1 994 'De put waarin we roeren, is klein' ZIERIKZEESCHEI NIEUWSBODE! Vrouwen-serviceclubs op Schouwen-Duiveland VRIJDAG 30 DECEMBER OUDEJAARSBIJLA Een deel van het bestuur van de Ladies' Circle Schouwen- Duiveland i.o.. Van links naar rechts op de foto: Ellen Epke, Anja Verschuuren en Carol Terwogt. Ladies' Circle Exact dezelfde reactie valt op te tekenen in een huis in het landelijke Dreischor. Hier woont mevrouw Ellen Epke (37), huisvrouw, maar zeer actief in het maatschappelijk leven en bestuurslid van de Ladies' Circle Schouwen- Duiveland in oprichting. „Soroptimist Schouwen- Duiveland? We hebben nog geen contact gehad. Zelfs de Rotary wist tot voor kort nog niet van ons bestaan," zegt ze achter een kopje koffie. De Ladies' Circle is ook een internationale service-club voor vrouwen. De club vindt zijn oorsprong in de Round Thble, een service-club voor mannen tot 40 jaar. Het motto van de Circle is 'Vriendschap en Service'. Ellen: „Waarbij vriendschap duidelijk voorop staat." De Nederlandse afdeling van de Ladies' Circle werd in daadwerkelijke erkenning van de rechten van de mens en in het bijzonder die van de vrouw," citeert Loura uit de internationale doelstellingen. Heel concreet blijkt dat uit het mentorfonds, waarop startende onderneemsters een beroep kunnen doen. Uit het fonds worden financiële garanties verstrekt en verder wordt de zakenvrouw in spé met know-how bijgestaan. Een ander fonds steunt herintredende vrouwen die -een opleiding willen volgen-, maar dat niet kunnen bekostigen. De Sorren van Schouwen- Duiveland treffen elkaar maandelijks bij Mondragon. Bovendien hebben ze elke zomer een buitenactiviteit. Daarbij moet worden gedacht aan een wandeling of zoals laatst - een excursie naar golfbaan Grevelingenhout. Met enige regelmaat houdt de club lezingen over onderwerpen als mensenrechten, economie, onderwijs of gezondheid. „Hierbij proberen we de laatste tijd toch een beetje uit de typisch vrouwelijke beroepen als gezondheidszorg en onderwijs te komen," licht Philippo toe. Verder onderhoudt de club 'Friendship-links' met gelijkgestemden als De Zes Rozen in Antwerpen en de Soroptimists in het Canadese Calgary. Gevraagd naar de verhouding tussen sociale activiteiten en het gezelligheidsaspect van de clubs, antwoordt Loura de indruk te hebben dat het karakter van de clubs in de grote steden vaak wat zakelijker is. „Bij ons staan vriendschap en gezelligheid hoog in het vaandel." Schouwen-Duiveland kent, zeker in verhouding tot het aantal inwoners veel service clubs. Loura somt ze op: ,,je hebt de Rotary, de Lions, de Round Table, de Juniorkamer en de Kiwanis. Tja, de put waarin we allemaal roeren is klein. We hebben ook best wel concurrentie van andere clubs die leden naar zich toe trekken." Philippo kent de Ladies' Circle alleen maar van horen zeggep. Mevrouw Loura Philippo, presidente van Soroptimist Schouwen-Duiveland: Concurrentie van andere serviceclubs die leden naar zich toe trekken." april 1975 opgericht en kent inmiddels 41 Circles en nog eens zes in oprichting, waaronder Schouwen- Duiveland en Zeeuwsch- Vlaanderen. Internationaal telt de Ladies' Circle ruim 20.000 leden. Schouwen- Duiveland i.o. heeft dertien leden. Doelstellingen van de Ladies' Circle zijn: het bevorderen van vriendschap, een positieve levenshouding van de leden, verdraagzaamheid, eerlijkheid en openheid ten opzichte van alle medemensen en het versterken van het besef dat ieder lid op haar eigen wijze de gemeenschap behoort te dienen. Ellen Epke: „Schouwen- Duiveland was nog een witte vlek op de kaart van Nederland. Vanwege het presidentschap van mijn man van de Nederlandsche Tafelronde werd aan mij gevraagd een circle in deze regio op te richten." „Ik ben in september vorig jaar met drie dames begonnen. Eigenlijk hadden daar tenminste twee echtgenotes van leden van de Thfelronde bij moeten zijn. Maar sinds de laatste internationale jaarvergadering is die verplichting vervallen. We mochten dus vrijelijk dames aanzoeken. Voor de status 'in oprichting' heb je minimaal tien dames nodig. Inmiddels zitten we op dertien leden en dus hebben we de i.o.