Benut de overwaarde van uw huis Wie krijgt er (g)een hypotheek? Eigen huis wordt goedkoper Helft Nederlanders koopt hypotheek zonder nadenken De huurder zit duurder Hypotheekadviezen zijn gratis... Huren of kopen, wat is het goedkoopst? Gestegen prijzen bieden per$pectieven WOENSDAG 1 FEBRUARI 1995 NIEUWSBODE EXTRA I Door de lage hypotheekrente was het kopen van een huis al voordelig, volgend jaar wordt het zelfs nog goedko per. Het kadaster verlaagt op 1 januari namelijk de tarie ven voor het inschrijven van hypotheek- en transportak ten. Ook het huurwaardefor fait zal voorlopig niet wor den verhoogd. Steeds als een huis van eige naar verandert of als de hypo theek wordt gewijzigd, maakt een notaris daar een officiële akte van. In deze 'transportakte' staat omschreven om welk huis het gaat, waar het ligt, hoeveel grond er bij hoort en wie de koper en de verkoper zijn. De hypotheekakteis een schuldbe kentenis van de koper aan de geldgever, waarin het huis offi cieel als onderpand wordt aange merkt. Na ondertekening door alle betrokkenen, stuurt de nota ris deze aktes aan het Kadaster, waar ze officieel worden inge schreven. Het kadaster weet daardoor van alle huizen precies van wie ze zijn en of er een hypo theek op rust. Per 1 januari wordt het in schrijven van een transportakte 15 procent goedkoper. Het regis treren van een hypotheekakte wordt zelfs 25 procent goedko per. Voor een huis met een hypo theek van twee ton betekent dit een besparing van 280 gulden. Huurwaardeforfait De eigenaren/bewoners van een koophuis betalen aan de fiscus ieder jaar een speciale belasting over hun huis. Die belasting is gebaseerd op de huur die voor Niet allee, kosten vut cle hypotheekrente maakt het aantrekkelijk om t een koopwoning gaan omlaag tl huis te kopen. Dok de Het klinkt ongeloofwaardig maar toch is het waar: de helft van cle mensen die een hypotheek afsluit, doet dat zonder kri tisch nadenken. Ruim vijftig procent van de huizenkopers gaat naar de eigen bank, en sluit daar zonder enig vergelijk een hypotheek. Voor een CD-speler worden zes winkels be zocht, maar de hypotheek wordt zonder enige vergelijking af gesloten. De prijsverschillen en voorwaarden tussen hypothe ken zijn echter enorm. Daar kun je ieder jaar een complete stereo van kopen. l iet idee om een hypotheek af te sluiten bij de eigen bank doet vermoeden dat er tussen de hypo theken onderling nauwelijks ver schil is. Het tegenovergestelde is waar; de standaard hypotheek be staat niet. Net zo min als het stan daard huis of de standaard klant. De kritische hypotheek-consu menten nemen dan ook in aan deel toe. Duizenden guldens Een belangrijk verschil tussen hypotheken is uiteraard het rente percentage. Tussen de hypothe ken onderling zitten soms be hoorlijke renteverschillen. Kijk maar eens op Teletekst pagina 566. Een renteverschil van 0,03 procent lijkt misschien weinig, maar op een 30-jarige hypotheek van twee ton scheelt dat 18.000 gulden! "We verbazen ons over de mensen die zonder nadenken akkoord gaan met de eerste hypo theek die hen aangeboden wordt," zegt directeur M. Kui pers van Huis Hypotheek Ne derland. Zijn organisatie heeft in Nederland zo'n tachtig kantoren die gespecialiseerd zijn in onaf hankelijke hypotheekadviezen. De adviseurs van Huis Hypo theek rekenen gratis uit wat de verschillen zijn tussen de hypo theken. Waarom gaan er dan toch zoveel mensen alleen naar hun bank? Kuipers vermoedt dat er nog steeds een zekere schroom bestaat om over het onderwerp te praten. Want een hypotheek is een lening. En daarbij moeten ook salarisgegevens op tafel komen. "Kennelijk praten veel mensen bij hun bank makkelijker over geld dan bij een hypotheek-advi seur", zegt Kuipers. "Dat is een eigenschap die hen veel geld kost Want een beetje markton derzoek levert ze al snel duizen den guldens op. Om die reden gaan steeds meer mensen zich verdiepen