Schepen in moeilijkheden door zware storm Noordzee Politie is tevreden over verloop van jaarwisseling Schmitz schort besluit amnestie illegalen op Vijf doden bij hevige brand in Antwerps hotel Christendom Airport Bemanningsleden Duitse reddingsboot vermist Dode door schietpartij Ongevallen door sneeuw Minder vuurwerkslachtoffers dan vorige jaren 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Lee Towers: ''Als konijnen in hok ANTWERPEN (ANP) - Een eindejaarsfeest in het Switel-hotel in Antwerpen is in de nacht van zater dag op zondag geëindigd in een hel. Bij een korte he vige brand die ontstond na een explosie kwamen vijf mensen om het leven en liepen 141 gasten, onder wie 14 Nederlanders, verwondingen op. Van hen zijn 56 personen er zeer ernstig aan toe. Voor het leven van een aantal van hen moet worden gevreesd, aldus artsen. van het orkest. „Opeens hoor den we knallen, we dachten dat er een showwagen met vuur werk werd binnengereden. We zien vuur rollen langs het pla fond en mijn vriend zegt ,,dit is niet goed, we moeten eruit". De brand brak ongeveer 23.00 uur uit in de grote feestzaal in een uitbouw van het vier- sterrenhotel, waar vier- tot vijfhonderd mensen met een diner-dansant het nieuwe jaar wilden inluiden. Volgens ooggetuigen rolde een vuurbal over het plafond, die een ondragelijke hitte veroor zaakte. Tegelijkertijd ontstond een enorme rookontwikkeling en viel de verlichting volledig uit. Paniek maakte zich mees ter van de gasten, die elkaar onder de voet liepen. Volgens de kersverse burge- pieester Leona Detiège waren politie, brandweer en andere diensten binnen een kwartier ter plekke. Omstanders menen echter dat het te lang duurde voordat de slachtoffers die op straat lagen, hulp kregen. Buurtbewoners stelden echter direct hun huizen open, hiel pen met het vasthouden van in fusen, terwijl taxichauffeurs ambulances bijsprongen met het vervoeren van mensen naar ziekenhuizen. De Nederlandse zanger Lee To wers (Leen Huijzer) was tijdens de ramp in het hotel aanwezig. ,,Het is een wonder dat we le vend eruit zijn gekomen," ver telt de nog duidelijk aangesla gen zanger in het Stuivenberg- ziekenhuis waar hij wacht op zijn gewonde vrouw Laura. Het dessert, op de menukaart aangekondigd als de eerste ver rassing van het nieuwe jaar, werd geserveerd onder begelei ding van swingende muziek Paniek Dan gaat het zeer snel, een kwestie van een paar secon den. Lee probeert naar de deu ren te komen, waardoor ze naar binnen zijn gegaan. Maar een „gloeiendhete föhn" drukt hem tegen de grond. Het licht valt uit.De toch stevig ge bouwde Towers raakt bekneld tussen de in paniek geraakte mensen. Bovenop hem liggen onbekende mede-slachtoffers. ,,Ik dacht 'dit was het dan'." Maar dan gaat de noodverlich ting aan en weet hij zich een weg te banen uit het inferno. Buiten de feestzaal kan Towers nergens zijn vrouw vinden. Pas bij zijn derde poging de zaal binnen te gaan treft hij ze tus sen de mensen die over elkaar liggen. Konijnen „Je staat er niet bij stil dat de ballons die er hingen gevaar lijk kunnen zijn. Nooit mag er zoiets meer gebeuren, dat ze je met z'n allen als konijnen in een hok stoppen met zoveel brandbare dingen", is de con clusie van Towers. Na bezwaren uit Tweede Kamer DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Schmitz (Justi tie) schort haar besluit op om langdurig illegalen een verblijfsvergunning te geven. Een woord voerster van de bewindsvrouw heeft dat zaterdag gezegd. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer van CDA, VVD en D66 heeft ernstige bezwaren tegen de regeling, die vrijdag bekend werd gemaakt in de Staatscourant. „Natuurlijk is zij bereid om zo snel mogelijk met de Tweede Kamer te praten", aldus Schmitz' woordvoerster. Zo lang de volksvertegenwoordi ging nog niet met de staatsse cretaris heeft gedebatteerd over haar ruimhartige, maar omstreden besluit, komen ille gale buitenlanders niet in aan merking voor een verblijfsver gunning. Dat debat zal nu vermoedelijk in de laatste week van januari plaatsvinden. De Kamer is dan terug van kerstreces. Het CDA wilde de bewindsvrouw al on middellijk na de jaarwisseling ter verantwoording roepen. Dan hadden de parlementa riërs hun vakantie moeten on derbreken. De oppositiepartij ziet daar nu van af. Een