'Het mooiste in het voetballen is een doelpunt maken' 'De vijftig moet ik kunnen halen' Honderdnegentien voetballers scoren 390 doelpunten in de wedstrijden voor de winterstop Jacob van den Berge leidt het KNVB-klassement Zeeuwse en Schouwen-Duivelandse topscorerslijst Ouwerkerk-speler Erwin van der Maas over seizoenstotaal Drie keer scoorden de tegenstanders in eigen doel MAANDAG 2 JANUARI 1995 NR 25698 7 deze nu in het vierde team speelt of in het standaardelf tal. Ook geeft hij zijn teamge noten cijfers en stelt achteraf een elftal samen. Over de zeven trainers heeft hij een mening klaar liggen. ,,Nico de Frel was de slechtste trainer die ik heb meegemaakt. Dat was alleen rondjes lopen en twintig minuten een partijtje spelen. Ik heb hem een jaar meegemaakt. Tben kwam Maarten van Pelt. Hij kwam ook uit Bergen op Zoom. Die viel in de dug-out in slaap tij dens de wedstrijd tegen AZVV in Axel. Tben kwam Jan Engel- bert. Een prima trainer uit Steenbergen. Met hem zijn we gedegradeerd uit de tweede klasse. Hij is met ruzie ver trokken. Ik geloof dat het niet boterde tussen hem en het be stuur. Jan Kostense was zijn opvolger. Tot nu toe was hij de beste trainer. Ruim drie jaar was hij bij Bruse Boys. Ik wil geen enkele trainer te kort doen. Maar Kostense was goed. Piet Roks en Cees van Dijk kwamen daarna voor ieder een periode van drie jaar. Bij zowel Piet als Cees was het een fijne tijd. Ja, Theo Moerland regeert met harde hand. Voor mij maakt het niet uit. Het is wel een hele verandering. Een aan tal spelers zijn wel beter gaan voetballen. is. Alleen hij kan gevaar stich ten op die positie." Jacob van den Berge scoorde zowel in het seizoen 1981/1982, 1992/1993 en 1993/1994 negen tien goals. Na dertien wedstrij den staat hij nu op dertien goals. Er moeten nog negen wedstrijden worden gespeeld. Of hij nu in dit seizoen de ne gentien goals passeert blijft een vraagteken voor de spits. ,,Elke wedstrijd lijd ik pijn. Mijn rug, lies, hamstrings en knie doen pijn. Ik denk dat mijn werk daar ook een beetje debet aan is. Hele dagen in het beton werken is zwaar werk. Het belast je rug. Daarom train ik ook maar één keer per week. Maar als ik donderdag avond ga trainen, loop ik er niet de kantjes vanaf. Ik zou het liefst het voorbeeld willen geven op de training." De spits van Bruse Boys blijft nuchter onder het spelletje dat hij de mooiste sport vindt die bestaat. Fair-play staat boven aan zijn lijst. In al die jaren ontving hij één keer een gele kaart. ,,Als je iemand schopt is dat een zwakte. Ik krijg altijd schoppen, maar ik zal nooit te rugschoppen. Mijn wraak is veel groter door gewoon een doelpunt te scoren." Bruse Boys staat momenteel met Ril- landia, Oostkapelle en AZVV in de kop van de zaterdag der de klasse. ,,Ik zou graag willen promoveren naar de tweede klasse. Daar voetbal je voor. Je wilt altijd zo hoog mogelijk voetballen. Het is bekend dat Bruse Boys na de winterstop altijd beter gaat voetballen. Het is nu ongelooflijk dat we bovenaan meedraaien. Nie mand begrijpt het bij ons." Robin Vrij (SKNWK) staat in de