Het Zoekplaatje van vrijdag 30 december was een afbeelding van de damwand in het haventje Flaauwers, dat voor café de Hee rekeet ligt aan de Oosterschelde tussen Zierikzee en Serooskerke. Uit de stapel goede inzendingen werd de brief van B. Saman, Kaer- semakerstraat 17, 4301 KP Zierikzee getrokken. Naar hem of haar wordt volgende week een cadeaubon gestuurd. De oplossingen van het Zoekplaatje van deze week kunnen worden gestuurd naar redactie Zierikzeesche NieuwsbodePostbus 1. 4300 AA Zierikzee. Ze kunnen ook in de brievenbus aan het Jannewekken II worden gegooid. Op de enveloppe of kaart het woord Zoekplaatje melden en de inzendingen moeten uiterlijk woensdag 11 januari op de Redactie binnen zijn. (Foto: Joop van Houdt). DEN HAAG - Kroonprins Willem-Alexander zal op zon dag 29 januari aanwezig zijn bij de Auschwitz-herdenking bij het Spiegelmonument in Amsterdam. ZIERIKZEE - Een 57-jarige in woner van Zierikzee deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn bedrijf aan het Haven park in Zierikzee. De diefstal werd gepleegd in de nacht van woensdag op donder dag. Gestolen werden verschil lende goederen uit een vitrine kast en een geldbedrag van cir ca 400,-. De waarde van de spullen uit de vitrinekast is nog niet bekend. Advertentie ZONVAKANTIE IN SPANJE, TUNESIË OF TURKIJE! Van Oeveren weet alles over reis. hotel/ appartement, bungalow en zelfs per tent! reisburo von 1oeveren DAM 3. ZIERIKZEE. 01110-15036

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3