Vuurtoren in Haamstede staat weer open voor het publiek 1 'Wij gaan tropenjaren tegemoet' 0 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE TROUWPLANNEN? Voor twee maanden bij wijze van proef Burgemeester Asselbergs tijdens nieuwjaarsreceptie: Plannen voor majorettes in Bruinisse 2 TSJETJENIË 3 VERBOUWING 5 SPRINGPLANK 7 ZAALVOETBAL Werkgroep wil verlichting brandpad Poging tot diefstal Schade bij aanrijding Bruinisse dé krant van schouwen - du weiand! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 3 JANUARI 1995 151e JAARGANG NR 25699 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 BURGH-HAAMSTEDE - 0e vuurtoren van Burgh- Haamstede staat vanaf nu open voor het publiek. Van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur kunnen belangstellenden na telefonische af spraak met object-beheerder Jan Kloet, een kijkje nemen op het kustlicht. Het gaat wat betreft de open stelling van de vuurtoren om een proef voor twee maanden. Nu de bemanning van het Haamsteedse kustlicht door bezuinigingsmaatregelen van overheidswege definitief tot een einde is gekomen, heeft object-beheerder Jan Kloet toestemming gekregen van de eigenaar van de toren, het Di rectoraat Generaal voor Scheepvaart en Maritieme Za ken (DGSM), om het kustlicht open te stellen voor het pu bliek. Tegen betaling van onge veer 2,50 gulden - de exacte toe gangsprijs moet Kloet nog vaststellen - kan iedereen bo venop de toren terecht. Kloet kwam zelf met het idee de toren open te stellen en kreeg daarvoor ook toestem ming van DGSM. Per 1 maart eindigt officieel Kloets diehst- verband bij het rijk. Een mo biele onderhoudsploeg draagt van nu af aan zorg voor het on derhoud van de toren. Kloet gaat ovér twee maanden op wachtgeld. De gedachte achter zijn plan is om de percentages die hij jaarlijks op zijn wacht geld in zal gaan leveren, op te vangen door het ontbrekende percentage bij te verdienen uit de öpbrëngst van dè toe gangsprijzen. Alles wat hij daar bovenop binnenhaalt gaat naar het rijk. De opening van de toren gebeurt voorlopig op proef. ,,Het is in deze maanden natuurlijk niet zo druk hier, maar gezien het aantal aanvra gen dat we vroeger altijd kre gen, zie ik het niet somber in. Vooral van de zomer verwacht ik veel publiek", zegt Kloet. Aangezien de toren bovenin maar plaats biedt aan zo'n vier mensen tegelijk, wil Kloet al leen publiek toelaten na telefo nische afspraak. Van maandag tot en met vrijdag kan tussen 9.00 en 10.00 uur 's ochtends een afspraak met hem worden gemaakt voor een bezoek aan het kustlicht. De 'alleen-op- afspraak-regeling' dient vol gens Kloet ook om ervoor te zorgen dat niet Jan en Alleman zomaar naar boven komt. Ook al wordt de toren dan niet meer 'bemand, er staat wel de nodige apparatuur, die Kloet vanzelf sprekend liever heel en in tact houdt. De vuurtoren van Haamstede was vroeger ook een tijdlang geopend voor het publiek, maar moest zo'n vijftien jaar geleden worden gesloten om dat de wachters toen hun werk niet meer konden doen door de 'grote toeloop- Ook diefstal en vernieling van apparatuur speelden mee bij de sluiting. Na jaren dicht te zijn geweest voor het publiek, is de vuurtoren van Haamstede voorlopig opnieuw geopend voor het publiek. (Archieffoto). Bemanning van de toren door DGSM is inmiddels definitief van de baan. Afgelopen sep tember ondernam het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Wester- schouwen nog extra actie door bij minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat te pleiten voor behoud van toezicht vanaf de vuurtoren in Haamstede, en dus het aanblijven van beman ning. Begin 1994 deelde DGSM al mee dat er geen geld meer be schikbaar was voor het open houden van de toren. Boven dien was in verband met het operationeel worden van het walradarsysteem de noodzaak daarvoor verdwenen. De mi nister besloot later de vuurto rens op de Waddeneilanden deels wel bemand te houden in verband met toezicht op de re creatievaart. Volgens burgmeester