'Burgemeester zijn is mijn enige hobby' Gepensioneerde G. Hokken bestuurt Duiveland VRIJDAG 30 DECEMBER 1994 OUDEJAARSBIJLAGE 9 ,,Ik kom bij de baron binnen. Daarvan ben ik heilig overtuigd moeite mee. Ik heb een hele nuchtere instelling. Ik wor.d van nature niet gauw boos en in de loop van de jaren heeft die eigenschap zich nog versterkt." Op een nuchtere manier zocht Hokken ook contact met Schimmelpennick-van der Oye, de in Den Haag wonende baron die in en om Oosterland vele stukken grond in bezit heeft. Al jaren probeert het Duivelandse gemeentebestuur tevergeefs de baron te bereiken. Men heeft zijn toestemming nodig om op het oude sportveld in Oosterland een service-woningencomplex voor ouderen te realiseren. De ongeveer negentig-jarige baron heeft die grond indertijd ter beschikking gesteld van de gemeente onder voorwaarde dat het gebied voor sport en spel zou worden gebruikt. Na de aanleg van een nieuw en groter sportcomplex op een andere lokatie, wordt het veld nog maar af en toe gebruikt. Het gemeentebestuur wil er graag een complex realiseren zoals de Steenzwaenshof in Nieuwerkerk. Hokken zocht contact met de baron via een korte brief waarin hij zichzelf voorstelde als de nieuwe burgemeester van Duiveland en liet weten dat hij en zijn echtgenote graag persoonlijk kennis wilden maken met de baron en daarbij ook een zakelijk punt wilden bespreken. „Na ruim een week was er reeds een brief terug, waarin de baron liet weten dat hij ons graag wilde ontvangen. Ik telefoneerde om een datum af te spreken, maar dat kon nog niet omdat hij momenteel sukkelt met zijn ogen en enkele keren achtereen naar de oogarts moet. Maar ik kom bij hem binnen. Daarvan ben ik heilig overtuigd. Dan zal ik op een redelijke en zakelijke manier het gebruik van het oude sportveld naar voren brengen. Ik hoop voor Oosterland dat het lukt." Dat zijn echtgenote mee gaat bij zo'n missie is voor de burgemeester vanzelfsprekend. ,,Mijn vrouw staat volledig achter me. Wij vinden het prettig om dingen samen te doen, zodat we met elkaar kunnen meeleven." Hokken is ervan overtuigd dat zijn echtgenote het nodige verstand heeft van bestuurszaken. ,,Zij kijkt op een nadere manier tegen dingen aan. Daar kan ik soms veel van leren. Bijvoorbeeld woningbouw. Vroeger was ik een groot voorstander van een uniforme bouwstijl. Allemaal dezelfde huizen op een rij. zakelijk en efficiënt. Mijn vrouw vond_dat maar niets. Zij pleitte voor meer verscheidenheid in woningbouw en ze had gelijk. Het hoeft niet allemaal één pannekoek te zijn. Via verscheidenheid ontstaat een meer speelse, leefbare woonomgeving. Ook groenvoorzieningen in een kern vond mijn vrouw aanvankelijk veel belangrijker dan ik. Ik heb van haar geleerd het groen meer naar voren te halen bij het ontwikkelen van een nieuwbouwgebied." Het echtpaar Hokken heeft vijf kinderen en een aantal kleinkinderen, die zij regelmatig bezoeken. ,,Elk kwartaal neem ik een week vrij. Dan rijden we 1300 kilometer door heel Nederland om bij allemaal langs te gaan, want we willen niet van ze vervreemden." Maar ook voor de jeugd uit de gemeente Duiveland heeft het burgemeestersechtpaar veel belangstelling. Tijdens de officiële ingebruikname van het vernieuwde centrumgebied in Oosterland liet Hokken in zijn toespraak weten dat de kinderen, die daarbij struiken plantten, de belangrijkste aanwezigen waren. Onder meer omdat zij in de toekomst verantwoordelijk zijn voor de instandhouding van het mooie centrumgebied. ,,Ik ben ervan overtuigd dat enkele kinderen toch hebben geluisterd naar wat ik zei. De jeugd van nu zijn de bestuurders van morgen. Het is belangrijk dat we een appél op ze doen en behandelen als volwaardige mensen. Dan gedragen ze zich ook zo," Dat respect toont Hokken ook voor de volwassenen waarmee hij omgaat. ,,Ik heb een fotografisch geheugen. Wanneer mensen eenmaal iets tegen mij hebben gezegd kom ik daarop terug en probeer er wat mee te doen. Maar de raad is het hoofd van de gemeente. Wanneer die een advies naast zich neer legt, dan respecteer ik dat." De waarnemend burgemeester wil er de komende twee jaar nog even flink tegenaan om in Duiveland het nodige te realiseren voor de gemeentelijke herindeling een feit is. „Wanneer