Jeugdmusical Laat ze maar praten in de Concertzaal Twijfels in Bruinisse over haalbaarheid van een RMC DE VUISTSLAG Provincie onder financieel toezicht van het ministerie dit biedt de beeldbuis Tweede produktie Stichting Jeugdkomedie Uitkijken dat het geen bodemloze put wordt Begroting en meerjarenraming niet in orde 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Laat ze maar praten. Dat is de titel van de door de Stichting Jeugdkomedie Amsterdam geproduceerde jeugdmusical. Rients Gratama en Re- née Sellis-van Hensbergen schreven de teksten. De jeugdmusical wordt opgevoerd woensdag 11 januari in De Concertzaal in Zierikzee. De voorstelling be gint om 15.00 uur. 'Laat ze maar praten' is het ver haal van een broer en een zus die heel goed met elkaar op kunnen schieten. Jammer ge noeg heeft hun vader het zo druk op zijn kantoor dat hij ei genlijk daar woont in plaats van thuis. Daar komt bij dat hun moeder bijna altijd op reis is voor haar baan. Daardoor zijn ze haast nooit met z'n allen bij elkaar en is het ook niet echt gezellig omdat de ouders nooit tijd hebben om samen met hun kinderen leuke dingen te doen. Oppas De kinderen - Maaike en Mi- chiel - hebben samen afgespro ken dat Maaike een beetje op haar moeder zal passen en Mi- chiel op zijn vader. Maaike woont bij haar moeder in huis en Michiel zit bij zijn vader op kantoor. Het allerliefste waren ze natuurlijk gewoon bij el kaar gebleven en als hun ou ders opeens allebei tegelijker tijd op reis moeten is dat een prachtige kans. Een kans waar Maaike en Michiel op een hele slimme en spannende manier gebruik van maken. En dan gebeurt er opeens van alles. Moeder raakt zoek in het vreemde land 'Kletsmanië' en de kinderen gaan haar opspo ren. Dat ze daarbij het geheim van een zwijgende inboorlin- genstam oplossen en een mysterieuze totempaal op hun weg vinden maakt het avon tuur alleen nog maar spannen der. Gelukkig hebben de kin deren een fantastische oma die ze met allerlei dingen helpt en komen ze in 'Kletsmanië' een medicijnvrouw tegen die dro men waar kan maken. Verder is vader er met zijn se cretaris en de meester van de school die een inzamelingsac tie voor Kletsmanië houdt. Ie dereen wil zich met het avon tuur van Maaike en Michiel be moeien en dat heeft natuurlijk een hoop verwikkelingen tot gevolg. Of het allemaal goed afloopt is nog even de vraag, maar met twee van die slimme kinderen moet het allemaal wel lukken... 'Laat-ze maar praten' gaat ook over communicatie: praten met elkaar. Op allerlei manieren wordt dit thema aangeroerd: praten via de fax, praten met een vreemde, praten met han den en voeten of alleen maar met je ogen en helemaal niet Een fragment uit Laat ze maar praten. (Foto: Herry Hubert). praten en daardoor juist heel veel zeggen. Laat ze maar pra ten is de tweede produktie van de Stichting Jeugdkomedie Amsterdam. Eerder schreven Rients Gratama en Renée Sellis-van Hensbergen voor Bekijk 't maar, een musical die door de kinderen in het land enthousiast werd ontvangen. BRUINISSE - Binnen de gemeente Bruinisse leven de nodige twijfels over de haalbaarheid van een Recreatief Milieu Centrum (RMC). Dat bleek gisteravond, woensdag, tijdens de vergadering van de commissie openbare werken van de ge meente