Rustige jaarwisseling op Schouwen-Duiveland At 110? C32P Brouwershaven wil dorpsraden instellen voor de vier kernen j A&P klant knipt zich naar uniek voordeel. Geen sky-beamer boven Zierikzee Burgers meer bij bestuur betrekken NIEUWJAARS R Vallende sterren Deze week van maandag t/m zaterdag ECEPTIE MAANDAG 2 JANUARI 1995 NR 25698 5 EN DAN NU GOED NIEUWS, VERZORGD DOOR A&P Vandaag beginnen de nieuwjaarsrecepties weer. Er zijn mensen die deze week niets an ders doen dan licht aangeschoten van recep tie naar receptie hollen, anderen in de armen vallen, dames kussen, wijn drinken, worstjes eten, prikkertjes aflikken en met lieden zwet sen die ze een maal per jaar op de nieuwjaars receptie tegenkomen. Het enige nadeel is dat ze hun interessante conversaties moeten on derbreken omdat iemand ver weg in de zaal zich verplicht voelt 'een enkel woord' te zeg gen. Deze begint altijd met de hartelijke wen sen, trekt dan een zorgelijk gezicht en voor spelt dat er dit jaar nog meer bezuinigingen, reorganisaties, fusies en herindelingen zullen komen, maar wenst allen ondanks alles de nodige blablabla, waarna men overgaat tot het gezamenlijk nuttigen van de bitterballen. Ook de gemeentebesturen houden hun nieuwjaarsreceptie en als u een gratis glas wijn wilt drinken moet u vanavond naar de Vierschaar gaan. Woont u in Bruinisse dan kunt u morgenavond op het gemeentehuis te recht. Vorige week stonden in de Nieuwsbo de Extra de beide uitnodigingen naast elkaar. Maar wat een verschilAls we dan toch één gemeente moeten worden dan eis ik dat de Wethouder van Feestzaken uit Bru moet komen, want in Zierikzee bakken ze er hele maal niets van. Luister maar eens op wat voor joviale wijze het gemeentebestuur van Zierik zee zijn feestje aankondigt: Ter gelegenheid van de jaarwisseling wordt maandag 2 januari een Nieuwjaarsreceptie gehouden. Inwo ners van Zierikzee en vertegenwoordigers van plaatselijke bedrijven, verenigingen en organisaties hebben de gelegenheid om de leden van het gemeentebestuur het beste voor 1995 te wensen.' Tot zover deze spran kelende uitnodiging, rechtstreeks overgeno men uit de sub-bepalingen van de gemeente wet. Nee, dan Bruinisse. Daar lijkt het wel of Vogelaar zelf met de fles rond gaat: 'Burge meester en wethouders delen u gaarne mede dat op dinsdag 3 januari een nieuw jaarsreceptie zal worden gehouden. U wordt van harte uitgenodigd om bij deze gele genheid de nieuwjaarswensen wederzijds uit te spreken. Dit welkom geldt vanzelfspre kend een ieder Uw komst stellen wij bijzon- derop prijs.' Weet u wat het liefste woordje in de Bruse tekst is? Dat is het woordje 'wederzijds'. Inde Zierikzeese tekst krijgt men 'gelegenheid om de leden van het gemeente bestuur het beste te wensen.' Bijna zou je denken dat een bode je voorleidt voor het gemeentebestuur, je op de grond nederknielt en prevelt 'Ik wens u het beste, schout en schepenen'. In Bru laat het gemeentebestuur blijken dat men zelf graag de bevolking de hand wil drukken. De Zierik zeese tekst is een uitnodiging voor een au diëntie, de Bruse tekst is een uitnodiging voor een ontmoeting. Natuurlijk, het zal vanavond best gezellig zijn in de Vierschaar. En ongetwijfeld zullen de wethouders in warme bewoordingen wensen van wederkerigheid uitspreken. En de kaas jes en de worstjes zullen ook verrukkelijk zijn. Maar de eerste slag dit jaar is toch voor het gemeentebestuur van Bru. Want daar laten ze zien hoe je het in de 'Gemeente Schou- wen-Duiveland' gewoon gezellig kunt hou den. En voor de toekomst lever ik alvast maar de volgende tekst: Beste mensen, Als ge meentebestuur willen we graag bij u thuis op de koffie komen om u het allerbeste voor het komende jaar te wensen. Het probleem is dat we dan precies over een jaar daarmee klaar zijn. Vandaar dat we jong en oud vriendelijk uitnodigen om maandag bij ons langs te komen in het gemeentehuis. Met een leuk stad-housemuziekje maken we er een gezel lige boel van. De raadsleden zullen u van een hapje en een drankje voorzien. De WD zorgt weer voor de bitterballen. Ik wens u allen, en in het bijzonder het ge meentebestuur van Bruhet beste toe. BROUWERSHAVEN - Om de bevolking meer te betrekken bij het bestuur van de gemeente Brouwershaven en met het oog op de komende gemeentelijke her indeling, is een plan opgesteld voor vorming van vier dorpsraden, ofwel functio nele commissies. Noordgouwe, Dreischor, Zonnemaire en Brouwershaven zou den elk een eigen commissie met zo'n acht leden moeten krijgen, die meedenkt en advies geeft over bestuurlijke aangelegenheden die de betreffende kern aan gaan. Het plan is opgesteld naar aan leiding van het besluit van de Brouwse gemeenteraad om een nieuwe bestuursvorm vast te stellen voor de vier dorpshui zen binnen die gemeente. Het is dan ook de bedoeling dat bij de vorming van de dorpsraden het bestuur van de dorpshuizen in de kernen bij de plaatselijke commissie komt te liggen. Die beslist bijvoorbeeld welke eve nementen er plaats vinden. De gemeente draagt wat het be stuur van de dorpshuizen aan gaat bevoegdheden over aan die raad. Voor het overige krijgen de ra den vooralsnog geen bevoegd heden. De commissies, die on geveer een keer of zeven per jaar bij elkaar zouden moeten komen, hebben in eerste in stantie een adviserende func tie. Hun advies zal wat waarde betreft vergelijkbaar zijn met de uitkomst van een hoorzit ting. De gemeente start in februari een voorlichtingscampagne. Mocht er genoeg belangstelling zijn onder de burgers om zit ting te nemen in een dergelijke dorpsraad, dan kan de eerste commissie in maart worden op gezet. Het plan omvat een aantal fa ses waarbij de bevoegdheden van de commissies telkens een trap hoger komen te liggen. Het college van burgemeester en wethouders van Brouwers haven meent dat niet verder ge gaan moet worden dan de eer ste fase waarbij de commissies inspreek- en adviesbevoegdhe den hebben. Het college is voorstander van instelling van functionele commissies waarin geen leden van de raad zitting hebben, maar zegt wel dat er sprake moet zijn van lidmaat schap vanuit belanghebbende organisaties, zoals bijvoor beeld van ouderen en onderne mers, op basis van voordracht. Onafhankelijke leden zouden op basis van een sollicitatie procedure zitting kunnen ne men. Is de herindeling eenmaal een feit, dan wil de gemeente Brou wershaven de tweede fase van het plan als model voor het ei land aandragen. Deze fase voorziet in commissies waar aan bestuursbevoegdheden van burgemeester en wethouders worden overgedragen op het gebied van onder meer speel tuinen en openbare speelplaat sen, sportvelden en accommo daties en op langere termijn ook onderwijsbevoegdheden. Verder kan ook overdracht van beslissingsbevoegdheden zoals op het geven van straatnamen en het beslissen op bepaalde subsidieverzoeken plaats vin den. Het plan tot instelling va!n dorpsraden wordt donderdag 12 januari besproken op een vergadering van de commissie algemene zaken van de ge meente. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis en be gint om 19.30 uur. Vreugdevuur in de Verrenieuwstraat in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland heeft net als elders in Zeeland een rustige jaarwisseling achter de rug. De politie verrichtte één arrestatie voor het ingooien van ruiten. In Bruinisse en Zierikzee moest de brand weer uitrukken in verband met het stoken van vuurtjes op plaatsen waar dit schade of gevaar kon opleve ren. Het slechte weer zal mede debet zijn geweest aan het kalme verloop van de jaarwisseling. De soms neer gutsende regen was niet echt uitnodigend om buiten te vertoeven. Toch lieten de weergoden zich ook van hun goede kant zien. Op het scheiden van oud en nieuw hadden ze blijkbaar clementie voor allen die de jaarwisseling vergezeld wilden doen gaan van geknetter en gespetter. Zo'n anderhalf uur kregen zij daar voor de kans. Daarna trok de regen weer als een grote sluier, over het land. Jaarwisseling in het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. (Foto: Joop van Houdt). HOEVEN (ANP) - Op 3 januari duikt de aarde door een meteo renzwerm. Het zal tot 5 janua ri duren voordat deze zwerm, de Boötiden, is voorbijgetrok- ken. In de tussentijd zullen zij overal aan de hemel zichtbaar zijn. De Volkssterrewacht