Veel sneeuw en ijzel leiden tot chaos in de ochtendspits WEEKENDSERVICEDIENST Duiveland voorzichtig positief over RMC Rederij wil gestrand Noors vrachtschip bergen Loos alarm over vondst gifzakjes Hollandse kust Witwassen Spoorzoeken Ongeveer honderd aanrijdingen gemeld Ademnood in zwembad Van der Valk Staking door Koerden Voorzitter Produktschap Groenten en Fruit: 'Promotie moet teruglopende consumptie een halt toeroepen' Ontsnapte gevangene aangehouden 'FWA fVjjg ?/W /y DEURLOO B.V. 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pag. 1 burgemeester G. Hokken dat Duiveland zich altijd kan te rugtrekken wanneer het (na de uitwerking) het plan te duur zou vinden. Hoewel PvdA-commissielid A. J. Bom het plan een beetje prestigieus vond en CDA- commissielid P. van Donk er wat 'meer gezamenlijks van al le gemeenten' in had willen zien, brachten zij evenals VVD- commissielid Van den Ouden een positief advies uit. Alleen SGP-commissielid L. Meer man was tegen. ,,Het hele ver haal dat er om heen wordt ge bouwd spreekt mij niet aan. Ik denk dat milieu-educatie ook veel eenvoudiger kan." Marmer en diesel moeten eruit RIJSWIJK (ANP) - De Noorse eigenaar van het vrachtschip Lïnito, dat maandag kapseisde en strandde nabij het zeegat tussen Vlieland en Texel, wil het schip hergen. De directie Noordzee van Rijkswaterstaat verwacht dat vrijdag de onderhandelingen tussen de verzekeraar van het schip en geïnteresseerde ber gingsbedrijven worden afge rond. Dat heeft een woord voerster van Rijkswaterstaat donderdag bekendgemaakt. Volgens haar gaat het om een eigen initiatief van de eige naar. De reder wil het schip, de lading marmer en de circa 35.000 liter dieselolie in de bunkertanks in één keer ber gen. Rijkswaterstaat zal nauw betrokken zijn bij het plan van aanpak en de berging. Hoewel het bergingsplan nog moet worden opgesteld, vindt de dienst het van groot belang dat eerst de dieselolie uit het schip wordt gepompt. De Lini- to ligt voor het Engelschman- gat tussen Texel en Vlieland, dat toegang geeft tot de Wad denzee. Lekkages De Linito lekte sinds dinsdag dieselolie, die nog niet de Wad denzee instroomt. Volgens Rijkswaterstaat ging het om geringe lekkages. Donderdag is geen olieverlies meer gesig naleerd. Veel limonade, weinig gif DEN HAAG (ANP) - Op de stranden van Bloemen- daal, Katwijk, Noordwijk en IJmuiden zijn woens dag en donderdag vele tientallen zakjes frisdrank gevonden, die voor zakjes met het verdelgingsmid del Apron Plus werden aangezien. Bij IJmuiden zijn inderdaad vier zakjes Apron Plus onder het zand vandaan gekomen. Verder ging het echter vooral om limonade. Dat heeft de woordvoerster van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat donderdag bekendgemaakt. Bij Bloemendaal meende de re gionale brandweer ruim hon derd zakjes Apron Plus te heb ben gevonden. Uit Noordwijk, Katwijk en IJmuiden kwamen vergelijkbare alarmmeldin gen. Bij onderzoek door Rijks waterstaat bleken de gevonden zakjes de restanten van karton netjes frisdrank. De kartonnen buitenkant was losgeweekt en de aluminiumfolie aan de bin nenzijde was op het strand ge worpen. Volgens Rijkswaterstaat is het „volkomen begrijpelijk" dat de brandweer meende dat de kust door een nieuwe golf Apron Plus was getroffen. De zakjes Apron Plus en de gevon-, den frisdrankverpakkingen lijken bedrieglijk veel op el kaar. De kleur en het formaat zijn echter iets anders. Bij IJmuiden zijn wèl vier zak jes met Apron Plus gevonden, die door de storm van het weekeinde onder het zand van daan zijn gewoeld. Het gif is in middels verwijderd. De vier zakjes zijn volgens Rijkswater staat al in januari 1994 aange spoeld tijdens „de grootste^if- golf die de Nederlandse kust ooit trof". Container Op de Nederlandse stranden werden toen ruim 170 duizend zakjes met het levensgevaarlij ke gif verzameld. Een contai ner met het zware verdel gingsmiddel sloeg in de nacht van 8 op 9 december 1993 tij dens een zware storm in het Kanaal overboord van het Cy priotische containerschip Sher- bro. Een deel van de verloren lading Apron Plus is nooit ge vonden. BRUSSEL (ANP) - De gerech telijke politie in Antwerpen is de afgelopen maand drie wit wasoperaties op het spoor ge komen, waarbij ook Nederlan ders zijn betrokken. In totaal is er voor 9,35 miljoen gulden aan geld gewisseld. VLAARDINGEN - De verse sneeuw is vrijdagmorgen vroeg twee Vlaardingse inbre kers fataal geworden. In beide gevallen kon de politie door het eenvoudig volgen van hun voetsporen de heren in de kraag vatten. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 7 januari 07.25 158 01.00 - 110 19.55 158 13.45 - 153 8 januari 08.05 149 01.45 - 110 20.40 145 14.20 - 147 9 januari 08.50 137 02.30 - 108 21.30 131 15.05 - 138 7 januari 05.50 162 12.10 - 150 18.25 160 8 januari 06.40 148 00.30 - 108 19.15 141 13.05 141 9 januari 07.35 131 01.30 - 103 20.20 122 14.10 - 130 7 januari 07.50 167 01.00 - 120 20.15 169 13.30 - 161 8 januari 08.15 159 01.45 - 119 20.45 156 14.20 155 9 januari 08.55 147 02.35 - 117 21.30 140 15.10 - 146 7 januari 07.40 165 01.05 - 116 20.05 166 13.35 158 8 januari 08.10 156 01.45 - 116 20.40 153 14.20 - 152 9 januari 08.55 144 02.35 - 114 21.35 137 15.05 - 143 Doodtij: 10 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Het weg- en treinverkeer ondervond vanochtend, vrijdag, grote hinder van sneeuw en lichte ijzel. De verkeerscentrale in Driebergen staakte het tellen van de files rond 09.00 uur en sprak toen van één langgerekt verkeerslint dat zich op veel plaatsen voortbeweegt met een snelheid van 30 kilometer per uur of zelfs stilstaat. De toestand op de wegen is na 10.00 uur aanmerkelijk verbe terd. Treinreizigers in het wes ten van het land hadden gedu rende de hele ochtend te kam pen met vertragingen tot een half uur. Op drie trajecten rij den geen stoptreinen meer. Tot 09.00 uur vrijdagmorgen deden zich verspreid over het land ongeveer honderd aanrij dingen voor met materiele schade en slechts enkele licht gewonden. Volgens het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen zaten de wegen he lemaal vol. Op veel trajecten met rijstrooksignalering werd de adviessnelheid van 50 kilo meter per uur niet eens ge haald. In het midden van het land was sprake van stilstaan de files. Automobilisten op de binnenwegen houden goed re kening met de weersomstan digheden. De regionale meld kamers ontvingen vrijdagmor gen geen meldingen van aanrij dingen. Het treinverkeer in het westen van het land kampt als gevolg van sneeuwval en ijzel met ver tragingen van maximaal een half uur. Er rijden geen stop treinen meer op de trajecten Rotterdam-Gouda- Amsterdam, Utrecht- Hilversum en Woerden-Leiden. Het is nog niet bekend wanner deze diensten kunnen worden hervat. De NS verwachtten dat de vertragingen in het westen van het land rond het middag uur zijn teruggebracht tot een kwartier. Schiphol De Luchthaven Schiphol kan sinds 09.30 uur weer over drie banen beschikken. Vannacht om 01.30 uur zijn sneeuwschui vers ingezet. Een vierde baan zal naar verwachting in de loop van de ochtend sneeuwvrij zijn. Volgens een woordvoerder van de luchthaven gaat het om droge sneeuw die vrij makke lijk is te ruimen. De Wegenwacht heeft, in tegen stelling tot de recorddrukte in de laatste week van vorig jaar, nauwelijks meer werk gehad dan op gewone dagen. „Dit zijn geen weersomstandigheden waarbij zich technische storin gen voordoen zoals bij strenge kou of regen", zegt een woord voerder van de ANWB. Tankstation De afslag Vinkeveen van rijks weg A2 is nog steeds afgeslo ten. De stremming is het ge volg van de verhuizing van een benzinestation, dat zestig jaar dienst heeft gedaan en nu een plaatsje moet krijgen bij het Autotron in Rosmalen. De ta kelwagen die het gebouwtje vervoerde, kwam vast te zitten als gevolg van de sneeuwval. HEERLEN (ANP) - Acht kin deren kinderen en vier volwas senen zijn donderdag naar zie