Jan „Poncke" Princen: het symbool van gekwetste trots Overstroming Maas vrijwel uitgesloten Slachtoffers ramp Achille Lauro stellen eigen rapportage op VBEBBKEHT DEURLOO B.V. Raad van State verwerpt bezwaren modernisering kerncentrale Borssele Bezoek doet veel stof opwaaien Kok en Van Mierlo naar Clinton Aardbeving in China Water alweer aan het zakken v - At i# 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Van natuurbeschermingsorganisaties DEN JrlAAG (ANP) - De Raad van State heeft de bezwaren tegen de vergunningen voor de mo dernisering van de kerncentrale Borssele afge wezen. De indieners van de bezwa ren - de stichting Natuur en Milieu, Greenpeace en de Vereniging Milieudefensie, samen met buurtbewoners verenigd in de actiegroep Leefbaar Zeeland - hebben dit donderdag te horen ge kregen. Zij maakten bezwaar tegen de modificatie, een investe ring van 467 miljoen gulden om de kerncentrale aan de hoogste veiligheidseisen te laten voldoen. Eerder besloot het kabinet, onder druk van de Tweede Kamer, door een bijdrage van 70 miljoen gulden vast te houden aan het sluitings jaar 2004 voor de kerncen trale. De Samenwerkende Elektriciteitsproduktiebe- drijven (SEP) hadden de le vensduur eigenlijk willen verlengen tot 2007, zodat hun investering meer renda bel zou zijn. De kerncentrale krijgt de komende jaren verscheide ne noodvoorzieningen, zo als extra koeling en een re serve regelzaal. Zowel uit zonderlijk hoog als laag wa ter in de Westerschelde is straks niet meer van in vloed op het koelsysteem, terwijl er dan ook meer be scherming is tegen explo sies en ongelukken met vliegtuigen. Het gehele bouwprogramma moet in 1997 gereed zijn. Door de uitspraak van de Raad van State kunnen de contracten voor de modifi catie voor 1 januari worden getekend, paardoor wordt een kostenstijging van 22,5 miljoen gulden voorkomen, aldus het elektriciteitsbe drijf EPZ de exploitant van de kerncentrale. Het bedrijf Siemens/KWU, ontwerpei- en bouwer van de centrale, zou dat bedrag anders in re kening brengen. De overwegingen van de Raad van State zijn nog niet bekendgemaakt. ZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse en Belgi sche slachtoffers van de ramp met de Achille Lauro stellen een rapportage op over wat er in hun ogen is misgegaan in de nacht van 29 op 30 november toen het schip in de Indische Oceaan ten onder ging. Het rapport is deels bestemd voor henzelf en deels voor de Italiaanse autoriteiten die de ramp onderzoeken. Volgens de slachtoffers hebben vooral de Italiaanse scheepsof ficieren het sterk laten afwe ten. Het schortte zeer aan lei ding en organisatie, zegt hun .woordvoerder, de rijksambte naar G. Bolhuis uit Zoeter- meer. Hij is voorzitter van de stichting Slachtoffers Onder gang MS Achille Lauro (SO- AL). Deze organisatie, in het leven geroepen door de 93 Neder landse en 6 Belgische gedu peerden, adviseert bij bespre kingen met de verzekeraars. Samen met het Instituut voor Psychotrauma heeft SOAL een informatiebijeenkomst geor ganiseerd over hoe met het ge beurde om te gaan. SOAL bestaat nu uit zeven werkgroepen met deskundigen op diverse gebieden. De verze keringsdeskundigen en ju risten in de werkgroepen pro beren de trage molens van de verzekeringsmaatschappijen op gang te brengen, zegt Bol huis. Een eerste ronde tegen de kleine lettertjes in de polissen leek verloren: de claims op ba sis van de annuleringsverzeke ring. Het ging daarbij om be dragen van tussen de 3500 en 8000 gulden per persoon. In middels heeft de reisorganisa tie zich bereid verklaard die schade te vergoeden. Andere claims echter, zoals ba- gageschade, gaan allemaal ook niet van een leien dakje, zegt Bolhuis. SOAL heeft de diver se verzekeraars opgeroepen om begin januari om de tafel te ko men zitten om tot enige coördi natie te komen. ,,Het gaat na melijk om een grote variëteit: rechtsbijstandverzekeringen, reisverzekeringen, de ANWB." De verzekeraars hebben het ge sprek echter verdaagd tot later die maand. Bolhuis wijst erop dat de men sen vele duizenden guldens schade hebben geleden en dat het claimen daarvan een inge wikkelde kwestie is. Die scha de is bij lange na niet altijd ge dekt door dfe reisverzekering. ,,Wij moeten dan verder kijken waar de schade wel te verhalen is." Daarbij