H. Tees van Wèsterschouwen heeft de minister in een gesprek op 17 november jongstleden naar aanleiding van het pleit, de ge meente alsnog te kennen gege ven geen noodzaak voor be manning van de Haamsteedse toren te zien. Alleen de situatie rond de zogenaamde 'dode hoek', een gedeelte bij de Oosterscheldekering dat niet op de radar van de toren te zien is, wordt opnieuw bekeken. Bemanning van de toren voor onder meer brandpreventie en toezicht op de pleziervaart mag van de minister best, zolang de gemeente zelf maar voor de kosten opdraait. Volgens Tees zal de gemeente geen personeel aanstellen voor die~ taak en blijft de vuurtoren dan ook 's zomers onbemand. ZIERIKZEE - Werken aan de eenheid van Schouwen-Duiveland. Zorgen dat de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland na alle commotie die het veroorzaakt heeft uiteindelijk tot heil van de regio zal strekken. Dat is het goede voornemen van burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. Asselbergs en de andere leden van het gemeentebestuur van Zierikzee kregen gisteravond tijdens de Nieuwjaarsrecep tie in de Vierschaar van het stadhuis in Zierikzee heel wat handen te schudden. Als het aan Asselbergs ligt ont- staat er op Schouwen-Duive land een 'wij-gevoel'. Hij be seft wel dat er nog heel wat wa ter door de Oosterschelde zal stromen eer alle neuzen in de zelfde richting staan en eer alle praktische zaken met betrek king tot de herindeling op Schouwen-Duiveland geregeld zijn. ,,Ik denk dat we wat dat be treft tropenjaren tegemoet gaan", aldus Asselbergs tij dens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Zierikzee des gevraagd. Hoewel de herindelingsplan nen op Schouwen-Duiveland heel wat verdeeldheid veroor zaakt hebben is Asselbergs op timistisch over de toekomst. ,,Maar het wordt wel zwaar werk", aldus de Zierikzeese burgemeester. Hij benadrukt het belang van snel werken aan een eenheid Schouwen-Duive land. ,,Het gemeentepersoneel wil snel duidelijkheid over de toekomst", aldus Asselbergs. VVD-wethouder L. J. van Gas tel noemt als zijn persoonlijke voornemen voor het nieuwe jaar 'gewoon zo goed mogelijk proberen om Zierikzee te be sturen'. Voor hem maakt het, zo zegt hij, niet uit dat de gemeen te Zierikzee met ingang van 1997 niet meer bestaat en op gaat in de gemeente Schouwen- Duiveland. „Waar we voor moeten waken is dat er de stemming komt van 'laten we dat nog even snel regelen', al dus Van Gastel. Haast Als het aan CDA-wethouder P. de Rijke ligt wordt haast ge maakt met (her)bestrating en riolering in Zierikzee. „Ik denk dat het milieu in de toe komst een heel belangrijke rol zal gaan spelen", aldus De Rij ke. „En je weet niet hoe het er straks allemaal uit gaat zien". Wethouder D. van der Wekken (PvdA) wil er in 1995 'gewoon hard tegenaan'. „We hebben nog twee jaar de tijd om de ge meentelijke herindeling voor te bereiden en die tijd moeten we goed gebruiken". Van der Wekken sluit zich aan bij de woorden van burgemees ter Asselbergs. „Ik denk dat er De nieuwjaarsreceptie werd bezocht door vertegenwoordigers van verenigingen, instellingen en mensen uit het bedrijfsleven. De rij begon in de entree. (Foto: Joop van Houdt). nog heel wat moet gebeuren. We moeten de zaken goed gaan organiseren. Ik denk dat dat heel belangrijk is", aldus Van der Wekken. Ondanks het feit dat de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland verdeeld zijn over de herindelingsplan nen voorziet Van der Wekken geen echt grote problemen. „Ik ben ervan overtuigd dat als het nodig is de gezamenlijke ge meenten op Schouwen-Duive land er toch echt de schouders onder zetten", aldus Van der Wekken. Bewust Gemeentesecretaris M. J. Wal raven laat een dergelijk geluid - zij het iets voorzichtiger - ho ren. „Ik hoop dat we ons er met elkaar van bewust zijn dat we moeten toewerken naar de nieuwe organisatie". Hij is het met burgemeester Asselbergs eens dat er heel wat werk ver zet zal moeten worden om van de herindeling op Schouwen- Duiveland