augustus mism september r i&aK 22 OUDEJAARSBIJLAGE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE .fVfifc «N Aromu De organisatoren van de Vlasdag in Dreischor kunnen terugzien op een zeer geslaagde tiende editie van het evenement. Naar schatting 7000 a 8000 bezoekers brengen een bezoek aan het oude vlasdorp. Vasthouden? O, écht niet. Voor nog geen duizend gulden. O, kijk nou toch wat een enge poten met van die haren er op." Tijdens een vogelspintentoonstelling in het dorpshuis in Renesse wordt heel wat afgegriezeld. Volgens Roger Hoffman, die als vrijwilliger de tentoonstelling begeleidt, is dit niet nodig, want vogelspinnen kunnen volgens hem wel bijten, maar doen dat niet. Door de stijging van de koffieprijs met zestig cent per halfponds pak ontstaat een grote hamsterwoede. Men probeert nog even te profiteren van de relatief lage koffieprijs. Vooral in de grotere supermarkten op Schouwen-Duiveland zijn de koffierekken grotendeels leeg. Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland ziet het bestemmingsplan d'Heule niet zitten in de vorm zoals de gemeente Duiveland die voor ogen heeft. Gs vinden de totale capaciteit van 110 woningen te groot. In een brief melden zij dat ze 110 woningen voldoende vinden tot het jaar 2015. De eerste fase van het bestemmingsplan keuren gs wel goed. ,,Veel oud-inwoners van Burgh komen speciaal over voor de Burghse Dag. Iedereen heeft hier wel slapers in huis." Lid van de organisatiecommissie van het folkloristische festijn, Jan Slager vertelt dat deze keer naar schatting 15.000 tot 20.000 mensen een kijkje hebben genomen bij het evenement; een nieuw record. Na vier weken intensief actievoeren op 45 campings en 25 evenementen in Zeeland, vindt op Neeltje Jans de feestelijke afsluiting plaats van de milieu-actie Zeeland aan kant. Directeur van de Stichting Nederland Schoon, mevr. drs. E. de Jongh is tevreden over de actie: „Het is een leuke manier om mensen te confronteren met een milieuprobleem waar ze zelf concreet iets aan kunnen doen." De witsnuitdolfijnen Joya en Daniëlle die in maart dit jaar aanspoelden aan de kust van Westerschouwen en Frankrijk worden met een schip van Rijkswaterstaat teruggebracht naar de Noordzee. Het schip is speciaal voor deze missie aangepast met een zwembad om de dieren zo comfortabel mogelijk te ver voeren. Een dertig meter hoge toren met daarin tachtig - appartementen, 160 - bungalows, een vergroting van het zwembad, een andere toegang en verhuizing van de sportvelden. Dat zijn de belangrijkste vernieuwingen die recreatiecentrum Aquadelta in Bruinisse de komende vijf jaar wil realiseren. Het project vergt een investering van ongeveer 25 miljoen gulden. De kogel is door de kerk. Een meerderheid van de> gemeenteraad van Middenschouwen schaart zich achter het voorstel van het college om 815.000,- uit te trekken voor verbouw en renovatie van gemeenschapscentrum De Putmeet in Scharendijke. Het circus Aramannt slaat in Zierikzee zijn tenten op. Voorafgaand aan de voorstelling zijn inwoners en toeristen getuige van de lunch van de olifanten Tonga en Tembo; tientallen hele broden, stokbroden, appels en wortelen verdwijnen als sneeuw voor de zon. De politie van het district Oosterscheldebekken verhoogt het aantal surveillances in Noordgouwe wegens de telkens oplaaiende en al tien jaar durende ruzie in het dorp. De hoofdrolspeler in de dorps vete, een 47-jarige man, moet zich volgende maand wegens mishandeling verantwoorden voor de rechter. Dat wordt duidelijk op een bijeenkomst met ongeveer dertig Noordgouwenaren in het stadhuis van Brouwershaven. Het gemeentebestuur van Westerschouwen gaat rechtstreeks bij het ministerie van welzijn en volksgezondheid proberen alsnog de vier extra politiemensen los te krijgen die de minister in 1992 heeft toegezegd bij de vestiging van het asielzoekerscentrum in Burgh-H aamstede. Het is allerminst zeker of de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland ér iri zal slagen om volgend jaar eeri afvalcentrum in Zierikzee te realiseren. Tégen de plannen zijn twaalf bezwaarschriften ingediend en voorlopig kan men niets meer doen dan afwachten, zo laat W, den Boer, voorzitter van het dagelijks bestuur van de reinigingsdienst weten. Na vijf jaar voorbereiding is het dan zover. Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee gaat uitbreiden. Nog dit jaar. wordt begonnen met de verbouw van het huidige onderkomen. Kosten van de hele onderneming bedragen 175.000 gulden. Linksboven: Hamsterwoede vanwege dure koffie. Linksmidden: Hare Majesteit koningin Beatrix op werkbezoek. Middenonder: Afscheid van burgemeester A. Bergshoeff van de gemeente Duiveland. Rechtsboven: Folklore tijdens de Burghse Dag. Rechtsmidden: Drukte tijdens de Zierikzeese Havendag. Rechtsonder: Per 1 januari 1995 is de vuurtoren in Haamstede niet langer bemand. Tijdens de Havendag in Zierikzee schepen vele mensen zich in op mosselkotters om Neptunus op te gaan halen. De god van de zee laat zich aan boord hijsen van de ZZ 10, alwaar hij liefdevol in de armen wordt gesloten van de mosselprinses. Ook zijn vele kraampjes langs de haven opgesteld, kan men genieten van diverse demonstraties en uiteraard mosselen. Een ruime meerderheid van de statenfracties kan zich tijdens een vergadering van de commissie algemeen bestuur vinden in de ontwerp- herindelingsregeling