'De start was niet best, maar we zullen het hier wel rooien' Keukens half geld Gwmmm mvdM a> UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Waterpaviljoen Neeltje Jans wordt geen museum, maar 'een ervaring' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! Straofeest Brabantse melkveehouder nu op Zeeuwse klei Expositie in De Blauwe Keet Nieuwjaars bijeenkomst dé krant van schouwen - duiveland! Futuristisch overdekt landschap NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 4JANUARI 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 18 PAGINA'S ZIERIKZEE HAVeNPl-ElN 3 4301 JD2IËRIKZEE SEROOSKERKE - Als het aan toneelclub Lere Lere uit Se- rooskerke ligt wordt tijdens het Straofeest in Serooskerke een toneelstuk opgevoerd. Dat staat in de dorpskrant van Serooskerke. Eerder had de to neelvereniging in diezelfde dorpskrant laten weten drin gend behoefte te hebben aan nieuwe leden. Dat heeft de no dige reacties opgeleverd. Advertentie Advertentie GROOT AANTAL Hans Verkerk Keukens is bezit] zijn 47e filiaal op te bouwen iri Oud-Beyerland. Tijdens deze bouw hebben we een te gekke voorverkoopactie! Een groot aantal keukenmerken bieden wij voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs aan. Buiten deze half geld actie hebben wij ook diverse andere merken keukens en apparaten die wij tegen onge lofelijke stuntprijzen aanbie den. Neem gerust uw offertes mee en wij garanderen u echt de allerlaagste prijs. Kom snel écht geld verdienen! VRIJDAG-KOOPAVOND) OUD-BEYERLAND BURG. de VRIES BROEKMANLAAN 2 01860-21066 01722-5564 Kuipersweg 23-25 Middelburg fll De Roterij 9-11 Burgh-Haamslede 01180-26649 O De \0, zorgzame verhuizers O sinds 1886! U SIRJANSLAND - De eerste zeven kalveren werden doodgeboren en de warme zomer was weliswaar leuk voor de recreant, maar niet zo'n succes voor een melkveehouder. „Nee, de start was niet best, maar ik denk dat we het hier wel zullen rooien", aldus melkveehouder Leo Oomen. Samen met vrouw Annelies en zonen Ralph (2V2) en Remco (vijf maanden) verhuisde hij in maart 1994 van Breda naar Sirjansland. Oomen komt uit een geslacht van agrariërs. ,,Ik ben zo'n beetje tussen de koeien gebo ren. Ik ben er een van de vijfde generatie Oomens in de agrari sche sector", aldus de Brabant se melkveehouder. Zijn voorva deren, zo legt hij uit, zijn actief geweest in diverse takken van de landbouw. ,,Ze hebben van alles gedaan, ook gemengd be drijf". Zelf heeft Oomen geko zen voor de melkveehouderij. ,,Dat is zo'n beetje de enige sec tor binnen de landbouw waar het nog goed gaat. Daar is best een boterham in te verdienen". Stadsuitbreiding Oomen had samen met zijn va der een melkveebedrijf bij Bre da, maar moest daar vanwege stadsuitbreiding verdwijnen. ,,We zaten nu al tegen de flats aan te kijken", aldus Oomen. Op zich had die locatie zo dicht bij de stad best voordelen vol gens Oomen. ,,Voor je bood schappen kon je op de fiets naar de stad. Hier zitten we midden in de polder en dat is toch heel anders". Oomen had het eigenlijk al een beetje aan zien komen, de ge dwongen verhuizing. ,,Maar we hebben rustig afgewacht tot de gemeente ons benaderde. En toen zijn we rond gaan kijken naar nieuwe mogelijkheden", vertelt Oomen. ,,Wij zijn ten slotte nog jong genoeg om er gens anders opnieuw te begin nen". Liefst had hij in Brabant willen blijven, maar dat bleek niet haalbaar. ,,De grond is daar erg duur en er zitten ook al heel veel melkveehouders", aldus Oomen. Hij keek ook in Drenthe, Gro ningen en Friesland, maar uit eindelijk viel de keuze op Zee land. Aan de Noordhogeweg bij