Kom kijken intermeubel deurloo WEEKEND RECEPT NIEUWSBODE EXTRA lieve mensen Nieuwjaars-jazz in Brouwershaven Een 'gewoon griepje' bestaat niet dier in het vizier Hartige vleeswaren voor lekkere oudejaarshapjes Nieuwjaarsduik op oudejaarsdag showroom modellen AFGEPRIJSD Heidi houdt niet van drukte Klaverjastoernooi Deze maand zijn veel van onze Kortingen tot 65% Hartige vleeswaren flappen ,<tr WOENSDAG 28 DECEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA Nog even en het is 1995 de inkopen onlangs gedaan het vuurwerk ligt te wachten dat schieten we naar de maan. Past u wel een beetje op zodat ik niet hoef te vrezen dat u het volgend jaar de Nieuwsbode niet meer kunt lezen. Een gelukkig nieuwjaar is wat ik u wil wensen ik ben er weer in januari met m'n eigen lieve mensen. Langeweg De Centrum Jazz Band uit Dordrecht treedt op 8 januari op in Eetcafé 't Swarte Schaep in Brouwershaven. BROUWERSHAVEN - In Eetcafé 't Swarte Schaep in Brouwershaven wordt het^jazzseizoen 1995 op zon dagmiddag 8 januari ingezet met een nieuwjaars- jazzmiddag, samen met de Centrum Jazz Band, het orkest dat borg staat voor goede muziek en een lek ker sfeertje. Daarna volgen nog drie jazz- middagen. Gastvrouw Nel Evers heeft tot en met april we derom op iedere tweede zondag van de maand een aantal voor aanstaande orkesten uitgeno digd, waaronder twee primeur optredens voor Schouwen- Duiveland. En zoals al jaren lang gebruikelijk is: de Jazz- middagen blijven gratis toe gankelijk en beginnen om drie uur. De eerste, op 8 januari, wordt een extra feestelijke, met bo vendien een muzikale traktatie van bandleider Anton de Leuw van de Centrum Jazz Band die twee uitstekende gastspelers heeft uitgenodigd. De eerste is Eddy Sabbe (klarinet/sax) van de befaamde Belgische Cotton City Jazzband en de tweede is trombonist Frank Nieuwen- huyzen van de New Orleans Red Beans. Op 12 februari komt The Story- ville Jazzband naar Brouwers haven, evenals de Second Line Jazzband, huisorkest van de Arnhemse Jazzclub. Dit Neder landse toporkest, voor het eerst op Schouwen, speelt 'Trad' jazz, een Engelse vorm van Dixielandjazz in de stijl van Chris Barber en Mr. Acker Bilk. Van deze Storyville Jazz band zijn in de loop der jaren een aantal platen, cassettes en CD's uitgebracht. Gezien het enorme succes van het optreden afgelopen decem bermaand kon het niet uitblij ven: de Second Line New Or leans Jazzband onder leiding van klarinettist Tom Bade komt op veler verzoek op 'her haling'. Dat gebeurt op zondag 12 maart en zangeres Linda van Helden is er weer bij! Zondag 9 april is gereserveerd voor de City Friends Swing Band onder leiding van Tho mas Hip. Dit jazzorkest ver tolkt moeiteloos verschillende stijlen en is bij uitstek ge schikt om Eetcafé 't Swarte Schaep en zijn jazzliefhebbers ontspannen het (jazzloze) zo merseizoen in te swingen. In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg in Zierikzee zit de poes Heidi. Zij wil graag een aardig baasje, dat haar een goed onderkomen geeft. Heidi is anderhalf jaar oud en heeft een mengeling van kleuren: cypers, schildpad en wit. Deze lieve poes kan goed opschieten met soortgenoten. Een rustige hond hoeft geen problemen op te leveren. Heidi is een heel rusti ge kat, die niet van kabaal houdtdrukte vindt ze verschrikke lijk. Heidi zit graag bij iemand op schoot en vindt het leuk om zowel binnen als builen te zijn. Wie denkt Heidi een fijn leven te geven, kan bellentelefoon 01110-1701.1. Even langsgaan kan ook (maandag t/m zaterdag wan 09.00 tot 11.00 uur). In het asiel zitten 32 katten en vijf honden. De kater Bowie is geplaatst. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Als alle voorspellingen uitkomen zal de jaarlijkse griepgolf binnenkort in alle hevigheid toeslaan. Dan liggen weer tienduizenden mensen da genlang aan bed gekluisterd met klachten die varië ren van koorts en hoofdpijn tot overgeven en neusloop - of dat allemaal tegelijk. Slijmvliezen zijn buitenge woon nuttig: ze vergemakkelij ken de doorvoer(van lucht of voedsel), ze voorkomen uitdro ging van het onderliggend weefsel en ze vormen de eerste linie van ons afweersysteem. Maar als een virusaanval in Om zich te vermeerderen heeft het een vreemd lichaam nodig. Niet alleen vanwege het 'voed sel' dat daar voorhanden is, maar vooral ook omdat de gastheer zelf het 'kopieer systeem' levert. Onder gasthe ren verstaan we lichaamscellen van dieren en mensen. Elke cel heeft voor zichzelf een 'ko pieerapparaat'. Het virus mis bruikt dit. En daar is het erg goed in. Eén virusdeeltje maakt binnen een dag makke lijk miljoenen kopieën van zichzelf. Maar een gezond lichaam staat zulk misbruik niet toe. Er ko men allerlei verdedigers, sa men ons afweerapparaat of 'immuunsysteem" vormend, in de weer om de indringers on schadelijk te maken en af te voeren. Hoe heviger het ge vecht, hoe meer we er van mer ken. Virussen nestelen zich het eerst in onze slijmvliezen. Logisch, want onze luchtwegen en maagdarmstelsel zijn daar vrijwel helemaal mee bekleed, eerste instantie heel succesvol is, bijvoorbeeld omdat de ver dediging de aanvallers niet snel herkent, dan worden de slijmvliezen ook als eerste het slachtoffer. Aangetaste slijm vliezen stoten dan extra veel, besmet slijm af en het vlies zelf zwelt op van alle activiteit. Dat is precies de reden waarom een verkoudheid gepaard gaat met verstoppingen, een loop neus, hoesten en branderig heid. Echte griep is heel wat ernsti ger dan een zware verkoud heid. Jaarlijks sterven in Ne derland tientallen mensen aan de gevolgen van griep. Wie ge zond is hoeft zich gelukkig niet veel zorgen te maken. Het zijn juist de ouderen, hart- en CARA-patiënten en diabetici die het grootste risico lopen. Zij doen er goed aan op tijd - nu dus - een griepprik gaan halen. Griep genezen kunnen we nog niet. Wel kunnen we ervoor zorgen dat we er minder last van hebben. Dat kan met zelf zorggeneesmiddelen die bij drogist en apotheek te krijgen zijn, bijvoorbeeld met een pijnstiller, een hoestdrankje en keeltabletten. Ook kunnen we onze weerstand verhogen door bijvooorbeeld extra vitamine C te slikken. Dan krijgt het griepvirus minder kans ons li chaam binnen te dringen. Drogist en apotheker hebben tientallen verschillende ge neesmiddelen om griep te ver lichten of de weerstand te ver sterken. Wie door de bomen het bos niet ziet, kan sinds kort te recht in een boekje waarin alle zelfzorggeneesmidelen staan. Dit boekje Gezond met zelf zorg staat ook boordevol tips hoe men kleine kwaaltjes zelf kan verhelpen en wanneer het beter is de dokter te raadple gen. Gezond met zelfzorg is verkrijgbaar bij drogist, apo theek en boekhandel. Virus De besmetting die een ver koudheid veroorzaakt komt van een virus of een bacterie. Een virus is een onzichtbaar klein iets dat zich als het ware op de grens tussen dode stof en levend materiaal bevindt. Het mist een eigenschap die aan al het leven wordt toegekend: zich zelfstandig te kunnen voortplanten. Een infectie van de luchtwegen kan ook veroorzaakt worden door een bacterie. Deze oor zaak van verkoudheid komt veel minder vaak voor, al is het voor de leek moeilijk om het verschil tussen de symptomen van een virale en een bacteriële infectie te ontdekken. Een besmetting door een bacterie is in principe te behandelen. De