Kom kijken intermeubel deurloo Leden van Verenigingsraad geen districtsvertegenwoordigers meer Snuffelmarkt voor Gertie en Lisette welkome aanvulling voor de spaarpot showroom modellen AFGEPRIJSD Televisiedocumentaire Zeeuws-Vlaams dorpje Personeel Onderdak neemt zelf initiatief Wijziging bestuursvorm Beter Wonen 'Alleen engeltjes ontsnappen uit nieuwe bajes Middelburg' Deze maand zijn veel van onze Kortingen tot 65% 50.000ste bezoeker exposities Huisartsen MAANDAG 2 JANUARI 1995 NR 25698 3 Snuffelen in Onderdak. Geen topdrukte, maar wel gezelligheid. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Al geruime tijd voor aanvangstijd stonden er tientallen mensen voor de deur van sporthal Onderdak, toen daar vrijdag een Snuffelmarkt werd gehouden. Deze keer had het personeel van het sport centrum zelf het initiatief genomen tot het evenement. Eerder was het diverse keren voorgekomen dat han delaren op het laatste moment een rommelmarkt af moesten gelosten wegens gebrek aan deelnemers. Met zestien stands was ook nu de deelname gering. „Maar het moet groeien", aldus bedrijfsleider Marco Ree dijk. In totaal kwamen zo'n vierhon derd bezoekers op de Snuffel markt in Onderdak af. Met na me 's ochtends was er sprake van drukte. Koopjesjagers stonden al voor 10.00 uur in de hal te wachten om er zeker van te zijn iets van hun gading te pakken te krijgen. Keus was er genoeg. Van een tweedehands jurkje tot en met een fiets. Voor jong en oud en in verschillende prijsklassen. Het initiatief voor de Snuffel markt was afkomstig van de medewerkers van Onderdak. Zij vonden het jammer dat handelaren er niet in slaagden een dergelijk evenement van de grond te krijgen in Onder dak. Met het idee 'dat moeten wij toch wel kunnen' staken ze de koppen bij elkaar. Dat resul teerde in een opzet die doet denken aan de rommelmark ten tijdens de Tberistendagen op de Balie in Zierikzee. Om de kosten voor de organisa tie te drukken was de markt eenvoudig van opzet. Kraam pjes waren er niet. De deelne mers hadden de beschikking over matten waarop ze hun koopwaar konden uitstallen. Bijkomend voordeel is natuur lijk ook dat er geen zaalhuur betaald hoeft te worden. „Dat is inderdaad oneerlijk ten op zichte van anderen die dat wel moeten. Voor handelaren is zestien deelnemers dan ook te weinig om uit de kosten te ko men. Maar wij willen iets op bouwen en wanneer er groei in zit geven we de organisatie uit handen. Het is in ieder geval niet de bedoeling dat we dit zelf blijven doen", aldus Ree dijk. Hij is van mening dat de han delaren, die zelf niet aan de markt mochten deelnemen, nu gezien hebben dat er een kans van slagen is. Over het bezoe kersaantal is Reedijk redelijk tevreden. „Je vraagt jezelf van tevoren af of het wel een goede periode is om een rommel markt te houden. Maar volgens mij is dat nooit het geval. De ene keer is. het te warm en de andere keer is het te koud." In ieder geval is de snuffelmarkt volgens hem voor herhaling vatbaar. Te warm en te koud was het vrijdag niet. Wel was het erg nat, maar daar had'men binnen geen last van. Dat vonden ook Gertie Bin en Lisette de Kok. Zij waren met hun twaalf en acht jaar de jongste standhou ders. De snuffelmarkt bleek voor de nichtjes een welkome aanvulling voor de spaarpot. De grote doos met kleingeld ge tuigt daarvan. „En we hebben ook nog papier. Maar dat heb ben we aan mijn moeder mee gegeven", zegt Gertie. Zij is ook een trouwe bezoeker van de rommelmarkt op de Ba lie. Voor Lisette is het de eerste keer dat zij op een rommel markt staat. „Mijn vader en moeder zitten in de witlof en omdat ik daar soms bij werk kan ik niet altijd", luidt haar verklaring. De markt is tot 16.00 uur ge pland, maar omdat er om 15.00 uur weinig bezoekers meer zijn, pakken veel standhouders de spullen al in. Lisette en Ger tie doen dat nog niet. „Wij gaan nog niet opruimen hoor", zegt Gertie, die nog steeds vol goede moed zit. „Mijn vader komt ons straks halen" en we zijn vol houders." ZIERIKZEE - Om sneller en meer efficiënt te kunnen werken én omdat de statuten moeten worden aange past aan het Besluit Beheer Sociale Sector (BBSH) en het Burgerlijk Wetboek. Om die redenen wordt de