Haamstedenaar wil 'headshop' in Zierikzees Havenkwartier Duiveland voorzichtig positief over Recreatief Milieu Centrum I eegwerk deurloo mode UW KRANT VAN i SCHOUWEN-DUIVELAND 31 &8- li ég TOT 70% KORTING ZIERIKZEESCHE pi NIEUWSBODE MS! Burgemeester: Een coffeeshop kan die meneer wel vergeten Definitieve reactie wanneer cijfers bekend zijn 3 EEUWLINGE 5 HUISZWALUWEN 7 STRANDVERLAGING 9 ZAALVOETBAL Weinig overlast door sneeuw j dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ^/DDEteo^ VRIJDAG 6 JANUARI 1995 151e JAARGANG NR 25701 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 stuur tolereert wel de huisdea ler die bij Vanity rondloopt." Als aan de telefoon het woord 'coffeeshop' valt, reageert bur gemeester mr. J. J. P. M. Assel- bergs aanvankelijk als door een wesp gestoken: ,,Dat kan die meneer vergeten. Die mo gelijkheid hebben we via het horecabeleid. Er zijn al meer van dergelijke verzoeken ge weest en daar hebben we altijd een consequent antwoord op gehad. Ër ligt een unanieme uitspraak van de raad dat we geen coffeeshops toestaan." Het fenomeen 'headshop' is bij de burgemeester niet bekend. „Een winkeltje. Dat zou wel licht kunnen. Maar ik kan me niet voorstellen dat een winkel in stuff-accessoires rendabel is zonder de handel in hasj. De Rijke moet maar komen met zijn plannen. Hij kan rekenen op verzet tegen een coffeeshop en alles wat daar de schijn van heeft." Geen boodschap Aan het advies van de provin ciale werkgroep zegt Assel- bergs vooralsnog geen bood schap te hebben. „De gemeente maakt nog steeds haar eigen beleid. Over enkele maanden zal het gemeentebestuur zich over dit adviesje beraden en dan zal wel blijken of er een omslag in het drugsbeleid komt. Maar ik denk niet dat de tolerantie voor dit soort zaken in Zierikzee erg hoog is." Van een huisdealer bij disco theek Vanity, is -Asselbergs niets bekend. „Wel heb ik van ochtend gehoord dat de eige naar van Vanity zich zorgen maakt over bepaalde activitei ten in zijn zaak. Ik heb de poli tie gevraagd daar eens naar te kijken." Staken Op last van het bureau bouw en milieuzaken heeft Jan de Rijke gisterochtend een deel van zijn verbouwingswerk zaamheden moeten staken. Aan de winkelinrichting werkt hij echter onverdroten verder. Op 1 februari moet de 'Pool- dog' openen. ZIERIKZEE - Naast café De Vlinder, aan de Nieuwe Bogerdstraat 27 in Zierikzee, is J. de Rijke uit Burgh- Haamstede momenteel bezig met de inrichting van een 'headshop', een winkel waarin stuff-accessoires wor den verkocht. In een reactie zegt burgemeester Asselbergs zich te zullen verzetten tegen een coffeeshop en alles wat daar de schijn van heeft. De Rijke ziet het al helemaal voor zich: Een grote, relaxte tent voor de jeugd. Zonder al cohol. Maar met poolbiljarts en een paar voetbalkasten, waar gerust een paf je gemaakt kan worden. Maar dat zal wel niet mogen, vermoedt de Haamstedenaar en daarom be gint hij alvast een winkel waarin pijpen, doosjes, weeg schaaltjes en andere hasj- accessoires worden verkocht. 'Pooldog', gaat de winkel he ten. De naam verwijst'naar de Bull-dog coffeeshops in Am sterdam. Het,liefst begon De Rijke ook een coffeeshop. Maar omdat het pand aan de Nieuwe Bogerdstraat geen horeca- maar een detailhandelsbe stemming heeft, lijkt hem dat vooralsnog niet mogelijk. „De Schouwse jeugd verveelt zich te pletter. Het lijkt hier wel Tholen," zegt De Rijke, die verder vindt dat Zierikzee qua drugsbeleid „onderhand eens volwassen" moet worden. „De jeugd trekt nu naar de grote stad en komt dan terug met al lerlei pillen en poeders. Dan kun je toch beter