3 UP- 3 U7 Waterpaviljoen Neeltje Jans wordt geen museum, maar 'een ervaring' 0 1 OPRUIMING ff 1 I Volle kerk voor Christmas carols UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 4aU- IJzel eist twaalf doden in het kerstweekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dé krant van schouwen - duiveland! ,/W/DDEüö^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 27 DECEMBER 1994 151e JAARGANG NR 25695 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 IS NU BEGONNEN MODE DIE VOELT WAT JE BEDOELT Kerkring 31 - Nieuwerkerk Futuristisch overdekt landschap V-J-lk'V-' VU* V Half tegen het duin aan en half in en hoven het water wordt het uit twee delen bestaand Waterpaviljoen gebouwd. In 1997 moet het karwei geklaard zijn. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELBURG/NEELTJE JANS - Het Waterpaviljoen op Neeltje Jans: Je komt er binnen via een regengor dijn dat als bij toverslag wijkt, je loopt door ijs en sneeuw en maakt aan den lijve mee wat het broeikasef fect is en wat het veroorzaakt. ,,Het wordt geen museum, maar een ervaring", aldus R. van Raalte, de ont werper van de tentoonstelling in het futuristische gebouw. De plannen voor het Waterpaviljoen werden vo rige week gepresenteerd tijdens een bijeenkomst in de gs-zaal van het provinciehuis in Middelburg. De totale kosten van het pavil joen worden geraamd op 13 miljoen gulden. De helft van dat bedrag komt voor rekening van de rijksoverheid. De ande re helft moet worden terugver diend uit de entreegelden. Een en ander houdt voor de bezoe kers van Delta Expo in dat de prijs van het kaartje omhoog gaat. Op langere termijn zou het om een verhoging met zo'n 25 procent gaan. Manager F. H. van Spaandonk van Delta Ex po: ,,We gaan vooralsnog uit van een besteding van 23,50 per bezoeker. Maar dat is dan wel inclusief parkeergeld, iets te eten en iets te drinken". Kringloop Het woord kringloop is het sleutelboord geweest bij het ontwerp van gebouw en ten toonstelling. Doel van het Wa terpaviljoen is om de bezoeker alles wat met water en wind te maken heeft te laten beleven. Bij het ontwerp van het ge bouw is zoveel mogelijk gepro beerd om er niet een doods ge bouw van te maken, maar veel meer een levend organisme dat goed in het landschap past. Geen strakke, hoekige vormen derhalve, maar een gebouw dat zich als een slang door het landschap kronkelt en voor een deel boven en in het water is gebouwd. Ter hoogte van de aanlegstei ger voor de rondvaartboot wordt de ene helft van het nieuwe gebouw tegen het duin aangebouwd. De andere helft is gedeeltelijk op land en ge deeltelijk in en over het water gebouwd. Via een watergordijn dat automatisch wijkt als zich bezoekers aandienen komt de bezoeker in een ijstunnel te recht. Al naar de tocht van de bezoeker door het gebouw vor dert ziet hij of zij het land schap langzaam veranderen en voelt hoe de temperatuur lang zaam stijgt. Onderweg worden allerlei za ken aan de orde gesteld zonder dat er sprake is van een strak ke museum-opstelling. Aan bod komen onder meer zaken als peilbeheer en de getijde werking. Daarbij is zoveel mo gelijk geprobeerd het gebouw zelf bij het tentoongestelde te betrekken. Zelfs de toiletten spelen een rol in de beleving van het gebouw. Verder is er een laboratorium waar golfbe wegingen nagebootst kunnen worden en wordt gebruik ge maakt van projecties en ander beeldmateriaal. Het gebouw wordt vol gestouwd met allerlei geavan ceerde elektronische appara tuur. Sensoren registreren de bezoekers en sturen allerlei ap paratuur aan. Het aardige daarbij is dat het interactief werkt, zodat de bezoeker de tentoonstelling kan beïnvloe den. Het is de bedoeling dat het Waterpaviljoen in 1997 haar deuren voor het publiek kan openen. Volgend jaar al wordt op het voormalige werkeiland een waterspeeltuin aangelegd. Opvang Binnen afzienbare tijd wordt op Neeltje Jans ook een opvang voor zeezoogdieren gereali seerd, zo wist J. D. de Voogd, voorzitter van de Stichting Delta Expo nog te melden. Het gaat hier om een initiatief van het Dolfinarium in Harder wijk. Daar komen aangespoel de zeezoogdieren als dolfijnen en bruinvissen terecht en men was al geruime tijd op zoek naar een mogelijkheid om de dieren na hun 'revalidatie' voor te bereiden op hun terugkeer in de natuur. Uiteindelijk is men vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Sprankelende carols, klassieke carols, nieuwe carols. Ze waren te horen, vrijdagavond in de Grote Kerk in Zierikzee waar op initiatief van Mar van der Veer uit Zierikzee voor het zesde achtereenvol gende jaar een muzikale kerstbijeenkomst werd gehouden waarbij Engelse kerstliederen, Christmas carols, centraal stonden. Het evenement trok ruim vijf honderd belangstellenden, zo dat weinig stoelen onbezet ble ven in het gigantische kerkge bouw naast de Dikke Toren. De kerstliederen werden geheel in de Engelse traditie gepresen teerd. Dat hield onder meer in dat de zangers en zangeressen ■van achter uit de kerk in pro cessie naar voren liepen, ter wijl een van hen, Monica Knuist, solo zong. Geleidelijk zongen steeds meer koorleden met haar mee en toen de zan gers aan het eind van hun tocht waren, werd het zesde vers van de