komt, aldus Bol huis, dat verzekeringsmaat schappijen altijd beginnen met enig voorbehoud te maken. Kritiek die Bolhuis ter ore is gekomen als zou zijn stichting leed vercommercialiseren, wijst hij dan ook resoluut van de hand. UTRECHT (ANP) - In het Aca demisch Ziekenhuis (AZU) in Utrecht komt iedere dag een stapel van zo'n tachtig beter schapskaartjes, brieven en pakjes binnen voor de zieke pHns Bernhard. Sinds de opna me van de prins op 26 novem ber voor een darmoperatie, kreeg de postkamer van het AZU enkele duizenden stuk ken te verwerken. Ook vanuit het buitenland kwam post om de prins beterschap te wensen en een hart onder de riem te steken. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 31 december 01.55 157 07.55 - 133 14.25 166 20.20 - 135 1 januari 02.55 163 08.45 - 140 15.25 175 21.10 - 131 2 januari 03.55 167 09.45 - 145 16.20 182 22.00 - 124 31 december 00.20 169 06.35 - 133 12.45 181 19.05 - 138 1 januari 01.10 179 07.30 - 146 13.30 195 19.55 138 2 januari 02.00 184 08.15 - 154 14.20 3 20.40 - 133 31 december 01.35 169 08.00 143 13.50 177 20.25 - 144 1 januari 02.20 169 08.50 - 151 16.00 181 21.15 - 141 2 januari 04.30 178 09.45 - 156 16.50 195 22.05 - 134 31 december 01.45 165 07.55 139 14.05 172 20.20 - 141 i januari 03.05 167 08.50 - 147 15.35 178 21.15 - 137 2 januari 04.10 171 09.45 - 152 16.35 187 22.05 - 130 Springtij 3 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De komst van deserteur, land verrader" en mensenrechtenactivist Jan Poncke" Princen naar ons land heeft merkwaardig veel stof doen opwaaien. De politiek verantwoordelijke mi nister van Mierlo kwam onder vuur te liggen, poli tieke partijen, niet name CDA en VVD, leken het spoor bijster te raken en de bloeddruk van veel vete ranen steeg naar grote hoogte. Velen van de oud- Indië-gangers kunnen het bloed van de in Indonesië wegens zijn activiteiten voor de mensenrechten zeer gerespecteerde 69-jarige Princen wel drinken. Telefoons bij de veteranenplat- forms staan roodgloeiend door de vele telefoontjes van geëmo tioneerde en furieuze oud- Indië-gangers. Geschiedenis van bijna vijftig jaar geleden lijkt weer gisteren gebeurd. ,,Als ik met ze in gesprek zou komen, zou ik proberen hen de keerzijde van de medaille te to nen", zegt de Leidse historicus prof. dr. J. Blom over de oud militairen van het Koninklijk Nederlands Indië Leger (KNIL). ,,Ik zou laten zien dat er aan het conflict indertijd in Indonesië ook andere kanten zijn dan die ze zelf hebben be leefd." Zijn collega, de Utrechtse cultuurhistoricus prof. dr. H. von der Dunk, voegt daaraan toe dat meer na druk moet worden gelegd op ,,hoe anderen ons zagen. Die visie moeten we ook serieus ne men om het beeld dat we van onszelf hebben een spiegel voor te houden." Zwaar Blom kan zich voorstellen dat het verleden in „ons" Indië met name oud-militairen en In- diëgangers nog altijd zwaar op de maag ligt. „Achteraf hebben we kunnen constateren dat al les rond de 'Indië-kwestie' ver keerd is beoordeeld. De Neder landse autoriteiten hebben de vrijheidsdrang van de Indone siërs en de eigen mogelijkhe den om het conflict militair te beslechten onderschat en ze hebben zich bovendien verke ken op de internationale ver houdingen. Degenen die daar gevochten hebben, werden ge stuurd om beschaving te bren gen en recht en orde.' Voor hen is de analyse achteraf dan ook moeilijk te verwerken." Van belang is ook te weten dat bij veel veteranen het idee heeft postgevat dat ze gevoch ten hebben in een „verkeerde" oorlog. Ze zijn er ook nog eens als verliezers uitgekomen. Eenmaal thuis werden ze fi nancieel afgescheept. De KNIL-lers kregen een laag pen sioen. Dat kweekte bij de ver antwoordelijken het schuldge voel dat er mede voor heeft ge zorgd dat politici voor oud kolonialen „door de knieën gaan". Von der Dunk wijst ook op de „mateloze zelfgenoegzaam heid" die in Nederland hoogtij viert. „We zijn niet bereid de negatieve kanten van het eigen beleid te zien. We denken nog altijd dat we het koloniaal veel beter hebben gedaan dan lan den als België, Frankrijk of Engeland. Veler trots is nog al tijd gekwetst doordat we die kolonie moesten opgeven. Pas in de jaren zeventig, bijna twintig jaar naderhand, kwa men onderzoeken en rapporta ges naar buiten die toonden dat ook 'onze jongens' vuile handen hadden gemaakt. Maar die riepen vervolgens ook snel weer de reactie op dat we het toch niet slecht hadden ge daan", analyseert Von der Dunk. Von der Dunk pleit, in navol ging van minister Pronk, voor een openbaar debat om het niet-verwerkte koloniale verle den fundamenteel te bespre ken. De cultuurhistoricus: „We gaan de werkelijke discussie nog steeds uit de weg omdat we elkaar niet voor het hoofd wil len stoten. Er heerst een geest van verregaande lafheid. 