Kom kijken deurloo intermeubel Gebruikers willen praathuis in Dreischor De Eule noemen showroom- 'k0xr modellen Verwarmd door honderden kaarsen Voorlopig geen verlaging van tarieven Interliner AFGEPRIJSD SPEK EN BONEN Naar watergang die daar vroeger liep Reizigers boos weggelopen uit bijeenkomst wCmt if Deze maand zijn veel C 1 van onze Kortingen tot 65% 4 DINSDAG 27 DECEMBER 1994 NR 25695 Vol verwachting stonden we met ons bordje in de rij. De kok keek zorgelijk naar de toe stand van mijn bovenarmen en opende een grote bak. 'Plop' zei het stuk spek, maar voor dat ik het kon bestuderen werd het bedolven door een berg bruine bonen met als bekro ning een bladerdak van groene veldsla. 'Daar staat de stroop. Eet smakelijk.' Ik keerde naar mijn tafel terug alwaar ook mijn disgangers er reeds voor hun spek en bonen bij zaten. De 'Zeeuwse rijsttafel', die ons had binnenge lokt, was om duistere redenen veranderd in een zeer stevige Hollandse hap. De honderd vijftig vrijwilligers van de Corneliastichting lie ten zich deze spijziging echter welgevallen. Onder het motto 'halen wat er te halen valt' ging ik zelfs voor de tweede keer langs de koks, niet wetende dat ik het een dag later stevig zou moeten bezuren. Ondertussen liep keurmeester Gabri de Groot inspecterend rond én onwillekeurig be seften we dat dit moest gebeuren. Blijkbaar maakte de direktie zich ernstig zorgen over de desolate toestand waarin de kuchende vrijwilligers zich bevonden en achtte men het wijs de kwaliteit van de vrijwilliger op te vijze len door middel van een voedzame maaltijd als tegenwicht tegen alle rotzooi die ze tijdens de feestdagen naar binnen werken. Want waar vind je in deze tijd zo snel weer nieuwe vrijwilligers? Op het moment dat wij verwachtten dat de heer Schouw persoonlijk onze neus zou dicht knijpen om een lepel levertraan toe te dienen ging de bel voor de volgende ronde: het toet je. Ook dit paste geheel in het gezondmakend beleid van de Cornelia. Begerig keken we naar een paarse substantie, die vanwege de kerstgedachte was versierd met een reus achtige kerstklok van chocola. Behoedzaam nam mijn overbuurman een paars hapje en sprak toen op mysterieuze wijze de woorden: 'Dit is watergruwel'. Nu valt er over smaak te discussiëren. Wellicht bestaan er zonderlin gen die niet anders dromen dan door schone nimfen te worden volgegoten met watergru wel. Zelf heb ik een meer politiek oordeel. Ik vind de mengeling van ingrediënten die samen de kleur paars vormen voor het oog ui terst boeiend. Maar ondanks de kwaliteit van de kok lust ik er geen pap van. Maar niet ge treurd. Na het zure wachtte ons het zoet in de vorm van de koninklijke kerstklok, die we voor de goede nasmaak maar tot het laatst be waarden. Zo lagen er op een gegeven mo ment in de schaaltjes van de honderdvijftig Cornelia-vrijwilligers, bijna even zoveel kerst klokken van chocola te wachten op verwer king. Maar dat viel even tegen. De heer Schouw had persoonlijk bevolen dat deze klokken van volwaardige kwaliteit zouden zijn. Na enkele charmante pogingen om de kerstklok een klepeltje kleiner te maken, be sloot ik dat in dit speciale geval de regels van de etiquette buiten werking moesten worden gesteld. Ik nam dan ook de lepel in een stevi ge vuist en probeerde met een slimme karate slag vanaf het schoudergewricht de klok in zijn middenrif te splijten. De klok wist van geen wijken. Tot overmaat van ramp riepen mijn werkzaamheden natuurkundige krach ten op die maakten dat de klok de wetten der zwaartekracht aan zijn laars lapte. Op een ge geven moment werd