heeft de Repetitiestropdas aan!' 'Hij Uitvoeringen van Luctor et Emergo Keukens half geld UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 'Leuk om creativiteit uit mensen te halen' Laatste kans.... nu 65% korting deurloo intermeubel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Duits verzamelt stropdassen met een verhaal Leraar Bejaardenzorg Bruinisse krijgt bijdrage Julianafonds Jossy de Roode van Josefine Atelier: 'KEUKENS Malse blanke haasfilet, 1 kilo 15,98 dé krant van schouwen - duiveland! nog enkele showroommodellen Geldig t/m zaterdag 4 februari. Kom kijken! Harnigvlietplein 4, Zierikzee'. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond NIEUWSBODE EXTRA U WOENSDAG 1 FEBRUARI 1995 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 28 PAGINA'S ZIERIKZEE - Het gaat hem aan het hart als iemand een mooie stropdas om heeft en deze is niet goed ge knoopt. De heer drs. J. C. Erbrirfk, leraar Duits aan de RSG Professor Zeeman, verzamelt stropdassen en draagt er vrijwel altijd één. Veel exemplaren ver tegenwoordigen een verhaal. Eén is er zelfs een soort instituut geworden: De Repetitiestropdas, een be rucht en gevreesd kledingstuk voor degenen die wis ten wat het betekende Of het nu toeval was of een ge heimzinnig mechanisme dat deze leraar Duits de oranjero de das deed uitkiezen 's mor gens, zal niemand ooit weten. Feit is dat op een goede dag de leerlingen wisten dat er een re petitie in de lucht hing als de heer Erbrink de 'Repeti tiestropdas' droeg. Erbrink: ,,Ik merkte dat het inderdaad vaak zo was. En toen ging ik het bewust doen. Zo werd de das een instituut. Bij een grote rommelmarkt die we eens hiel den, nog in de Manhuisstraat, is de das bij opbod verkocht. Het bracht nog een aardig cent je op. Dit is ook een hele beken de (hij laat een vrij opzichtig, oranje geruit, exemplaar zien), het gebeurde wel dat leerlin gen demonstratief een zonne bril opzetten als ik deze droeg." Wat heeft de leraar met strop dassen? Erbrink: ,,Ik vind mannenkleding over het alge meen saai. Dus moet je dat op fleuren en daar is een stropdas heel geschikt voor. Op school draag ik altijd een das en ook thuis vaak. Behalve op zater dag, dan heb ik vrijetijdskle- ding aan. Mits er niets bijzon ders te doen is." De heer Er brink draagt vandaag een col bertje vanwege de bijzondere gelegenheid van het interview. Erbrink: „Vroeger droeg ik bij na altijd een colbert, maar nu ook vaak een pullover. Maar wel met een v-hals en daaron der een overhemd en een strop das!" Op den duur wisten steeds meer mensen uit de omgeving van de leraar van zijn passie af. Erbrink: ,,Dan krijg je vaak op allerlei manieren nieuwe exemplaren. Ik bezit er onge veer tweehonderd, waarvan ik er ongeveer honderd ook regel matig draag. Ik ben nooit be wust bezig met verzamelen, an ders had ik er veel meer kun nen hebben. Ze komen gewoon naar me toe. Deze met dat hert erop heb ik van Oostduitse vrienden. Mijn leerlingen noe men het de Jagermeisterdas. Deze is ook leuk, een relatiege schenk. Ik kom uit Haarlem en dat is de bakermat van honk bal, een geliefde sport van me. Op deze das staan werpers in verschillende karakteristieke houdingen afgebeeld." Op zijn veertigste verjaardag kreeg Erbrink maar liefst veer tig dassen. Op zijn vijftigste kreeg hij er vijftig: ,,Ik heb ze niet allemaal gehouden, mijn vrouw en dochter hebben de meest draagbare eruit gezocht. Wat ik ook leuk vind is als ik de opmerking hoor: Kijk hij heeft die van mij aan!" Decorum Aan de verzameling dassen is ook te zien hoe