januari Het Jaar van VRIJDAG 30 DECEMBER 1994 OUDEJAARSBIJLAGE 17 1994 heette Het Jaar van het Gezin te zijn. Zelden zal er zo weinig gebeurd zijn rond een thema als in Het Jaar van het Gezin. Na lang denken staat me vaag één initiatief bij. Was het de Nederlandse Christenvrouwen Bond of het Leger des Heils die hiermee wat deed? Afgaande op activiteiten die wél plaatshadden rond een bevolkingsgroep,' dan had 1994 wederom het Jaar van de Ouderen mogen heten. Want dankzij de plannen van het CDA met de AOW en met name de uitspraken van Elco Brinkman hierover werd de Nederlandse senior politiek actief. Er onstonden twee ouderenpartijen, het CDA beleefde een historische nederlaag en Brinkman verdween van het scherm. Het predikaat Jaar van de Vrede was op 1994 echter beslist niet van toepassing. Oude conflicten laaiden op en nieuwe werden beslecht. In Ruanda gingen Hutu's en Tutsi's elkaar met kapmessen te lijf waardoor honderdduizenden slachtoffers vielen. Was het niet door wapengeweld; dan wel door honger en ziekte in de vluchtelingenkampen. Het pact tussen Israël en de PLO was aanleiding tot nieuw geweld. Israël jaagt na een gruwelijke bomaanslag in Tel Aviv op moslimfundamentalisten en wordt op zijn beurt vanuit Libanón met raketten bestookt. De naam van Yasser Arafat prijkt op de lijst van Nobelprijswinaars, maar helaas ook op de dodenlijst van de Hamasbeweging. Tot voor december had nog vrijwel niemand van de federatieve republiek Tsjetsjenië gehoord. Volgens Jeltsin wordt de opstand van het Tsjetsjeense volk geleid door criminelen. Hij spreekt van 'illegale gewapende groepen'. Maar tegen Jeltsins antwoord op de opstand komt verzet uit democratische hoek. Tankcommandanten weigeren hun kanonnen te richten op met antieke geweren bewapende boeren, die even tevoren een sinds de Indianen in de vergetelheid geraakte krijgsdans hebben uitgevoerd. Journaalbeelden van een radeloos huilend kind tussen de lijken na een bombardement op de hoofdstad Grozny bl5jven op het netvlies branden. De Russische opmars naar Grozny gaat voort, de bombardementen worden gestaakt. In voormalig Joegoslavië gaat de plaag van de Bosnische Serviërs onverdroten voort. Hun leider Karadzic bakt zoete broodjes aan de onderhandelingstafel terwijl zijn soldaten de stad Bihac innemen. De rol van VN-soldaten, aanwezig om achter de frontlinies de vrede te handhaven, wordt gereduceerd tot die van gijzelaars. Een vliegtuig vol Fransen en Algerijnen beleeft een angstige kerst als vier leden van de Gewapende Islamitische Groep hun toestel kaapt. Sinds de door de Algerijnse regering ontkende verkiezingswinst van het FIS wordt het land geplaagd door terreur. Op tweede kerstdag eindigt de kaping bloedig op de luchthaven van Marseille als een anti- terreurcommando de kapers neerschiet. De kapers wilden het met explosieven geladen vliegtuig neer laten storten boven Parijs. In eigen land is het geweld onderhuids aanwezig. Het wordt steeds duidelijker dat politie en justitie weinig in te brengen hebben tegen de georganiseerde criminaliteit. Mensenhandel en drugshandel nemen grotere proporties aan. De onderwereld beschikt over middelen waarvan een Nederlandse rechercheur alleen maar kan dromen, althans voor zover de wet hem toestaat daarvan te dromen. Want terwijl criminelen aan de haal gaan met gevoelige informatie van justitie, verwijzen handige advocaten 'onwettig verkregen' bewijslast naar de prullenmand. Ook op regionale schaal staat de veiligheid ter discussie. De Zeeuwse politietop geeft schoorvoetend toe dat de reorganisatie misschien toch niet helemaal gebracht heeft wat men ervan had verwacht. Er zijn te weinig mensen, er is te weinig materiaal en vooral te weinig geld. De eis om altijd en overal binnen vijftien minuten ter plekke te zijn, wordt losgelaten. Voor 1995 zegt de korpsbeheerder de kwaliteit van de politiezorg nog te kunnen handhaven, over de jaren daarna heeft hij twijfels. Tegelijkertijd uit de middenstand van Westerschouwen haar zorg over het toenemend aantal inbraken. Met een schuin oog wordt naar het asielzoekerscentrum gekeken. 