bestuursvorm van de woningbouwvereniging Beter Wonen in het voorjaar van 1995 veranderd. Het huidige dagelijks en algemeen bestuur van de vereniging worden samengevoegd tot één bestuur dat meer bevoegd heden krijgt. De raad van commissarissen, die iets wordt uitgebreid, krijgt de taak om toezicht te houden op dit bestuur. De Verenigingsraad wordt terug gebracht van 29 naar 19 leden. Zij zitten daarin niet langer als vertegenwoordiger van een bepaald gebied (district) op Schouwen-Duiveland, maar behartigen de be langen van de (ongeveer 3800) Beter Wonen-leden in de hele regio. Dat zijn in grote lijnen de ver anderingen, die naar verwach ting in maart 1995 van kracht worden. De concept-statuten waarin deze veranderingen zijn opgenomen zijn reeds goedgekeurd door de Vereni gingsraad van Beter Wonen. Naar verwachting zal het mi nisterie van VROM er in fe bruari 1995 een mening over hebben uitgesproken, zodat ze door de Verenigingsraad defi nitief kunnen tvorden vastge steld. Volgens adjunct-directeur van Beter Wonen, A. M. J. de Ceus- ter is de nieuwe bestuursvorm een goede zaak. „Het schept voor het bestuur de mogelijk heid om sneller en meer effi ciënt te werken. Men kan nu bijvoorbeeld zelfstandig be slissen over de verkoop van wo ningen en het aangaan van geldleningen. Vroeger ging daar soms maanden overheen omdat men moest wachten op goedkeuring van de Vereni gingsraad, die maar af en toe bijeen komt voor een vergade ring. Straks moet de beslissing van het bestuur alleen worden gecontroleerd door de raad van commissarissen. Daardoor wordt een meer efficiënte be sluitvorming mogelijk." Efficiëntie, die volgens de adjunct-directeur een must is geworden sinds de rijksover heid besloot de woningbouw verenigingen meer vrijheid en verantwoordelijkheid te geven. „We moeten tegenwoordig onze eigen boontjes doppen, ook fi nancieel." In de nieuwe opzet wordt het bestuur gevormd door vijf mensen, één minder dan toe nu toe. Het zijn de he ren F. K. Vos (voorzitter) J. Pomper, J. E. Overzet, J. Pante- koek, C. Fraanje en H. van Dam. Vanwege verhuizing heeft G. J. M. Koelemij zijn be stuurlijke werkzaamheden reeds beëindigd. Hij wordt niet vervangen, omdat het bestuur op grond van wettelijke voor schriften uit maximaal vijf mensen mag bestaan. De raad van commissarissen, die momenteel wordt gevormd door G. J. Dijkstra en J. van der Maas, wordt uitgebreid met één persoon. De raad, die tot nu toe alleen een adviseren de functie had, moet in de nieu we opzet voortdurend toezicht houden op de besluiten die het bestuur neemt. Men is daarbij bevoegd om maatregelen te ne men die een bestuursbesluit ongedaan kunnen maken. On der meer schorsing van de uit voering van bestuursbesluiten. Om haar taak op een verant woorde wijze te kunnen uitvoe ren moet de raad van commis sarissen meer direct bij bestuursbesluiten worden be trokken dan nu het geval is. De raad van commissarissen krijgt dus meer werk en meer verantwoordelijkheid dan nu het geval is. In de Verenigingsraad van de woningbouwvereniging zitten afgevaardigden van huurders en andere leden van de woning bouwvereniging. De raad heeft onder meer tot taak om de be stuursleden en de commissaris sen te benoemen en de be voegdheid om die te schorsen en te ontslaan. Men beslist over de begroting en de jaarstukken en kan zonodig een referendum uitschrijven of statuten wijzi gen. Op deze manier hebben de leden van Beter Wonen (veelal huurders) de grootste vinger in de pap bij het bestuur van de woningbouwvereniging. Bij de nieuwe bestuursvorm blijft dat zo, zij het dat de raad geen goedkeuring meer behoeft te geven bij verkoop van wonin gen en het aangaan van geldle ningen. Tot nu toe zaten in de Vereni gingsraad drie leden uit elk van de zes districten (gemeen ten) op Schouwen-Duiveland. Zij werden gekozen door de Be ter Wonen-leden uit dat district en belegden daar ook vergade ringen om contact te houden met de achterban. Omdat Beter Wonen-leden deze districtsver gaderingen nauwelijks bezoch ten, worden ze al enkele jaren niet meer gehouden. Op basis van de nieuwe statuten (en ook omdat Schouwen-Duiveland één gemeente wordt) wordt die vertegenwoordiging per dis trict