Totale criminaliteit is in 1993 nauwelijks gestegen Scheveningen Radio met PTT in communicatie per satelliet Ophokplicht voor postduiven in januari Nederlandse marifoondienst negentig jaar oud Vergadering Schuttevaer Schot ZZ 4 koopt YE 16 van Meyaard Konijnen onder de mosselhamer Rapport criminaliteitsbeeld van Nederland: Patiënten verslavingszorg verhuisd naar nieuwbouw 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Communicatie tussen schepen wordt door Radio Scheveningen steeds vaker via de satelliet tot stand gebracht. (Archieffoto). IJMUIDEN (ANP) - „Als we op een rederij in Azië over ons nieuwe systeem voor communicatie per satelliet praten, reageert men nauwelijks. Pas als we de naam Scheveningen Radio noemen, lichten de ogen op. Dan krijgen we koffie", zegt Hein de Bont, general manager van Station 12 van PTT Telecom. Scheveningen Ra dio in IJmuiden bestaat deze week 90 jaar en viert dat samen met PTT Telecom, die het centrum voorziet van de nieuwste communicatiesystemen. „Scheveningen Radio is een ij- zersterk begrip. Het staat we reldwijd bekend om zijn kwa liteit. Wij proberen met Sta tion 12, waarvan Scheveningen Radio nu deel uitmaakt, die goede positie te evenaren", al- Het aandeel van deze misdrij ven in het totale aantal is even wel beperkt. Veelvoorkomende delicten als vernielingen en fietsdiefstallen vertonen geen stijgende lijn. Dit blijkt uit het onlangs verschenen rapport Criminaliteitsbeeld van Ne derland in de periode 1980- 1993, van de directie Criminali teitspreventie van het ministe rie van justitie. Statistiek Het is steeds beter mogelijk een beeld te schetsen van de criminaliteit in Nederland. Daarbij kan men zich baseren de politie-statistiek, de door het CBS gehouden slachtoffer dus De Bont. Scheveningen Ra dio is met PTT-Telecom dan ook druk bezig zijn bakens te verzetten. Nog voor het maritieme com municatiecentrum zijn 100- jarig jubileum zal vieren, heeft enquêtes en sinds 1998 ook op het bevolkingonderzoek via de Politiemonitor Bevolking. Ook wordt er in internationaal ver band slachtofferonderzoek ver richt In 1992 is er bovendien voor de tweede keer een slacht offerenquête gehouden onder het bedrijfsleven en instellin gen. Bovendien komt over de dader kant van de criminaliteit steeds meer informatie voor handen. Op basis van het rap port Criminaliteitsbeeld van Nederland 1980-1993 kan wor den geconcludeerd dat de tota le criminaliteit zich stabili seert. Zo stijgt het aantal auto diefstallen, woninginbraken en geweldsmisdrijven nog steeds. Veel voorkomende de het waarschijnlijk zijn traditi onele diensten afgestoten. Dan zal vrijwel alle communicatie met het scheepvaartverkeer tot stand gebracht worden via sa tellieten van Station 12. Dit sy steem heeft Scheveningen Ra- licten als vernielingen, fiets en winkeldiefstallen vertonen geen stijgende lijn. De criminaliteit concentreert zich voor een belangrijk deel in de vier meest verstedelijkte politieregio's in het westen van het land. De regio Haaglanden vormt hierop een uitzondering. In de vier grootste steden in Nederland vindt bijna een kwart van de geregistreerde criminaliteit plaats. Voor veel vormen van criminaliteit - met name straatroof en zakkenrol lerij - is Amsterdam steeds de koploper. Gerelateerd aan het bewoners aantal heeft Utrecht echter het hoogste criminaliteitsbureau. Het aantal misdrijven dat in de categorie 'stijgers' valt, neemt dio al sinds 1991 in gebruik. Met dit mobiele communicatie systeem kan vanaf een schip - of op het vasteland, want dat kan natuurlijk ook - binnen luttele minuten een heldere telefoon-, fax- of telexverbin- vooral buiten de Randstad toe. Zo zijn ernstige vormen van ge weldscriminaliteit vooral in gemeenten met minder dan 50.000 inwoners toegenomen. Zo zijn ernstige vormen van ge weldscriminaliteit toegeno men. Autodiefstal stijgt het meest in gemeenten tussen de 100.000 en 250.000 inwoners. Woninginbraken nemen vooral toe in gemeenten boven de 250.000 en onder de 50.000 in woners. Slachtoffers Elk jaar wordt 35 procent van de bevolking en ruim 40 pro- cênt van de bedrijven slachtof fer van enige vorm van crimi naliteit. De onrust over de criminaliteit in