Sirjansland kon Oomen een melkveebedrijf overnemen en daar hoefde hij niet al te lang over na te denken. ,,De grond prijs is hier redelijk en hier zit ten we ook niet zo ver van Bra bant, want daar woont toch al onze familie. En dat we dicht bij zee zitten is voor ons ook best aantrekkelijk". Ook het klimaat sprak Oomen wel aan en niet veel later was de koop gesloten en konden de voorbereidingen beginnen. In maart 1994 verruilde het gezin Oomen de boerderij bij Breda voor de boerderij in de polder bij Sirjansland. Alle werktui gen heb ik 2elf hier naartoe verhuisd. Dat is zo'n twee uur rijden", aldus Oomen. In mei werden de 53 melkkoeien, het jongvee en de kalveren overge bracht .naar Schouwen-Duive- land. De start van Oomen was niet zo hoopvol. Achter elkaar, zeven op rij, werden kalveren dood geboren. ,,Ik heb het nooit eer der op die schaal meege maakt", aldus Oomen. ,,En ik heb er ook eigenlijk geen ver klaring voor. Ik heb de hulp van de gezondheidsdienst inge roepen, maar die konden ook niets bijzonders vinden. Mis schien is het wel zoiets van stress door de verhuizing ge weest. Varkens zijn daar bij voorbeeld heel gevoelig voor", •aldus Oomen. Gelukkig voor hem verdween het verschijnsel net zo plotseling als het geko men was weer. ,,Nu gaat het prima. Er zijn geen kalveren meer doodgeboren". Slim Veel mensen vinden koeien dom, maar dat is volgens Oo men volledig ten onrechte. „Ze zijn slimmer dan de meeste mensen denken. Iedere koe bij ons heeft een naam en zij herkennen je ook als je binnenkomt. Als er vreemden in de stal komen worden ze onrustig". Op de vraag of hij alle dieren wel uit.. elkaar kan houden reageert Oomen bevestigend. „Tussen koeien onderling zitten net zo veel verschillen als tussen mensen onderling. Ze hebben allemaal hun eigen karakter". De koeien van Oomen worden elke dag twee keer machinaal gemolken. „En dat moet om half zeven 's ochtends al gebeu ren en dan moetje weten dat ik helemaal geen ochtendmens ben", aldus Oomen. Hij kan tien koeien tegelijk melken en alles bij elkaar levert dat per dag zo'n 1000 liter melk op. Die melk wordt totdat afnemer Campina/Melkunie het komt halen opgeslagen in een melk tank met een capaciteit van 5000 liter. Na het melken van de koeien is het tijd pm koeien, jongvee en kalveren te voeren. „Daar ben je meestal wel tot de middag mee kwijt", aldus Oomen. Ver der is er het onderhoud aan de machines en het schoonhouden van de stallen en 's avonds om kwart over zes moeten de koei en voor de tweede keer gemol ken worden. Een gemiddelde werkdag eindigt voor Oomen om een uur of acht 's avonds. In principe is het voor een melkveehouder wel mogelijk om vakantie te nemen, maar OOSTERLAND - In wegres taurant De Blauwe Keet in Oosterland is van 2 januari tot 28 februari een expositie van de schilderes Lenie van den Berk. De schilderijen zijn te zien tijdens de openingsuren van het restaurant. Lenie van den Berk werd in maart 1943 in Eindhoven gebo ren. Toen haar kinderen groter werden kreeg zij wat meer tijd voor haar hobby: schilderen. Het begon met olieverfschilde rijen. Een aantal jaren volgde zij schilderlessen bij mevrouw S. van Griensven in Sint- Oedenx-ode. Ongeveer vier jaar geleden is Lenie overgestapt naar aquarellen. De kunst van bet aquarelleren heeft ze ach tereenvolgens geleerd van Stijn van Koppenhagen uit Son en van Louis Ector uit Nuenen. Op het ogenblik volgt zij geen schilderlessen meer, maar schildert thuis in haar atelier. De natuur, speciaal bloemen, heeft haar grote aandacht. Op de expositie zijn twaalf aqua- ï-ellen en verschillende