KNVB-topscorerslijst tweede achter Van den Berge met negen doelpunten. Jacob van den Berge weet precies wie sinds 1980 heeft gescoord voor Bruse Boys in alle elftallen. BRUINISSE - Hij hunkert iedere dag naar voetbal. Alleen zijn lichaam laat het niet toe. Zijn vrouw heeft weieens gezegd dat hij in een invalidekar zal belanden. Even wil hij door laten schemeren dat hij het volgen de seizoen stopt met voetballen. De glimlach op zijn gelaat verraadt de onzin die hij probeert te vertellen. Toch meende hij het serieus, maar een leven zonder voetbal zal Jacob van den Berge zich niet voor kunnen stellen. De plakboeken met kranteknipsels, topscorerslijsten en alle bijzonderheden over Bruse Boys sinds 1980 spreken voor zich. Op 16 januari wordt hij 31. De spits van de Bruse zaterdag derdeklasser staat na 13 wedstrijden met 13 doelpunten bovenaan de Zeeuwse en Schouwen-Duivelandse topscorerslijst. ,,Het mooiste in het voetballen is een doelpunt maken. Zelfs een beslissende voorzet kan een doelpunt niet overtreffen. Ik moet zeggen dat het gemak kelijk gaat dit seizoen. In de voorbereiding schopte ik geen bal in het doel. Ik loop nu één op één, maar voetballen is vijf tig procent geluk. Bovendien loopt het met Erik Bleiji voor treffelijk in de spits. Op de training oefent Theo Moerland er speciaal op. Ik denk dat ik ook alleen maar in de spits kan voetballen. Moerland heeft mij één keer rechtshalf gezet. Dat was tegen Oostkapell^. Toen stonden we gelijk met 4-0 ach ter. Jk voelde mij daar hope loos. Moerland zag dat ook en heeft mij al snel teruggezet naar de spitspositie. Toen speelden we alsnog 4-4", ver telt Jacob van den Berge. De Bruenaar kan honderduit praten over voetballen. Begon als achtjarig jongetje te voet ballen bij Bruse Boys. Hij wil de graag keeper worden, maar nadat hij in de eerste pupillen- wedstrijd vijf ballen om zijn oren kreeg, heeft hij nooit meer tussen de palen gestaan. Hij deed het beter als spits. Eén herinnering is hem goed bijgebleven. Ze wonnen met 45- 0 van de pupillen van voetbal vereniging Dreischor. Zestien keer scoorde hij. Het was toen toch een vruchtbaar seizoen. In dat pupillenjaar scoorde de Bruse ploeg 211 doelpunten en kreeg er slechts twee tegen. Op vijftienjarige leeftijd mochten Jacob en zijn neef Tbnnie van den Berge bij Feyenoord een training meemaken. ,,Het was toen hartstikke koud. Niks voor ons. Tonnie kreeg nog een tweede uitnodiging, maar dat heeft hij nooit gedaan. In die periode wonnen wij als B- junioren alles bij Bruse Boys." Jacob van den Berge debuteer de op zijn zestiende jaar in het eerste elftal van Bruse Boys. Onder trainer Nico de Frel uit Bergen op Zoom maakte hij ge lijk kennis met de tweede klas se. Zijn eerste wedstrijd tegen Zwaluwe werd met 3-2 gewon nen. Theo Moerland is zijn ze vende trainer en daar tussen ligt een brok geschiedenis. Hij speelde 281 wedstrijden en scoorde .197' 'dóèlpuhten.' "Jé hoeft absoluut niet te twijfelen aan die getallen, want de voet baller toont onmiddellijk zijn keurig bijgehouden scorerslijs- ten. De Zeeuwse topscorerslijst is een