dokter schrijft dan antibiotica, bacteriedoders, voor. Tfegen virussen bestaan geen geneesmiddelen. Maar er is een manier om de weerstand van het eigen lichaam tegen een vi rus te verhogen. Door vóór een besmetting een onschadelijk gemaakt virus in te spuiten, dwingen we het afweersysteem om alvast de best denkbare verdediging in stelling te bren gen. Als het virus dan toeslaat, maakt het aanzienlijk minder kans op succes. Op dit principe is de anti-griepprik gebaseerd. Griep of verkoudheid Over wat griep is, bestaat veel verwarring. Een flinke ver koudheid die gepaard gaat met koorts, spierpijn, hoofdpijn en algemene malaise noemen we meestal griep. Maar de echte griep is iets anders dan een ver koudheid. Griep is een ernstige virus-infectie die jaarlijks over heel de wereld tienduizenden doden kost. Ook in Nederland overlijden elk jaar tientallen mensen aan de griep. Het meest kwetsbaar zijn ouderen, hartpatiënten en mensen met een chronische aandoening van de luchtwegen. Juist voor deze 'risicogroepen' is het van be lang om jaarlijks een anti- griepprik te halen. Bovendien doen zij er verstandig aan om, als ze het vermoeden van een griepinfectie hebben, direct bij de huisarts langs te gaan. Ook met kinderen die langer dan een paar dagen koorts hebben, niet kunnen drinken of begin nen over te geven, moet de dok ter worden geconsulteerd. Koorts is waar het, anders dan bij een gewone verkoudheid, in het geval van griep mee begint. Het hele lichaam doet pijn en we zijn een paar dagen lang echt ziek en nauwelijks tot meer in staat dan op bed lig gen. Na een dag of vier is de koorts verdwenen, wanneer dat veel langer duurt, moet de dokter komen. Omdat griep en gewone ver koudheid beide door een virus infectie worden veroorzaakt, bestaat er geen geneesmiddel tegen. Dat hoeft geen ramp te zijn, want onder normale om standigheden is ons lichaam prima in staat om zelf vrij snel met de aandoening af te reke nen. Wat we wél kunnen doen is de hinderlijke bijverschijn selen verminderen. Vervelende verschijnselen als hoofdpijn, keelpijn en neus loop kunnen we met dezelfde middelen verlichten die we ook bij een gewone verkoudheid zouden nemen. Tegen de hoofd pijn en koorts, boven de 38 gra den, kunnen we eventueel een pijnstiller met paracetamol ne men. Als de klachten na een week niet duidelijk minder zijn geworden, of zelfs erger, bijvoorbeeld oorpijn, moeilijk ademen of een hevige pijn ach ter het voorhoofd, dan moet de dokter gevraagd worden om langs te komen. Als een griepepedemie toeslaat treft die tienduizenden men sen. Toch is het aantal mensen dat niet ziek wordt, vele keren groter. Dat betekent niet dat zij geen van allen geïnfecteerd zijn. Velen, vooral in de directe omgeving van grieppatiënten, zullen wel degelijk ook besmet zijn. Zij merken er echter wei nig of niks van omdat hun weerstand veel beter is. Het vi rus krijgt gewoon geen kans om in alle hevigheid toe te slaan. Behalve het verlichten van de symptomen is het verhogen van die eigen weerstand wat zelfzorggeneesmiddelen tegen griep en verkoudheid vaak ook beogen. Vitamine C werkt bij voorbeeld weerstandverho- gend tegen infectieziekten. Dit zijn geen middelen die recht streeks het virus aanpakken, maar die in algemene zin het immunsysteem versterken, waardoor de kans dat een virus aanslaat geringer wordt. Het is duidelijk dat zulke middelen toegepast moeten worden vóór dat er een virusbesmetting plaatsvindt. Dat is niet zo moeilijk te plannen, want ze ker van griep melden de media ruim tevoren dat die eraan zit te komen. Hartige vleeswaren voor lekkere oudejaarshapjes. (Bron: Voor lichtingsbureau Vlees). ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Als u op oude jaarsavond thuis blijft en familie, vrienden en ken nissen op bezoek krijgt, dan maakt u met vleeswa ren verrassend lekkere hapjes voor bij de oudejaars- borrel. De slager heeft een groot assortiment verse vleeswaren waaruit u kunt kiezen, zoals gekookte of rauwe ham, fricandeau, cervelaatworst, salami, ros bief, rookvlees en rollade. de abrikozen met de hammous se, leg ze op een schaal en gar neer deze met reepjes ham, ba silicum en hazelnoten. Een hapje dat ook heel goed in de smaak valt bij kinderen, spuitzak. Dep de abrikozen droog met keukenpapier. Vul Plockworstrolletje Voor circa 10 stuks snijdt men 2 plakken oude kaas, 1 worteltje en 2 zoetzure augurken in klei ne stukjes. Meng in een kom 3 eetlepels sandwichspread met kaas, wortel en augurk. Spreid vervolgens 10 plakjes plopk- ~worst (of cervelaatworst of sa lami circa 15 gram) uit en best rijk ze met het sand- wichspreadmengsel. Rol de plakjes tenslotte op en serveer ze met een takje peterselie. Hamrolletje Voor ongeveer 10 stuks: pureer het vruchtvlees van één avoca do in de keukenmachine. Meng daar 4 druppels citroensap en'l bakje roomkaas met kruiden (circa 150 gram) doorheen. Breng het op smaak met chili poeder en zout. Doe de avoca docrème over in een spuitzak en laat het mengsel ongeveer een half uur opstijven in de koelkast. Rol vervolgens 10 plakjes achterham (of desge wenst een andere vleeswaar) op en spuit deze vol met avoca docrème. Salami-sandwich Snipper voor circa 15 stuks-één- augurk heel fijn. Was 8 kerstto maatjes en snijd ze in plakjes. Snijd één salami-worst (250 gram) in circa 30 dunne plak jes. Bestrijk 15 plakjes royaal met 150 gram huzarensalade. Strooi de fijngesneden augurk erover en garneer ze met part jes tomaat. De rest van de plakjes salami erop leggen en in elke 'salami-sandwich' een cocktailprikker steken. Hamhartjes Voor ongeveer 20 stuks: laat een half blikje mandarijnpart jes (nettogewicht ongeveer 3 ons) in een zeef uitlekken. Steek met een (hartjes) uit steekvormpje van circa 4 centi meter uit 5 plakken achterham 200 gram) hartjes. Verdeel een bakje selderijsalade over de hamhartjes en garneer ze met een partje mandarijn. Strooi vervolgens één eetlepel ge roosterd sesamzaad over de hamhartjes. BURGH-HAAMSTEDE - Op initiatief van de Klaverjasve- reniging Burgh-Haamstede wordt zaterdag 21 januari in dorpshuis De Schutse in Burgli-HTiainstede een twaalf- uurs klaverjastoernooi gehou den. Het evenement is van 10.00 tot 22.00 uur en de prijsuitreiking is gepland om 23.00 uur. Belangstellenden kunnen zich tot en met zaterdag 14 januari voor deelname aan het toer nooi aanmelden via telefoon nummer 01115-3628. Van al deze vleeswaren bereidt u gemakkelijk en snel de lek kerste hapjes. Om u alvast ideeën aan te reiken volgen hier enkele lekkere recepten. Abrikozen Voor circa vijftien stuks heeft u nodig: 200 gram ham, één blik abrikozen (nettogewicht 400 gram), 2 takjes verse basili cum, 50 gram hazelnoten, 2 eet lepels Yogonaise, 100 gram ma gere kwark, zout en peper. Laat de abrikozen in een zeef uitlekken. Knip de basilicum blaadjes boven een kopje fijn. Houd 15 hazelnoten achter voor garnering en maal de rest in de keukenmachine fijn. Snijd 25 gram ham in dunne reepjes. Voeg de rest van de ham en de helft van de basili cum aan de gemalen noten toe en meng de Yogonaise en kwark erdoor. Breng het meng sel op smaak met zout en pe per. Doe het geheel over in een Advertentie Haringvlietplein 4. Zierikzee. Tel. 01110-12946. 