kenhuis De Wever en Gregori- us in Heerlen gebracht omdat zij een chloorvergiftiging had den opgelopen bij het zwem bad van motel Heerlen van het Van der Valk-concern. Dat hebben woordvoerders van het ziekenhuis en het concern bevestigd. Vier slachtoffers konden na be handeling naar huis, maar zes kinderen en twee volwassenen moesten donderdagavond nog wat langer blijven voor obser vatie. De klachten bestonden uit irritatie van de luchtwegen en hoestbuien. De gasten kre gen zuurstof toegediend en ze zullen waarschijnlijk snel her stellen, aldus de bedrijfs- woordvoerder. Volgens de motelwoordvoerder is het duidelijk-dat er een te hoge concentratie chloor is vrijgekomen in het zwemwa ter. Het concern begint vrijdag een onderzoek naar de oorzaak hiervan. RIJSENHOUT (ANP) - De vijf Koerdische asielzoekers die sinds 15 december in Rijsen- hout in hongerstaking zijn, ne men nu ook geen water meer tot zich. Dat heeft een zegsman van de hongerstakers vrijdag meege deeld. Hij verwacht dat één of meerderen van hen binnen af zienbare tijd zullen overlijden. De vijf Koerden zijn van me ning dat Justitie hen moet er kennen als politiek vluchte ling. De toezegging van staats secretaris Schmitz van justitie dat de uitzetting van ongeveer honderd Turks-Koerdische asielzoekers voorlopig wordt opgeschort, is voor de hon gerstakers onvoldoende. DEN HAAG (ANP) - Een betere promotie van groenten en fruit in Neder land is nodig om de teruglopende consumptie een halt toe te roepen. Dat zegt voorzitter Jaap van der Veen van de produktschappen voor Groen ten en Fruit (PGF) en voor Siergewassen(PVS), In zijn nieuwjaarsrede pleitte Van der Veen don derdag in Den Haag voor extra activiteiten op dat ge bied, met name gericht op jongeren. „Jongeren eten steeds minder groenten en fruit. Om datte veranderen is een betere promotie no dig. Er liggen, prima kansen om breed de aandacht te vestigen op de positieve ge zondheidsaspecten. Het' wordt steeds duidelijker dat de consumptie van groenten en fruit helpt bij het voorkomen van kanker en hart en vaatziekten." Van der Veen vindt dat pro ducenten en handelaren meer geld beschikbaar moe ten stellen vpor de promotie van groenten en fruit. Ook een betere voorlichting aan het publiek' over de teelt wijzen is noodzakelijk, meent detuinbouwvoor- man. „Velen in Nederland gaan er ten onrechte van uit dat alle kasprodukten ener gieverslindend zijn. En dat produkten die buiten in de zon groeien minder bestrij dingsmiddelen nodig heb ben, terwijl het tegendeel het geval is." Ook het keurmerk voor groenten en fruit kan beter worden gebruikt, stelt hij. De voedingstuinbouw kent het zogenaamde KCB- leeuwtje, het keurmerk van het Kwaliteits Controle Bu reau, dat jvooral voor de handel is bedoeld. Van der Veen wil de kwali teitseisen die aan het KCB- leeuwtje zijn verbonden ge leidelijk aanscherpen. Zo zou er op het produkt kun nen worden vermeld wan neer het is geoogst en ver pakt eh. bij welke tempera tuur het moet worden ge koeld. „Daarmee blijft Ne derland zich onderscheiden op de markt. Helaas zijn de diverse betrokken partijen daar nog niet aan toe." Herstel De Nederlandse tuinbouw herstelde zich in 1994 ge deeltelijk van twee zeer ma gere jaren. De produktie- waarde groeide naar 12,6 miljard gulden en kwam daarmee weer op het niveau van 1991. Met de rentabili teit van de bedrijven is het echter nog mager gesteld, aldus Van der Veen. „Over de hele linie wordt nog te weinig verdiend." Meer aandacht voor kwali teit is het beste middel om het rendement te verhogen, vindt Van der Veen. Tfemeer daar Nederland steeds meer fungeert als doorvoerland voor buitenlandse tuin- bouwprodukten. Draaischijf „De bloemenimport is afge lopen jaar sterk gegroeid. Ons exportpakket bestaat al voor 30 procent uit bui tenlandse produkten. Voor de vaderlandse produktie is deze sterke draaischijf- functie van Nederland een bedreiging en een kans tege lijk. Als onze nationale pro dukten