een coffee shop hebben?" In een brief waarmee hij naar de politie is gestapt, vraagt De Rijke om een „oriënterend ge sprek" over de vestiging van een coffeeshop, waar nadruk kelijk geen hard-drugs en alco hol worden gesleten en waar niet wordt verkocht aan min derjarigen. In de brief wijst hij erop dat er momenteel alleen op huisadressen soft-drugs worden verkocht. De Rijke is op de hoogte van het advies van een provinciale werkgroep die aan de hand van problemen in Terneuzen de vestiging van één coffeeshop per 20.000 inwoners wil tolere ren. „Ik vind het allemaal zo schijnheilig," zegt de Haamste denaar. „want het gemeentebe- Jan de Rijke wil in Zierikzee een headshopbeginnen: Allemaal zo schijnheilig hier." (Foto: Marijke Folkertsma). NIEUWERKERK - Voor het SGP-commissielid L. Meerman was het een duidelijke zaak. Hij vond het Wes- terschouwse plan voor de realisatie van een Recreatief Milieu Centrum (RMC) aan de Dreef in Renesse veel te pretentieus, terwijl het ook nog op zondag geopend zou zijn. De andere drie leden van de Duivelandse adviescommissie bestuurszaken reageerden voorzichtig op het plan, waarmee men het publiek via attrac ties, exposities en voorlichting meer milieubewustzijn wil bijbrengen. Zij lieten weten in principe positief te staan ten aanzien van de realisatie van een Recreatief Milieu Centrum. „Maar we willen pas definitief beslissen wanneer de cijfertjes bekend zijn, wanneer duidelijk is hoeveel geld de gemeente jaarlijks aan een RMC zou moeten bijdragen." De Westerschouwse wethouder ir. C. W. Veerhoek (WD) kwam persoonlijk naar Nieuwerkerk om de commissieleden met be hulp van sheets te informeren over het plan dat in zijn ge meente is ontstaan, maar al leen kan worden gerealiseerd wanneer ook de andere ge meenten op Schouwen- Duiveland er aan mee willen betalen. Veerhoek denkt dat die kans aanwezig is omdat de gemeenten een convenant heb ben getekend waarmee ze zich verplichten vanaf 1996 milieu voorlichting te geven aan hun burgers. „Het personeelslid dat daarvoor moet worden in gehuurd kost alleen al 50.000 60.000 gulden per jaar." Westerschouwen denkt dat met dat geld betere en zeker meer attractieve voorlichting kan worden gegeven via een Re creatief Milieu Centrum. Een monumentale boerderij waar in jongeren én volwassenen via interactieve water- en ener- giespelen worden betrokken bij het milieu, Het RMC-plan omvat verder een 'groen'win- kel, een heemtuin en biologi sche tuin, een horecabedrijf waar.milieuvriendelijke dran ken en hapjes te koop zijn en zou kunnen fungeren als start punt voor cultuur/historische wandel- en fietsroutes. Een ongeveer 2,8 miljoen gul den kostend plan, dat Wester schouwen verder wil uitwer ken, wanneer de andere vijf ge meenten er in principe positief tegenover staan. Die uitwer king zou moeten gebeuren van af een stuurgroep die bestaat uit vertegenwoordigers van de zes gemeenten, het provinciaal bestuur, het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij, de Zeeuwse Milieu Fe deratie, de eigenaar van de boerderij aan De Dreef in Re- nesse, Natuur- en Milieu Edu catie, open lucht recreatie (LNO) en de Stichting Renesse. Vanuit een daaronder vallende coördinatiegroep (bestaande uit een milieucoördinator, pro jectleider en gemeenteambte naren) zouden werkgroepjes moeten worden gevormd die de diverse onderdelen van het plan uitwerken. „Zodat we precies kunnen vaststellen dat gaan we doen en dat gaat het kosten", aldus Veerhoek. Naar aanleiding van een vraag van* het Duivelandse WD- commissielid G. van den Ouden-Zwart benadrukte hij dat het de