'Na het blussen van je eerste brand ben je over de drempel' BERICHT AAN ONS SOORT MENSEN - - Dorpen op Schouwen-Duiveland Gewonden aanrijdingen Zierikzee Vuurwerk van boven Schade aan auto door onbekende Nieuwe weg Walcheren pas in 1999 Afscheid M. van der Schee na 32 jaar trouwe dienst Fotoboek bij jubileum Nieuwsbode later kl^pr Sieraden, zender en geld gestolen Commissie bespreekt RMC Slang I sneeuw onzeker-STOP-golfclub Schouwen bijna feest-STOP-nog maar 21 leden-STOP- oftewel 7 stellen, 1 buurman, 2 buurvrouwen, I 1 collega, 1 kunstenaar, 1 veearts en I 1 tekstschrijver-STOP- LAAT ALLES VALLEN-STOP-BEL NU! DONDERDAG 29 DECEMBER 1994 NR 25696 3 Verwachting t/m maandag 2 jan. ZIERIKZEE - Een 20-jarige bromfietsster uit Zierikzee kwam gisteren, woensdag, met de schrik vrij na een aanrij ding met een auto op het Kraanplein in haar woon plaats. In het ziekenhuis ble ken haar verwondingen mee te vallen. Een fietsster raakte eveneens licht gewond toen zij tegen een openslaand autopor tier aanreed. De bromfietsster reed om streeks 13.00 uur op het Haven park tegen de rijrichting in. Op het Kraanplein gaf zij geen voorrang aan een auto, be stuurd door een 28-jarige man uit Yerseke. De verwondingen van de bromfietsster vielen mee. Beide voertuigen liepen licht schade op. Een 62-jarige fietsster uit Zie rikzee reed om 11.15 uur in de Lange Nobelstraat tegen het portier van een auto van een 58-jarigë inwoner van Ooster- land aan. Deze werd op het mo ment van passeren geopend. De vrouw kwam ten val en liep daarbij een hoofdwond op. ZIERIKZEE - Wie de vuurpijlen eens van bo ven wil bekijken heeft in Zierikzee tijdens de nacht van oud op nieuw hiertoe de kans. Van 23.30 tot 1.00 uur is de Sint Lievensmonsterto- ren open gesteld voor publiek. Tegen een geringe ver goeding kunnen zo'n honderd inwoners van Zierikzee zien hoe de stadgenoten het nieuwe jaar inluiden. Zelf vuur werk afschieten vanaf de toren is uit den boze. Voor het beklimmen van de toren worden de be zoekers op het bezit van vuurwerk gecontroleerd. Bij slecht weer blijft de toren gesloten. BRUINISSE - De auto van een 36-jarige man uit Dreischor is gisteren, woensdag, in Brui- nisse door een onbekende aan gereden. De auto stond geparkeerd bij de Grevelingenhout. Het voer tuig liep door de aanrijding schade op aan de rechter voor zijde. De dader is doorgereden zonder achterlating van identi teit. Advertentie WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Middagtemp. 6 graden Windkracht west 6 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 0 graden Middagtemp. 4 graden Windkracht noordw. 7 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. -1 graad Middagtemp. 3 graden Windkracht noordw. 5 ZON. EN MAANSTANDEN 30 dec. Zon op 08.48, onder 16.32 Maan op 06.16, onder 14.56 Nieuwe Maan: 1 jan. (11.57) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er komt een einde aan het zeer zachte weer. Vandaag werd het op veel plaatsen nog 12 graden, op Nieuwjaarsdag komt het kwik nog maar enkele graden boven het vriespunt. Bovendien vallen dan buien, waarbij vaak sneeuw voor komt. Vanavond en vannacht wordt de erg zachte lucht verdreven. Met een krachtige, aan de kust harde tot stormachtige zuidwestenwind wordt lucht aangevoerd waarin de tempe ratuur daalt naar ongeveer 7 gra den. Verder komt een enkele opkla ring voor, maar vooral in het kustgebied vallen ook buien. Bij de ze buien treedt soms onweer op en ook hagel is niet uit te sluiten. Dat is ook morgen overdag het geval; bo vendien blijft het dan ook landin waarts niet droog. De temperatuur loopt iets op en bereikt in de middag een waarde van ongeveer 9 graden. Nog steeds waait er een krachtige, aan zee soms stormachtige zuid westenwind. Zaterdag