na een krachtige stoot de klok onverhoeds gelanceerd en kwam in het schaaltje terecht van een schuin tegen over me zitten- de, niets vermoedende over buurvrouw, die niet begreep hoe deze won derbare klokvermenigvuldiging plaats had gevonden. Er bleef uiteindelijk maar één mo gelijkheid tot verwerking over. We moesten de gehele kerstklok in een keer tot ons nemen. En dat veroorzaakte wonderlijke tafe relen. Al zuigend konden we bij elkaar waar nemen waar de klok zich in onze mondholte bevond en zo beierden de klokken lustig van links naar rechts. Niemand durfde meer een mond open te doen, want wie het waagde een woord te spreken liep een groot risico dat de klok alsnog de kans waar zou nemen zich naar de plaats van herkomst te begeven. Toen de klokken uiteindelijk omgesmolten waren gebeurde er een wonder. Want alle vrij willigers voelden hun krachten terugkeren. Mannen keken vol verbazing naar hun boven armen waarop indrukwekkende spierballen verrezen. Vrouwen kregen lichtjes in de ogen en voelden aan dat ze fluitend twee rolstoelen tegelijk op het stoepje van de Hema konden krijgen. Het beleid van Schouw bleek ge slaagd. Men had weer sterke armen gekre gen...om het kerstpakket te kunnen torsen dat de Cornelia als dank voor alle hulpvaar digheid had neergezet. Want nu begreep ieder de diepe symboliek van deze maaltijd: vrijwiligers in zorginstellingen tellen niet voor spek en bonen mee. Dat moeten we temid den van alle watergruwelijkheden van onze tijd maar eens..aan de grote klok hangen. Advertentie De linten voor het nieuwe praathuis werden door geknipt door de 80-jarige J. F. Dooge en de 19-jarige Richard van Baaien. (Foto: Joop van Houdt). DREISCHOR - „Wanneer we vroeger een praatje met elkaar wilden maken zeiden we altijd: We gaan naar De Eule. De Eule was een watergang die langs het dorp liep. Hier bij de ingang van het dorp, ongeveer waar nu het praathuis staat, lag een brug over het water waarop een bank stond. Daar kwamen we' bij elkaar. Daarom zouden wij graag willen dat het nieuwe praathuis de naam De Eule kreeg." Dat vertelden vier re gelmatige gebruikers van het praathuis aan de Slotstraat in Dreischor: de 80-jarige J. F. Dooge, de 78-jarige L. P. Kommer, de 75-jarige J. A. Dorst en de 64-jarige F. Roggeband bij de officiële ingebruikname van het nieuwe gebouwtje, afgelopen vrijdag. De jongeren uit het dorp, die gewend zijn het onderkomen 's avonds te gebruiken om elkaar te ontmoeten, lieten bij monde van de 16-jarige Leon Kloet weten daar niets op te gen te hebben en ook de Brouwse wethouder M. P. Ketting-Koopman, die het praathuis overdroeg aan de dorpsbevolking, reageerde positief op de suggestie. j., Het nieuwe gebouwtje werd eendrachtig geopend door een afgevaardigde van beide ge bruikersgroepen, de 80-jarige Dooge en de 19-jarigé Richard van Baaien. Zij knipten een van de twee 'oranje linten die voor de ingang van het nieuwe praathuis waren gespannen. En lieten daarbij blijken heel blij te zijn met het nieuwe onderkomen. ,,Het is fantastisch. Wij danken het ge meentebestuur van Brouwers haven dat heeft besloten een nieuw praathuis te laten bou wen", aldus Dooge. Hij riep de jeugd van Dreischor op om het onderkomen in goede staat te houden en vertelde dat de ou deren daaraan willen meewer ken door te trachten contact te houden met de jeugd. Tot enkele maanden geleden stond op een locatie enkele me ters verder aan de Slotstraat het vroegere praathuis. „Een oud hokje, waaraan door de jeugd nogal wat vernielingen werden aangericht", zoals wet houder Ketting het uitdrukte. Toen