de samenleving is in 1993 sterk toegenomen. Deze heeft de zorg om milieuzaken van de eerste plaats verdrongen. Niet iedereen heeft een even grote kans het slachtoffer te worden van criminaliteit. Jongeren hebben een grotere kans, maar zijn daar minder bang voor. Voor ouderen is de kans klei ner, maar de angst groter. De kans dat een slachtoffer binnen een jaar meer dan een keer met criminaliteit wordt geconfronteerd, is opvallend hoog. Meervoudig slachtoffer schap zien we met name bij jongeren, allochtonen en bewo ners en bezoekers van de grote steden. In het bedrijfsleven worden de detailhandel en de horeca het vaakst getroffen. De mate waarin Nederlanders zich schuldig maken aan criminali teit verschilt sterk naar ge slacht en leeftijd. Het percentage mannen is veel hoger, alhoewel de vrouwen een inhaalslag lijken tc maken. Bij alle vormen van criminali teit scoren jongeren hoger, al leen bij rijden onder invloed en belastingfraude ligt de top bij de middelbare leeftijdsgroe pen. Sociale verzekeringsfrau de blijkt een zaak van jonge ren, maar grote fraudes komen meer voor bij ouderen. Het pre ventiegedrag in Nederland heeft het verzadigingspunt nog niet bereikt. In 1993 is tweeder de van de woningen beve'ligd met extra hang- en sluitwerk. ding gemaakt worden met elke gewenste plaats ter wereld. Voor een zakelijke of dringen de boodschap of gewoon privé. Deze „social calls" voor enkele guldens per minuut vinden in de scheepvaart al meer plaats dan PIT Telecom had ver wacht. „Deze tijd van het jaar, zo rond de feestdagen, is vooral een drukke tijd", aldus De Bont. Nodig voor een satelliet verbinding met Station 12 zijn een telefoonaansluiting bij de ontvanger en een zogeheten Inmarsat-installatie bij de oproeper. Titanic Scheveningen Radio werkt nu nog grotendeels met radiofre quenties op de korte en mid dengolf, telexen, marifonie en telegrafie. Dit laatste systeem, dat nog gebruik maakt van morse-codes, werd verplicht op schepen ingevoerd na de scheepsramp met de Titanic in 1912. Per jaar worden via de telegra fist in IJmuiden nog 40.000 be richten opgenomen. Maar in 1999 zal de telegrafie definitief verdwijnen door een nieuwe wet, die verplicht dat schepen een veiliger communicatie systeem aan boord moeten heb ben. Verder laat Scheveningen Radio naar het scheepvaartver keer weerberichten of waar schuwingen uitgaan op ver zoek van het Kustwachtcen trum, dat in hetzelfde gebouw in IJmuiden huist. De PTT Telegraafdienst begon het kuststation in december 1904 in Scheveningen maar vanwege storingen van de ei gen zenders verhuisde Scheve ningen Radio in 1926 al naar IJ muiden. De zenders bleven ach ter in Scheveningen. Bij de traditionele diensten van Scheveningen Radio is al tijd een operator nodig die de verbinding moet leggen tussen schepen en het vasteland. De operators in IJmuiden luiste ren 24 uur per dag alle frequen ties af om signalen op te van gen van schepen. Per jaar ont vangt het centrum ruim 300.000 berichten. Vroeger waren er nog een half miljoen verbin dingen. Scheveningen Radio probeert de dalende tendens te keren door steeds meer gebruik te maken van de satellietdiensten van de Inmarsat-organisatie. Station 12 van PTT-telecom zit samen met nog 74 internationa le partijen in deze organisatie. De satellietverbindingen van Bij ongeveer 6 procent wordt een inbraakalarm aangetrof fen. Slachtofferschap blijkt een sterk stimulerende invloed te hebben op het nemen van preventieve maatregelen. Het maken van afspraken met de buren om op eikaars woning te letten is een populaire preven tiemaatregel Toezicht houden in de buurt' doet slechts een kwart van de bevolking. Bijna alle automobilisten nemen eenvoudige maatregelen om- diefstal uit de auto te voorko men. Maatregelen De meeste bedrijven in Neder land hebben een of andere be veiligingsmaatregel genomen. Toch? is een op de vijf bedrijven niet of nauwelijks beveiligd. De particuliere beveiligings sector maakte in de jaren tach tig en begin jaren negentig een forse groei door. In 1993 is het aantal beveiligingsbeambten voor het eerst niet meer toege nomen en zelfs licht gedaald tot 17.716 beambten. Ook is het aantal stadswachten en