Schouwen- Duiveland straks moet gaan werken als één gemeente gaan er enkele jaren overheen voor zich dat gesetteld heeft. Voordal de raadsleden gewend zijn le denken aan de belangen van één grote nieuwe gemeente, inplaats van die van de oude gemeente waaruit ze afkomstig zijn. Daarom moeten we voor die NIEUWERKERK - De ambtenaren omschrijven hem als 'zeer voortvarend'. De bevolking valt het op dat hij bij elk optreden in het openbaar wordt vergezeld door zijn echtgenote. Binnen enkele weken slaagde hij er in contact te leggen met 'de baron van Oosterland' F. A. L. C. Schimmelpenninck-van der Oye. En iedere ochtend, wanneer hij in de burgemeesterskamer zijn jas heeft uitgetrokken, loopt hij eerst alle afdelingen in het gemeentehuis langs om een praatje te maken. ,,Dat stelt men zeer op prijs en ik wordt op een goede wijze geïnformeerd over de zaken die spelen." Duiveland heeft een nieuwe burgemeester. Op 1 september van dit jaar nam G. Hokken uit het Utrechtse Houten het bestuur van de gemeente over van A. Bergshoeff. Een functie die hij mag vervullen tot 1 januari 1997, wanneer Duiveland vanwege de gemeentelijke herindeling ophoudt te bestaan. De reeds gepensioneerde, 67- jarige bestuurder beschouwt zijn tijdelijke baan als 'de hoofdprijs'. Werken als burgemeester is altijd mijn hobby geweest. Ik heb verder geen hobby's." Gijsbertus Hokken werd geboren in Sliedrecht en begon daar in 1944 zijn loopbaan als leerling gemeente-ambtenaar. Nog hetzelfde jaar werd hij op staande voet ontslagen. ,,Ik paste niet in het regime van de NSB-burgemeester en gemeentesecretaris." Hij voelde zich zo bedreigd dat hij onderdook en met hulp van de illegaliteit door het bezette gebied heen naar Brabant vluchtte. Gedurende de oorlogsjaren werkte hij in Tilburg als gemeente ambtenaar, om die functie daarna weer op te pakken in Sliedrecht. Daar werd hij ook raadslid en wethouder. Functies die het verlangen wakker maakten om burgemeester te worden. „Wanneer je eenmaal in de keuken hebt gekeken wil je ook zelf koken." Zijn wens ging in vervulling toen de minister hem per 1 februari 1970 benoemde als burgemeester van Bruinisse. Bijna vijf jaar was Hokken eerste burger van het eigenzinnige, vissersdorp. Een periode waaraan hij goede herinneringen heeft. „De persoonlijke contacten met de raad en de bevolking waren heel goed. We hebben daar nu nog steeds goede vrienden. De Bruenaren waardeerden het wanneer je je inzette voor hun gemeente." Dat deed Hokken onder meer door de 225.000 gulden op tafel te krijgen die ontbraken om het huidige 'Durpsuus' te kunnen bouwen. Het gebouw werd indertijd door hem geopend. Onder Hokkens burgemeesterschap kwam ook het vakantiepark Aqua Delta van de grond. „We hebben in Bruinisse een zeer prettige tijd gehad." Eind 1974 vertrok Hokken uit het vissersdorp om burgemeester te worden v'an Lexmond, Schoonrewoerd en Hei- en Boeicop, drie kleine zelfstandige dorpen in de Alblasserwaard, die elk hun eigen gemeentehuis en gemeenteraad hadden. Daarna was hij nog werkzaam als burgemeester van Zaltbommel en van Nijeveen. In al die gemeenten had hij het uitstekend naar zijn zin. „Je moet als burgemeester niet de populaire man uithangen, maar jezelf blijven. Nooit proberen om iemand te evenaren, want iedereen heeft zijn eigen stijl." Volgens Hokken is het is ook heel belangrijk om consequent te zijn, zodat mensen weten waaraan ze toe zijn. „Dat komt soms hard over, maar het geeft wel duidelijkheid." De pensioengerechtigde leeftijd kwam voor Hokken als een verplichting. „Het is heel jammer dat de werklust en energie van 65-plussers niet wordt gebruikt, terwijl sommige jongere mensen uitkijken naar de VUT. Ik ben een voorstander van flexibele pensionering waarbij mensen tussen hun zestigste en 68e levensjaar zelf kunnen bepalen wanneer ze met pensioen gaan. Zolang iemand de geest heeft om zich in te zetten voor een baan moet dat ook kunnen." Hokken vestigde zich met zijn echtgenote in het Utrechtse Houten. „We zijn centraal in Nederland gaan zitten om alle „Deze functie is voor mij geen I vijf'onze kinderen gemakkelijk te kunnen - - bezoeken. Zij wonen namelijk verspreid over heel Nederland." Van de Utrechtse commissaris van de koningin Beelaard Van