straks helemaal losgela ten. De ongeveer 3800 Beter Wonen leden kiezen dan hun vertegen woordigers uit leden van heel Schouwen-Duiveland en de districtsvergaderingen zijn de finitief verleden tijd. Wel is het de bedoeling dat de leden van de Verenigingsraad afkomstig' blijven uit de diverse kernen in de regio. „In feite is dit onder deel van de bestuursverande- ring de theoretische aanpas sing van een situatie die in de praktijk al gedeeltelijk be stond", aldus De Ceuster. „Straks wordt niet meer ge praat over districten, maar over één ledenvergadering." Directeur penitentiaire inrichting Torentijd: MIDDELBURG (ANP) - De nieuwe gesloten peniten tiaire inrichting Torentijd in Middelburg heeft het modernste beveiligingssysteem in Nederland. Vol gens directeur drs. N. van den Akker zal het alleen „engeltjes met vleugeltjes" lukken zonder hulp van buitenaf te ontsnappen. De nieuwbouw van de peniten tiaire inrichting Ibrentijd bood de ongekende mogelijk heid de hypermoderne beveili gingsmethoden op elkaar af te stemmen. Vanachter zijn bureau onder neemt Van den Akker een „uit- braakpoging". „Eerst moet een hek van tweeëneenhalve meter hoog met scherpe puntjes wor den genomen. Daar komt nie mand zonder kleerscheuren en verwondingen over", verzekert hij. „Dan volgt een heel verve lend hek van vijf meter hoog met prikkeldraad, waar je, ook wegens de kleine gaatjes in het gaas, niet kunt inklimmen. Lukt het toch om tot zo'n twee meter hoogte te komen, dan zwiept het hek terug." In het geval dat de noeste uit breker ook deze hindernis mocht nemen, wordt hij daar op geconfronteerd met vijf me ter hoog beton. De „waslijnen" aan weerszijden van de boven kant van de muur signaleren verder elke aanraking, waarna in minder dan tien seconden bewakers ter plekke zijn, schetst Van den Akker. „En voor het zover komt is iemand inmiddels tien tot twintig keer gesignaleerd door videocame ra's." En een helikopter die iemand vanaf het dak oppikt? Nage noeg uitgesloten, acht de Mid delburgse gevangenisdirecteur. In de door muren omsloten luchtruimte kijken de gevange nen omhoog tegen tralies. Bo vendien heeft de gevangenis een systeem van steeds wisse lende luchttijden, zodat af spraken met een helikopterpi loot moeilijk te maken zijn. Gijzeling Ook met de mogelijkheid van gijzeling van personeel is in de gevangenis rekening gehou den. „Wanneer dat gebeurt, slaan de deuren automatisch op slot - zonder dat daar een mensenhand aan te pas komt - en volgt een bepaald protocol", is alles wat Van den Akker daar uit veiligheidsoverwegin gen van wil zeggen. Tbr voorkoming van persoons verwisseling, waarbij een ge vangene als bezoeker de deur kan verlaten, wordt van iedere bezoeker bij het binnen- en buitengaan de hand gescand. „Natuurlijk kunnen wij niet tippen aan de extra beveiligde inrichting in Vught, maar die is dan ook voor speciale geval len", voegt Van den Akker aan zijn verhaal toe. Opening De officiële opening van de strafinrichting wordt op 18 ja nuari verricht door minister W. Sorgdrager van justitie. Daar na zal de gevangenis binnen zes weken volstromen. Het geheim van Ossenisse' ZIERIKZEE - 'Het geheim van Ossenisse"; Onder die titel wordt zondag 8 januari op televisie een docu mentaire uitgezonden over het persoonlijke wel en wee van de inwoners van het agrarische, katholieke dorp Ossenisse in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het eerste deel van de docu mentaire heet 'het Dallas van Zeeuwsch-Vlaanderen'. Osse nisse ligt in een uithoek van Zeeuwsch-Vlaanderen, pal ach ter het veer Perkpolder. De weg er heen loopt dood, zodat hij al leen wordt gebruikt door men sen die in Ossenisse moeten zijn. Het dorp heeft drie stra ten waarin ongeveer 150 men sen wonen. Er zijn drie belang rijke families wier namen overal opduiken. Er is een kerk, een café en dorpshuis. Bepaalde groepen komen al leen in het café, anderen alleen in het dorpshuis. Bij de verkiezingen werd in Os senisse 106 procent van de stemmen uitgebracht omdat Peter Rottier nogal wat vol machten uit andere districten wist te vergaren. Vlaming en nieuwkomer Bert Buyle laat zich graag aanspreken als 'de burgemeester van het dorp' omdat