1995. De Verenigde Naties hebben 1995 uitgeroepen tot Het Jaar van de Verdraagzaamheid. Voor de Europese Gemeenschap is komend jaar het Jaar van de Natuurbescherming. Dat het niet bij mooie woorden moge blijven. A. H. M. van den Nouweland De jaarwisseling is op Schouwen-Duiveland rustig verlopen. Bij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis worden geen vuurwerkslachtoffers binnengebracht. Wel wordt bij de politie aangifte gedaan van een aantal vernielingen. In Bruinisse wordt het honderdjarig bestaan gevierd van scheepswerf Van Duivendijk. De Bruse familiewerf werd door de jaren heen een begrip en hoort bij het mosseldorp als zout bij de aardappels. Medewerkers van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland beginnen met het plaatsen van nieuwe glascontainers voor de inzameling van verschillende kleuren glasafval. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het gemeentehuis in Bruinisse wordt aan dorpsbarbier J. P. van de Velde de eremedaille in zilver behorende bij de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Hij hangt zijn schaar aan de wilgen. Burgemeester A. Vogelaar: ,,U was niet zomaar kapper, maar tevens een sociale praatpaal." De gemeente Zierikzee viert het feit dat de heer F. Wansink.uit Zierikzee..al veertig jaar werkzaam is bij de plantsoenendienst. Hij is de man achter de fraaie bloemstukken, die sinds jaar en dag allerlei officiële gebeurtenissen en trouwerijen opfleuren. De adviescommissie bestuurszaken van de gemeente Duiveland brengt een positief advies uit ten aanzien van een plan van het Oosterlandse bouwbedrijf Boogert. De aannemer wil aan de Lage Maireweg in Oosterland 37 seniorenwoningen bouwen. Als alles volgens plan verloopt en de welstandscommissie akkoord gaat met het bouwplan dan begint Bij de Vaate Makelaardij uit Zierikzee nog deze zomer met de bouw van circa dertig seniórenwoningen aan de Koning Gustaaflaan in Zierikzee. Later in het jaar blijkt dat de grond waarop de woningen gebouwd zouden worden, vervuild is. De werkgroep herinrichting dorpskern Bruinisse wordt opgeheven. Een afscheid zonder tranen, want men is dik tevreden over het eindresultaat van het alles bij elkaar 1,6 miljoen gulden kostende project. ,,Het dorp is echt behoorlijk opgeknapt. Het centrum is een stuk gezelliger geworden", aldus werkgroeplid J. L. Braber. J. C. van Burg uit Zierikzee ontvangt een koninklijke onderscheiding voor achtenveertig trouwe dienstjaren bij transportbedrijf Van der Wekken. Burgemeester mr, J. J. P. M. Asselbergs speldt de eremedaille in zilver behorend bij de Orde van Oranje-Nassau bij Van Burg op. Met algemene stemmen schaart de gemeenteraad van Westerschouwen zich tijdens de gemeenteraadsvergadering achter het voorstel van het college om voor 1994 125.000,- uit te trekken voor het iepziektebeleid. In Zierikzee wordt het Verkeersstructuurplan gepresenteerd. Dit plan moet de komende jaren een leidraad vormen voor het gemeentelijk beleid ten aanzien van de inrichting van de stad. Globaal betekent dit dat er in de binnenstad meer ruimte komt voor voetgangers en minder plaats is voor auto's. ,/Iben het asielzoekerscentrum in Burgh ruim anderhalfjaar geleden werd opgezet, wisten de mensen in de omgeving niet wat hen overkwam. Nu