de mode de af gelopen dertig jaar veranderd is. Dassen van eind jaren zestig zijn breed en hebben kleurcom binaties als oranje/bruin en paars/wit. Ook mode waren de 'psychedelische' motieven in felle kleuren. Later werd de 'zelfbinder' weer smaller en de laatste tijd weer breder. Erbrink: ,,De gewoonte een stropdas te dragen komt oor spronkelijk uit Engeland. Ik houd van decorum, je kleden naar de gelegenheid. Ik kan er nog steeds niet aan wennen als iemand bij een begrafenis het woord voert en hij heeft een ou de spijkerbroek aan en een slechtzittend jasje. Ook vind ik dat je een das met een Wind- sorknoop moet strikken, dus twee keer doorhalen. Dan zit hij pas echt mooi. Als ik ie mand zie met een mooie zijden stropdas en hij is slecht ge knoopt, krijg ik de rillingen. En als je hem afdoet ook weer de knoop eruit halen, dan blijft de das veel langer mooi." De dassencollectie van de heer Erbrink bevat exemplaren, naast allerlei effen kleuren, met de meest uiteenlopende achtergronden en motieven. Dassen met auto's, bootjes, stippeltjes en streepjes en das sen van diverse bedrijven. De leraar verzamelt niet alleen stropdassen maar ook muziek. Erbrink: „Ik ben een enorm liefhebber van de cantates van Bach. Deze componist heeft er tweehonderd geschreven en ik bezit er nu zeventig. Die heb ik in de loop der jaren op diverse plaatsen gekocht. Laatst zag ik dat ze alle tweehonderd op CD te koop zijn. Het is wel verlei delijk om ze dan te kopen, maar eigenlijk is zo de lol er af. Het kost een klap geld en dan is de charme van het verzame len weg." De oranje das, die de heer Erbrink droeg tijdens de musical ter ere van het 125-jarig bestaan van de RSG. (Foto: Marijke Folkertsma). Voor aanschaf maaltijdsets BRUINISSE - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Stichting Protestants Bejaardenzorg Duiveland te Bruinisse een bijdrage toegekend van 21.000,— voor de aanschaf van maaltijdsets voor de warme maaltijdvoorziening voor ouderen. Jossy de Roode temidden van de gipsen Indianen die ze samen met haar cursisten maakte. De beelden zijn te zien bij Verhage Fast- food aan de Ring 8 in Haamstede. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - „Er heerst momenteel een soort Indianencultus," vertelt kunstenares Jossy de Roode. „Overal zie je dat thema opduiken, in de mo de, allerlei gebruiksvoorwerpen en in de kunst." De gegoten en beschilderde Indianen die ze samen met haar cursisten maakte, zijn te koop en nog de hele maand februari, tijdens de openingsuren, te zien bij Verhage Fastfood aan de Ring 8 in Haamstede. RENESSE - In het dorpshuis van Renesse zullen op de zaterdagavonden van 4 en II februari de jaarlijk se uitvoeringen worden gehouden van muziekver eniging Luctor et Emergo. Het fanfarekorps brengt een programma onder het motto Love is all you need. Voor de pauze wordt een programma gebracht dat is opgebouwd met stukken rond het thema Lief de. Het idee om de beelden in de snackbar te exposeren ont stond spontaan. Jossy: „We kennen elkaar vanwege onze samenwerking op het gebied van de cursus-arrangementen die ik organiseer. Ook Hotel Bom is hierbij betrokken." Naast de cursussen die in Jose fine Atelier Galerie aan de Weststraat 25 worden gegeven, bestaat sinds kort de mogelijk heid om meerdaagse cursussen te volgen. Jossy: „We wonen hier sinds vorig jaar april en ik ontdekte dat er buiten het sei zoen ontzettend weinig te doen is op Schouwen-Duiveland. Ik zag die mensen op straat lopen en bedacht dat ik die wel bezig zou kunnen houden. In Rotterdam