pré, maar hij houdt ook een topscorerslijst fcij van alle voetballers van Bruse Boys. Of John van Dijke, Robin Ruiten beek, Erik Bleiji en Jakkoo Brouwer zijn zulke spelers. Theo probeert ook spelers op andere posities uit. Tonnie als laatste man neer te zetten was een goede zet. Hij is een luie voetballer. Op het middenveld liet hij z'n kop nogal eens han gen. In de verdediging komt hij veel beter uit de verf." Jacob van den Berge hekel de gelui den als men het weer over de Van den Berges heeft. ,,Het is flauwekul dat Bruse Boys al leen bestaat uit Van den Ber ges. Moerland heeft er ook lak aan. Een Van den Berge wordt gewoon op de wisselbank gezet als hij niet luistert of slecht presteert. Hij past ook moeite loos de jeugd in. Spelers als Theunis van den Berge, Ralph van den Ouden en broertjes Be nard zijn een voorbeeld. Opval lend is dat veel trainers altijd roepen dat we van achteruit 'moéten opbouwen. Het gekke is dat het bij Moerland wel lukt. Jammer dat Harold van den Berge gestopt is wegens zijn studie. We missen echt een linksbuiten. Wilco Hanzen en Peter Willemse voetballen daar om beurten. Laten we hopen dat Harold snel uitgestudeerd OUWERKERK - 1994, een jaar van uitersten voor de 25-jarige Erwin van der Maas. Eerst degradatie en vervolgens de riante koppositie van zijn Ouwerkerk. Maar bovenal, 27 goals in 12 wedstrijden en daarmee Schouwen-Duivelands meest scorende speler in een standaardteam. Erwin van der Maas, bezig aan zijn negende seizoen in het eerste elftal en tot bloei gekomen in 1994. Wat zal het jaar 1995 hem brengen. Veel goals en een andere club? Zelfverzekerd kijkt hij tijdens het interview voor zich uit. Exact de manier zoals hij zich in het veld begeeft. Hij weet wat hij wil. En dat straalt hij dan ook uit. Erwin van der Maas, voetballer vanaf zijn zes de jaar, heeft het prima naar zijn zin bij Ouwerkerk. Van der Maas: ,,De sfeer is goed. Maar dat heeft vast met de resulta ten te maken. Vorig jaar had ie dereen de pest er een beetje in. Dat we degradeerden hadden we puur aan ons zelf te wijten. Nu gaat het beter. Maar het gaat met de hele vereniging goed." Aanvallen Dat klopt. Vorig jaar leek het met de vereniging Ouwerkerk de verkeerde kant op te gaan. Een stapje terug en een nieuwe trainer deden Ouwerkerk en Van der Maas goed. Hij leefde op en ontpopte zich als een sco- ringsmachine. ,,Het is eigen lijk het eerste jaar dat ik zoveel scoor. Maar dat is puur het ni veau. We zijn constant aan het aanvallen. Andere jaren scoor de ik zo'n acht tot tien keer. En vorig seizoen heb ik eigenlijk weinig gevoetbald. Door twee rode kaarten ben ik negen wed strijden geschorst geweest. Ik ben ook nog geblesseerd ge weest." Nu hij zoveel scoort speelt hij zichzelf in de picture. Dit sei zoen vond hij alleen tegen het tweede team van Ouwerkerk het net niet. ,,Ze hadden twee oude rotten, Eugène Tbtté en Gert-Jan Kunst op me gezet. Ze Erwin van der Maas denkt er over om aan het einde van het seizoen naar Bruse Boys te gaan. kenden vast mijn reputatie", glimlacht de bouwvakker. Erwin van der Maas kan