's Maadags gesloten. Donderdagavond koopavond U heeft nodig: 400 gram plakken vleeswa ren (zoals ham, gekookte worst, boterhamworst, cor ned beef, salami, rookworst, palingworst etc.) 300 gram bloem 1 theelepel marmite 1 flesje bier 1 ei kruidenmix voor speklapjes wat grof zeezout olie Gebruik plakken van circa1 centimeter dikte en steek met een rond stekertje een gat in het midden van de plak vleeswaar. Maak een klont- vrij beslag van de bloem, marmite, ei en kruiden. Haal de plakken vleeswaar één voor één door het beslag en bak ze in de hete olie aan beide kanten goudbruin. Be strooi de flappen met iets grof zeezout. Vleeswaren oliebollen U heeft nodig: Overgebleven vleeswaren van hartige flappen in heel kleine blokjes gesneden 1 pak oliebollenmix (500 grain) 1 flesje bier x!i flesje heet water 1 theelepel marmite 12 gram gevriesdroogde pro- vengaalse kruiden olie zeezout Laat het bier, heet water, vriesgedroogde kruiden en marmite circa tien minuten rusten in een kom. Roer de oliebollenmix door de vloei bare massa met een garde of mixer tot er een klontvrij be slag ontstaat. Roerdeblokjes vleeswaren er met een spatel door. Dek het geheel af met een plastic zak en laat het ruim een11uur op ka mertem- peratuur rijzen. Roer het be slag tijdens het rijzen en bak ken niet meer door. Laat in een diepe pan of frituurpan de olie (bijvoorbeeld sla-olie, geen frituurvet) zó heet wor den tot er damp vanaf komt. Vorm vervolgens met twee lepels of een ijslepel bolletjes beslag en laat deze in de olie glijden. Dompel het bolletje even onder, dit voorkomt een te grote vetopname. Bak de vleeswaren oliebollen in circa twee minuten rondom goudbruin en gaar. Neem de oliebollen met een vork uit de pan en laat ze in een ver giet of op keukenpapier uit lekken. Serveer de oliebollen bestrooid met een klein beet je grof zeezout. V. <C OUDDORP - Een nieuwjaarsduik op oudejaarsdag. Daarvoor kan men terecht op strand het Flaauwe Werk in Ouddorp op zaterdag 31 december. Het gaat om een evenement dat de Ouddorpse Reddingsbriga de jaarlijks op 1 januari houdt. Omdat 1 januari dit jaar op zondag valt, werd er voor geko zen de nieuwjaarsdag op oude jaarsdag te houden. De red- dingspost op het strand Flaau we Werk, die als uitvalsbasis voor de nieuwjaarsduik wordt gebruikt, is zaterdag 31 decem ber geopend vanaf 12.30 uur. Iedere belangstellende kan zich daar melden. Om 14.00 uur gaan de dapperen het koude water van de Noordzee in voor de nieuwjaarsduik. Na afloop daarvan staat in de red- dingspost voor hen een dam pende kop soep en een drankje klaar. Oplage 29.400 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen-Duiveland en Goeree - Overtlakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse. Burgh- Haamstede, Westenschouwen. Noordwelle. Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven. Schuddebeurs. Dreischor. Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk. Ouwerkerk. Sirjansland. Oosterland. Goedereede, Goedereede. Goedereede-Havenhoofd. Ouddorp. Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel. Ooltgensplaat. Oude- Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge. Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen. Melissant. Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11. 4301 HH Zierikzee Postbus 1. 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941. voor Goeree-Overf/akkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 01110-17314 Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 01110-16065. De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 167.000 Uitgave en druk Druktechniek Sluitingstijd advertenties Advertentie-verkoop Bezorging/Lezersservice Redaktie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3