in de materie, en hypo theken met elkaar vergelijken. Daardoor vinden ook steeds meer mensen hun weg naar een onaf hankelijk adviseur." De cijfers bewijzen zijn gelijk. Het marktaandeel van de banken op hypotheekgebied nam in 1993 met 5 procent af, terwijl het marktaandeel van adviesbureaus als Huis Hypotheek juist zeer fors groeide. het huis gevraagd zou kunnen worden. Want volgens de over heid heeft de eigenaar van een koophuis extra voordeel. Hij hoeft immers geen huur te beta len. Over dat 'voordeel' moet be lasting worden betaald die be kend staat als het huurwaardefor fait. Het laatste nieuws is dat mi nister Zalm van financiën bekend heefl gemaakt dat het huurwaar deforfait tot 1997 niet zal worden verhoogd. Goed nieuws dus voor iedereen met een eigen huis. De huren zullen volgend jaar overi gens wel worden verhoogd. Ge middeld met zo'n 5 procent. Een eigen huis verdient sterk de voorkeur Je zou maar in een huurhuis wonen. Ieder jaar huurverho ging. Wie na een aantal jaren verhuist, staat met lege han den. En je moet maar hopen dat de huisbaas zorgt voor een nieuwe keuken, een hoog-rendement CV-ketel of een ligbad. Want zelf doen heeft geen zin. Wie gaat er nu verbouwen in het huis van een ander? Een koophuis geeft niet alleen extra wqonplezier: het ts nok een uitstekende oude dag-voorziening. De winst uit verkoop is bovendien belasting-vrij. Op zich hoeven de nadelen van een huurhuis niet zo erg te zijn. Een lage huur bijvoorbeeld, maakt veel goed. Maar lage huren zijn er bijna niet meer. Voor veel mensen is een eigen huis dan ook goedkoper dan huren. Bovendien bouw je met een eigen huis iets op. Want wie later zijn huis verkoopt, mag de winst houden. Belastingvrij! Verschillen Ook een huyrhuis heeft voorde len. De huurder is vaak veel flexibeler. De huur kan met één of twee maanden worden opge zegd, en daarmee is de kous af. Een tweede voordeel van de huurwoning is dat de huurder geen onderhoudskosten heeft. Gaat de CV-ketel kapot of begint het dak te lekken, dan is het de huisbaas die de problemen moet oplossen. Een derde voordeel is dat de persoonlijke financiële si tuatie van de huurder niet of nau welijks een rol speelt. Tijdelijk werk? Ooit problemen gehad met de aflossing van een lening? Geen probleem voorde huisbaas. Zolang de huur maar op tijd wordt betaald. Daar staat tegenover dat een huurhuis ook veel nadelen heeft. Er is bijvoorbeeld weinig keuze vrijheid. Huurders moeten vaak maar accepteren wat ze aangebo den wordt. Daarnaast is het on verstandig om aan een huurhuis grote veranderingen uit te voe ren. Denk aan een nieuwe keu ken of badkamer. Het komt zelfs voor dat de huisbaas dergelijke veranderingen niet eens toestaat! Maar het grootste nadeel van een huurhuis zijn de kosten. Wie huurt is vele duizenden guldens duurder uit dan iemand die koopt. Begin dit jaar bereikte de hy potheekrente het laagste ni veau sinds 1969. Door die lage rentestand is er een grote vraag ontstaan naar koophuizen. En waar vraag is, stijgen de prijzen. In de eerste helft van dit jaar wer den soms extreem hoge be dragen gevraagd. Inmiddels zijn vraag en aanbod weer wat meer met eikaar in even wicht. Wie driejaar of langer geleden een woning kocht, zal hebben ge zien dat het huis inmiddels flink wat méér waard is. Een huis waarvoor in 1989 nog 150.000 gulden werd betaald, kost nu al snel 180.000 tot 190.000 gulden. Dat is niet alleen plezierig voor. degene die zijn huis verkoopt. Want als u niet van plan bent om te verkopen, kunt u deze 'over waarde' gebruiken vooreen stuk extra hypotheek. Overwaarde De bewoners in het voorbeeld hierboven hebben een hypotheek van 155.000 gulden, die ze uit breiden naar 180.000. Na aftrek van kosten krijgen ze ruim 20.000 gulden in handen. Dat geld staat doorgaans geheel tot hun beschikking en mag voor ieder doel worden gebruikt. Maar om tc profiteren van het belas