hij als voorzitter van de dorpsraad zoveel doet voor de gemeenschap. In het dorpshuis organiseert hij kaart- en dans avonden en de Sinterklaasvie ring. Een andere groep dorpsbewo ners heeft haar domicilie in het café dat Tukker Frans Pots pal tegen de kerk aan liet bouwen. In de heibel die daarover ont stond wist hij de steun te win nen van de boeren en hun ach terban. Hij is de 'tweede burge meester' van Ossenisse. Deel 2 van de documentaire draagt de titel 'de oudtochtonen'. Ze gaat over drie zestig-plussers die met het dorp zijn vergroeid, maar zich er nauwelijks verto nen. Het gaat om de ruim zeventig jarige kosteres Lieske Kint die nog dagelijks naar de kerk gaat om de kaarsen aan te ste ken en de gewaden van de pas toor te wassen en te strijken. Ook de bijna zeventig-jarige Fons van den Berghen wordt geportretteerd. Hij woont al leen in het grote huis, waarin vroeger de hele familie woonde en straalt een kinderlijke naï viteit uit. Hij wordt daar al leen bezocht door Frans de Bruyn, een enkele jaren jonge re man die uit een vissers geslacht stamt en ook zijn hele leven alleen bleef. Deel een van de documentaire wordt uitge zonden van 17.00 tot 17.48 uur en deel twee van 21.14 tot 22.05 uur. ZEVENAAR - Een grote uit slaande brand aan de Markt in Zevenaar heeft in de nacht van zondag op maandag voor mil joenen guldens schade aange richt. De brand brak om streeks een uur uit in een Turks-Koerdisch restaurant, dat helemaal in vlammen op ging. AMSTERDAM - De Alexandra Radius Prijs 1993/94 gaat naar de danser Jahn Magnus Johan- sen. De 27-jarige Noor is twee de solist bij Het Nationale Bal let. Alexandra Radius reikte hem de prijs zondag in Het Mu ziektheater in Amsterdam uit tijdens de galavoorstelling van Het Nationale Ballet. Advertentie Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946. 's Maadags gesloten. Donderdagavond koopavond verwachting t/m vrijdag 6 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht zuid 4 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht zuid 4 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 3 jan. Zon op 08.48, onder 16.39 Maan op 09.38, onder 19.47 Eerste Kwartier: 8 jan. (16.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer verandert lang zamerhand naar een droog en kalm weertype. Vanavond en vannacht nog niet, dan komen er enkele win terse buien voor. Het wordt een kou de nacht met een minimumtempe ratuur van ongeveer min 2 graden. Overdag ziet het er droog uit en komt de zon van tijd tot tijd door. 's Middags wordt het ongeveer 3 gra den. De wind komt uit het noord westen en is eerst matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6. Morgen overdag staat er weinig wind. Het rustige weer dan ken we aan een hogedrukgebied dat via onze omgeving naar het midden van Europa beweegt. Ook woensdag en mogelijk donderdag profiteren we ervan. Het blijft dan ook enkele dagen overwegend droog en mogelijk komt de zon af en toe door. Het wordt wel kouder met 's nachts lichte vorst en kans op mist en overdag temperaturen nau welijks boven nul. MIDDELBURG - Afgelopen zaterdag is de 50.000ste bezoe ker verwelkomd van de ten toonstellingen in Middelburg en Domburg in het kader van het Mondriaanjaar 1994. Voorzitter van de Stichting Zeeland Mondriaan 1994, drs. W. T. van Gelder heeft samen met de voorzitters van de Zeeuwse Museumstichting en de Stichting Maria Tak van Poortvliet Museum Domburg, de 50.000ste bezoeker feestelijk ontvangen. DEN HAAG - De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) stelt de komende maanden de vergoedingen van zorgverzeke raars aan huisartsen opnieuw ter discussie. Het onderscheid tussen ziekenfondsverzeker den en particulier verzekerden moet in de betaling aan huis artsen vervallen, meent de nieuwe voorzitter van de LHV, J. Bergen. ZIERI KZEESCHf EHjj NIEUWSBODE Bi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48.50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,25. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt •door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 66 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Va% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 3