Bruinisse. Geèn enkele raadsfractie staat te springen om geld door te sluizen naar zo'n RMC, maar men gunt het project wel het voordeel van de twij fel. ,,Maar we moeten wel uitkijken dat het geen bodemloze put wordt", aldus Lijst van de Velde-woordvoerder C. van den Berge. Ook binnen de commissie fi nanciën - die dezelfde avond vergaderde - leefden gemengde gevoelens over het RMC. De regionale ambtelijke werk groep heeft aan de portefeuille houders milieu advies uitge bracht over de realisering van een RMC. In 1993 spraken de gemeenten op Schouwen-Dui- veland zich reeds uit voor de oprichting van een dergelijk centrum. Doel van een RMC is om een bijdrage te leveren aan het behoud cq de verbetering van het ecologische systeem door de verantwoordelijkheid van de mens ten aanzien van natuur en milieu te vergroten. Vooralsnog wordt uitgegaan van realisering van een RMC op een locatie aan de rand van Renesse. In het portefeuille- houdersoverleg milieu van Schouwen-Duiveland is de zaak reeds besproken en de portefeuillehouders vinden dat een RMC een belangrijke rol kan vervullen bij milieu educatie en informatie. Inhou delijk werd in Bruinisse niet ingegaan op de wenselijkheid van een RMC. Tijdens de verga dering van de commissie open bare werken kwamen vooral twijfels over de haalbaarheid van een dergelijk project naar boven. SGP/RPF-vertegenwoordiger M. P. Zegers beperkte zich tot de opmerking dat het bedrag per inwoner hetwelk in de visie van het college doorgesluisd kan worden ook meteen het maximumbedrag moet zijn dat de gemeente Bruinisse aan een RMC bijdraagt. Ook verklaar de Zegers zich op principiële gronden tegen openstelling van een RMC op zondag. Lijst Van den Berge bleek bij monde van C. van den Berge niet zoveel fiducie te hebben in een RMC. „Er wordt uitgegaan van 67.000 bezoekers per jaar en dat vind ik nogal wat", al dus Van den Berge. Hij trok een vergelijking met Neeltje Jans. „Daar is al heel wat geld in gepompt, en dat heeft tot op heden nog niets opgeleverd", aldus Van den Berge. „Ik ben er bijzonder huiverig voor. Ik vrees voor een fiasco". CDA'er J. S. Wiebrens voorzag ook allerlei voetangels en klemmen. „De begroting is niet sluitend en er staan ook nog een heleboel PM-posten in. Het zit er volgens mij dik in dat het RMC over een paar jaar nog veel meer geld gaat kos ten", aldus Wiebrens. Van de kant van de fractie Algemeen Belang kwam bij monde van mevrouw M. C. Maaskant- Okkerse een wat milder oor deel.- „Ik vind het nogal wat om hier negatief tegenover te staan, maar ik vind het ook nogal wat om hier positief tegenover te staan", aldus de cryptische om schrijving van mevrouw Maas kant. Zij voegde daaraan toe dat men in het licht van de ko mende gemeentelijke herinde ling op Schouwen-Duiveland veel meer samen zal moeten gaan doen met andere gemeen ten. ,,En als er ergens een RMC kan komen, dan is het in Wes- tèrschouweri", aldus mevrouw Maaskant. Tijdens de vergadering van de commissie financiën kwam vooral kritiek op de financiële opzet van het RMC. „Ik vind het financiële plaatje erg on duidelijk", stelde CDA-woord-- voerder N. P. de Danschutter. Hij tilde daar zo zwaar aan dat hij zelfs geen principebesluit over de kwestie wilde nemen. Burgemeester