Simon Stevin in Hoeven heeft dit mee gedeeld. Een meteorenzwerm bestaat uit stenen, waarvan sommige te dicht de aarde naderen en in de aardse dampkring terecht komen. Doordat zij daar ver branden, laten zij een lichtend spoor achter. Dit fenomeen is met het blote oog waar te ne men en wordt in de volksmond een vallende ster genoemd. In de nacht van 3 op 4 januari zullen de meeste meteoren te zien zijn, vooral in de tweede helft van de nacht. Advertentie 1 A&P begint het nieuwe jaar goed Als u deze week komt winkelen bij A&P ontvangt u extra voordeel met deze knipcoupon. Tegen inlevering van I deze advertentie ontvangt u f 500 korting op Dash 2 in 1 Knip snel de bon uit en ga uw voordeel balen bij A&P I DASH 2 IN 1 ultra of color, navulzak 2000 gram Normaal 15.99 Nu slechts Vuurwerk in Noordgouwe. (Foto: Joop van Houdt). In verschillende kernen van Schouwen-Duiveland werden brandjes gesticht op straat of in containers. In de meeste ge vallen kon worden volstaan met het uit laten gaan van het vuurtje. Alleen in Bruinisse en Zierikzee moest de brandweer eraan te pas komen, omdat het vuur gevaar opleverde voor de omgeving. In Zierikzee was dit zaterdagmiddag het geval in de Huybertstraat. Om nog meer schade en overlast te voorko men liet de gemeente autoban den weghalen, die opgeslagen lagen bij het multifunctioneel centrum. In Zierikzee werd ook een 23-jarige inwoner aan gehouden, nadat deze enkele ruiten vernield had van een ca fé en woningen. De man werd door de politie ingesloten in het bureau in Zierikzee. Nadat de kruitdampen van het vuurwerk waren opgetrokken, spoedde iedereen zich weer naar binnen om er zeker van te zijn geen nat pak op te lopen. Naar binnen betekende overi gens niet voor iedereen naar huis. De jongeren van het ei land trekken tijdens de nieuw jaarsnacht in groten getale richting Renesse, om daar sa men met hun leeftijdsgenoten het nieuwe jaar in te dansen. Om 1.00 uur liggen de discothe ken er nog stil en verlaten bij. Een uur later echter lijkt het, gezien de drukte, alsof het hartje zomer is in de bad plaats. Veel rustiger gaat het er in het dorpshuis van Noordwelle aan toe. Net als vorig jaar houdt de Dorpsgemeenschap in samen werking met de uitbaatster van het dorpshuis een Nieuw jaarsparty. Wanneer 1995 een half uur oud is zit er een hand jevol personen aan een grote ta fel. Bang dat zij de enigen zul len blijven zijn ze niet. ,,Ze ko men straks wel. Vorig jaar wa ren er zo'n vijftig personen en zijn we tot in de kleine uurtjes doorgegaan", laat een van de aanwezigen weten. Later wordt het inderdaad iets drukker. De allerjongste inwo ners geven er ondertussen blijk van over een een flinke dosis energie te beschikken. Terwijl vader en moeder rustig achter een glaasje zitten, maken hun spruiten een vreugdedans. Al leen voor een glaasje limonade stoppen zij hun activiteiten. Limonade is er overigens voor hen in overvloed. Want het is 'ons kent ons' in Noordwelle. En wanneer er een rondje gege ven wordt drinkt iedereen mee; jong en oud. De inwoners van Zierikzee die dachten eindelijk er achter te komen wat nu een sky-beamer is, kwamen van een koude ker mis thuis. Discotheek Vanity aan de Beddeweeg had van de gemeente een vergunning ge kregen om tussen zaterdag 21.00 en zondag 4.00 uur een dergelijk apparaat in werking te hebben op het dak. Eigenaar T. van Rees kreeg donderdag 29 december het groene licht van de gemeente. In de korte tijd die hem nog restte tot oudjaar slaagde hij er niet in een sky- beamer te pakken te krijgen. Hij sprak van een gemiste kans. Wanneer de vergunning eerder afgegeven was en ik er wel in geslaagd was ergens een apparaat te huren, had ieder een kunnen zien dat er geen sprake is van overlast. Dat had ik dan kunnen gebruiken in het hoger beroep dat op dit mo ment loopt bij de Raad van Sta te tegen de weigering van de gemeente een permanente ver gunning voor een sky-beamer te verlenen." ELKE DAG GOED NIEUWS Tegen inlevering van deze advertentie I Geldig t/m 7 januari 1995 Bel voor het dichtsbijfijnde A&P filiaal tel. 02154-83333 wk 01 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 5