had ik net zo'n .soort atelier als dit en ik be sloot de cursisten die ik toen had bij de folder met het cur susaanbod een mailing te stu ren om ze op de arrangementen te attenderen. Belangstellen den kunnen twee- of driedaag se cursussen volgen en kennis maken met diverse technieken. De overnachtingen met ontbijt vinden plaats bij Hotel Bom in de Noordstraat en de gezonde lunch wordt gebruikt bij Ver hage. Voor deze cursussen is be hoorlijk belangstelling." Decoupagc Naast deze meerdaagse cursus sen is er in Josefine Atelier de mogelijkheid om diverse decoratie-technieken onder de knie te krijgen. Zo kan men le ren boetseren van onder meer borstbeeldjes, gipsen orna menten gieten en beschilderen, keramiek schilderen, poppen maken, decoupage en vrije ex pressie. Jossy: „Het poppen- maken doe ik niet zelf, daar voor nodig ik een poppen- maakster uit, poppen beschil deren weer wel." Decoupage is een zeventiende eeuwse Venetiaanse versie ringstechniek die momenteel weer helemaal in de belang stelling staat. Jossy: „In die tijd waren de prachtige Ooster se meubelen zeer in de mode, iedereen was er enthousiast over maar het was slechts voor de rijken weggelegd. Om toch iets dergelijks aan het inte rieur toe te voegen ging men, meestal vrouwen, zelf aan de slag. In plaats van schilderin gen nam men platen die op een meubelstuk geplakt werden. Daar over heen werd een lak- laag aangebracht, gedroogd, weer een laklaag, enzovoort. Het resultaat was vaak heel verrassend. Uit die tijd stamt ook het werken met papier ma- ché. Ik laat de cursisten mooie platen, kleurkopieën van foto's en poëzieplaatjes meenemen. Die worden op vazen, dienbla den of doosjes geplakt en daar over gaan verschillende lagen vernis. Om het vervolgens oud te laten lijken gebruik ik een bepaalde techniek waardoor er een craquelé effect ontstaat. Jossy de Roode en haar man runnen een promotiebureau in Rotterdam. Tbt voor kort werk te zij daar volop in mee, maar sinds er twee zoons in de zaak gekomen zijn besloot Jossy meer tijd aan het geven van cursussen te gaan besteden. Jossy: „Ik ga nu nog maar twee H dagen in de week naar Rotter dam. Vroeger woonden we op een boerderij in de Alblasser- waard, maar toen de zaak drukker werd verhuisden we naar Rotterdam. Het bevalt me uitstekend op Schouwen-Dui veland. Ik voorzie blijkbaar in een behoefte want de cursussen die ik geef zijn meestal volge boekt. Ik vind het schitterend om de eigen creativiteit uit de mensen te halen, en men kan hier op ieder niveau terecht. Je kan zelf boetseren, maar ook met kant en klare gegoten ob jecten aan de slag." Binnenkort start er in Josefine Atelier weer een cursus vrije expressie en in maart komt er een poppenmaakster les geven op vijf vrijdagen. De vrije expressie-cursus start op don derdag 23 februari en is 's mid dags van 13.30 tot 15.30 uur en 's avonds van 19.30 tot 21.30 uur. Er kan gekozen worden uit vier, acht of tien lessen. In het atelier zijn bovendien maande lijks wisselende exposities te zien van keramiek, kunstpop pen en originele geschenken. De openingstijden zijn: van september tot en met juni op woensdag, donderdag en vrij dag van 13.30-16.00 uur (op za terdag indien er cursus is). Van juli tot en met augustus op donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00-16.00 uur. Het Juliana Welzijn Fonds ver leent financiële steun aan zo wel kleine als grotere initiatie ven die het maatschappelijk welzijn bevorderen. In 1994 besteedt het fonds hieraan ruim 21 miljoen. Het gaat hierbij vooral om activiteiten