bedoeling is om zo veel mogelijk onderdelen te privatiseren; uit te besteden aan bedrijven. „Bijvoorbeeld het horecagedeelte. Maar niet het milieu-educatieve gedeelte dat is verweven met de attrac ties. Dat is immers een taak van de gemeentelijke overheid, terwijl het bedrijfsleven er in de eerste plaats op gericht is om winst te maken." Hij verze kerde commissievoorzitter vervolg pagina 2 Een plattegrond van de benedenverdieping van het Recreatief Milieu Centrum waar interactieve milieuspelen zijn gepland. (Teke ning Grontmij Advies Techniek). MOL 5-7 - ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-12890 Een plan is slecht, als het niet gewijzigd kan worden. Publilius Syrus Wolkenvelden HET WEER Wolkenvelden en droog. Minimum- temp. van rond het vriespunt in het westen tot -7 graden plaatselijk in het binnenland. Middagtemp. van plus 2 graden in het westen tot -2 in het oosten van het land. Weinig wind, minder dan kracht 3. Mevrouw C. P. Holm-Sies uit Zierikzee wordt maandag honderd jaar. Het aantal huiszwaluwen op Schouwen-Duiveland vermindert. Na de storm van de afgelopen dagen is het strand langs de Schouwse kust een halve meter lager. Strijd om de zaalvoetbaltitel van Schouwen-Duiveland is weer spannend na een overwinning van WIK. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zij zetten gewoon 's nachts de wekker en kijken om de zoveel tijd hoe het met de wegen staat", aldus de heer Van de Ketterij van de gemeente Wes terschouwen. Ook in Bruinisse gingen de strooi- en schuifwagens 's nachts de weg al op. Rijkswa terstaat was er zelfs nog vroe ger bij. „Wij zijn om een uur of tien gisteravond de weg al op gegaan om op de belangrijkste wegen te strooien", aldus 'de heer Van der Zeist van de dienstkring Noord- en Midden- Zeeland van Rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat beheert op Schouwen-Duiveland onder meer de N59. Bij de afdeling EHBO van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee was vanmorgen nog maar één slachtoffer van de gladheid binnengebracht met een enkel fractuur. „Maar verder valt het erg mee. Ik denk dat de mensen gewoon heel voorzichtig zijn", aldus een woordvoerster van de EHBO-afdeling. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- I Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een J kwartaalabonnement af 51,00 I kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 j jaarabonnement a 192,50 j Qjaarbonnementmetautom.afschr. 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste i twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr j adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: J Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar i q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, I CO Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee o ZIERIKZEE - Sommige men sen moesten hun auto zo'n beetje uitgraven vanmorgen, vrijdag, maar tot ernstige pro blemen heeft de sneeuwval op Schouwen-Duiveland niet ge leid. In alle vroegte waren de strooiwagens al op pad. Vanmorgen waren bij de poli tie op Schouwen-Duiveland nog geen meldingen binnen ge komen van .schade of letsel door slippartijen 'De wegge bruikers waren blijkbaar - door de ervaringen van de af gelopen tijd - op hun hoede en de wegbeheerders zorgden er voor dat op tijd gestrooid werd. Nachtwerk In de gemeente Westerschou wen bijvoorbeeld werd al om drie uur 's nachts een tweetal strooi- en schuifploegen de weg opgestuurd. „Als er sneeuwval voorspeld wordt zijn er altijd een paar mensen oproepbaar. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1