tingvoordeel op hypotheekrente, moet het geld besteed worden aan het huis. Bijvoorbeeld om de badkamer of de keuken te ver bouwen. Voor de aanschaf van een hoog-rendement CV-ketel. Of voor de aanleg van een tuin. Ook wie al lang in hetzelfde huis woont en al heeft afgelost, kan zijn hypotheek ophogen en het geld gebruiken voor verbouwin gen. Een uitstekende methode om de waarde van het huis nog ver der te verhogen! Voordelig Voor wie nu nog een hoge rente betaalt kan dat voordelig uitpak ken. Volgens Huis Hypotheek komt het zelfs voor dat mensen die hun overwaarde benutten, per maand minder gaan betalen. "Hoe dan ook, het is altijd de goedkoopste manier om een ver bouwing te financieren", aldus de onafhankelijk adviseurs"van Huis Hypotheek. In de praktijk is hen gebleken dat iemand die een hypotheek met 25.000 gulden op- Gemiddelde huizenprijzen in Nederland De gemiddelde prijs van een koophuis i\ de afgelopen jaren lot s gextegi hoogt, per maand doorgaans slechts 70 tot 100 gulden (netto) meer kwijt is aan woonlasten. Een persoonlijke lening ter hoog te van dit bedrag kost al snel 500 tot 700 gulden! Voor hel ophogen van een hy potheek gelden dezelfde voor waarden als vooi; het afsluiten. Dus een vast inkomen en geen grote financiële problemen in de afgelopen vijf jaar. En zoals ge zegd: afhankelijk van uw be staande hypotheek kan het opho gen per maand zelfs geld bespa ren. Huis Hypotheek heeft een gratis telefoonnummer (06-0353) waar u tijdens kantooruren infor matie kunt inw innen over het be nutten van de overwaarde. Zodat ook wie niet verkoopt van de prijsstijging op de huizenmarkt kan profiteren! Lege portemonnee Iedere gulden die maandelijks aan huur wordt betaald, wordt door de huurder geheel opge- woond. Wie na tien jaar de deur van een huurhuis achter zich dicht slaat, heeft een lege porte monnee. Bij een koopwoning is dat an ders. Van iedere gulden die aan de hypotheek wordt betaald, wordt een klein stukje 'ge spaard*. Bovendien wordt het huis langzaam steeds meer waard. Wie na tien jaar de deur van zijn koopwoning dichtslaat, heeft een behoorlijk kapitaal op gebouwd. In vergelijking met de huurder is een koper weliswaar meer kwijt aan rente, belastin gen, verzekeringen en onder houd, daar staat tegenover dat het koophuis langzaam steeds meer waard wordt. Een eigen huis is daardoor tevens een oudedag- voorziening. Een geruststellende gedachte nu de sociale zekerheid steeds verder afbrokkelt. Wat doet een onafhankelijk hypotheekadviseur? En wat zijn de kosten? De nntwoor den op die vraag zijn simpel. Een hypotheekadviseur be middelt tussen de koper en de geldverstrekkers. En die service is gratis... Er worden steeds meer hypotheken afgesloten v de me consument wil ditulehjk een goed advies. onafhankelijke adviseurs. De t. Flexibel Het rentepercentage is niet het enige dat telt. Er zijn zeer veel soorten hypotheken, allemaal met verschillende condities. Wat voor de één een perfecte oplos sing is, past vaak niet bij een ander. De keuze wordt onder meer bepaald door zaken als: is het een oud of een nieuw pand? Hoe oud zijn de kopers, en wat zijn hun toekomstplannen? Hoe lang willen ze in het huis blijven wonen? Is - het hun eerste hypo theek of hebben de kopers al een eigen huis? "Tien jaar geleden werden er vrijwel alleen annuï teiten-hypotheken afgesloten", zegt Kuipers van Huis Hypo theek. 