bleek dat de aanleg van nieuwe riolering en bestrating in de Bogerdweg/Stoofweg in Dreischor wat goedkoper uit pakte dan het Brouwse ge meentebestuur had geraamd besloten de bestuurders om de financiële meevaller te gebrui ken voor de bouw van- een nieuw praathuis.. Er werd 49.000 gulden uitgetrokken; een bedrag waarvoor ook nieu we bestrating werd gereali seerd in de omgeving van het praathuis en de elektriciteits voorziening ter plaatse werd aangepast en uitgebreid. Om vandalisme en overlast in de omgeving te voorkomen werd het gebouwtje iets verder van de huizen in de omgeving geplaatst. Het feit dat de ouderen én de jongeren van Dreischor nu weer een ontmoetingsplek heb ben, werd na dé overdracht door wethouder Ketting ge vierd met een glaasje, dat via grote dienbladen op straat werd aangeboden. De ouderen die regelmatig bij elkaar ko men voor een praatje vertelden dat zij de afgelopen weken in het wagenhuis van een boerde rij aan de WeststraSt Ï4 zatë'hr „Daar zitten we altijd wanneer het buiten te koud wordt. Maar bij mooi weer zitten we het liefst aan de Slotstraat." Het gaat om een grpep van acht tot zestien ouderen die elkaar ie dere dag weer het nodige te vertellen hebben. „Negentig procent van de onderwerpen waarover we ppaten gaat over vroeger. Over de tijd dat we op het land werkten als paarden knecht. Daar halen we herinne ringen aan op'." Maar natuurlijk passeren ook alle nieuwtjes uit het dorp de revue. „Al dat nieuws komt hier terecht. We voegen er wat aan toe of we halen er wat van af. Maar het wordt hier altijd het eerste be'sproken, het is hier nog eerder dan in de Nieuwsbode." Toen het oude praathuis door vandalisme steeds verder ip, verval raakte, vormde de groqp ouderen een commissie. „We hebben een brief geschrey.enhet. ge meentebestuur en dat heeft ge holpen. Nu zitten'/wé aan 'die Slotstraat prachtig droog en uit de wind." Hoewel ze het oude plekje, een stukje verderop .in de Slot straat mooier vonden, blijkt uit de reacties van de jongeren dat ook zij tevreden zijn met het nieuwe praathuis. „Je kunt vanuit het prqa^huis overal heen kijken", aldus de 16- jarige Leon Klqgt. en 15-jarige Belle van Lier. Zij vertellen dat ook voor hen ,het, praathuis be langrijk is om elkaar te kun nen ontmoeten, .en gezellig te praten. „Maar we hebben het over hele ander^ipnderwerpen dan de ouderen." Tegen de naam De Eule/b^bben ze geen bezwaar. „Als het beestje maar een naam heefL ;Wij noemden het altijd het b,u?kotje." Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946. 's Maadags gesloten. Donderdagavond koopavond schoongemaakte goud/roze- kleurige orgel in de kerk en het combo van het £JV-Plus koor begeleidde de kporzang. In zijn meditatie vergeleek ds A. P. Spaa de verplichte tocht van het heilig paar naar Bethlehem met de wijze waarop mensen ook tegenwoordig worden ge leid door hogere machten, waarop zij nauwelijks invloed kunnen uitoefenen. „Mensen worden geregeerd. Ze worden meegevoerd in een stroom van hogerhand genomen beslissin gen die moeten worden uitge voerd." De predikant zei dat veel tegenstelling in de wereld ontstaat doordat mensen el kaar tegenwerken. „Die tegen stelling wordt opgeheven door God. Hij doorbreekt de dingen waarop we zeljf geen invloed kunnen uitoefenen." Lid van de werkgroep Samen op Weg, Mieke Schuhmacher uit Brou wershaven las tijdens het kerstzanguur gedichten voor van Nel Benschop en van hot Ex-Joegoslavische meisje dat bekendheid kreeg vanwege haar dagboek. Ook in de Nederlandse Her vormde kerk in Haamstede kwamen op kerstavond veel