opcningscarol Once in royal David's city onder leiding van Mar van der Veer vertolkt via samenzang. Die opbouw zat ook in de negen schriftlezingen die tussen de carols werden voorgelezen; eerst door de 11- jarige Annerienke Fioole en vervolgens door steeds iets oudere koorleden, waarbij bur gemeester mr. J. J. P. M. Assel- bergs en dr A. Jobsen de ge boorte van Jezus en het bezoek van de drie koningen verhaal den. Dat gebeurde in een stijl die even traditioneel was als de Engelse kerstliederen die wer den vertolkt. De Christmas céi- rols werden afwisselend gepre senteerd door jongeren van het Mauritskoor en Nuove Prima- vera uit Middelharnis en leden van het Gereformeerd Kerk koor en het koor Cantate uit Zierikzee. Uit deze laatste twee koren werd een ensemble van acht vrouwen en mannen samengesteld die onder meer Shcpcrd's Pipe carol zongen, een sprankelend kerstlied, dat op piano werd begeleid door Mar van der Veer. Omdat het orgel in de Grote Kerk vanwege een restauratie niet beschikbaar was, werd bij de zangers een huurorgel neer gezet, dat werd bespeeld door Prosper Sevestre. Verder was een brassband aanwezig die grotendeels bestond uit leden van de Zierikzeese muziekver eniging Kunst en Eer. Een van de jeugdige zangers, Jantine Kieviet,,begeleidde enkele ca rols op dwarsfluit en Herman Paul bespeelde het orgel bij de vertolking van een zelfgeschre ven carol: God rest you people all. Corrie de Bruin zong daar bij solo. De sfeervolle bijeenkomst werd volgens Engelse traditie besloten met een recessie waar bij de zangers in een lange rij de kerk uitliepen terwijl steeds meer koorleden en ten slotte ook het publiek meezon gen met het lied Komt allen te zamen. Advertentie van oeveren reizen 't Is VOLOP ZOMER bij van Oeveren.. Haal voor de feestdagen de reisgidsen in huis. REISBURO VAN OEVEREN Dam 3, Zierikzee Telefoon 01110-15036/12319 Jongeren van het Mauritskoor en Nuove Primavera vertolken de carol God rest you people all. (Foto: Joop van Houdt). Het nieuwe wordt op hoger prijs gesteld dan iets anders. Ovidius Eerst regen HET WEER In het algemeen veel bewolking en vooral gedurende de nacht en ochtend nu en dan regen of mot regen. Temperaturen rond 10 gra den. Wind uit zuidwest overdag toenemend tot vrij krachtig, 5, aan de kust krachtig of hard, 6 tot 7. 3 WATERPROJECT Leerlingen RSG Professor Zeeman brengen f 5000,- bijeen voor waterproject in India. 5 PRAATHUIS In Dreischor werd vrijdag het geheel nieuwe praathuis officieel in gebrüik genomen. 6 GEKNEVELD Recreatie-ondernemers Oosterscheldegebied voelen zich gebonden en gekneveld. 7 KORFBAL Korfbalvereniging All-Ready laat kansen liggen in wedstrijd tegen BKC. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Schouiven-Duiveland schadevrij DEN HAAG - Plotselinge ijzel heeft het verkeer op de Nederlandse wegen tijdens het kerstweekeinde in een complete chaos gestort. Er gebeurden ruim 1200 kleinere en grotere ongelukken, waarbij twaalf mensen om het leven kwamen en voor zover bekend rond 90 gewonden vielen. Vooral op de avond van eerste kerstdag en in de daaropvol gende nacht werden automobi listen in het helq land overval len door de extreme gladheid. Het zuidoosten was het enige gebied waar de wegen niet spiegelglad waren. Ook in Zeeland ondervond het verkeer veel last van de ijzel. Op de Zeelandbrug raakte zon dagavond omstreeks 23.30 een 21-jarige Goesenaar met zijn auto in de slip. Rijdende in de richting van 2ijn woonplaats gleed hij tegen de vangrail, waardoor zijn auto flinke scha- ■de opliep. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. Op de A58 onstonden door de gladheid diverse ongevallen. De politie moest zich noodge dwongen beperken tot het waarschuwen van automobi listen. Aan het opnemen van gegevens na de ongevallen kwam zij niet toe. In totaal werden op deze weg twaalf auto's weggesleept. Er vielen geen gewonden. ,,We zaten erop te wachten, maar er gebeurde niks," vertelt een woordvoerder van de poli tie in Zierikzee. Hij vermoedt dat de inwoners van Schouwen- Duiveland gewaarschuwd zijn door gladheid in de nacht van woensdag op donderdag. Voor al de weg tussen Grevelingen- dam en Haringvlietbrug was glad. Bij Bruinisse knipperde de file-waarschuwing als mid del om de snelheid te matigen. Hotels De politie heeft aan de glad heid handenvol werk gehad. Bij de verkeerscentrale van het Korps Landelijke Politie diensten in Driebergen was het een gekkenhuis, aldus een woordvoerder. Hotels overal in het land deden goede zaken omdat mensen afzagen van rei zen tijdens de gladheid. Aan het eind van middag van tweede Kerstdag waren de ver keersproblemen nagenoeg ver dwenen. Alleen hier en daar op bruggen en viaducten kwam nog gladheid voor. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, metdeZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 51,00 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 48,50 jaarabonnement 192,50 jaarbonnementmetautom.afschr. a 182,50 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden:.i Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar f, Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee LJ-1 z

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1