Franse elitetroepen maken eind aan kaping vliegtuig waterstanden 'Wie vrij wil zijn moet de strijd aangaan tegen onrecht' Waterpaviljoen bij Neeltje Jans: futuristisch gebouw Rijk trekt zich terug uit de Zeeuwse havenschappen Eis vijftien jaar voor dubbele moord Chiiiezen In totaal acht doden en tiental gewonden Lijk in zand van strand Bloemendaal Man vermoord in Den Haag Koningin Beatrix in kersttoespraak: 2 ZIER IKZEESCH E NIEUWSBODE Vervolq van paq. 1 op Neeltje Jans terecht geko men en de plannen zijn al in een vergevorderd stadium. Het is de bedoeling dat er een bassin wordt gecreëerd door een net van zo'n 20 bij 30 a 40 meter in het water te laten zak ken. In dat bassin kunnen de dieren getraind worden. Delta Expo neemt de kosten van het materiaal op zich. Het Dolfina rium in Harderwijk zorgt voor de bemensing van het opvang centrum. Gedeputeerde drs. G. L. M. C. de Kok, voorzitter van het be stuurlijk overleg Neeltje Jans, toonde zich tijdens de bijeen komst ter gelegenheid van de presentatie ingenomen met de plannen en de voortgang daar van. ,,Ik ben blij dat de subsi die binnen is, maar daarmee zijn alle zorgen nog niet van de baan. Neeltje Jans is een te wispelturige vrouw om zich door een flitsende presentatie in te laten palmen. Het blijft een uitdaging", aldus De Kok. J. D. de Voogd, voorzitter van de Stichting Delta Expo toon de zich evenals De Kok blij met de jongste ontwikkelingen. „Maar het is ook onze dure plicht", aldus De Voogd. „Het bezoekersaantal van Delta Ex po vertoont een daling en kwam al een beetje in de geva renzone". Hij koppelde daar de opmerking aan vast dat ont wikkeling van Neeltje Jans zonder overheidssubsidie niet mogelijk is. ,,Wat dat betreft speelt de overheid hierin een belangrijke stimulerende rol", aldus De Voogd. Van Vlissingen en Temeuzen MIDDELBURG (ANP) - Het rijk trekt zich met in gang van 1 januari 1995 terug uit de havenschappen Vlissingen en Terneuzen. Het rijk verstrekt nog dit jaar een eenmalige bijdrage van 75 miljoen gulden voor de voortgaande ontwikkelingen in de haven- en industriegebieden aan weerszijden van de Wester- schelde en ziet af van aanspraken op de eigendom men van de havenschappen. Minister Jorritsma van ver- keer en waterstaat en gedepu teerde D. Bruinooge van econo mische zaken in Zeeland heb ben hiertoe vrijdag een begin selakkoord gesloten. De minis ter vertegenwoordigde hierbij tevens haar collega's van finan ciën en economische zaken. De Zeeuwse gedeputeerde tekende mede namens de vier gemeen tes, die deelnemen in de haven schappen. De TXveede Kamer moet nog in stemmen met het beginselak koord. Daarna kan de defini tieve overeenkomst gesloten worden door de ministers van verkeer en waterstaat, finan ciën en economische zaken, Provinciale Staten van Zee land en de gemeenteraden van Borsele, Vlissingen, Terneuzen en Sas van Gent. Verwacht wordt dat dit in de loop van 1995 zijn beslag zal krijgen. Milieu De eenmalige rijksbijdrage van 75 miljoen gulden wordt nog dit jaar verstrekt, maar blijft geblokkeerd tot de defi nitieve overeenstemming een feit is. Het beginselakkoord is overigens niet van toepassing op eventuele problemen op mi lieugebied. Dat geldt met na me (water)bodemverontreini- ging, waarop in de toekomst gestuit zou kunnen worden. Voor rechtbank Middelburg MIDDELBURG (ANP) - Officier van justitie mr. C. Groen heeft vrijdag voor de rechtbank in Middel burg een gevangenisstraf van 15 jaar geëist tegen de 38-jarige Hagenaar W. de Z. wegens een dubbele moord op de Chinezen N. Cheung (37) uit Hong Kong en C. Kohn (43) uit Singapore. De met stenen verzwaarde en aan elkaar gebonden lijken van de Chinezen werden op 7 augustus 1990 in een kreek bij Oud-Vossemeer gevonden. Tegen de 27-jarige neef en me- depichtige R. L., eveneens uit Den Haag, eiste de officier elf jaar en tien maanden. De derde verdachte in de moordzaak, de 26-jarige Y.Y., die in de drugs wereld bekend is als „Ahoy", hoorde acht