woord voerster van de kamerfractie zei zaterdag met instemming te hebben kennisgenomen van het besluit tot uitstel. Het GroenLinks-kamerlid Rabbae betreurt „de knieval" van Schmitz daarentegen. „Zij is gezwicht voor de intimidatie van het CDA." Rabbae wijst er op dat het vorige kabinet van CDA en PvdA individuele ille galen onder bepaalde voor waarden ook al verblijfsver gunningen gaf. „Het CDA heeft dus geen recht van spre ken. Er is niets nieuws onder de zon", aldus de GroenLink- ser. Witte arbeid Schmitz wil alle illegalen die minimaal zes jaar in Neder land wonen en werken, offi cieel toestemming geven om hier te blijven. Zij moeten dan wel bewijzen dat zij „witte" ar beid hebben verricht en in een bevolkingsregister staan inge schreven. Niemand weet pre cies om hoeveel vreemdelingen het gaat. Schattingen lopen uiteen van enige honderden tot' een paar duizend. AMSTERDAM - Parool columnist Theodor Holman moet zich dinsdag 10 januari voor de politierechter in Am sterdam verantwoorden voor zijn stuk van 2 juli. Daarin trok hij van leer tegen gods dienst in het algemeen en christenen in het bijzonder. EINDHOVEN - Het aantal rei zigers dat in 1994 gebruik maakte van Eindhoven Airport is ten opzichte van het jaar daarvoor met 4 procent geste gen. Alles bij elkaar maakten 182.000 mensen gebruik van de faciliteiten van het regionale vliegveld. Tijden en standen volgens getijdctafcl llydro-mcteocenlrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 3 januari 04.40 169 10.35 - 150 17.10 185 22.50 -118 ROOMPOT BUITEN 3 januari 02.40 185 09.10 - 159 15.05 203 21.25 - 126 BRUINISSE 3 januari 05.20 185 10.30 -160 17.40 202 22.50 - 128 WEMEI.DINGE 3 januari 05.00 175 10.35 -156 17.20 192 22.55 - 124 Springtij 3 jamytri Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 IJMUIDEN (ANP) - Op de Noordzee ten noorden van Schiermonnikoog zoeken drie reddingsboten en enkele koopvaardijschepen naar twee vermiste bemanningsleden van de Duitse reddingsboot Alfred Krupp. De twee sloegen zondagavond overboord bij zeer slecht weer met golven van twaalf meter hoog. Door het slech te weer zijn ook enkele schepen in moeilijkheden geraakt. Een van de in problemen geko men schepen, de Noorse kust vaarder Linito, is vanochtend op drie kilometer uit de kust van Vlieland gekapseisd en is zinkende. De Linito raakte in het slechte weer stuurloos toen de lading marmer aan het schuiven ging. De vijf opvarenden zijn zon dagavond van boord gevlucht toen de Linito dreigde te kap seizen. Zij zijn opgepikt door de Zweedse vrachtvaarder vrachtschip Ekfors, dat hen naar Amsterdam brengt. Maandagochtend omstreeks 9.30 uur zag de bemanning van een Orion- verkenningsvliegtuig van de marine de 70 meter lange co aster 80 tot 90 graden slagzij maken. Het schip verdween grotendeels in de golven, maar dreef met de kiel naar boven in Zuid-Westelijke richting ver der. Het ongeluk met de twee be manningsleden van de Duitse reddingboot Alfred Krupp ge beurde toen het schip op de te rugweg was naar Borkum. Het had deelgenomen aan een suc cesvolle zoekactie naar een ver miste opvarende van de Neder landse reddingboot Gebroe ders Luden uit Lauwersoog. De Alfred Krupp, waarvan de voortstuwing defect is geraakt, wordt naar Borkum of de Eemshaven bij Delfzijl gesleept. De toestand van de na 2,5 uur gevonden opvarende van de Ge broeders Luden is goed. De man is met onderkoelingsver- schijnselen opgenomen in een ziekenhuis in Leeuwarden. Vol gens de kustwacht was hij maandagochtend al weer op de been. Hij dankt zijn overleven in de kolkende zee aan inten sieve training, zijn overle- vingspak en „een gigantische dosis geluk", aldus de kust wacht en de Koninklijke Mari ne. De Gebroeders Luden escorteerde de gesleepte vrachtvaarder Nova 1 naar Delfzijl toen de man overboord sloeg. Vrachtvaarder De 46 bemanningsleden van de Britse vrachtvaarder Forth- bank zijn er in de nacht van zondag op maandag in ge slaagd hun in problemen geko men schip te behouden. Het 160 meter lange schip kampt op ruim 130 kilometer ten noord westen van Vlieland met slag zij door een schuivende dekla ding. De bemanning laat de Forthbank langzaam tegen de stormachtige wind in varen en heeft de situatie onder contro le, aldus het Kustwachtcen trum. Maandagochtend vroeg is van