een geslaagde ope ratie te maken, maar is net als Asselbergs optimistisch over de toekomst. De nieuwjaarsre ceptie in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis werd be zocht door naar schatting 200 mensen. BRUINISSE - Zaterdag 14 ja nuari geeft het Majoretten- en Show peloton Vivace uit Oude- Tonge een demonstratie in het dorpshuis aan de Molenstraat in Bruinisse. Doel van de de monstratie is het opzetten van een majorettenpeloton in Bruinisse. De demonstratie be gint om 13.30 uur. Enthousiast gemaakt door een van haar instruct rices, Dianne Stander, wil het bestuur van het Oude-Jbngse majoretten showpeloton proberen een groep meisjes bij elkaar te krij gen die hun kunsten met de ba ton willen laten zien. Om in Bruinisse een majorettenpelo ton op te kunnen zetten zijn mi nimaal tien meisjes nodig. Meisjes vanaf de leeftijd van zes jaar zijn welkom. Behalve in de vakanties wordt eenmaal per week getraind. Vivace zorgt voor de kleding en de ac cessoires. Van aspirant majorettes wordt alleen ver wacht dat zij zelf voor witte sokken zorgen. Nooit werd een oprecht woord geheel tevergeefs gesproken. Emerson Perioden met zon HET WEER Heldere nacht met een minimum temperatuur van min 1 vlak aan zee. Overdag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Tot matig, kracht 4, aan de kust tot krachtig, 6, toene mende zuidenwind. Tsjetjenen verdrijven Russen uit hoofdstad Grozny na hevige gevechten, De tweede fase van de verbouwing van het multifunc tioneel centrum is bijna afgerond. OBS De Springplank uit Noordgouwe staat centraal in Uit de School geklapt. Sporthuis Zierikzee en Sportsurf Jonker in zaalvoet balfinale. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De adviescom missie welzijn en sociale zaken van de gemeente Zierikzee ver gadert maandag 9 januari on der meer over het beschikbaar stellen van geld voor uitvoe ring van openbar* verlichting in het brandpati achter de Hoofdpoortstraat en het Bol werk. Dit naar aanleiding van een voorstel van de werkgroep so ciale vernieuwing. Regelmatig zijn bij de afdeling gemeente werken klachten over het ont breken van de verlichting van dit pad binnengekomen. Geld voor vandalisme Verder bespreekt de commissie het verzoek van de Vereniging tot Bevordering van het Chris telijk Schoolonderijs aan de raad van Zierikzee om geld be schikbaar te stellen wegens schade door vandalisme aan de onder dit bestuur vallende ba sisschool J. W. van den Doel. Ook staat op de agenda het subsidieverzoek van de werk groep Jongerenuitwisseling Zeeland-Ghana. De vergadering van de commis sie welzijn en sociale zaken wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. NIEUW-HAAMSTEDE - Een 23-jarige inwoner van het Duitse Tonisvortst deed bij de politie aangifte van een poging tot inbraak in zijn auto. De auto stond geparkeerd aan de Strandweg in Nieuw- Haamstede. De centrale deur vergrendeling was vernield. Wat de omvang van de schade is, is bij de politie niet bekend. BRUINISSE - Twee auto's raakten gisteren, maandag, beschadigd bij een aanrijding op de N59 bij Bruinisse. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. Het ongeluk gebeurde omstreeks 15.00 uur. Een 25-jarige man uit Goes reed met zijn auto over de N59 in de richting van Bruinisse. Omdat de brug open ging moest de man afremmen. De achter hem rijdende 52-jarige inwoner van Ouwerkerk zou dat volgens de politie te laat hebben opgemerkt en kon zijn auto niet tijdig tot stilstand brengen. De auto van de Goese- naar raakte bij de botsing die volgde zwaar beschadigd aan de achterzijde. De auto van de man uit Ouwerkerk raakte aan de voorzijde beschadigd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, metdeZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement, JA, ik wil een kwartaalabonnement 51,00 kwartaalabonnement met autom.afschr. a 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarbonnement met autom.afschr. ƒ182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 1