A. Vogelaar pro beerde hem nog op andere ge dachten te brengen, maar De Danschutter was niet te ver murwen. Hoewel ook de andere raads fracties kritische opmerkingen maakten over het financiële plaatje, konden zij zich wel vinden in het voorstel van het college om in principe in te stemmen met de plannen voor realisering van het RMC en daar ook 1,50 per inwoner voor beschikbaar te stellen. „Ik wil ook een betere finan ciële onderbouwing, maar ik vind wel dat het goed is om over d'n Ouwen Diek heen te kijken", aldus AB-woord voer der Ph. van der Velde. SGP/ RPF-commissielid A. Mol noemde de financiële onder bouwing van de plannen 'erg zwak'. „Maar wij staan wel achter de plannen", aldus Mol. 'Ja, wat dacht je?' zei ze kortaf. 'Ja, je kookt altijd lekker, Trui!' 'Begin je weer te flikflooien? Het zal je niet helpen! Je blijft nu thuis en gaat naar bed! Verstaan?' Hij knikte. Het was haar ernst. Ze kón natuurlijk niet anders. Hij at zijn bord snel leeg. 'Kauwen, Dolf! Je bent geen hond!' Hij knikte weer. 'Mmm, mmm. Ik kan er niet onderuit, ik moet er haar wat van vertellen.' dacht hij onderwijl. 'Willem Kaan zal dit ook wel begrijpen. Maar ze moet beslist zwijgen. Nu ja, dat doet ze wel. Daar is ze Trui voor. En ik zeg haar niet alles.' 'Zo, en nu je pap! Je bent die lekkere bit terkoekjes eigenlijk niet waard, lelijke bandiet!' Haar stemming trok al wat bij. Dolf keek naar haar handen, terwijl ze hem opschepte. Goede, handen waren het! Moederhanden! Zie je wel, nu streek een van die handen al over zijn haar! Ze werd de gewone Trui weer. Ze zou nu natuur lijk toch niet gemakkelijker toegeven, maar hij durfde nu wel. 'Weet je. Trui,' begon hij op vertrouwe lijke toon,'Roel, hè 'Roel?' 'Ja, Roel Koersen. Roel de Knoet zoge zegd 'Die?' Het klonk ineens weer wat heftig. 'Ja, die, Trui! Roel de Knoet!' 'Wat heb je met die vent te maken? Dolf! Je wilt toch zeker niet zeggen Hij greep haar arm en drukte deze weer knuffelend tegen zich aan, een liefkozen de beweging, nog uit zijn jonge jaren. 'Ja, die. Trui.' Hij keek vragend naar haar op, nu dood ernstig, zelfs wat angstig. 'Kun je zwijgen, Trui?' 'Zwijgen? Wat is dat nu weer? Maar jon gen, wat heb je toch vanavond?' 'Kun je heus zwijgen, Trui?' 'Zwijgen, jawel, als er maar 'Er is niets lelijks bij, Trui, heus niet!' 'Jawel.' 'Tegen geen mens. Trui? Ook niet tegen vader?' 'Goed dan maar.' 'Ik moet werkelijk nog een uurtje weg, Trui.' 'Om die Roel zeker? Jongen, er is toch niets .nuja Ze haalde niet begrijpend en wat wanho pig de schouders op. 'Ja, om die Roel, Trui. Zie je, gisteravond stond Roel de Knoet op de hoek bij De Erfprins, je weet wel, eerst met Jan Lan- geturf en met Pukkie Bas, en later al leen, en toen gebeurde er wat Door COR BRUIJN 'O, dat zal wel! Dat zou wel geen wonder zijn! Die Pukkie Bas is vanmorgen al door de politie 'Weggehaald, ja, dat weet ik. Maar stil nu, Trui. Dat heeft er niets mee te maken. Het was heel wat anders. Luister nu eens.' Een half uur later stapte Hans Huisman mopperend uit zijn bed, liep in het don ker op blote voeten naar de deur en open de die. 'Hé,' riep hij nijdig de nacht in naar een gestalte, die hij bij de boten bezig zag. 'wat moet dat?' De gestalte richtte zich op. 'Ik ben het maar, Hans, Dolf van Dok!' 