mensen bijeen voor een inter kerkelijke kerstnachtdienst. De kerk1 was sfeervol verlicht met kaarsen en de dienst werd muzikaal begeleid door de Ko ninklijke Muziekvereniging Witte van Haemstcde, die de bijeenkomst inleidde met ko- raalmuziek. Het Interkerke lijk Kerkkoor zong kerstliede ren en gezangen en J. Troost- Offringa begeleidde de zang en samenzang op het orgel. Ds L. J. Lingen verzorgde de medita tie in het sfeervolle kerkge bouw. ZIERIKZEE - De tarieven voor de Interliner, de nieuwe snelle busverbinding tussen Zierik zee en Rotterdam, worden voorlopig nog niet verlaagd. Dat zei II. H. Bouiiia, regiodi recteur van de ZWN-groep Zee land vorige week tijdens een bijeenkomst in Zierikzee. De 'vaste klanten' van de ZWN- groep waren door de directie uitgenodigd voor een bijeen komst om hun grieven te spui en over de nieuwe busverbin ding. Van meet af aan heeft de Inter liner al voor heel wat opschud ding veroorzaakt. Veel reizi gers vinden de tarieven voor de nieuwe busverbinding te hoog en voelen zich klem gezet om dat er geen vergelijkbaar alter natief is. Met de komst van de Interliner is de goedkopere lijn 130 komen te vervallen. De Interliner biedt de reizigers veel luxe, maar daar zit men, zo bleek tijdens de bijeen komst, niet op te wachten en bovendien mankeert er volgens de vaste klanten van de ZWN- groep nogal wat aan de nagel- nieuwe bussen. Zo zou de been ruimte te wensen overlaten. Aanvankelijk verliep de' bij eenkomst in Zierikzee rustig. Van de kant van de ZWN-groep kwam onder meer de toezeg ging dat gekeken zal worden naar de beenruimte en de ver warming die volgens de reizi gers ook te wensen overlaat. De meeste kritiek betrof echter het tarief voor de Interliner. Nu kost een jaarabonnement Zie- rikzee-Rotterdam 3250,- en volgens de reizigers zou dat omhoog gaan naar 4500,-. Dat vindt men een beetje al te gor tig. Aangevoerd werd dat el ders in Nederland het tarief ge leidelijk wordt aangepast en niet in één klap fors wordt ver hoogd. ZWN-regiodirecteur Bouma kwam vervolgens met de mededeling dat de ZWN- groep niet van plan is om de In terliner goedkoper te maken. Dat was voor een tiental reizi gers de druppel die de emmer deed overlopen. Zij verlieten boos de zaal. BROUWERSHAVEN - Geen reguliere verwarming, maar honderden kaarsen hielden de mensen warm die op kerstavond naar de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven gingen. Nadat het gebouw vanwege een ingrijpende restauratie ge durende drie kerstfeesten onbruikbaar was, kon de interkerkelijke werkgroep Samen op Weg Brouwershaven er dit jaar weer een 'kerstzanguur voor iedereen' organiseren. Ook in vele andere kernen op Schouwen-Duiveland werden op kerstavond bijeenkomsten gehouden die in het teken ston den van Kerstmis. Zij werden zeer druk bezocht. In Zierikzee werd op initiatief van de Inter kerkelijke Werkgroep Zierik zee een volkskerstzangdienst gehouden in de Grote Kerk bij de Dikke .Toren. Het evene ment werd opgeluisterd door de Zierikzeese muziekvereni ging Kunst en Eer en het inter kerkelijk koor Adonai. Het kerkorgel kon niet worden ge bruikt vanwege een restaura tiebeurt. Voor het evenement in de Brouwse Sint Nicolaaskerk was zoveel belangstelling dat ook de nieuwe banken in de zij beuken van de kerk groten deels vol zaten. De bijeen komst werd begeleid met zang van het CJV-Plus koor uit Nieuwerkerk onder leiding van W. Timmermans. Organist P. Sevestre bespeelde het pas De .Sint. Nicolaaskerk werd sfeervol verlicht door honderden kaarsen. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5