een booreiland voor de Oosten gelse kust op de Noordzee 16 man niet-essentieel personeel uit voorzorg met helikopters naar een ander platform over gebracht. Dit nadat zware zeegang als ge volg van orkaansterke storm en krachtige getijdestromin gen zand onder een poot weg zoog waardoor de installatie enigszins begon te hellen, zo deelde de Britse Shell mee. Boren stopgezet Het boren werd stopgezet. De poot daalde ongeveer 35 centi meter, maar later stabiliseerde het eiland zich weer. De be manning ervan telt 79 koppen. Het bevindt zich naast het gasproduktieplatform Expro Sean RD van Shell in het veld Sean voor de Oostengelse kust. AMERSFOORT (ANP) - Door een schietpartij in de binnen stad van Amersfoort is in de nieuwjaarsnacht een 26-jarige man om het leven gekomen. Een tweede slachtoffer werd in de rug getroffen, maar kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. De politie tast nog in het duister over de 'aanleiding van de schietpartij.. De schoten werden met een riotgun afge vuurd voor een café in de Scherbienstraat. Een uur eerder waren rond dit café, het thuiShonk van een motorclub, ook- aï .ongeregeld heden geweest. De twee neerge schoten mannen waren geen lid van de motorclub. Wel hadden zij het café bezocht. De identiteit Van de schutter is nog onbekend; De politie zegt weinig medewerking te krij gen. Op straat zijn'zeven hul zen van hagelpatronen gevon den, maar getuigen van de schietpartij hééft de politie nog niet kunnen vinden. DRIEBERGEN (ANP) - Door sneeuwval hebben zich maan dagmorgen vroeg enkele slip partijen voorgedaan in het zui den van het land. Volgens de verkeerspolitie in Driebergen vielen hierbij geen gewonden. De sneeuw blijft vooral in Lim burg en andere zuidelijk delen van het land liggen, waardoor zowel binnenwegen als snelwe gen glad zijn. In de rest van het land valt het volgens de politie mee met de gladheid. Op Nieuwjaarsdag gebeurden naar schatting van de ver keerspolitie in Driebergen meer dan honderd verkeerson gelukken. Er waren gister avond echter geen doden of zwaargewonden gemeld. DEN HAAG (ANP) - Politiekorpsen en ziekenhuizen in het hele land zijn tevreden over het verloop van de jaarwisseling. Grote rellen bleven uit en ook het aantal vuurwerkslachtoffers viel in vergelijking met voor gaande jaren erg mee. In de grote steden deden de meeste problemen zich voor in Utrecht en Den Haag. In de Predikherenstraat in het centrum van Utrecht brak in de vroege ochtend een massale vechtpartij uit waarbij ook agenten be trokken raakten. De politie zette honden ,in om de mer nigte te bedaren. Een agent moest zich inhèt ziekenhuis laten behande len nadat een van de feest vierders traangas in zijn ogen spoot. Er werden ter plekke drie arrestaties ver richt. Ook elders in de Domstad hield de politie een onbekend aantal men sen aan wegens openlijke geweldpleging, vernieling en inbraak. Ook de politie van Den Haag is niet ontevreden, on danks 39 arrestaties wegens openlijke geweldpleging en vernieling. Vier politiemen sen raakten licht gewond. De aanhoudingen hadden verspreid over de nacht en in verschillende delen van de stad plaats. In tegenstel ling tot andere jaren waren er geen grote opeenhopin gen van jongeren. „Kalm" was het trefwoord in Rotterdam en Amster dam. De hoofdstedelijke po litie verleende vierhonderd keer assistentie bij vooral kleine incidentjes, varië rend van brandjes op straat en in vuilcontainers tot aan rijdingen, vechtpartijtjes en kleine vernielingen. Ook de ziekenhuizen beleef den een relatiefrustige nacht. Het Onze Lieve Vrou wen Gasthuis in Amster dam bij voorbeeld ontving 's avonds en 's nachts op de EHBO 10 procent minder patiënten dan vorig jaar. Zondag was het zélfs„ex treem rustig". Een woord voerder denkt dat het natte weer een handje hielp. Ziekenhuizen Andere grote ziekenhuizen, waaronder het AMC, het AZU en Dijkzigt bevestigen het rustige beeld. In de meeste gevallen ginghet bo vendien om lichtgewonden. Zo kreeg Dijkzigt anders dan vorig jaar niemand met letsel van het kaliber afge rukte ledematen. Een uit zondering vormt het Oog ziekenhuis in Rotterdam. Dat had het met twintig pa tiënten drukker dan nor maal. Twee hadden ernstig letsel. Een tienjarige jongen moet een oog missen als gevolg van vuurwerk dat in zijn