voor de gemeenten op Schouwen- Duiveland. In de regeling stellen gedeputeerde staten van Zeeland onder meer voor de zes gemeenten op het voormalige eiland tot één samen te voegen. Per één januari 1995 zal de vuurtoren in Burgh- Haamstede niet meer worden bemand. Afgelopen voorjaar maakte het rijk bekend dat de gemeente geen enkele vergoeding meer krijgt voor het betalen van personeelskosten om de vuurtoren te bezetten. En aangezien de gemeente geen geld heeft om een volledige bezetting aan te houden stopt deze definitief met het bemannen van de toren. De Duivelandse burgemeester A. Bergshoeff is de eerste, die in het zicht van de gemeentelijke herindeling op SchouwenDuiveland afscheid neemt. Hij wordt burgemeester van de Gelderse gemeente Lingewaal. Vele tientallen collegabestuurders, familieleden en vertegenwoordigers van organisaties schudden Bergshoeff de hand tijdens een bijzondere raadsvergadering. Hare Majesteit Koningin Beatrix brengt een werkbezoek aan Schouwen- Duiveland. De koningin verblijft ruim zeven uur in de regio en toont zich daarbij vol interesse voor ontwikkelingen in de visserij, landbouw, recreatie, industrie en cultuur. Maar ook schenkt ze volop aandacht aan het publiek dat uitbundig uiting geeft aan de vreugde over het bezoek. De officiële start van de zesde Zeeland Cultuurmaand vindt plaats in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Na een korte bijeenkomst van genodigden luidt het concert van het Orkest van de Achttiende eeuw zes weken van muziek, kunst, film en theater in. Uit handen van burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse krijgt juffrouw N. J. Bal, die afscheid neemt als directrice van verzorgingshuis In 't Opper in Bruinisse, een koninklijke onderscheiding. Zij wordt voor haar verdiensten beloond met een eremedaille in goud behorende tot de Orde van OranjeNassau. Onder de inwoners van het dorp Dreischor is beroering ontstaan doordat twee huizen in de kern zijn beklad en een van de inwoners van de bekladde woningen enige tijd geleden ook nog eens uitwerpselen van een paard in het gezicht gegooid krijgt. Volgens een politiewoordvoerder is het verplaatsen van het praathuisje van de Slotstraat naar het 'Slachtveldje' aanleiding voor de incidenten. „Dit is de eerste boon en ik hoop dat er veel zullen volgen." Dat zegt de Zeeuwse gedeputeerde L. Nederhoed- Zijlstra in de Wereldwinkel in Zierikzee. Daar tekent ze als eerste het bonenboek en gooit een koffieboon in een speciaal daarvoor bestemde pot. Nederhoed geeft daarmee blijk van haar steun aan een actie voor een meer rechtvaardige wereldhandel in koffiebonen. Op de Langeweg in Bruinisse worden tv-opnames gemaakt voor de programmaserie Twaalf steden, dertien ongelukken. Het gaat hierbij om een ongeluk dat overal op het platteland kan gebeuren: een auto die slipt over slik op de weg en over de kop slaat. Aan de Schendersweg in Brouwershaven wordt de eerste groene rolemmer met groente-, fruit- en tuinafval geleegd. Het is de voorzitter van het bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland, burgemeester W. den Boer die het sein geeft voor de GFT-inzameling op Schouwen-Duiveland. Hij leegt de rolemmer bij de woning van de Brouwse burgemeester L. N. Labruyère. Het Waterschap Schouwen- Duiveland gaat akkoord met de plannen voor fusie van de waterschappen boven de Westerschelde. Het college van b en w van de gemeente Zierikzee is bereid om gratis bouwgrond ter beschikking te stellen voor de bouw van een nieuw waterschapskantoor in Zierikzee. „De zojuist hogelijk geprezen originele striping op uw nieuwe tankautospuit; daar heb ik toch wat op tegen. Ik hoop dat er zo spoedig mogelijk uniformiteit komt in het uiterlijk van brandweervoertuigen." Dat zegt commandant W. P. van Leersum van de regiobrandweer bij de overdracht van het nieuwe blusvoertuig van de vrijwillige brandweer Duiveland. Het district Oosterscheldebekken van dc regiopolitie Zeeland ziet zich dit jaar geconfronteerd met een tekort op de begroting van 850.000 gulden. Driekwart van de Nederlandse politieregio's staat inmiddels 'onder curatele' van het ministerie van binnenlandse zaken, zegt districtschef L. Imminga. „We begrijpen niet hoe het mogelijk is. Er hebben nooit leidingen in de grond gelegen of gebouwen gestaan." Voor hoofd dienst gemeentewerken Duiveland D. A. Haak en de adviescommissie bestuurszaken is het onbegrijpelijk dat een gedeelte van de grond aan dc Ouwerkerkse Burgemeester Romeijnstraat verontreinigd is met lood. Aan deze straat worden nu drie, in plaats van vijf, percelen grond beschikbaar gesteld voor woningbouw. Provinciale staten zullen de minister positief adviseren over herindeling van Schouwen-Duiveland. Alleen SGP en Groen Links verklaren zich tegenstander van het plan om van de zes huidige gemeenten één te maken. De minister van landbouw, natuurbeheer en visserij, J. J. van Aartsen, onderschrijft de conclusie van burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs dat het in juli genomen raadsbesluit om Kloet vrijstelling te geven voor groepskamperen, in strijd is met het bestemmingsplan en dc kampeerwet. Het besluit werd genomen met een krappe meerderheid tijdens de afwezigheid van de burgemeester. De fusie van streek vervoersbedrijf Zuid- West Nederland (ZWN) met de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 22