jaar cel tegen zich eisen wegens het uitlokken van de moord. Het onderzoek naar de moord had aanvankelijk geen resul taat. Wel had de politie aanwij zingen over de invoer Van her oïne vanuit Hong Kong en Sin gapore. In april en mei 1991 re sulteerde dat in de aanhouding van Y. en L. die wegens het or ganiseren van zes drugstransporten in 1989 en 1990 respectievelijk twaalf en acht jaar cel kregen. Begin dit jaar kreeg Y. naar ei gen zeggen wroeging. Hij schreef een brief aan de toen malige procureur-generaal mr. W. Sorgdrager met de medede ling dat hij opheldering kon geven over de onopgeloste moorden. Kort daarna werden L. en de Z. aangehouden, die prompt bekenden. Y. was contactman tussen zijn twee vermoorde landgenoten en de professioneel opererende drugskoerier L. Volgens ver klaringen van L. had Y. verteld dat hij iemand zocht om zijn twee opdrachtgevers uit de weg te laten ruimen voor 100.000 gulden. Onbevoegd De advocaten van de drie man nen beperkten hun betoog voornamelijk tot de onbe voegdheid van de rechtbank om de zaak te behandelen, om dat niemand precies kon ver tellen of de moord in het arron dissement Rotterdam, Dor drecht of Zeeland was ge pleegd. De rechtbank doet op vrijdag 6 januari uitspraak. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater I.aagwater tijd stand lijd stand zierikzee 28 december 10.50 139 04.25 - 110 23.35 148 17.05 139 29 december 12.05 145 05.40 115 18.15 139 roompot buiten 28 dc«cmber 09.45 139 03.20 106 22.25 151 16.00 134 29 december 10.55 150 04.30 110 23.25 159 17.10 134 brujnjsse 28 december 11.00 153 04.25 119 23.40 163 17.05 147 29 december 12.10 162 05.40 123 18.20 146 wemeldince 28 december 10.55 147 04.30 116 23.40 158 J7.05 144 29 december 12.05 155 05.40 120 18.15 144 Springtij 3 jan. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 MARSEILLE (AFP/RTR/DPA) - Franse commando-eenheden hebben maandagmiddag op de luchthaven van Marseille een einde gemaakt aan de kaping van een Frans vlieg tuig door islamitische fundamentalisten uit Algerije. Bij de bestorming van de Airbus A300 kwamen de vier kapers om en werden de circa 170 passa giers bevrijd. De kapers schoten tijdens de 54 uur dat zij het toestel in bezit hadden drie passagiers dood. Bij de bevrijdingsactie liepen drie bemanningsleden, onder wie de gezagvoerder en een deel van de passagiers, lichte kwetsuren op. Negen comman do's raakten gewond. Een gra naat rukte bij een van hen de hand af, aldus het Franse mi nisterie van binnenlandse za ken. Aan het begin van de actie, die rechtstreeks op de Franse tele visie was te volgen, hadden twee explosies plaats, klaar blijkelijk om de deuren van het vliegtuig open te krijgen. Daarna waren meerdere mi trailleursalvo's te horen. De bestorming, die bij het in vallen van de duisternis plaats had, duurde ongeveer vijftien minuten en werd uitgevoerd door zo'n vijftig leden van de speciale GIGN-anti-terreureen- heid van de gendarmerie. Bij hun verdediging schoten de luchtpiraten onder meer op de toren van de verkeersleiding, waarin het crisisteam van de autoriteiten zat. Eerder had de Franse overheid de luchthaven gebouwen geëvacueerd. De GIA, de gewelddadige Ge wapende Islamitische Groep die strijdt voor een islamitisch Algerije, eiste maandagavond de verantwoordelijkheid voor de kaping op. Volgens de orga nisatie is de actie éen antwoord op de Franse steun aan de rege ring in Algiers. Parijs: heeft al tijd ontkend partij te kiezen in het conflict tussen fundamen talisten en de autoriteiten, dat al ruim drie jaar woédt in zijn voormalige kolonie. Een veiligheidsfunctionaris van het vliegveld zei dat de ka pers amper volwasser? waren. Aanvankelijk hadden de pira ten de vrijlating geëist van en kele islamitische leiders, die onder huisarrest sta^n, maar later kwamen zij daar niet meer op terug. Een van de passagiers van het gekaapte toestel, de Algerijnse zanger César Ferhat, zei later dat de terroristen van plan wa