en zondag wordt het kouder; Nieuwjaarsdag vallen volop winterse buien en wordt het niet warmer dan ongeveer 4 gra den. Bovendien waait er een stevige 'noordwestenwind, waardoor het weer een bijzonder guur karakter krijgt. DEN HAAG (ANP) - Walcheren krijgt een betere verbinding tussen de Veersedam en de aansluiting op de A58 bij Mid delburg. Dat schrijft minister Jorritsma (Verkeer) woensdag in een brief aan de Tweede Ka mer. Het gaat om een project van on geveer 177 miljoen gulden. On der meer wegens de beperkte financiële ruimte kan de uit voering echter pas rond het jaar 1999 starten. Het nieuwe tracé moet de ver keersveiligheid op de huidige rijksweg 57 ten noorden van Middelburg verbeteren. De weg zal bovendien om Middel burg heenlopen waardoor de bestaande drukke doorgaande weg wordt ontzien. Delen van het nieuwe traject krijgen vier rijbanen. ZIERIKZEESCHEijjU nieuwsbodeisI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 51,00 Bij autom. afschr. f 48,50 Per jaar f 192,50 Bij autom. afschr. f 182,50 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.VV. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen, Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent, Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% BTW. Drukke decembermaand oorzaak ZIERIKZEE - Het fotoboek dat wordt uitgege ven bij het 150-jarig bestaan van de Zierikzee sche Nieuwsbode, is nog niet klaar. Een drukke maand december is de oorzaak. Voor de uitgave heeft de Nieuwsboderedactie 85 door de lezers ingezonden foto's geselecteerd en van onderschriften voorzien. Voor de uitgave is inmid dels een Internationaal Standaard Boek Nummer (ISBN) aangevraagd. De produktie van het boek heeft echter vertraging op gelopen. Aanvankelijk zou het' boek nog dit jaar op de markt verschijnen. De uit geverij had Kerstmis als da tum geprikt. Tientallen Nieuwsbodele zers hebben het afgelopen jaar foto's ingezonden voor het jubileumboek. Nog niet alle materiaal is opgeno men. Geduld De redactie verzoekt deze inzenders voor wat betreft de retourzending van hun materiaal nog enkele weken geduld te betrachten. Het boek zal in het vroege voor jaar op de markt worden ge bracht. ZIERIKZEE - Bij inbraken in verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland hebben dieven sieraden, geld en zend apparatuur buit gemaakt. In Nieuwerkerk is tussen 22 en 26 december ingebroken in een woning aan de Elzenstraat. De hele woning is doorzocht. De bewoners missen enkele siera den. Tussen 22 en 27 december werd ook ingebroken in vakan tiewoningen aan het Baken in Scharen dij ke. De inbraken zijn ontdekt door de sleutelhouder van de woningen. Op het eerste gezicht is er volgens 'de politie niets ontvreemd. Door een 48-jarige inwoner van Middelharnis werd aangifte gedaan van diefstal aan de Del tastraat in Zierikzee. De in braak heeft plaatsgevonden tussen dinsdag 17.00 uur en donderdag 10.00 uur. Weggeno men werden geld en zendappa ratuur. Een 29-jarige inwoner van Oos- terland deed aangifte van in sluiping in een woning. Giste ren, woensdag, tussen 11.00 en 12.00 uur gingen dieven er met geld vandoor. D.e bewoonster was op het moment van de in sluiping afwezig. NIEUWERKERK - De com missi e bestuurszaken van de gemeente Duiveland bepaalt donderdag 5 januari tijdens een vergadering haar principe standpunt over het Recreatief Milieu Centrum (RMC) in Re- nesse. Wethouder van de gemeente Westerschouwen, ir C. W. Veer- hoek geeft tijdens de vergade ring een nadere toelichting van de opzet van het RMC. Verder bespreekt de commissie de oprichting van de Stichting Opvang Vluchtelingen Schou wen-Duiveland en de huurover eenkomst voor het visrecht van de vijver Nieuwerkerk met de Hengelsportvereniging Ooster- schelde. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis van Nieuwerkerk en begint om 19.30 uur. RHEDEN - Onbekenden heb ben woensdagavond een boa constrictor in de woning van een Rhedense familie losgela ten. De slang is, nadat zij was gevangen, voorlopig onderge bracht bij de voorzitter van een terrariumvereniging in Velp. De politie heeft nog geen idee waarom de familie met de jon ge wurgslang is bedreigd. (Eén spontane daad kan geen kwaad...) 01115-3564 of 01115-2362 Bevelvoerder M. van der Schee, geflankeerd door v.l.n.r. C. Prierhis, J. Hagesteijn en H. Kort. (Foto; Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Een kat In de spouwmuur, lekkende koelkasten, maar ook uitslaande branden en verkeers slachtoffers, bekneld in hun voertuig. Alles wat je als brandweerman tegen kunt komen heeft hij ook mee gemaakt. „In de tijd dat ik bij de brandweer kwam werd je ervoor gevraagd en ik wist eigenlijk helemakl niet wat me te wachten stond. Maar als je eenmaal je eerste brand geblust hebt dan ben je meteen over de drempel", aldus M. van der Schee uit Zierikzee. Tot 31 december 12 uur 's nachts is hij nog brandweerman. Daarna neemt hij na 32 jaar trouwe dienst afscheid van het Zierikzeese corps. Toen Van der Schee in 1963 toe trad tot het Zierikzeese brand weerkorps werden de wagens nog gestald in het koetshuis van het Burgerweeshuis aan de Wevershoek en waren de pom pen nog geïnstalleerd op een karretje dat achter de brand weerwagen moest worden ge hangen. ,,Dat zijn we ook een paar keer verloren", herinnert Van der Schee zich. De brand- weervrijwilligers leerden het vak goeddeels in de praktijk. ,,Je leerde van anderen", aldus Van der Schee. Later zou hij zich met veel enthousiasme op allerlei brandweeropleidingen werpen en zelfs ook zelf cursus sen gaan verzorgen, maar dat kon hij toen nog niet bevroe den. Mirabelle Wat hem in zijn brandweer loopbaan het meest bijgeble ven is, is de brand in Bar Mira belle. ,,Ik weet nog dat er een enorme hitte was. Het was zo heet dat het porselein smolt, en porselein smelt pas bij een temperatuur van 1800 graden", aldus Van der Schee. Een van zijn eerste branden was er een in een boerenschuur die het korps alles bij elkaar zo'n tien uur bezig hield, maar dat was zeker niet het meest schokken de dat hij als brandweerman meemaakte. „Als het alarm gaat weet je nooit wat je te wachten staat en dan moet je gewoon overal op voorbereid zijn", aldus Van der Schee. „Vaak weet je bijvoor beeld niet als je bij een brand aankomt of er nog mensen in het pand zitten. Als er een deur op slot zit moet je die toch openbreken, en dan weet je niet wat je achter die deur aan zult treffen". Dat het werk van een brandweerman niet zonder risico is beseft Van der Schee. „Maar als je mef een brand be zig bent sta je er niet bij stil dat je ook zelf wel eens gevaar zou kunnen lopen". Heel wat veranderd In het brandweerwerk is in de 32 jaar dat Van der Schee in het vak zit heel wat veranderd. De apparatuur wordt steeds gea vanceerder en de vrijwilligers krijgen een gedegen opleiding. Maar één ding blijft moeilijk en dat is het verwerken van datgene dat je als brandweer man - en vaak vooral als hulp verlener - meemaakt. Van der Schee heeft relatief ge zien niet zo vaak te maken ge kregen met doden bij een brand. „De meeste doden val len bij verkeersongelukken", aldus Van der Schee. Hij herin nert zich verschillende geval len waarbij de brandweer voor de ondankbare taak stond om de stoffelijke overschotten uit totaal verwoeste auto's te ha len. „Ik herinner me zo'n onge luk op de Zeelandbrug. We heb ben dat wrak toen afgedekt met een zeil en naar de kazerne vervoerd, en daar hebben we uiteindelijk de doden gebor gen. Dat is een