november december 24 OUDEJAARSBIJLAGE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE bewakingsdienst voor de kernen Renesse, Burgh en Haamstede of een burgerwacht. Dit in verband met de vele inbraken en winkelcriminaliteit. Burgemeester H. Tees: Je moet heel voorzichtig zijn met die opties." De Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee heeft ongevraagd een studieboek toegezonden gekregen waarin de holocaust wordt ontkend. De staf van de school beraadt zich op een eventuele aanklacht tegen de vereniging Vrij Historisch Onderzoek die het boek heeft uitgegeven. „Te smal, te klein en daardoor heel gevaarlijk." De oversteekplaatsen die Rijkswaterstaat realiseerde in het middengedeelte van de Rijksweg N59 ter hoogte van de uitvalswegen van Oosterland en Sirjansland roepen tijdens de Duivelandse gemeenteraadsvergadering geen enthousiaste reacties op. Met name de VVD-fractie maakt zich zorgen over het effect ervan. De provincie draagt ruim twee miljoen gulden bij aan drie plannen van het gemeentebestuur Westerschouwen. Het gaat om 1,75 miljoen voor de aanleg van wegen en een rotonde in Renesse, drie ton voor herinrichting van de kom Renesse en 40.000 gulden voor het te bouwen Milieu Educatief Centrum. Een meerderheid van het college van Westerschouwen wil de minister voorspellen af' te zien van de huidige gemeentelijke herindeling en te overwegen Schouwen- Duiveland samen te voegen met Goeree-Overflakkee. De gemeenteraad komt er niet uit. De stemmen staken met zes voor en zes tegen. „Na zo'n bezoek heb je de specifieke problemen van een bepaald gebied toch weer beter op je netvlies staan. Ik heb dit een heel nuttig bezoek gevonden." Dat zegt minister president W. Kok tijdens zijn werkbezoek aan Zeeland. Op Schouwen-Duiveland bezoekt Kok de Plompe Toren van Koudekerke en het landbouwbedrijf van P. de Koeijer bij Brouwershaven. Zo'n zestig middenstanders uit Zierikzee hebben door het ondertekenen van een petitie kenbaar'gemaakt tegen de openstelling van de winkels op zondag te zijn. Zij bieden wethouder L. J. van Gastel de petitie, aan. De Zierikzeese Ondernemers Centrale is verbolgen over het initiatief. heeft gevraagd krijgt de gemeente Bruinisse het scherm in kader van wet op de geluidhinder in de maag gesplitst. De asfaltlaag onder de pijlerdam van de Oosterscheldekering is onvoldoende sterk. Ter versteviging gaat Rijkswaterstaat stenen storten. De kosten hiervan kunnen oplopen tot veertig miljoen gulden. Als een van de deelnemers van Dagcentrum Brugzicht brengt Corine Quist de sleutel van het gerenoveerde centrum per helikopter bij oud voorzitter van de Stichting Dagverblijven Schouwen- Duiveland, C. Bij de Vaate. Gezamenlijk openen zij vervolgens de deuren van het centrum, waarna de genodigden een kijkje kunnen nemen in het vernieuwde Brugzicht. In Zierikzee wordt de Interliner officieel in gebruik genomen door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, drs. W. T. van Gelder. De Interliner is het antwoord van de VSN-groep op de wens van passagiers om sneller, comfortabeler en betrouwbaarder vervoer. In de praktijk blijkt deze vervoersvorm echter het nodige stof te doen opwaaien. Tijdens een raadsvergadering in Westerschouwen heeft een grote groep inwoners van Westerschouwen bij het gemeentebestuur gepleit voor invoering van een particuliere Linksboven: Het omstreden geluidsscherm in Bruinisse. Rechtsboven: Protestactie Arbeidsbureau. Daaronder: Premier Kok op werkbezoek. Linksonder: discotheek Vanity te koop. Middenonder: Intocht Sint Nicolaas. Rechtsonder: Commissaris van de Koningin drs. W. T. van Gelder geeft het startsein voor de Interliner. Afgaande op de publieke belangstelling is de populariteit van Sinterklaas eerder gestegen dan gedaald. De Goedheiligman vereert ook Schouwen-Duiveland met een bezoek en overal waar hij komt wordt hij enthousiast ingehaald. 