hoger op. En dat weet hij zelf ook. Wat wil hij zelf. „Nee, Ik blijf niet", antwoordt hij op de vraag of hij na dit seizoen bij Ouwerkerk blijft. „De meeste jongens weten het al". Waar hij naar toe wil staat voor hem nog niet vast. „Ik denk er nog over na. En ik heb nog tot mei de tijd". Feit is wel dat hij re gelmatig met wat teamgenoten bij thuiswedstrijden van Bruse Boys naar zijn ex-ploeggenoten Jakkoo Brouwer en Eric Bleiji staat te kijken. „Daar hebben we eigenlijk een vaste stek langs de lijn. Ik heb pas nog met Eric gepraat en die heeft het prima naar zijn zin bij Bru se Boys. Hij zegt dat ik het best kah proberen. Van Zierikzee weet ik eigenlijk niks", ver raadt hij zijn voorkeur. Als voetballer steekt Erwin van der Maas op dit moment boven zijn teamgenoten uit. Met veel gemak slalomt hij af en toe vanaf het middenveld langs tegenstanders richting vijandelijk doel. Af en toe, want ook hij heeft zijn mindere kanten. Koppen is zijn slechtste kant. „En techniek de beste", vult hij aan. Ook aan mentaliteit schort het af en toe. „Ik praat graag, laten we het daar maar op houden", geeft hij ruiterlijk toe. Dit seizoen is Ouwerkerk voor bestemd om kampioen te wor den. „Er is weinig concurren tie Alleen Cortgene. Maar ik denk toch wel dat wij gemak kelijk kampioen worden". Als topscorer heeft hij in teamge noot Joeri Pankow de grootste concurrent. „Maar als hij er be ter voor staat geef ik hem ge woon af. Ach, we dollen er wel eens met elkaar over". Hoeveel doelpunten denkt Erwin van der Maas op het einde van het seizoen gescoord te hebben. Nuchter en zelfverzekerd, maar zonder naast zijn schoe nen te gaan lopen antwoordt hij: „De vijftig moet ik kunnen halen". ZIERIKZEE - De dertien standaardelftallen van Schouwen-Duiveland scoorden voor de winterstop 390 doelpunten in de competitie. Daar waren 119 voetballers voor nodig. Jacob van den Berge was bij de KNVB-plogen met dertien goals de meest produktieve spits. Erwin van der Maas is met 27 doelpunten de topscorer bij de afdelingsploegen. Drie keer scoorden de tegenstanders in eigen doel. SKNWK voert de KNVB- ploegenlijst aan met 38 doel punten. Bruse Boys kwam tot 30 doelpunten. Bij de afde lingsploegen staat Ouwerkerk met 83 doelpunten opvallend aan de leiding. De ploeg is voor iedereen een maatje te groot in de zondag derde klas afdeling. Dreischor staat met 32 goals bescheiden op de tweede plaats. Hieronder de volledige lijst met voetballers die tot nu toe scoorden. KNVB-topscorers: Jacob van den Berge (Bruse Boys), 13. Ro bin Vrij (SKNWK), 9. Erik Bleiji (Bruse Boys), 8. Joost Rotte (WIK), 8. Wilco de Valk (SKNWK), 8. Martijn Neele (SKNWK), 7. Erik-Jan Kort (WIK), 5. Willem Webers (Bruse Boys), 5. Serge Berrevoets (Zie rikzee), 5. Leon Hendrikse (WIK), 4. Frans Kommer (Zie rikzee), 4. Erwin Theunisse (SKNWK), 4. Elmar Verhage (WIK), 4. Jan-Leen Boot (Zie rikzee), 4. Peter van der Cingel (SKNWK), 3. Marco van Oeve- ren (Zierikzee), 3. Barry Schou- te (Zierikzee), 3. Ronnie de Bruine (SKNWK), 2. Edwin Ganzeman (WIK), 2. Patrick Roggeband (Zierikzee), 2. De volgende