'Dolf? Jij? O!' 'Het spijt me, dat ik je wakker gemaakt heb. Hans! En ik deed nog zo voorzich tig!' Hans gaf geen antwoord. Hij was ont stemd. Zulke weeldejongetjcs ook! 'Ja, zie je, ik wou nog even naar Braam akker!' Dolf gaf geen verdere uitleg. 'Ja zo. Was morgenochtend niet vroeg ge noeg?' 'Het is zulk prachtig weer. Hans! Over een uurtje ben ik wel terug!' (wordt vervolgd Vrijdag 6 januari NEDERLAND1 07.00 uur Tekst-tv. 16.19 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.26 uur Ja natuurlijk. Serie natuurreportages. Afl.: Survi val: Highgrove. Prjns Charles heeft strikte opvattingen over natuurbehoud en natuurbeheer in de tuinen en landerijen van Highgrove House in Glouces tershire. 17.16 uur Millennium. Magazi ne over de toekomst. Presenta tie: Minoesch Jorissen. 17.42 uur Cartoon club. Geva rieerd tekenfilmprogramma. Met onder andere de Roze Pna- ter, Popeye, Woody Woodpec ker en Daffy Duck. 18.10 uur Boggle. Woordspel. Presentatie: Frank Kramer. 18.38 uur A different world. Amerikaanse comedyserie. Afl.: Baby it's cold outside. Whitley heeft problemen met haar liefdesleven. Ze belt naar de bekende talkshow van Mon- tel Williams om advies te vra gen. 19.03 uur Prettig weekend. Cul turele en recreatieve uitgaans tips. 19.31 uur Weg van de snelweg Europa. Reisreportages. Afl. Vandaag: De Alto Alentejo, Portugals tapijt der tinten, streek van rust en rijke cultuur. 20.00 uur Journaal. 20.24 uur NOS-Weeroverzicht. 20.31 uur Déja vu. Hoogtepun ten uit 40 jaar tv-geschiedenis. Presentatie: Bas Westerweel. 21.24 uur Brandpunt. Actuali teitenprogramma. 21.57 uur New York police. 22.39 uur Sporen: Ik hou van jou. 23.24 uur Journaal. NEDERLAND2 07.00 uur Journaal. 07.06 uur Lingo. 07.30 uur Journaal. 07.33 uur Ontbijt TV. Actuali teitenrubriek. 08.00 uur Journaal. 08.07 uur Ontbijt TV. 08.28 uur Journaal. 08.33 uur Boggle. 09.00 uur Journaal. 09.05 uur Uitzending politieke partijen: CD. 09.08 uur Kook tv. Culinairpro- gramma. 09.30 uur ViaRia. 10.20 uur Frans voor beginners. Afl. 7. 10.50 uur Deutsch Direkt, Duits voor beginners. 11.21 uur Alle dieren tellen mee. 11.41 uur Toen was geluk heel gewoon. 12.08 uur Lucky Lotto live. Spelshow. 13.00 uur Journaal. 13.08 uur Oppassen!!! Neder landse comedyserie. 13.33 uur Twaalf steden, der tien ongelukken. Serie gedra matiseerde verhalen. 13.59 uur Sonja. Talkshow. 14.49 uur Te land, ter zee en in de lucht. 16.00 uur Journaal. 16.07 uur De teenage hero turt les. Tekenfilmserie. 16.29 uur Rikkie de raaf. 16.37 uur Lach mee met André. Compilatie van sketches met André van Duin. 17.20 uur 'Allo 'allo. Engelse co medyserie. 17.58 uur 2 Vandaag. Met om: 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Actualiteiten. 18.39 uur Sportjournaal. 18.47 uur Hoofdpunten uit het nieuws gevolgd door het weer. 18.55 uur Natte neuzen. Spel- programma met honden in de hoofdrol. 19.30 uur Onderweg naar mor gen. 19.59 uur Dat zeg ik niet. 20.30 uur David Copperfield special. 22.08 uur TROS TV show op reis Nederland. 23.08 uur Oorlogen in vredes tijd. 23.49 uur The deerhunter. 01.24 uur Journaal. 00.29 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND3 08.53 en 12.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.50 uur Schaatsen: EK dames en heren. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Schaatsen: EK dames en heren. Vervolg. 21.55 uur Trekking dagelijkse lotto. 22.00 uur Journaal. 22.16 uur Sportjournaal. 22.34 uur Nova. Actualiteiten programma. 23.04 uur Mooie woorden. 5-de- lige serie over taalgebruik. Afl.:Kromme tenen, echte tra nen. 23.34 uur Uitzending politieke partijen: PvdA. RTL 4 06.30 uur Hei elei kuck elei. 07.00 uur Nieuws kranten overzicht. 07.07 uur Ontbijtkids: Delfy. 07.30 uur Nieuws kranten- overzicht. 07.37 uur Ontbijtkids: De Smurfen. 08.00 uur Nieuws kranten- overzicht. 08.08 uur The bold the beauti ful, Amerikaanse soap rond twee families. 08.30 uur Nieuws. 08.35 uur Santa Barbara. 09.00 uur Nieuws kranten overzicht. 09.10 uur Santa Barbara. 09.30 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse soap. 10.00 uur Koffietijd. 11.00 uur Showtime shop. 11.05 uur As the world turns. 11.50 uur Lunchkids. Met om: 11.50 uur Tjilp. 11.55 uur Delfy. 12.20 uur De Transformers Se cond Generation 12.50 uur Vakantieman. 14.15 uur Rad van fortuin. 14.45 uur Golden girls. 15.15 uur Showtime shop. Thuis bellen en bestellen. 15.20 uur Santa Barbara. Ame- 1 rikqanse soap rond de twee fa milies Capwell en Lockridge. 16.10 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 17.00 uur 5 uur show. Geva rieerd middagmagazine met ar tiesten en aandacht voor onder meer de natuur, gezondheid, cosmetica en actuele gebeurte nissen. 18.00 uur Zes uur nieuws. 18.15 uur Ooggetuige. Reporta ges over gebeurtenissen die in grijpen in mensenlevens. 18.30 uur Rad van fortuin. Spel- programma. 19.00 uur The bold the beauti ful. 19.30 uur Half acht nieuws. 19.50 uur Weer. 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse soap. 20.30 uur Bij van Duin. 21.35 uur Vrouwenvleugel. 22.30 uur Medisch meester schap. 23.30 uur Nieuws, sport en weer. 00.00 uur Monster club. 01.40 uur Nachtprogramma. RTL 5 16.05 uur Familie Ties. 16.30 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse soap. 16.55 uur MASH. 17.20 uurAlf. 17.50 uur The A-team. 18.40 uur Baywatch. 19.35 uur 't Is me ook wat moois. 20.00 uur Fresh Prince of Bel Air. 20.25 uur In a stranger's hand. 22.00 uur Playboy late night. 22.30 uur RTL Nieuwsflits. 22.35 uur NTB. 23.30 uur ISCHA. 00.30 uur Death in high heels. 01.25 uur Hei elei kuck elei ak- tuell. 01.55 uur Nachtprogramma. BRT 1 15.45 uur Legend. 17.15 uur Het Capitool. 17.35 uur Paradise Beach. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. 18.35 uur Blokken. 19.05 uur Buren. 19.30 uur Journaal, sport en weerbericht. 20.00 uur Zeg eens Euh. 20.40 uur De droomfabriek. 22.00 uur Live! from Death Row. 23.29 uur Paardenkoersen. 23.30 uur Weerbericht. BRT 2 09.00 uur Van-a-1, van-a-2. Met om: 09.00 uur Samson. 09.30 uur Merlina. 10.00 uur Disney Festival. 10.30 uur Thunderbirds. 17.00 uur Samson. 18.00 uur Tik tak. 18.05 uur Bouli. 18.10 uur De vlucht met Luci fer. 18.35 uur De legende van de Bokkerijders. 19.00 uur Max Glick. 19.30 uur Journaal en sport. 19.58 uur Het weer. 20.00 uur Couleur locale. 20.30 uur Niveau 4 - Onder dak. 21.00 uur Groen Licht. 21.20 uur Vlaanderen vakantie land. 22.00 uur Ter Zake. 22.45 uur C'est arrivé prés de chez vous. 00.20 uur Coda. Elk half uur ANP-bulletin. 