-status aangevraagd." „Hoewel de Ladies' Circle nog in oprichting is, gebeurt er al wel van alles. We waren actief op de kerstmarkt van woonzorgcentrum De Poortershof in Brouwershaven. Dat ging al een stuk beter dan vorig jaar, toen we voor het eerst kerststukjes verkochten. In april volgend jaar hebben we een rommelmarkt onder de Beuze in Zierikzee, waarvoor we in januari het goede doel vaststellen." „De service-commissie selecteert dit jaar vijf doelen en bereidt die voor. De Circle bespreekt die doelen en stemt erover. Waarschijnlijk kiezen we één plaatselijk en één nationaal of internationaal doel. Ook de landelijke Circle kiest jaarlijks een doel. Dit jaar was dat de oprichting van een vakantiehuis voor weeskinderen in Roemenië. Circles in oprichting - zoals wij - hoeven daa^nog niet per se aan bij te dragen, maar dat doen we toch," aldus Ellen Epke. Erkenning Het zal nog wel tot het voorjaar van 1996 duren, vooraleer de Ladies' Circle Schouwen-Duiveland officiële erkenning krijgt. Ellen: „Het hoofdbestuur stelt zich op het standpunt dat je de status 'in oprichting' een jaar moet handhaven. Want, zo zeggen ze, er kan in zo'n eerste jaar nog van alles mis gaan. December 1995 is niet om te installeren en dus vragen we ons charter voor het voorjaar van 1996 aan. Dan moet 't gewoon gebeuren, vind ik." Volgens mevrouw Epke heeft de installatie van een nieuw» Circle niet zoveel om het lijf: „Het hoofdbestuur doet de installatie. Dan krijg je een speldje op. Maar de kunst is zoveel mogelijk andere circles naar je chartering te krijgen tegen zo weinig mogelijk kosten. Verder is meestal de burgemeester aanwezig en mensen die te maken hebben het project dat je gekozen hebt. Want natuurlijk moet het voor hen wat opbrengen." In tegenstelling tot andere service-clubs hoeven de leden van Ladies' Circle geen beroep te vertegenwoordigen. Ellen: „Het gaat om de positieve inbreng. Het is natuurlijk wel een voorwaarde dat je op Schouwen-Duiveland woont." Ook voor de Ladies' Circle worden leden gevraagd. Aanmelden gaat niet. Ellen: „Ja, in principe word je gevraagd. Maar de leden kunnen wel op verzoek iemand voordragen. De Circle beslist dan over toelating. Overigens kan een kandidaat lid na drie bijeenkomsten nog zonder verplichting afzeggen." Voor het lidmaatschap geldt een maximum-leeftijdsgrens van 45 jaar. Die beperking stamt nog uit de jaren dat de Circle was gekoppeld aan de Tafelronde. „Zo'n leeftijdsgrens is wel goed. Zo heb je telkens een verjonging van de club. Bovendien is het goed zaken aan anderen over te laten als je al lang actief bent geweest." De welhaast traditionele vraag moet dan maar gesteld. Komt de eenvoudige interieurverzorgster ook in aanmerking voor de club? Ellen: „Ja, voor zover ze actief is, zaken van dé grond kan krijgen, de nodige contacten heeft en op haar eigen wijze de gemeenschap dient. Dat gaat dus eigenlijk wat verder dan gewoon je werk doen." Niet mis, zulke voorwaarden geeft ook mevrouw Epke toe. „Tja, je bent dan ook geen lid van een koffieclubje. Je bent lid van een vereniging die ergens voor staèt. Want hoewel de vriendschap prioriteit heeft, moet het natuurlijk niet verzanden in uitsluitend gezelligheid. Nut én ontsnapping," zegt ze met een kwinkslag naar haar dagelijkse beslommeringen in huis. Ladies' Circle Schouwen- Duiveland (i.o.) vergadert maandelijks in café De Gekroonde Suikerbiet in Zierikzee. Tussendoor houdt de club met enige regelmaat themabijeenkomsten, die kunnen variëren van een lezing door een haptonome tot een uitstapje naar de bowling. Ellen: „We praten nog over de invulling van deze avonden. Sommigen vinden dat ze 4e weinig inhoud hebben, anderen vinden het juist prettig zo." In overeenstemming met het nationaal en internationaal beleid, wil mevrouw Epke het houden va'n inleidingen door de leden invoeren. „Verschillende dames staan hier nogal huiverig tegenover. Maar dat moet gewoon, vind ik. Dan lees je tevoren maar een boek. Het houden van een inleiding is nou juist goed voor je ontwikkeling." Concurreren Het was al eerder .geconstateerd. De put is klein, het aantal dames en heren aan de roerstok is groot. Soms, zoals bij het project Goemanszorg in Dreischor, zetten de Schouwen-Duivelandse serviceclubs