ren om het toestel op Parijs te laten neerstorten. Een andere reiziger zei dat de kapers de Airbus boven Parijs tot ont ploffing hadden willen bren gen. De zwaarbewapende kapers konden zaterdagmiddag op het vliegveld van Algiers het vlieg tuig binnendringen doordat zij zich als grondpersoneel had den verkleed. Meteen aan het begin van de gijzeling schoten ze twee passagiers, een Alge rijnse politieagent en een Viet namese diplomaat, dood. De kapers lieten zestig passagiers, vooral vrouwen en kinderen, gaan. Onder de gijzelaars wa ren geen Nederlanders. Maandagochtend dwongen de kapers de bemanning van het toestel naar de havenstad Mar seille te vliegen, nadat geble ken was dat het vliegtuig niet voldoende brandstof had voor een vlucht naar Parijs. In Mar seille lieten de luchtpiraten maandagmiddag nog twee pas sagiers vrij. Leden van de antiterreureen heid kregen vanochtend, dins dag, bij terugkeer op de Parijse luchthaven Orly een ovationele ontvangst. Minister Pasqua van binnenlandse zaken zei dat het aantal slachtoffers bij de reddingsactie relatief gering is gebleven. Er was rekening ge houden met een bloedbad on der de passagiers. Volgens de minister was na de moord op de derde passagier geen alternatief voor het ge welddadig optreden van de commando's meer voorhanden. Geen alternatief Het merendeel van de passa giers is Algerijn. Zij vrezen vergeldingsacties als zij weer in hun vaderland terug zijn. Velen probeerden daarom on zichtbaar te blijven voor de te levisiecamera's. DEN HAAG - De regiopolitie Haaglanden heeft zaterdag ruim 1.000 kg cocaïne onder schept op locaties in Amster dam en omgeving. De drugs hebben een straatwaarde van ongeveer 100 miljoen gulden. BLOEMENDAAL - De politie heeft op de middag van eerste kerstdag op het strand in Bloe mendaal het stoffelijk over schot van een man gevonden. Het slachtoffer lag begraven onder het zand en is vermoede lijk door verstikking om het le ven gekomen, zo meldt een po litiewoordvoerder. De politie kwam het lijk op het spoor na een tip van een trim mer. Deze had eerder in de week een fiets zien staan tegen het hek langs de eerste duinen rij- Uit papieren die de politie in de kleding van de man vond, blijkt dat het gaat om een 33- jarige Rus uit Moldavië. DEN HAAG (ANP) - Een 63- jarige man is zaterdag ver moord aangetroffen in een ruimte boven zijn winkel in de Haagse Hobbemastraat. De man is volgens de politie met messteken om het leven ge bracht. Zijn familie is hem zaterdag ochtend gaan zoeken, nadat hij vrijdagavond niet op de ge bruikelijke tijd was thuisgeko men. Zijn zoon vond de man, die een winkel in tweede handsspullen had. De politie onderzoekt de toedracht van de moord. DEN HAAG (ANP) - „Wie vrij wil zijn moet de strijd aangaan tegen het on recht", aldus koningin Beatrix zondag in haar traditionele Kersttoespraak waarin het herdenken van de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding centraal stonden. Koningin Beatrix „Het verleden reikt ons de toetsstenen aan die we nodig hebben om te blijven onder scheiden tussen ,lgoed" en „fout". Of we dat morele besef nu wèl of niet verbinden met geloof in God, bevrijding kan niet worden losgemaakt van de normen dié het menselijk be staan waardigheid geven", zo zei de koningin. Het scherpe beeld van „goed" of „fout" dat nu zo dikwijls ons oordeel over de oorlog be paalt, berust op wijsheid ach teraf. Toen was alles minder duidelijk, aldus de koningin. „Het verzet was niet algemeen; immers de meeste mensen ver kozen zo gewoon mogelijk door te leven in de hoop vooral zelf te overleven... Anderen werden willoos slachtoffer van het re gime. Zij hadden geen keus; het brute geweld trof mensen zfen- der onderscheid. Sommigen kozen totaal verkeerd; na vijf tig jaar dragen volgende gene raties daarvan nog de litte kens". Als mensen voor een onaf wendbare keuze tussen goed en fout worden gesteld, is er geen zekerheid dat zij de juiste be slissing nemen, stelde