'Ge voelig' is het sleutelwoord. We ontzien voortdurend eikaars tenen. Dat heeft ook met het kleine gebied Nederland te ma ken. Liever verdringen want morgen komen we elkaar weer tegen." Blom is geen voorstan der van een openbaar debat.» „Dat voeren we toch wel, bij voorbeeld nu Princen in het land is." Gevoelig De VVD symboliseerde de ge noemde bijzondere .gevoelig heid. Waar de kabinetspartij zich eerder schaarde achter het kabinetsbesluit Princen een vi sum te geven, zwenkten de li beralen enkele dagen later naar „Poncke Nee". Volgens Von der Dunk was dat uit vrees voor de emoties van de eigen kiezers, rijkelijk voorzien van oud-kolonialen. Von der Dunk en Blom wijzen er beiden op dat steeds weer blijkt dat Nederlanders niet te beroerd zijn met de vinger te wijzen op fouten van anderen en de bewegingen in het bui tenland kritisch te volgen. Tegelijkertijd bedekken „we" fouten in eigen land met de mantel der liefde. Beide hoog leraren benadrukken dat de Duitsers veel dieper hebben ge graven in het eigen verleden dan „wij dat ooit hebben ge daan in de kwestie Indië". Princen is niet alleen de „land verrader", velen zien in hem ook degene die consequent zijn politieke overtuiging heeft ge volgd. Hij is dat blijven doen, ook nadat hij was „overgelo pen" naar de toenmalige vij and. Dat heeft hem keer op keer in ernstig conflict ge bracht met de Indonesische au toriteiten. Zijn activiteiten voor dissidenten en opposan ten van het strenge Indonesi sche regime vinden grote waar dering in het land zelf. De stichting Rumah Kita, die in ons iand zorgt voor de opvang van Indonesische dissidenten, wijst erop dat de onafhankelij ke Indonesiërs Princen zien als vrijheidsheld. „Voor de huidi ge Indonesische generatie is hij een groot en moedig vechter voor de handhaving der men senrechten." Daarmee ver woordt Rumah Kita helder de andere kant van een deserteur. DEN HAAG (ANP) - Premier Kok en minister Van Mierlo van buitenlandse zaken bren gen dinsdag 28 februari een be zoek aan president Clinton van de Verenigde Staten. De rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft dat donderdag be kendgemaakt. Clfritóh-heeft de minister-president uitgeno digd. r> Volgens de RVD zullen Kok en Van Mierlo met dè Amerikaan se president van gedachten wisselen over veiligheids vraagstukken, economische onderwerpen en over andere thema's van wederzijds belang. PEKING (RTR) - Het zuid westen van China is vrijdag morgen opgeschrikt door een aardbeving met de kracht van 5,7 op de schaal van Richter. Het is derde maal deze week dat zich in oostelijk Azië een krachtige aardbeving voor doet. Dinsdag vond een beving plaats in Indonesië en woens dag bij Japan. In het noorden van Japan kwamen toen drie mensen om en raakten er 233 gewond.. MAASTRICHT (ANP) - Bewoners van Limburg hoe ven niet bang te zijn voor een herhaling van de wa teroverlast van een jaar geleden. Het water in de zij rivieren van de Maas in België en Zuid-Limburg was donderdagmiddag al aan het zakken. De hoogste stand van 43,73 meter boven NAP passeerde het dorp Borgharen bij Maastricht al aan het begin van de avond. In de loop van avond bleek het Maaswater verder te zakken waarbij rond half tien het niveau van 43,47 meter werd bereikt. Pas bij een stand van 45 meter lopen bij Borgharen, in het uiterste zuiden van Limburg, de weilanden onder water. Dat ziet Rijkswaterstaat niet ge beuren. Op basis van inlichtin gen over de neerslag de komen de dagen, zijn overstromingen vrijwel uitgesloten. Begin vol gende week zal de neerslag zelfs minimaal zijn. De regionale brandweer in Nij megen heeft donderdag de ge meenten Mook en Gennep ge waarschuwd voor waterover- last, die over twee tot drie da gen kan ontstaan door over stromingen van de Maas. Voor een ramp