07.05 en 07.32 uur Omroep Zee land Ochtendeditie. 08.08 uur Radio Nieuws Centra le met landelijke en internatio- nale-actualiteiten. 08.32 uur Omroep Zeeland Och tendeditie met o.a. „Straatru moer". Straatinterviews over het nieuws van de afgelopen week. 09.05 uur Muziek door de week. 10.05 uur Die's nog van voor d'n oorlog. Vandaag: de pianomu ziek van Leen Zietse. 11.05 uur Muziek door de week. 12.05 uur Omroep Zeeland Mid dageditie. 12.32 uur Omroep Zeeland Mid dageditie met o.a. Het Fort Zee- landia, programma over de Zeeuwse burger en zijn be stuur. Samenstelling en regie: Peter Joosse. 13.08 uur Radio Nieuws Centra le. 16.00 uur UIT, uitgaanstips voor het weekeinde. 17.05 uur Omroep Zeeland Avondeditie. 17.32 uur Omroep Zeeland Avondeditie, met o.a. Zeeuws Diep, Zeeuwse opinieleiders bespreken de actualiteit. Van daag met: Alie Wisse (boerin), Marijn Dieleman (advocaat en procureur) en Jan Scheffers (in dustriepastor vanwege DISK, voorzitter Groen Links Zee land). 18.11 uur Radio Nieuws Centra le met landelijke en internatio nale actualiteiten. DEN HAAG/MIDDELBURG - Het ministerie van binnenlandse zaken heeft de provincie Zeeland onder preventief financieel toezicht gesteld. Staatssecretaris Van de Vondervoort vindt de provinciebegroting „niet reëel in evenwicht". Het lijkt haar niet aannemelijk dat dat evenwicht op termijn tot stand wordt ge bracht. Het provinciebestuur moet voortaan de staatssecretaris om toestemming vragen voor dat het uitgaven doet. Volgens Van de Vondervoort vertoont de Zeeuwse begroting voor 1995 een tekort van één miljoen gulden en is bovendien de meerjarenraming niet in orde. Korting 10 miljoen Op het provinciehuis is men niet onder de indruk van de maatregel. „Het draait om be dragen van een tot twee mil joen gulden", aldus een woord voerder. «„Wat ons meer beangstigt is de herverdeling van het geld uit het Provincie fonds. De kleine provincies worden gekort ten gunste van de grote provincies. Ons hangt een korting van 10 miljoen gul den boven het hoofd, terwijl we al niet zo kapitaalkrachtig zijn als de grote provincies." Behalve Zeeland heeft de staatssecretaris de provincie Drenthe en nog 21 gemeen schappelijke regelingen onder toezicht gesteld. Dat gebeurde over het algemeen omdat de be groting over 1995 en de reke ning over het dienstjaar 1993 niet op tijd zijn vastgesteld en ingezonden. IPO Enkele van die regelingen zijn het Inter Provinciaal Overleg (IPO), de Bestuursacademie Zuid-Nederland, het Haven schap Delfzijl en het Instituut Ziektekostenverzekering Amb tenaren. Tbt en met vorig jaar stonden alle twaalf provincies onder preventief toezicht van Binnen landse Zaken. Onder de nieu we Provinciewet controleert het departement de financiële huishouding alleen achteraf, tenzij de provincies geen slui tende of reële begroting indie nen. Salarissen Een woordvoerder van de pro vincie noemt de zaak een storm in een glas water. „Wij denken dat het ministerie onze begro ting verkeerd interpreteert. Het probleem is dat wij de ver wachte salarisstijgingen niet in de begroting hebben ver werkt. Dat komt simpelweg omdat wij niet weten hoe hoog die uitpakken."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 4