zijn de meeste reacties positief", zegt de scheidende directeur van het AZC Burgh, P. Wezenberg. Inmiddels is Wezenberg actief in Gilze- Rijen waar hij een asielzoekerscentrum gaat opzetten. Tijdens een spreekbeurt in Renesse, op uitnodiging van het CDA afdeling Westerschouwen, pleit Eerste Kamerlid voor het CDA, drs. H. Eversdijk, voor een veel royaler gebaar van het Zeeuws provinciaal bestuur in de richting van Goeree- Overflakkee, wat betreft de mogelijke aansluiting van dit gebied bij Zeeland. Eversdijk is al jaren voorstander van zo'n aansluiting. De gemeenteraad van Middenschouwen schaart zich achter het voorstel van het college van b en w om - in vier fases - een fietspad over de Brouwersdam en langs de aansluitende wegen tussen Scharendijke en Ellemeet aan te leggen. Nederland staat de komende jaren voor de opgave windenergie op grote schaal te gaan invoeren. De hele discussie over windenergie is de kinderschoenen ontgroeid. Dat zegt de Commissaris van de Koningin in Zeeland, drs W. T. van Gelder in Bussum op een discussiedag over windenergie. Voor drs. P. Schotte, voorzitter van de Ondernemerskring Schouwen- Duiveland staat als een paal boven water dat Schouwen- Duiveland gebaat is bij samenvoeging van de zes gemeenten tot één gemeente Schouwen-Duivelanxl. De overgrote meerderheid van de inwoners van Bruinisse ziet absoluut niets in de plannen van de provincie tot samenvoeging van de zes eilandelij ke gemeenten tot één gemeente. Dat blijkt uit een door de gemeente onder de bevolking gehouden enquête. Het algemeen bestuur van de Reinigingsdienst SchouwenDuiveland heeft in principe besloten om het bedrijf met al zijn toekomstige activiteiten vanaf de Hoosjesweg bij Serooskerke te verplaatsen naar het industrieterrein Zuidhoek in Zierikzee. De bestuursleden willen overigens eerst meer zekerheid over diverse aspecten ervan. De jaarwisseling op Schouwen-Duiveland verloopt rustig. Rechtsboven Nieuwe glascontainers doen hun intrede. Daaronder: Dorpsbarbier J. P. van der Velde krijgt de eremedaille in zilver. Rechtsonder: windenergie op Schouwen- Duiveland. Geheel rechtsonder: Commissaris van de Koningin in Zeeland drs. W. T. van Gelder opent het nieuwe onderkomen van het Rode Kruis Schouwen- Westhoek. Linksonder: Zakjes met landbouwgif spoelen aan op het strand. Met het wegslaan van een tempex deur opent wethouder van jeugdzaken, P. de Rijke jeugdhonk het Duupje in het multifunctioneel gebouw aan de Huybertstraat in Zierikzee. De stropdas van de wethouder wordt afgeknipt en hangt nu keurig ingelijst aan de wand van het jeugdhonk. Met het onthullen van de naamplaat aan de buitenzijde van de oude brandweerkazerne in Haamstede opent de Commissaris van de Koningin, drs. W. T. van Gelder het nieuwe onderkomen van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Schouwen-Westhoek. Ouders komen zelden meer controleren en sinds de heer Pet verhuisd is zijmer nooit meer klachten over geluidsoverlast. Jeugdsoos de Pul in Bruinisse is twaalfeneenhalf jaar gehuisvest in het gebouw aan het Stenenpad. De leden, optimistisch over de toekomst, vieren op sobere wijze dit jubileum. Werknemers van Rijkswaterstaat en de Westerschouwse buitendienst gemeentewerken hebben bij een zoekactie op de Westerschouwse stranden ruim vijftig zakjes landbouwgif aangetroffen. De zakjes zijn afkomstig uit de container die eind december voor de Franse kust overboord sloeg. De gemeenteraad van Brouwershaven geeft groen licht voor de financiering van de aanleg van een strand bij Den Osse. Het is de bedoeling dat het strand nog voor het komende hoogseizoen gerealiseerd wordt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 17