het minder goed doen dan die van anderen, worden ze van de draai schijf gegooid. Als ze het daarentegen beter doen, le vert dat geweldige moge lijkheden op om van die draaischijf het meest direct gebruik te maken." VENLO (ANP) - De politie in Venlo heeft donderdag een 30- jarige voortvluchtige gevange ne uit deze plaats na het lossen van waarschuwingsschoten aangehouden. De politie zag de man in een auto zitten die voor een club in het Noordlimburgse dorp Lomm geparkeerd stond. Toen de politie hem wilde arreste ren, ging de man ervandoor. Later werd hij in een andere auto gezien die door de politie tot stoppen gedwongen kon worden. Na enkele waarschu wingsschoten kon hij worden ingerekend. De man was enige tijd geleden uit de gevangenis ontsnapt. Hij moest nog enkele maanden „zitten". Suske en Wiske 'DE AVERECHTSE AAP" door Willy Vandersteen Hallo. JR'521 [Ju zun xi on xi op kt spoor 'ekomen op it autosneiwep ['tis ruhltnf J irussellij worden eihlir achternlpd dooreen] I Hel zyn-lamtih en Oscar .ontsnapte circusartiesten Iorf 1 i ervoor dat zu veen stokken in de wielen steken ff Daarvan lijn wij perfeit op dt hoof te ja - 52 1 Haar sentimentaliteit is on dergeschikt aan het hof er belanp, beprepen Drnk aan ie contract Uefrdên Lambik en Oscar lashp. SCHAKEL HEK DAN UtT w-"— Hoed mtreis onmiddellijk met wapen en chauffeur d/e jullie mu ter beschikkmf stelden' Het aftappen van der tuns telefoon was ten prima idee, Suske 1 Ue welen nu waar lambik en oscar run tiaar we moeten Jerom votpen 1Hy is niet te vertrouwen. Zaterdag 7 januari Zierikzee Filmdag CJV Samen Verder in De Driehoek. Aanvang films 14.00 en 19.00 uur. Optreden theaterduo Ajuinen en Look. Brogum. Zaal open 20.30 uur. Aanvang 21.00 uur. Burgh Concert Marco Kneiken en Leendert de Jonge. Nederland se Hervormde kerk. 16.00 uur. Brouwershaven Oud papieractie ASV Brou wershaven. Vanaf 09.00 uur. Modelspoorbeurs. Tonnenma- gazijn. 09.30 tot 15.30 uur. Zonnemaire Oud papieractie Nut Uit spanning. Vanaf 09.30 uur. Zondag 8 januari Domburg Wandeling kynologenclub Zee land. Kasteel Westhove. Start 11.00 uur. Maandag 9 januari Zierikzee Vergadering commissie open bare werken en milieu in de raadzaal van het stadhuis. 19.00 uur. Dinsdag 10 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst Pro testants Christelijke Ouderen Bond Schouwen-Duiveland. Multifunctioneel centrum. 14.15 uur. Start teken- en schildercursus Perspectief. UW-gebouw. 19.30 tot 22.00 uur. Vergadering commissie be stuurszaken in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Woensdag 11 januari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Jeugdmusical Laat ze maar praten in De Concertzaal. 15.00 uur. Vergadering commissie ruim telijke ontwikkeling in de raadzaal van het stadhuis. 16.30 uur. Renesse Vergadering Streek VW Schouwen-Duiveland. Hotel De Zeeuwse Stromen. 20.15 uur. Donderdag 12 januari Zierikzee Start teken- en schildercursus Perspectief. UW-gebouw. 19.30 tot 22.00 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 19.30 uur. Regiovergadering D66 in hotel- restaurant Mondragon. 20.00 uur. Vrijdag 13 januari Ouwerkerk Toneelstuk De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Oosterland Jaarvergadering SGP-studie- vereniging. Gereformeerde Ge meente, Sint Joostdijk 11. 19.45 Zaterdag 14 januari Zierikzee Optreden formatie Urban He- roes supportact; Shabbick. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Ouwerkerk Tbneelstuk De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Dinsdag 17 januari Zierikzee Vergadering Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland in restaurant Mondragon. 17.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede NVvH-bijeenkomst. Sierknip- kunst. Do Schutse. 14.00 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Optreden formatie Tbrunane. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. OmO-16256

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2