hoeven ook deze be woners echter niet te vrezen. Beide gemeenten zullen de ko mende dagen technische maat regelen nemen om overlast zo veel mogelijk te voorkomen. Zo zullen ze waterschuiven en rioleringen sluiten. De ge meenten zullen nog geen wegen afsluiten. Woensdag werd in al le crisisgebieden een voor alarm van kracht, wat bete kent dat de brandweer extra alert is op de ontwikkelingen. Het alarm geldt in delen van Noord- en Zuid-Limburg en België. De circa dertig bewoners van het Valkenburgse dorp Schin op Geul, die dreigden overlast te ondervinden van de buiten haar oevers getreden Geul, zijn daarvoor bespaard gebleven. In België zijn bij de monding van de Lesse en bij enkele zijri viertjes van de Semois in de Ardennen wat problemen. De situatie is op de meeste plaat sen stabiel en her en der zakt het waterpeil al, meldde don derdag het crisiscentrum van de regering. Het Belgische crisisteam gaf woensdag een voor-alarm in de provincies Brabant, Luik en Luxemburg. Verscheidene ri vieren, onder andere bij Bouil lon en Vielsalm, waren daar door de aanhoudende regen buiten hun oevers getreden. De brandweer, burgerbescher ming en politiediensten in de betrokken gebieden werden in paraatheid gebracht. Kelders, enkele wegen, weilan den en een kampeerterrein zijn inmiddels ondergelopen, maar van evacuaties is geen sprake. Sinds de overstromingen van vorig jaar, die miljoenen scha de aanrichtten, blijken oever bewoners zelf maatregelen te hebben genomen. Suske en Wiske ''DE AVERECHTSE AAP'' door Willy Vandersteen Het zijn volhouderties Haar ik zal u/eer van me afschuddenHop t HÏÏÏÖ bureauHier de 1 helt! van wagen c 5 Uij zun de burger met dón weer op bet spoor Over' r Formidabel1 tiaar kijk uit ze zun mis schien gewapend Over 1 [Hallo bureau voorzover utj hunnen vaststelten hebben ze geen wapens HO! ten van hen werpt projectielen op hel wegdek 1 Het zijn gele, octopusachtige duigen met armpjes eraan Over Vrijdag 30 december Zierikzee Rommel/snuffelmarkt en ruil beurs in sporthal Onderdak. Van 10.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 31 december Zierikzee Vuurwerk bekijken vanaf de Sint Lievensmonstertoren. Tussen 23.30 en 01.00 uur. Dinsdag 3 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie NBvP. Foyer Mondragon. 10.00 uur. Vergadering Vereniging oud leerlingen tuinbouwwintercur- sussen. Huis van Nassau. 20.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst NVvH. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 14.00 uur. Renesse Nieuwjaarsreceptie NBvP. Badhotel. 10.00 uur. Zaterdag 7 januari Zierikzee Optreden theaterduo Ajuinen en Look. Brogum. Zaal open 20.30 uur. Aanvang 21.00 uur. Burgh Concert Marco Kneiken en Leendert de Jonge. Nederland se Hervormde kerk. 16.00 uur. Zondag 3 januari Domburg Wandeling kynologenclub Zee land. Kasteel Westhove. Start 11.00 uur. Dinsdag 10 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst Pro testants Christelijke Ouderen Bond Schouwen-Duiveland. Multifunctioneel centrum. 14.15 uur. Start teken- en schildercursus Perspectief. UVV-gebouw. 19.30 tot 22.00 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. •IIÜ- Woensdag 11 januari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Donderdag 12 januari Zierikzee Start teken- en schildercursus Perspectief. UVV-gebouw. 19.30 tot 22.00 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 13 januari Ouwerkerk Tbneelstuk De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Oosterland Jaarvergadering SGP- studievereniging. Gerefor meerde Gemeenté, Sint Joost- dijk 11. 19.45 uur. Zaterdag 14 januari Zierikzee Optreden formatie Urban He- roes supportact; Shabbick. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Ouwerkerk Toneelstuk De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Dinsdag 17 januari Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudende. 14.00 uur. Burgh-Haamstede NVvH-bijeenkomst. Sierknip- kunst. De Schutse. 14.00 uur. Zaterdag 21 januari Zierikzee Optreden formatie Thrunane. Brogum. Zaal open 21.30 uur. Aanvang 22.00 uur. Burgh-Haamstede Twaalfuurs klaverjastoernooi. De Schutse. 10.00 tot 22.00 uur. Dinsdag 24 januari Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL 01 "CM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2