de vorstin vast. „De herdenking van tirannie, verzet en bevrij ding is daarom zo belangrijk, omdat zij ons confronteert met de krachten van het kwaad, maar ons tegelijkertijd de waarden toont, van waaruit ideologieën van haat en .vernie tiging kunnen worden over wonnen." Samenwerking Koningin Beatrix brak een lans voor samenwerking met de landen van Centraal en Oost-Europa „om de funda menten te leggen voor een ge meenschap die haar grondslag vindt in de gelijkwaardigheid van mensen. Waar die gelijk waardigheid ontbreekt heer sen geweld en wreedheid, zelfs in ons eigen werelddeel waar de herinnering aan de ver schrikkingen van de oorlog nog zo levend is." Ouders De koningin zei in deze dagen in het bijzonder aan haar ou ders te denken. „Bij alle zor gen om mijn vader overheerst dankbaarheid voor wat hij voor ons en anderen betekent. Veler gedachten gaan ongetwij feld terug naar zijn grote inzet voor de bevrijding van Neder land." GELEEN - De schade die een korte maar hevige brand in een reactor van Naftakraker 3 van de chemische bedrijven van DSM in Geleen vrijdagavond heeft aangericht blijkt achter af mee te vallen, aldus een woordvoerder van DSM. Het schadebedrag beloopt naar schatting ruim een miljoen gul den. Het vuur ontstond door een lekkage van een mengsel van benzine, waterstof en kata lysator. HOORN - Uit de gevangenis de Krententuin in Hoorn zijn in de nacht van vrijdag op zater dag drie gedetineerden ont snapt. De zoekactie van de po litie naar de drie mannen heeft nog niets opgeleverd. Suske en Wiske "DE AVERECHTSE AAP" door Willy Vandersteen Dinsdag 27 december Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud- ènde. 14.00 uur. Vrijdag 30 december Zierikzee Rommel/snuffelmarkt en ruil beurs in sporthal Onderdak. Van 10.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 3 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie NBvP. Foyer Mondragon. 10.00 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede N ieuwj aarsbij eenkomst NVvH. Zaal van de Gerefor meerde kerk. 14.00 uur. Dinsdag 10 januari Zierikzee Start teken- en schildercursus Perspectief. UVV-gebouw. 19.30 tot 22.00 uur. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Woensdag 11 januari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Donderdag 12 januari Zierikzee Start teken- en schildercursus Perspectief. UVV-gebouw. 19.30 tot 22.00 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 13 januari Ouwerkerk Toneelstuk De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Zaterdag 14 januari Ouwerkerk Toneelstuk De Gokkers. Dorpshuis. 20.30 uur. Dinsdag 17 januari Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudende. 14.00 uur. Burgh-Haamstede NVvH-bijeenkomst. Sierknip- kunst. De Schutse. 14.00 uur. Zaterdag 21 januari Burgh-Haamstede Twaalfuurs klaverjastoernooi. De Schutse. 10.00 tot 22.00 uur. Dinsdag 24 januari Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Woensdag 25 januari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Dinsdag 31 januari Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudende. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing Hartstichting. NVvH. De Schutse. 14.00 uur. Zaterdag 4 februari Zierikzee Ars Musica-concert in de Zeeuwse Muziekschool door piano-duo Caecile Boschman en Cathy Kotoun. 20.00 uur. Dinsdag 7 februari Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur Woensdag 8 februari Zierikzee Bijeenkomst, voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Dinsdag 14 februari Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudende. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH. Do Schut se. 14.00 uur. Dinsdag 21 februari. Kerkwerve Koersbal. Dorpshuis 't Zuud ènde. 14.00 uur. Woensdag 22 februari Zierikzee Bijeenkomst voor ouderen van NCVB. Hervormd Kerkcen trum. 14.30 uur. Dinsdag 28 februari Burgh-Haamstede Jaarvergadering NVvH. De Schutse 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2