'Wij willen een groter Melk(ert)-quotum'. Gewapend met een spandoek met deze tekst vertrekt personeel van de Arbeidsbureaus in Zeeland vanuit Zierikzee met de bus naar Rijswijk. De protestactie is gericht op de bezuinigingsplannen van de minister van economische zaken, drs. A. P. W. Melkert. Van het Arbeidsbureau in Zierikzee nemen twee personeelsleden deel aan de actie. De eigenaar van het pand aan de Beddeweeg in Zierikzee waarin discotheek Vanity is gevestigd, F. Kouijzer heeft het pand te koop aangeboden aan de gemeente Zierikzee. De Zierikzeeënaar zou dat initiatief hebben genomen omdat T. van Rees, die het pand van hem huurt en er de discotheek in exploiteert huurschulden zou hebben. Van Rees ontkent dit. Door een groot gat in het dak van de technische ruimte worden de drie onderdelen van de nieuwe waterzuiverings- en verwarmingsinstallatie van Zwembad Onderdak in Zierikzee geplaatst. Met de nieuwe installaties voldoet het zwembad geheel aan de Wet Hygiëne en Veiligheid Zwemgelegenheden. De commissie ruimtelijke ontwikkeling gaat akkoord met de notitie Kernrandzone Zierikzee. Hierin wordt in het gebied aan het Eerste Weegje, waar zij een camping wil, op termijn woningbouw niet uitgesloten. De plannen tot woningbouw in dit gebied kwamen enkele jaren geleden voor het eerst ter sprake. De korenmolen Aeolus aan de Molenweg in Dreischor is verkocht aan de gemeente Brouwershaven. Het Brouwse college van burgemeester en wethouders en de eigenaar van de molen, J. van Wezel hebben daar overeenstemming over bereikt. De gemeente betaalt 117.000 gulden voor het monument. Als het aan het college van burgemeester en wethouders van Bruinisse ligt, komt er op Schouwen-Duiveland een speciaal duikteam. Dat blijkt uit de toespraak van burgemeester A. Vogelaar ter gelegenheid van de ingebruikname van het nieuwe blusvoertuig van het vrijwillige brandweerkorps van Bruinisse. Vogelaar kondigde aan een en ander in regionaal verband te zullen aankaarten. Twee schapen dood, en veertien later noodgedwongen afgemaakt. Dat is de trieste balans die schapenhouder A. W. Geelhoed uit Ellemeet opmaakt. De politie vermoedt dat de schapen aangevallen zijn door een loslopende hond. Het tekort in de exploitatie van het sportcentrum Westerschouwen is de laatste maanden opgelopen tot bijna een half miljoen gulden. Dat maakt voorzitter ir. C. W. Veerhoek op verzoek van het publiek bekend tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Renesse. Eigenaar R. Colly van Camping Onze Hoeve in Bruinisse zou met de Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND) in vergevorderd stadium van onderhandelingen zijn over de noodopvang van 200 asielzoekers. Colly en de IND willen dit bericht ontkennen noch bevestigen. Het geluidsscherm langs de wandelboulevard in Bruinisse is gereed. Het installeren van het 250 meter lange en anderhalve meter hoge geluidsscherm langs de reparatiehaven is nagenoeg zonder strubbelingen verlopen. Hoewel niemand van de omwonenden er om De Dorpsgemeenschap Noordwelle heeft de gemeente Westerschouwen in een brief gevraagd de snelheidsremmer in de Smidsweg in Noordwelle zodanig aan te passen dat die ook daadwerkelijk snelheid remt. Volgens J. Geluk, bestuurslid van de Dorpsgemeenschap is de 'bult' niet afdoende om het verkeer langzamer te doen rijden. Om tegen te gaan dat mensen in de verleiding komen hun afval illegaal her en der te storten als de belt in Serooskerke dicht gaat en het geplande afvalcentrum in Zierikzee nog niet is gerealiseerd, wil de reinigingsdienst een tijdelijke overslag aan de Hoosjesweg bouwen. Wel moet nog toestemming gevraagd worden aan de provincie. „Deze herinrichting was bedoeld om het dorpshart te versterken. Dat is gelukt. Oosterland heeft weer een levend hart. Ik hoop dat dat ook in de toekomst zo mag blijven." Dat zegt waarnemend burgemeester van Duiveland, G. Hokken, bij de officiële ingebruikname van het centrumgebied in Oosterland. Het Torenplein, de Kerkstraat en de Markt kregen een heel nieuw aanzien. Kruiden, klaprozen en veldbloemen. Wat de initiatiefnemers van Project Zonnestraal, Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD) en de Natuur- en Vogelwacht betreft mag dat allemaal gaan groeien op twaalf meter brede stroken aan de randen van akkers. Milieuvriendelijk akkerrandenbeheer moet daar voor gaan zorgen. In de Jacobuskerk in Renesse worden de tien mannen herdacht die op 10 december 1944 door de Duitse