richting werd geworpen. In Goes moet een 17-jarige jon geman een vingerkootje aan zijn rechterhand missen als gevolg van een te vroeg geklapt rotje. In de jachtha ven van het Zuidhollandse Zwartsluis brandde een mo- torcruiseruit na een voltref fer van een' vuurpijl. Buitenland In verscheidene steden in de wereld zijn bij'Nieuwjaars vieringen doden gevallen. De Filipijnen spande de kroon met zeker 16 mensen die werden gedood door vuurwerk en geweervuur. Achthonderd mensen raak ten gewond. De meeste slachtoffers vielen in de hoofdstad Manilla. In de Italiaanse stad Cerig- nola schoot een man per vergissing zijn achtjarige 'dochtertje dood, toen hij met pistoolschoten het Nieuwjaarsfeest luister wil de bijzetten. In Foggia, eveneens Italië, werd een negenjarig meisje dodelijk getroffen door een vuurpijl toen ze vanaf een balkon naar het vuurwerk keek. De Duitse politie raakte ou dejaarsnacht in Bremen slaags met driehonderd zo genoemde Autonomen. Die trokken al stenen en rotjes gooiend door de stad, waar bij ze auto's in brand staken en etalageruiten verniel den. Suske en Wiske Hallo C-5, hier bureau! Huk m godsnaam uit Melluht rijn het je - heime wapens van oosterse maktijOver "DE AVERECHTSE AAP" door Willy Vandersteen Hallo, bureau Je laat0e iele dinjen rp spiegelglad en AAM! ui \W'J it ometi in de AfóftortDi om/F Sr\\ 7Al ttjIS -"imé' J'rr \Hrme herelsIe gaan de dieperik m, J bj de heet gevat door geelacHhge je - \drochten met wWrvwj^ Affrjseljkjl KAAK.' FOM- l MELDE BOM!.' Hallo bureau Hier één vierde van voormalige wagen C-5 Uj hebben de vaI overleefd Over Heubj nader innen hebben ru veel weg van bananenschillen 1 Haar dal ral wel camouflage run De inwendige mechaniek is echter spoor loos Een heel vernuftig wapen Over Dinsdag 3 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie NBvP. Foyer Mondragon. 10.00 uur. Vergadering Vereniging oud leerlingen tuinbouwwintercur- sussen. Huis van Nassau. 20.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-H aamstede N ieu w j aarsbij eenkomst NVvH. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 14.00 uur. Renesse Nieuwjaarsreceptie NBvP. Badhotel. 10.00 uur. Donderdag 5 januari Sirjansland Vergadering Reformatorisch Contact. Grote zaal kerk. 19.45 uur. Zaterdag 7 januari Zierikzee Optreden theaterduo Ajuinen en Look. Brogum. Zaal open 20.30 uur. Aanvang 21.00 uur. Burgh Concert Marco Kneiken en Leendert de Jonge. Nederland se Hervormde kerk. 16.00 uur. Zondag 8 januari Domburg Wandeling kynologenclub Zee land. Kasteel Westhove. Start 11.00 uur. Dinsdag 10 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst Pro testants Christelijke Ouderen Bond Schouwen-Duiveland. Multifunctioneel centrum. 14.15 uur. Start teken- en schildercursus Perspectief. UW-gebouw. 19.30 tot 22.00 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Woensdag 11 januari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Donderdag 12 januari Zierikzee Start teken- en schildercursus Perspectief. UVV-gebouw. 19.30 tot 22.00 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 13 januari Ouwerkerk Toneelstuk De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Oosterland Jaarvergadering SGP- studievereniging. Gerefor meerde Gemeente, Sint Joost- dijk 11. 19.45 uur. Zaterdag 14 januari Zierikzee Optreden formatie Urban He- roes supportact; Shabbick. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Ouwerkerk Tbneelstuk De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Dinsdag 17 januari Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudende. 14.00 uur. Burgh-Haamstede NVvH-bijeenkomst. Sierknip- kunst. De Schütse. 14.00 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Optreden formatie Thrunane. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Burgh-H aamstede Twaalfuurs klaverjastoernooi. De Schutse 10.00 tot 22.00 uur. Dinsdag 24 januari Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Woensdag 25 januari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Zaterdag 28 januari Zierikzee Optreden formatie The Pil grims. Supportact: Oscar P Swamp. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Dinsdag 31 januari Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudende. 14.00 uur. t t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 2