VRIJDAG 30 DECEMBER 1994 OUDEJAARSBIJLAGE 19 is opgezet om Scouting bij een breder publiek bekend te maken, een activiteitenprogramma «opgezet. De gemeenteraad van Middenschouwen heeft zich tijdens de gemeenteraadsvergadering uitgesproken voor realisering van een bedrijfsterrein bij Scharendijke op de locatie hoek Elkerzeeseweg- Kloosterweg. Ook geeft de raad haar goedkeuring om ■naast het bestaand sportterrein bij Kerkwerve een bedrijfsterrein te realiseren. Een zorgelijk probleem waarvoor op korte termijn een oplossing moet worden gezocht. Zo omschrijft PvdA- wethouder D. van der Wekken de verplichting (voor Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland) om in de tweede helft van dit jaar 67 statushouders te huisvesten. SGP/RPF/GPV-raadslid L. J. van den Bos krijgt bij zijn afscheid van de gemeenteraad van Bruinisse een koninklijke onderscheiding. De scheidende nestor van de raad krijgt uit handen van burgemeester A. Vogelaar de ere-medaille in goud behorende bij de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Burgemeester A. Bergshoeff van DuiVeland verricht in Nieuwerkerk de officiële opening van het servicewoningencomplex voor ouderen, Steenzwaenshof. Hij doet dat door de Nederlandse driekleur te hijsen aan de vlaggemast bij de voorgevel van het gebouw aan de Burgemeester van Eetenstraat. De scoutinggroepen uit Zierikzee, Bruinisse, Brouwershaven en Burgh vieren een Nationale Scoutingdag, die in Nederland dit jaar voor het eerst wordt gehouden. Elke groep heeft voor deze dag, die Linksboven: Vervuilde grond in Dreischor. Daaronder: Burgemeester A. Bergshoeff opent servicewoningencomplex Steenzwaenshof in Nieuwerkerk. Rechtsboven: Op het strand bij De Punt spoelt een witsnuitdolfijn aan. Rechtsonder: Nationale Scoutingdag. Vorige pagina, linksonder: Schouwen- Duiveland naar de stembus. Rechts: Zwerfvuil bij de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg. Linksboven: Scheidend wethouder S. C. J. B. Losschacoff-de Kanter wordt geridderd. Linksonder: Koninginnedag op Schouwen- Duiveland. Rechtsboven: Het Vondelingsmoeras. Daaronder: Een portret van vijf bij vijf van Mondriaan op Molen De Zwaan. Rechtsmidden: Het nieuwe Hofferplein in Zierikzee. Rechtsonder: Rondvaartboot Roni wordt bevolkt door asielzoekers. op SchouwenDuiveland wonen. De inkrimping van het bedrijf is volgens directeur R. Grootveld nodig om een efficiëntere organisatie te bewerkstelligen en nieuwe investeringen te kunnen doen. Het feit dat slechts negen Schouwen-Duivelandse ouderen zich hebben aangemeld voor de AOW- demonstratie in Eindhoven heeft de Zierikzeese ANBO- voorzitter L. Anceaux teleurgesteld. Maar het meest spijtig vindt de voorzitter nog de kritiek die hij heeft gekregen op zijn plan om een bus naar Eindhoven te regelen. De ANBO viert dit jaar haar veertigjarig bestaan. Als het plan van de gemeente Zierikzee om de horecaondernemingen onder te verdelen in categorieën doorgaat zou dat tot gevolg kunnen hebben dat de horecastop voor de Schouwen- Duivelandse centrumgemeente opgeheven wordt. Dat zegt wethouder L. J. van Gastel tijdens een zitting van de provinciale Hoorcommissie bestemmingsplannen. Het buurtschap Moriaanshoofd heet tijdelijk Mondriaanshoofd. In het kader van het Mondriaanjaar siert een portret van vijf bij vijf meter van de" beroemde kunstenaar de molen De Zwaan. Een en ander is een gezamenlijk initiatief van de gemeente Middenschouwen en kunstenaar J. Everaers. Het gaat goed met het amateurtoneel op Schouwen- Duiveland. Heel goed zelfs. Dat is de conclusie van W. Huybreghs en R. Lubbersen van het Zeeuws Centrum van Amateurtoneel. Beiden kijken met grote tevredenheid terug op een naar hun idee zeer geslaagde negende editie van het Eenakterfestival in Zierikzee. De brandwëer Duiveland wordt de winnaar van de provinciale wedstrijd Eerste klas lage druk in Zierikzee. De Zeeuwse kampioen krijgt voor haar verrichtingen ook nog eens vier van de vijf te verdienen wisselbekers. Ook de Deltawerken behoren tot de zaken waar Nederlanders trots op zijn. Dat blijkt uit een onderzoek van een reclamebureau uit Amsterdam. Zij zijn de makers van een zevental reclamespots voor Koninklijke PTT Nederland. In één van die spots staan de Deltawerken centraal. Het vertrek van wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter heeft een heel wat plezieriger verloop. Bij haar afscheid van