op het terrein van 'hulp en zorg' en 'sociaal-cultureel werk'. Het Juliana Welzijn Fonds wil direct zichtbaar, dicht bij de mensen, actief zijn onder het motto: 't Zijn de klei ne dingen die we doen. Welzijnswerk, ouderen, reno vatie dorps- en buurthuizen, Advertentie GROOT AANTAL Hans Verkerk Keukens is bezig zijn 47e filiaal op te bouwen in Oud-Beyerland. Tijdens deze bouw hebben we een te gekke voorverkoopactie! Een groot aantal keukenmerken bieden wij voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs aan. Buiten deze half geld actie hebben wij ook diverse andere merken keukens en apparaten die wij tegen onge lofelijke stuntprijzen aanbie den. Neem gerust uw offertes mee en wij garanderen u echt de allerlaagste prijs. Kom snel écht geld verdienen! VRIJDAG-KOOPAVOND) OUD-BEYERLAND BURG. de VRIES BROEKMANLAAN 2 01860-21066 01722-5564 opvang daklozen, vrijwillige hulp- en dienstverlening, sociaal-cultureel werk voor jongeren en etnische minderhe den zijn voorbeelden van acti viteiten die het Juliana Welzijn Fonds steunt. In 1993 kregen ruim 1200 groe pen en organisaties een bijdra ge. Zo'n bijdrage is bedoeld als aanvulling op reeds aanwezige middelen. Pas als is vastge steld dat een activiteit is geba seerd op een goed financieel beleid en een goed beheer, kan een aanvraag voor steun in aanmerking komen. Op de meeste gemeentehuizen ligt de gratis folder: Welk Welzijn. In deze folder staat wat het Julia na Welzijn Fonds doet en welke soorten aanvragen voor finan ciële steun in aanmerking ko men. Advertentie Gelijk na een openingswoord door voorzitter A. J. Padmos gaat het programma van start met All you need is love, een se lectie Beatle-melodieën in een arrangement van Luctor et Emergo-dirigent Henk Blom. Daarnaast zijn The Montaques and Capulets uit Romeo en Ju lia, Melodia d'Amore en Only you enkele nummers uit het programma. Zoals gebruikelijk heeft Luc tor et Emergo ook weer buiten eigen kring gezocht naar mede werkers voor deze avonden. De keuze is dit jaar gevallen op de in de regio bekende entertainer Ad Hagesteijn. Met synthesizer en zang zal hij samen met Luc tor et Emergo te beluisteren zijn in Hello van Lionel Ritchie en Music van John Miles. Na de pauze wordt de uitvoe ring vervolgd onder de titel Music and Rhythm. In dit tweede deel van het program ma is ruim plaats ingeruimd voor de slagwerkers van de ver eniging. Fanfare en drumband openen met de mars Belissima van Wim Laseroms. Vervolgens wisselen fanfare en tamboers elkaar af in een aantal num mers waarin melodie en ritme nadrukkelijk aanwezig zijn. De algehele biuzikale leiding van het programma is in han den van Henk Blom. De beide avonden beginnen om 19.30 uur. De eerste avond is alleen voor donateurs van de vereni ging toegankelijk. Op de twee de avond is iedereen van harte welkom. Beide avonden zullen met een bal worden afgesloten. Op 4 fe bruari wordt de dansmuziek verzorgd door Ad Hagesteijn. Op 11 februari gebeurt dat door Roulettes. Kuipersweg 23-25 Middelburg fll De Ro! erii 9-11 Burgh-Haamstede "ij 01180-26649 O zorgzame verhuizers O sinds 1866! KJ O z N 3 X 04 Advertentie Origineel katenspek, 150 gram 2,39 Oüeesmeestei -j H VERSMANr _J Geldig Mn rnterdac 4 februari Schefphoekstraat 1-3, Zierikzee, tel. 01110-16570 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnementmetautom.afschr. af 48,50 jaarabonnement a 192,50 jaarabonnement met autom, afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee -1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1995 | | pagina 17