gezamenlijk de schouders onder een project. Maar in de ledenwerving blijven ze elkaar beconcurreren. Gezien de groei van het aantal clubs en het aantal leden,'lijkt het aannemelijk dot behalve maatschappelijke betrokkenheid en ontplooiing bij de leden ook de factor zelfbevestiging een rol speelt. „Nee, we kloppen ons bepaald niet op de borst, antwoordt mevrouw Loura Philippo. „Je functioneert toch in een mannenmaatschappij en in de club ontmoet je gelijkgestemde vrouwen. Het is leuk om met hen te kunnen praten. Het lidmaatschap opent deuren voor je." Maar even later komt het er - heel eerlijk - toch uit: „Het is natuurlijk wel leuk als je gevraagd wordt. Je krijgt het gevoel dat je toch wel redelijk functioneert. In zoverre zou je wel van zelfbevestiging kunnen spreken." Tekst Ton van den Nouweland Foto's Marijke Folkertsma en Joop van Houd! Loura Philippo - Van der Laan (44) uit Zierikzee is presidente van Soroptimist Schouwen-Duiveland. Van beroep is ze fysiotherapeute en verder studeert ze aan de Hoge School Rotterdam voor bedrijfstherapeut. Het Soroptimisme is een internationale organisatie van vrouwen-serviceclubs. Lid zijn vrouwen die een inkomen hebben als zelfstandige of uit een functie in een leidinggevende positie. Ze worden voor de serviceclub gevraagd op grond van hun kwaliteit in hun beroep. Er geldt een minimumleeftijd van 21 jaar. De organisatie werd in 1921 in. de VS opgericht, zeven jaar later volgde de eerste Nederlandse Soroptimistclub. Op Schouwen-Duiveland zijn de Soroptimisten sinds 1958 actief. De club telt dertig leden, waaronder een juriste, een arts en een burgemeestersvrouw. De Unie van Soroptimistclubs Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen bestaat uit 75 clubs met in totaal 3000 leden. De naam Soroptimist komt uit het Latijn en betekent zusters (sorores), die het beste (optimum) nastreven. „Kenmerkend voor de leden is een grote maatschappelijke betrokkenheid," vertelt mevrouw Philippo achter een kopje koffie in het clublokaal, restaurant Mondragon in Zierikzee. ,Het lidmaatschap is bepaald niet vrijblijvend. Er wordt van je verwacht dat je meedraait in de club, de doelstellingen nastreeft, zitting neemt in een commissie en na een aantal jaren een bestuursfunctie op je neemt." Enkele goede doelen waarvoor Soroptimist •Schouwen-Duiveland zich de laatste jaren voor heeft ingezet zijn het vakantieoord voor gezinnen met ongeneeslijk zieke kinderen Thuredriht in Renesse en het complex voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten Hernesseroord in Middelharnis. Door het betalen van de contributie dragen de leden automatisch bij aan een aantal goede doelen op nationaal en internationaal niveau. Net als in de veel bekendere serviceclub de Rotary is in een Soroptimistclub elk beroep hooguit één maal vertegenwoordigd. Loura Philippo: „Het gaat om de vorming van netwerken. Zo kun je de kosten van de dingen die je onderneemt zo laag mogelijk houden. Daardoor kan er telkens een leuk nettobedrag naar het goede doel en daar gaat het toch om?" De vertegenwoordiging van verschillende beroepen is tevens een garantie voor de nodige know-how in de club. Verenigde Naties Maar de blik van een 'Sor', want zo noemen de dames elkaar, blijft niet beperkt tot betrokkenheid met de regio. De organisatie streeft naar goede internationale verhoudingen. In de Verenigde Naties heeft Soroptimist International zelfs een consultatieve functie. „Bevorderen van de Je bent vrouw, je bent van goeden huize en je wilt wat doen. Iets betekenen voor een ander en tegelijkertijd je horizon verbreden. In een service club bijvoorbeeld. Met een beetje geluk (en een goed woord op de juiste plaats) alle kans dat er twéé uitnodigingen op de mat vallen. Van de gevestigde en serieuze Soroptimist International of van de jongere en vooral gezellige Ladies' Circle. Schouwen-Duiveland (30.000 inwoners) kent twee vrouwen-serviceclubs. En verder de Rotary, de Lions, de Kiwanis, de Tafelronde en de Juniorkamer. Inderdaad: de put waarin zij allen roeren, is maar klein. De gedachte dringt zich op dat hier mee# service-clubs zijn dan goede doelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 37