Blokland (die wist hoe Hokken tegenover flexibele pensionering stond) kwam de tip dat Duiveland twee jaar zonder burgemeester kwam te zitten. Hokken nam het initiatief om met de Duivelandse raad te gaan praten. „Het klikte direct". Die conclusie trok ook de commissaris van de koningin in Zeeland Van Gelder, die Hokken voor ruim twee jaar benoemde als inspanning, maar ontspanning." waarnemend burgemeester van Duiveland. Het-echtpaar nam zijn intrek in een woning in Zierikzee en brengt de weekeinden door in het huis in Houten. „Duiveland is een hele rustige, prettige gemeente waar ik niet op mijn tenen hoef te lopen", is de conclusie die Hokken na bijna vier maanden waarnemend burgemeesterschap trekt. Desalniettemin heeft hij in die korte tijd reeds de nodige initiatieven genomen. Zo trad hij op als bemiddelaar in het conflict tussen de eigenaar van het bedrijf Hanse Staalbouw in Sirjansland en enkele omwonenden. De onenigheid werd veroorzaakt door een uitrit aan de Lageweg, die het bedrijf realiseerde zonder vergunning aan te vragen. Later verleende het gemeentebestuur die vergunning alsnog, maar enkele omwonenden begonnen een procedure bij de Raad van State. „Ik ben met alle partijen gaan praten om te kijken of een oplossing mogelijk was. In de sfeer van: mensen moet dit conflict nu zover worden doorgevoerd. Is het niet beter om samen een compromis te zoeken. Maar Hanse Staalbouw wilde eerst de uitspraak afwachten van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State." Hokken reageert in zo'n geval niet rancuneus. „Daar lig ik geen moment wakker van. In het democratische land waarin we wonen behoort de keuze voor een juridische uitspraak tot de mogelijkheden. Ik weet dat ik het uiterste heb gedaan om de zaak in der minne te schikken. Wanneer dat niet lukt houdt het op voor mij." De burgemeester zette zich ook actief in om bij het provinciaal bestuur alsnog goedkeuring te krijgen voor de vestiging van glastuinbouwbedrijven in de gemeente Duiveland. „Ik heb daarover gesproken met twee gedeputeerden; Bruinooge en L. Nederhoed- Zijlstra. En ik heb het onderwerp via het inspreekrecht naar voren gebracht tijdens een vergadering van de provinciale adviescommissie Ruimtelijke Ordening. Ik heb de indruk dat het college van Gedeputeerde Staten haar aanvankelijke afwijzing van glastuinbouw in Duiveland toch serieus aan het heroverwegen is. Ik heb goede hoop dat het alsnog lukt toestemming te krijgen. Wanneer dat niet zo blijkt te zijn heb ik daar ook geen tijd in Duiveland nog voor elkaar stomen wat mogelijk Hokken wil in het nieuwe jaar de met de raadsleden nagaan wat op dit gebied financieel gezien mogelijk is en welke prioriteiten daarbij moeten worden gesteld. „Ik ga aan de vier politieke fracties vragen hun wensen op een rijtje te zetten. In een werkbespreking met de raad moeten we dan bekijken - welke wensen overeen komen en aan de hand daarvan een prioriteitenlijst opstellen. Die projecten kunnen we dan nog proberen te realiseren." De waarnemend burgemeester maakt er geen geheim van dat hij geen voorstander is van samenvoeging van Duiveland en Bruinisse tot een gemeente. „Omdat Bru een echt vissersdorp is, gaat het om twee gebieden met een duidelijk verschillend karakter. In één gemeente Schouwen-Duiveland valt dat verschil minder op dan wanneer de twee gemeenten aan elkaar zouden worden gekoppeld." Een ander argument om Schouwen-Duiveland samen te voegen tot een gemeente vindt hij het feit dat die nieuwe gemeente nog maar 32.000 mensen zou tellen. „Relatief is dat niet veel. Behalve natuurlijk in de zomer wanneer er zo'n 80.000 vakantiegangers bij komen." Hokken is er daarom van overtuigd dat het nieuwe gemeentebestuur zich in de eerste plaats zal moeten inzetten voor voldoende politietoezicht in de Westhoek. „Ik ben er heilig van overtuigd dat dat preventief werkt. Vooral wanneer de surveillances te voet of op de fiets worden uitgevoerd." Voorlopig richt de burgemeester zich op zijn taak in Duiveland. Met veel plezier. „Deze functie is voor mij geen inspanning maar ontspanning. Wat ik na I januari 1997 ga doen De tijd zal het Ieren." Tekst Marijke Vael Foto's Joop van Houdt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 45