olie verfschilderijen van de schil deres te zien. De onderwerpen zijn voornamelijk bloemen en stillevens. ZIERIKZEE - De Protestants Christelijke Ouderen Bond Schouwen-Duiveland houdt op dinsdag 10 januari haar Nieuwjaarsbijeenkomst in het Multifunctioneel centrum aan de Huybertstraat in Zierikzee De heer. P. M. van Dalsen ver toont dan een diaserie over een kampeertocht door voormalig Joegoslavië. De bijeenkomst begint om 14.15 uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom, afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarbonnement met autom. afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr ./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee voorlopig denkt Oomen daar niet aan. „Ik heb eerst alle aan dacht bij het bedrijf nodig. Ik zit nu nog in een maatschap met mijn vader, maar het is wel de bedoeling dat ik het bedrijf van mijn vader overneem", ver telt Oomen. Voorlopig blijft de melkveehouderij van Oomen een eenmansbedrijf. „In je een tje kun je zo'n zeventig koeien nog net hebben, dus er is nog wat plaats voor uitbreiding". Afgezien van de matige start van het bedrijf voelen Anne lies, Leo en hun twee zoons zich goed thuis op Schouwen-Dui veland. „Natuurlijk zitten er wat nadelen aan het wopen in de polder, maar die wegen niet op tegen de voordelen", aldus Oomen. „Wij houden wel van de rust in de polder. Hij ziet de toekomst met vertrouwen tege moet. „Er zal door het GATT- akkoord wel wat meer concur rentie komen van met name de voormalige Oostblok-landen, maar het LEI (Landbouw Eco nomisch Instituut) is toch opti mistisch over de toekomst van de melkveehouderij". De overstap van het Bourgon dische Brabant naar het meer calvinistisch ingestelde Zee land heeft geen problemen ge geven. „Ze zeggen altijd dat Zeeuwen zo stug zijn, maar dat is ons reuze meegevallen", al dus Oomen. „Natuurlijk is de mentaliteit hier wel wat an ders, maar dat moet je gewoon respecteren. Nee, we zullen het hier best wel rooien". MIDDELBURG/NEELTJE JANS - Het Waterpaviljoen op Neeltje Jans: Je komt er binnen via een regengor dijn dat als bij toverslag wijkt, je loopt door ijs en sneeuw en maakt aan den lijve mee wat het broeikasef fect is en wat het veroorzaakt. „Het wordt geen museum, maar een ervaring", aldus R. van Raalte, de ont werper van de tentoonstelling in het futuristische gebouw. De plannen voor het Waterpaviljoen werden ge presenteerd tijdens een bijeenkomst in de gs-zaal van het provinciehuis in Middelburg. De totale kosten van het pavil joen worden geraamd op 13 miljoen gulden. De helft van dat bedrag komt voor rekening van de rijksoverheid. De ande re helft moet worden terugver diend uit de entreegelden. Een en ander houdt voor de bezoe kers van Delta Expo in dat de prijs van het kaartje omhoog gaat. Op langere termijn zou het om een verhoging met zo'n 25 procent gaan. Manager F. H. van Spaandonk van Delta Ex po: „We gaan vooralsnog uit van een besteding van 23,50 per bezoeker. Maar dat is dan wel inclusief parkeergeld, iets te eten en iets te drinken". Het woord kringloop is het sleutelwoord geweest bij het ontwerp van gebouw en ten toonstelling. Doel van het Wa terpaviljoen is om de bezoeker alles wat met water en wind te maken heeft te laten beleven. Bij het ontwerp van het ge bouw is zoveel mogelijk gepro beerd om er niet een doods ge bouw van te maken, maar veel meer een levend organisme dat goed in het landschap past. Geen strakke, hoekige vormen derhalve, maar een gebouw dat zich als een slang door het landschap kronkelt en voor een deel boven en in het water is gebouwd. Ter