karwei waar niemand op zit te wachten. Ik weet nog dat de meesten toen boven in de kantine bleven wachten tot we klaar waren". Praten Van der Schee weet uit erva ring dat dergelijke ervaringen niet in je kou we kleren gaan zitten. „Dan is het ook belang rijk dat je er met anderen over kunt praten. Dan moet je het gewoon kwijt", aldus Van der Schee. „Je moet elkaar weer over de streep zien te trekken". Zelf vindt hij het het moei lijkst als kinderen het slachtof fer zijn. „Dan heb je toch zoiets van 'het had er een van mij kunnen zijn'. Niet louter ellende Gelukkig is het niet louter el lende wat een brandweerman tegenkomt. „Je krijgt te ma ken met de meest vreemde si tuaties. Zo hebben we bijvoor beeld wel eens een kat uit een spouwmuur moeten halen. Die was erin gevallen. Toen hebben we een gat in de muur moeten maken om dat beest eruit te krijgen". Ook werd Van der Schee een keer opgeroepen om zijn broer uit een netelige posi tie te bevrijden. -Die was be kneld geraakt onder de SRV- wagen waaraan hij aan het werk was. Verder wordt de brandweer, zo blijkt uit het verhaal van Van der Schee, er bij geroepen als er een scheepsromp gedicht moet worden of als er door overmatige regen water in de huizen loopft. En dat is nog maar een kleine greep uit het assortiment. Belangrijk in het brandweerwerk' is een goede samenwerking. „Je moet blin delings op elkaar kunnen ver trouwen. Je moet precies weten wat je aan elkaar hebt". Fanatiek Een goede brandweerman is in de visie van Van der Schee fa natiek, maar niet te fanatiek. „Want dat is ook niet goed. Dan ga je fouten maken". Zelf laat hij alles waar hij mee bezig is in de steek als het brandalarm gaat. Ook als dat betekent dat hij zijn SRV-wagen onbeheerd op straat achter moet laten. „Dan geef ik mijn geldtas ge woon af aan een van de klan ten". Het afscheid van de brandweer zal hem naar eigen zeggen niet al te zwaar vallen. „Ik heb er naar toe kunnen werken", al dus Van der Schee. De tussen deur die zijn woning scheidt van de brandweerkazerne blijft als het aan hem ligt dicht. „Ik zal een knopje om moeten zetten. Of dat lukt? Het moet gewoon". Dorpen op Schouwen-Duiveland is de titel ran een serie tentoonstellingen die is samengesteld door het Zeeuws Documentatiecentrum. 'Van 2 januari tot en met 11 februari staan daarbij de ker nen Brouwershaven, Kerkwerve en Scharendijke centraal. Via ongeveer tien panelen mot foto's en prentbriefkaarten worden vroegere gebeurtenissen uit die plaatsen belicht. Van de stad Brouwers haven zijn onder meer foto's te zien van de festiviteiten, die daar werden gehouden in verband met de verloving van Juliana en Bernhard in 1936. Ook zijn foto's te zien van de Brouwse wandelsport vereniging uit 1958. De tentoonstelling omvat beelden van het straorijden in Scharendijke in 1938 en de foto's van de opening van de lagere school in Kerkwerve. Bovenstaande foto is een dorpsge zicht van Scharendijke in 1933. De tentoonstelling is opgesteld op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Ze is daar tc bezichtigen op maandag van 17.30 tot 21.00 uur, van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Een afscheidscadeautje op voorhand kreeg Van der Schee dinsdagavond van zijn colle ga's. Speciaal voor de gelegen heid hadden oud-collega's C. Priemis, L. Jonker, H. Kort, C. Theuns, H.' Tromper, H. van Dongen, L. Quant, J. Ha gesteijn en A. Deurloo zich in het brandweerpak gehesen om nog één keer met hun bevel voerder van weleer een - dit keer aangestoken - brand te lijf te gaan. Hoewel ietwat verrast door de ontmoeting met zijn oude strijdmakkers liet Van der Schee zich niet overdonde ren. Hij nam resoluut de lei ding bij het bluswerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3