voetballers scoorden één keer: Tbnnie van den Berge (Bruse Boys), Peter van Beve- ren (Zierikzee), Jakkoo Brou wer (Bruse Boys), Jacky de Bruine (SKNWK), Mark de Haan (SKNWK), Kees-Jan van Nieuwenhuize (SKNWK), Eric van de Sande (WIK), Wim Overweel (Zierikzee), Jarno Vermeulen (Zierikzee), Peter Willemse (Bruse Boys). Afdeling-topscorers: Erwin van der Maas (Ouwerkerk), 27. Joeri Pankow (Ouwerkerk), 18. Serge van den Bos (Dreischor), 14. Peter van Mourik (Brou wershaven), 12. Mischa van den Hoek (Renesse), 9. René van dei» Werf (Duiveland), 7. Leon Bakker (Renesse), 7. Erik-Jan Elenbaas (ZSC), 6. Wouter van Marle (Ouwerkerk), 6. Michel Schoenmakers (Ouwerkerk), 6. Luciën Vroegh (Dreischor), 6. André van den Berge (Duive land), 5. Eric Begemann (Ouwerkerk), 5. Jacky Kenters (Ouwerkerk), 5. Dick van Splunder (MEVO), 5. Jaimie Tiggelman (Dreischor), 5. Ar jan Visser (Renesse), 5. René Brussé (DFS), 4. Michael Dale bout (Ouwerkerk), 4. Friso de Jonge (MEVO), 4. Sebastiaan van Leersum (Zonnemaire), 4. Anco van der Linde (DFS), 4. Niels van den Moezel (ZSC), 4. Michel Pleune (DFS). 4. Chris Stouten (Duiveland), 4. Eric Wijsman (MEVO), 4. André Goudswaard (Brouwershaven), 3. John Heikamp (MEVO), 3. Remy Lievense (Brouwersha ven), 3. Peter Moerland (Renes se), 3. Huib Nortiér (DFS), 3. William Remeeus (Ouwer kerk), 3. Peter Bezemer (Ouwerkerk), 2. Ronald Braam (DFS), 2. Rudy Dekker (ME VO), 2. Marco Duinhouwer (Zonnemaire), 2. Remido Dusic (Duiveland), 2. John Hage (Ouwerkerk), 2. Ferry Jansen (DFS), 2. Jan Kaspers (Zonne maire), 2. Kees Kraaijenbrink (Brouwershaven), 2. Martin Quist (Brouwershaven), 2. John Roks (Ouwerkerk), 2. Marcel Schouls (Zonnemaire), 2. Jerry Verwest (Dreischor), 2. Edwin de Vlieger (Zonnemai re), 2. Marcel de Vlieger (Zon nemaire), 2. John Westdorp (Duiveland), 2. Piet de Jonge (Dreischor), 2. De volgende voetballers scoor den één keer: Patrick Berre voets (Dreischor), Tonnie Ber revoets (Dreischor), Rogier van Bourgonje (DFS), Robert-Jan Canters (Renesse), Hans Capel- le (Duiveland), Arco Dekker (DFS), Norman Dijst (Drei schor), Richard Eerdmans (DFS), Rutger Eyskoot (Zonne maire), Jacco Heijboer (ZSC), Jajvevic (Duiveland), Adrie de Jonge (Duiveland), Jacco de Jonge (Ouwerkerk), Arno de Koning (DFS), Fred Kramer (ZSC), Peter van der Linde (Dreischor), Wim van der Linde (Dreischor), Reinier Louwerse (ZSC), Freek van Marle (Ouwerkerk), John van Mourik (Brouwershaven), Lam Phan (MEVO), Jan Pleune (Renesse), Cees de Ruijter (MEVO), Cle ment van Spluner (MEVO), Kees Verweel (Renesse), Wilco Verwijs (MEVO) en Gerard de Voogd (ZSC). Ploegen-klassement: 1. Ouwer kerk, 83. 2. SKNWK (Nieuwer- kerk), 38. 3. Dreischor, 32. 4. Bruse Boys (Bruinisse), 30. 5. Renesse, 28. 6. DFS (Burgh- Haamstede), 27. 7. WIK (Kerk- werve), 26. 8. Brouwershaven, 25. 9. Duiveland (Oosterland), 23. 10. Zierikzee, 22. 11. MEVO (Zierikzee), 22. 12. Zonnemaire, 15. 13. ZSC (Scharendijke), 14. Tekst Kees Verkerke en Klaas Verspoor Foto's Joop van Houdt en Marijke Folkertsma

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 7