bezetters in de slotlaan van Slot Moermond door ophanging om het leven werden gebracht. Na afloop van de bijeenkomst worden kransen gelegd bij het oorlogsmonument aan de Oude Moolweg. Er komen voorlopig geen asielzoekers naar Zierikzee. Dat is de stellige overtuiging van burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs. De inwoners van Zierikzee krijgen eerst de kans om zich tijdens een hoorzitting op de hoogte te stellen van de gang van zaken. Asselbergs heeft er alle vertrouwen in dat het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) wacht op deze hoorzitting alvorens tot huisvesting over te gaan. En hij krijgt gelijk. „Op Schouwen-Duiveland zijn zeker honderd locaties waar illegaal grol afval wordt gestort of opgestookt." Dat zegt milieuhandhaver van het Waterschap Schouwen- Duiveland, M. M. Weezepoel. Hij coördineerde een actie die politie, waterschap, Staatsbosbeheer en de gemeenten voerden tegen de illegale stort- en stookplaatsen die de afgelopen tijd steeds vaker werden aangetroffen op Schouwen-Duiveland De heer Th. H. van Wijk, voorzitter van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) stelt zijn positie ter beschikking. De volgende Samenstelling: Martin Glerum. aansprakelijk gesteld voor de schade, die volgens hoofd Onderhoudsdienst van de Zeelandbrug, M. J. van 't Veer 200.000 a 300.000 gulden bedraagt. Vijfentwintig akkerbouwers op Schouwen-Duiveland hebben een boete gekregen vanwege het niet ondertekenen van mestbonnen bij de levering van droge kippemest. De hoogte van de boetes varieert van 700 tot 7000 gulden. De standsorganisatie Agrarisch Schouwen-Duiveland heeft laten weten niet akkoord te gaan met de boetes. Wethouder ir. C. W. Veerhoek heeft nog heel wat uit 4e leggen. Zowel de politiek als een delegatie ondernemers van de gemeente Westerschouwen hebben de nodige 'mitsen en maren' bij het beleidsplan dat het parkeren in Burgh-Haamstede en Renesse drastisch aan banden legt. Linksonder: Opening dorpshuis Zonnemaire door wethouder mevrouw M. P. Ketting-Koopman. Rechtsonder: Een nieuw vervoerssysteem: de Teletaxi maand is er een extra ledenvergaderïhg. Gedeputeerde D. J. P. Bruinooge gaat gedeputeerde staten voorstellen om een onderzoek uit te laten voeren naar de economische potenties van Schouwen-Duiveland. Dat is de uitkomst van het gesprek tussen Bruinooge en de portefeuillehouders economische zaken van Schouwen-Duiveland. De gemeenten Duiveland, Westerschouwen en Brouwershaven willen na april 1995 stoppen met subsidie aan Zeeland Noord. Met ingang van 1 januari 1995 wordt door gemeenten een nieuw vervoersysteem voor gehandicapten ingevoerd: de Tble-Thxi Oosterschelderegio. Dit komt in de plaats van de vergoeding die gehandicapten tot nu toe krijgen voor reiskosten. Uit een reactie van A. Jongejeugd uit Bruinisse blijkt dat niet alle gehandicapten blij zijn met deze verandering. Het glastuinbouwproject, dat het Duivelandse gemeentebestuur wil realiseren ten oosten van de Bredeweg in Sirjansland gaat alsnog door. Het provinciaal bestuur van Zeeland geeft toestemming voor het project. Het gaat om de ontwikkeling van twintig hectare glastuinbouw. Met het hijsen van de oude gemeentevlag van Zonnemaire opent wethouder M. P. Ketting-Koopman officieel het vernieuwde dorpshuis in Zonnemaire. De grote zaal is twee nieter breder geworden en een keuken en bar zijn aan het gebouw toegevoegd. De aanpassing van het dorpshuis is een onderdeel van de herziening centrumgebied. De toplaag van de nieuwe verflagen die in 1992 en 1993 werden aangebracht op de leuningen en vangrail van de Zeelandbrug bladdert af. De eigenaar van de brug, het provinciaal bestuur van Zeeland, heeft AKZO Nobel Coatings BV formeel De Stichting Renesse is bereid maximaal een ton bij te dragen in het exploitatietekort dat de Stichting Golf de eerste drie jaar verwacht voor de golfbaan Moermond in Renesse. Dit in afwachting van het resultaat van de poging door de Stichting Golf om voor het einde van dit jaar het benodigde aantal van 240 leden binnen te halen. Ook de gemeente Westerschouwen stelt een ton beschikbaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 24