hoogte van de aanlegstei ger voor de rondvaartboot wordt de ene helft van het nieuwe gebouw tegen het duin aangebouwd. De andere helft is gedeeltelijk op land en ge deeltelijk in en over het water gebouwd. Via een watergordijn dat automatisch wijkt als zich bezoekers aandienen komt de bezoeker in een ijstunnel te recht. Al naar de tocht van de bezoeker door het gebouw vor dert ziet hij of zij het land schap langzaam veranderen en voelt hoe de temperatuur lang zaam stijgt. Onderweg worden allerlei za ken aan de orde gesteld zonder dat er sprake is van een strak ke museum-opstelling. Aan bod komen onder meer zaken als peilbeheer en de getijde werking. Daarbij is zoveel mo gelijk geprobeerd het gebouw zelf bij het tentoongestelde te betrekken. Zelfs de toiletten spelen een rol in de beleving van het gebouw. Verder is er een laboratorium waar golfbe wegingen nagebootst kunnen worden en wordt gebruik ge maakt van projecties en ander beeldmateriaal. Het gebouw wordt vol gestouwd met allerlei geavan ceerde elektronische appara tuur. Sensoren registreren de bezoekers en sturen allerlei ap paratuur aan. Het aardige daarbij is dat het interactief werkt, zodat de bezoeker de tentoonstelling kan beïnvloe den. Het is de bedoeling dat het Waterpaviljoen in 1997 haar deuren voor het publiek kan openen. Volgend jaar al wordt op het voormalige werkeiland een waterspeeltuin aangelegd. Opvang Binnen afzienbare tijd wordt op Neeltje Jans ook een opvang voor zeezoogdieren gereali seerd, zo wist J. D. de Voogd, voorzitter van de Stichting Delta Expo nog te melden. Het gaat hier om een initiatief van het Dolfinarium in Hai'der- wijk. Daar komen aangespoel de zeezoogdieren als dolfijnen en bruinvissen terecht en men was al geruime tijd op zoek naar een mogelijkheid om de dieren na hun 'revalidatie' voor te bereiden op hun terugkeer in de natuur. Uiteindelijk is men op Neeltje Jans terecht geko men en de plannen zijn al in een vergevorderd stadium. Het is de bedoeling dat er een bassin wordt gecreëerd door een net van zo'n 20 bij 30 a 40 meter in het water te laten zak ken. In dat bassin kunnen de dieren getraind worden. Delta Expo neemt de kosten van het materiaal op zich. Het Dolfina rium in Harderwijk zorgt voor de bemensing van het opvang centrum. Leo, AnneliesRalph en Remco Oomen voelen zich na negen maanden goed thuis op Schouwen-Duiveland. (Foto: Joop van Houdt). Ingenomen Gedeputeerde drs. G. L. M. C. de Kok, voorzitter van het be stuurlijk overleg Neeltje Jans, toonde zich tijdens de bijeen komst ter gelegenheid van de presentatie ingenomen met de jDlannen en de voortgang daar van. „Ik ben blij dat de subsi die binnen is, maar daarmee zijn alle zorgen nog niet van de baan. Neeltje Jans is een te wispelturige vrouw om zich door een flitsende presentatie in te laten palmen. Het blijft een uitdaging", aldus De Kok. J. D. de Voogd, voorzitter van de Stichting Delta Expo toon de zich evenals De Kok blij met de jongste ontwikkelingen. „Maar het is ook onze dure plicht", aldus De Voogd „Het bezoekersaantal van Delta Ex po vertoont een daling kwam al een beetje in de geva renzone". Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat ont wikkeling van Neeltje Jans zonder overheidssubsidie niet mogelijk is. „Wat dat betreft speelt de overheid hierin een Half tegen het duin aan en half in en boven het water wordt het uit twee delen bestaand Waterpaviljoen gebouwd. In 1997 moet het belangrijke stimulerende rol", karwei geklaard zijn. (Foto: Joop van Houdt). aldus De Voogd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1