de raad wordt ze benoemd tot ridder in de Orde van OranjeNassau. Het Vondelingsmoeras of de Vondelingspias. Zo omschrijven de bewoners van de nieuwbouwstraat Vondelingsplaat achterin de Zierikzeese wijk Poortambacht spottend de omgeving waarin ze nu ongeveer een jaar wonen. Deze straat wordt gekenmerkt door een slecht wegdek, modder, ratten en illegale vuilstort. Volgens de bewoners is een onhoudbare situatie ontstaan. Bij het Zierikzeese bedrijf Nemag B.V. verdwijnen achttien arbeidsplaatsen, voornamelijk van mensen die Rijkswaterstaat gaat tussen Laone en de Brouwersdam op het Noorderstrand van Renesse negentigduizend kubieke meter zand opspuiten. ,,Na de suppletie kan de veiligheid weer voor honderd procent gegarandeerd worden", aldus H. Ringelberg van Rijkswaterstaat. Beschuldigingen van belangenverstrengeling bij de benoeming van zijn vrouw als beheerder van het Tonnenmagazijn, een anonieme brief waarin hij en zijn vrouw diep worden beledigd en de gele kaart die hij tijdens «de laatste raadsvergadering krijgt uitgereikt van de oppositie, hebben wethouder J. K. Goemans doen besluiten na achttien jaar afscheid te nemen van de gemeenteraad Brouwershaven. Het Hervormd Kerkkoor Renesse bestaat dertig jaar. 'Het kerklied te beoefenen en de kerkzang te verbeteren'. Met dat doel werd in 1964 het koor opgericht. Dertig jaar later is die doelstelling nog onverminderd van kracht. Het KNRM-reddingstation Burghsluis, gevestigd naast de Roompotsluis op Neeltje Jans, krijgt een nieuwe reddingboot. De kiel van het schip wordt binnenkort gelegd. Begin volgend jaar moet de ongeveer twee miljoen gulden kostende reddingboot operationeel zijn. Dit groter en sterker schip vervangt de Koningin Beatrix. De werkzaamheden die het gebied tussen de Hofferstraat, de Verrenieuwstraat en de Zevengetij straat in Zierikzee een heel nieuw aanzien geven zijn afgerond. Het oude boerderij complex is omgetoverd in een pleintje met bomen, bankjes en een voetgangerslooppad Hoewel nog niet vertaald in gemeenteraadszetels voor ultrarechts is ook op Schouwen-Duitfeland sprake van een afname van de tolerantie. Dat concludeert J. Burger, directeur van het asielzoekerscentrum in Burgh- Haamstede. „Daarom is zo'n open dag zoals we die vandaag houden zo belangrijk", aldus Burger. De belangstelling voor het open huis is echter matig. „Dit is toch zot. Ik vind het tekenend voor de hele procedure." Burgemeester H. Tees van Westerschouwen reageert verontwaardigd op het besluit van de provinciale adviescommissie algemene zaken om discussie over de plannen voor gemeentelijke herindeling uit te stellen. Vijf burgemeesters van Schouwen- Duiveland reizen derhalve voor nop af naar Middelburg. Door de politie is in samenwerking met de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD) een huiszoeking gedaan bij een deurwaarder in Zierikzee. De deurwaarder wordt verdacht van valsheid in geschrifte. Tijdens de huiszoeking wordt de complete administratie in beslag genomen. De Ondernemerskring Schouwen-Duiveland maakt zich ernstig zorgen over de bouw volgend jaar van het overslagstation voor huisvuil aan de Deltastraat in Zierikzee. Ook de stank en het zwerfvuil rond de huidige stortplaats bij Serooskerke is het bedrijfsleven een doorn in het oog. Net als de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland wil de Stichting Stimulering Werkgelegenheid Zeeland Noord dat Neeltje Jans toebedeeld wordt aan Schouwen-Duiveland. Dat blijkt uit het betoog dat drs. K. B. van den Berg houdt tijdens de vergadering van de provinciale adviescommissie Algemeen Bestuur. De asielzoekers die op de rondvaartboot Roni verblijven nemen afscheid van Zierikzee. De boot wordt weer- aangewend voor toeristische aangelegenheden. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs spreekt tijdens de afscheidsbijeenkomst zijn onvrede uit over het feit dat de asielzoekers nog steeds niet weten waar ze aan toe zijn; in Nederland blijven of vertrekken. Dertien mensen op Schouwen- Duiveland worden in het kader van de jaarlijkse lintjesregen onderscheiden met een koninklijke onderscheiding. In zestien kernen van Schouwen-Duiveland wordt weer Koninginnedag gevierd. Vele mensen lopen uit om te kijken naar of deel te nemen aan activiteiten, georganiseerd door vrijwilligers van Oranjeverenigingen en andere organisaties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 19