'Tegenwoordig krijgt ie dere klant van ons maatwerk, ge baseerd op persoonlijke wensen en mogelijkheden." Waarheen De vraag is natuurlijk: waar krijg je een goed advies? Er zijn in ons land vier mogelijkheden voor wie een hypotheek wil afsluiten. De daaraan verbonden kosten zijn overal in Nederland even hoog, zodat de keuze voor een hypotheekadviseur vooral een in houdelijke afweging is. Wie geeft het beste advies? We lopen ze één voor één na: BANKEN. Een voordeel van de (eigen) bank als hypotheekver strekker is natuurlijk de persoon lijke relatie met de klant. Een bank verkoopt echter alleen hy potheken van zichzelf, waardoor de keuze beperkt is en de klant volledig afhankelijk is van de eisen die de bank stelt. Een eerlij ke vergelijking is dan ook niet mogelijk. Het marktaandeel van de banken bedraagt 50 procent, maar wordt steeds kleiner. MAKELAARS. Ook de make laar bij wie u een huis koopl of verkoopt geeft hypotheek-advie zen. Dat lijkt handig: zowel voor huis als voor hypotheek bezoekt u slechts één adres. Maar voor makelaars is de hypotheek een bijzaak. Vaak nemen ze er wei nig tijd voor, en kiezen daarom voor makkelijke standaard oplos singen. Daarnaast is het de vraag of een makelaar (met wie u ook andere zaken doet) wel iets te maken heeft met uw persoonlijke financiële situatie. ASSURANTIEKANTOREN. Assurantiekantoren zijn welis waar gespecialiseerd in onafhan kelijk advies, maar niet in hypo theken. Zo'n 90 procent van de tijd zijn ze met verzekeringen bezig. Waar hel hypotheken be treft kiezen ze vaak voor verze keringsmaatschappijen waarmee ze al contacten hebben. HYPOTHEEKADVISEURS. De onafhankelijke hypotheekad viseurs doen niet anders dan hy potheken uitzoeken. Ze zijn da gelijks met hypotheken bezig, doen zaken met afte geldver strekkers en kennen alle hypo theek vormen en voorwaarden. Adviseurs' die zijn aangesloten bij een organisatie als Huis Hypotheek krijgen centrale on dersteuning plus permanente scholing en training. Hun vak kennis is daardoor up-to-date, In 1993 was het marktaandeel van de professionele hypotheekadvi seurs al 20 procent. Dit jaar zal dat weer hoger liggen. De consu ment van vandaag kiest steeds kritischer, dat blijkt maar weer. Ook bij hypotheekadviezen. Bel voor meer informatie tijdens kantooruren gratis 06-0353. Deze vergelijking laat zien wat de verschillen zijn tussen huren en kopen. Twee collega's verhuisden in 1984 naar een nieuwbouwwijk. Familie A. huurde er een huis voor 500 gulden per maand. Familie B. kocht een huis voor 135.000 gulden, met een annuïteitenhypotheek van 9,7 procent rente. Beide families hadden 8000 gulden eigen geld. Familie A. besloot het geld voor tien jaar vast te zet ten. Familie B. gebruikte het voor de aankoop van het huis. Nu, tien jaar later, gaan beide families opnieuw verhuizen. Fa milie A heeft de sleutels afgegeven bij de verhuurder, familie B verkocht het huis voor 200.000 gulden. Na hun verhuizing komen de collega's bij elkaar om te becijferen wie er de afgelopen jaren het goedkoopst uit was. Woonlasten huurhuis koophuis Huur/netto rente sinds 1984: 70.000 86.000 Verzekeringen, belastingen en onderhoud: 15.000 35.000 TOTALE KOSTEN: 85.000 121.000 1 luren lijkt dus liet slimste, Het huurhuis van familie A was in to taal ruim 35.000 gulden goedkoper dan het koophuis van familie 13! Maar hoe zit het met de winst op het spaargeld.' En wat levert het huis op? Winst op belegging Opbrengst spaargeld: Afgelost op hypotheek Winst op verkoop huis: familie A 16.500 0 0 familie B 0 12.000 65.000 TOTALE WINST: 16.500 77.000 Het spaargeld van de familie A heeft zich in tien jaartijd verdub beld: een lucratieve belegging. Dc familie B betaalde maande lijks niet alleen rente, maar ook een stukje aflossing. Over de af gelopen tien jaar w as dat ongeveer 12.000 gulden. Bij dc verkoop kreeg dc familie B 200.000 gulden voor liet huis. Het was destijds gekocht voor 135.000, dus de winst is 65.000 gulden. Omdat fa milie B ook al 12.000 gulden heeft afgelost, heeft dc verkoop van hot huis dus 77.000 gulden opgeleverd. Belastingvrij! Hoeveel bedroegen de woonlasten nu werkelijk? Om dat tc achterhalen besluiten dc twee collega's om de winst af te trekken van dc totale kosten. Dan kunnen ze uitrekenen hoe groot liet er- schil per jaar was. Woonlasten familie A familie B Totale kosten 85.000 121.000 Af: winst: 16.500 - 77.000 werkelijke woonlasten: 68.500 44.000 Per maand 570.- 367.- Het verschil is duidelijk. Over dc afgelopen tien jaar was de fami lie in dc koopwoning per maand tweehonderd gulden goedkoper uit dan dc familie in het huurhuis. Bovendien boekten dc kopers 77.000 gulden winst. Belastingvrij! Dus huurders: draai cr niet langer omheen. Wees geen dief van uw eigen portemonnee, en bel onder kantooruren 06-0353, het gratis informatienummer van Huis Hypotheek. Dc gratis huur/koopvcrgclijking vertelt u precies hoeveel geld u kunt be sparen door een eigen huis tc kopen. Vorig jaar werden er in Nederland meer dan 330.000 hypotheken afgesloten voor een woonhuis. In totaal werd cr 55 miljard gulden geleend. In 1994 ligt het aantal hypo theken nog veel hoger. Het eerste kwartaal was zelfs goed voor een nieuw record! Dat geeft aan dat het vrij eenvoudig is om een huis te kopen. Wie komt er in aanmerking? Een overzicht: Gm een hypotheek te krijgen moet dc aanvrager: een vaste baan hebben, of ccn winstgevend bedrijf officieel in Nederland wonen. het huis kopen voor eigen bewoning geldleningen altijd keurig hebben afgelost. In tegenstelling tot wat wel eens wordt gedacht iv eigen geld niet nodig ccn buitenlandse nationaliteit geen probleem een persoonlijke lening of ali mentatie geen bezwaar In deze voorwaarden zit bo vendien vaak enige rek. Iedere hypotheekverstrekker hanteert zo zijn eigen condities. Een onaf hankelijk adviseur zoals Huis Hypotheek kent de geldverstrek kers. en weet precies wat cr alle- maal kan. Wat bij uw eigen bank niet kan of meer geld kost. hoeft bij een ander geen probleem te zijn! Alleen een recent problema tisch verleden met veel schulden, deurwaarders en saneringskre dieten is ccn serieuze moeilijk heid Dergelijke zaken worden geregistreerd bij liet Bureau Kre dietregistratie in Tiel. Vijfjaar na het aflopen van een lening (op welke wijze dan ook) wordt de vermelding uit dc Tielse compu ter gewist, en begint iedereen met een schone lei. Wie de afgelopen vijf jaar ernstige geldproblemen had. kan dus beter even wachten met ccn hypotheek. Wie twijfels heeft of meer in formatie wil hebben, kan vrijblij vend bellen met het gratis infor matienummer van Huis Hypo theek. 06-0353. Om een huis te kopen is geld nodig. Veel geld. Vorig jaar be droeg liet gemiddelde hypotheek bedrag zo'n 165.000 gulden. Dat geld is afkomstig van beleggings maatschappijen. hypotheek )ban- ken. pensioenfondsen en verze keringsmaatschappijen. Voor deze bedrijven is liet een solide vorm van beleggen. Een bedrag van 165.000 gulden uitlenen tegen 8 procent rente, levert na 30 jaar zo'n 561.000 gulden op (levenliypotlieek). Iedere geldverstrekkcr heeft zijn eigen hypotlieekvormcn en voorwaarden. Bij dc ene maat schappij kan veel. maar de rente is iets hoger, bij de andere is dc rente laag. maar zijn dc accepta- tic-eisen zeer streng. Dc ene maatschappij heeft geen bezwaar tegen mensen met een eigen be drijf, dc andere heeft liet liefste mensen in loondienst. Figen baas De afgelopen jaren is liet aanbod van hypotheken er niet duidelij ker op geworden. Er zijn nieuwe soorten bijgekomen, en maat schappijen proberen'zich van el kaar te onderscheiden door spe ciale voorwaarden. Het is daarom niet verwonderlijk dat steeds meer mensen ccn onafhankelijke liypotlieekadv iseur opzoeken. Zo'n onafhankelijk adviseur is eigen baas. en kan - namens u - met alle geldverstrekkers zaken doen. Voor de klant is deze serv i- cc gratis. De hypotheek-adviseur ontvangt voor iedere hypotheek een vergoeding van dc geldver strekkcr. Deze vergoeding is bij vrijwel alle geldverstrekkers het zelfde. Het adv ies van ccn hypo theekadviseur wordt daarom be paald door dc wensen en moge lijkheden van zijn klanten. En niet door zijn honorarium. Voor meer informatie kunt u onder kantooruren gratis bellen met 06-0353

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 21