stadswachtprojecten sinds de start in 1989 sterk gegroeid. Half 1994 waren er 37 stads wachtprojecten in 50 gemeen ten. Het aantal stadswachten schommelt tussen de 500 en 600. Ook andere toezichthou ders worden in toenemende mate aangesteld, zoals huismeesters, politiesurveil lanten, toezichthouders open baar vervoer en bewoners als toezichthouders. Exacte aantallen ontbreken echter. In de periode 1980-1993 is het aantal gedetineerden dat in een bepaald jaar in de ge vangenis verblijft toegenomen met 45 procent tot ruim 37.000. Nog steeds is het aantal gevan genen per honderdduizend in woners laag, vergeleken met de ons omringende landen. Straf bare feiten die in 1993 relatief het meest voorkomen als aan leiding voor detentie zijn ge weldsmisdrijven en misdrijven tegen de opiumwet De aandacht en hulp voor slachtoffers van misdrijven is sinds de jaren tachtig sterk toe genomen. Niet door alle poli tiekorpsen en regio's wordt evenveel gedaan aan slachtof ferzorg. Zo wordt slechts 21 procent van de slachtoffers van misdrijven die aangifte doen bij de politie gewezen op de mogelijkheid van slachtoffer hulp. Er is nu sprake van een landelijk dekkend netwerk met 72 bureaus slachtoffer hulp, die in 1993 90.000 slacht offers hebben benaderd. Voor 1994 wordt zeker een aantal van 100.000 verwacht. Inmarsat komen in Nederland tot stand via Station 12 in het Friese Burum. Daar staan drie ontvangstschotels opgesteld in de richting van vier satellieten die boven de evenaar hangen. Toegangscode Gebruikers kunnen het grondstation inschakelen door simpelweg toegangscode 12 in te toetsen op de Inmarsat- terminal. Dat kan vanuit elke uithoek van de wereld, behalve vanuit de Stille-Oceaanregio. Maar vanaf juli 1995 dekt Sta tion 12 ook deze regio en wel via een ontvangstschotel die PTT bij haar Japanse tegen hanger KDD in Japan laat bou wen. Naar eigen zeggen is PTT Telecom dan de eerste operator ter wereld die alle Inmarsat - diensten onder één toegangsco de aanbiedt. Voor Scheveningen Radio bete kent de communicatie per sa telliet een enorme vooruit gang. De verbindingen op zee zijn snel te maken en de kwali teit is beter. Zeker 95 procent van de klanten zijn buitenland se rederijen, wat betekent dat de meeste informatie die bin nenkomt weer naar het buiten land gaat. Zo kan een schip in de Atlantische Oceaan nu via Station 12 in Friesland contact maken met een schip in de In dische Oceaan. Ondanks dat aan de directe sa tellietverbindingen geen ope rator in ÏJmuiden meer te pas komt, zal Scheveningen Radio een helpdesk met operators handhaven. Het communicatie centrum wil altijd persoonlijk bereikbaar zijn, want daarmee is het groot geworden. BRUINISSE - Leden en geno digden van de Konklijke schippersvereniging Schutte vaer afdeling Schouwen- Duiveland komen op donder dag 29 december in vergade ring bijeen. Voor de jaarvergadering onder voorzitterschap van H. Hoo- gerheide staan diverse actuele zaken uit de binnenvaart en de mosselsector op de agenda. De vergadering begint om 20.00 uur in restaurant De Meeuw aan de Noorddijk. De schade die jaarlijks wordt aangericht aan land- en tuin- bouwgewassen door wilde en verwilderde duiven is volgens het Landbouwschap aanzien lijk. Tbr bejaging van met na me verwilderde duiven is door de georganiseerde landbouw mede namens de Koninklijke Nederlandse Jagervereniging (KNJV), de Zuid-Nederlandse Bond van Postduiven afdeling Zeeland, de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten afdeling Zeeland en de Contactambte naar Faunabeheer van het mi nisterie van landbouw en vis serij in de provincie Zeeland, aan de Zeeuwse gemeente besturen gevraagd een ophok- gebod voor postduiven in te stellen voor voornoemde perio de in januari, met uitzondering van de in die tijd vallende zon dagen, te weten 8 en 15 januari. Aangezien iedere jachthouder in zijn eigen jachtgebied dui ven mag bejagen verzoekt de georganiseerde landbouw alle jagers in Zeeland om tijdens de ophokperiode extra jacht op dit gevogelte te maken. Met de ingebruikname van het centrum is een belangrijke voorziening voor de geestelijke gezondheidszorg in Zeeland in gebruik genomen. De naam Reilof is afgeleid van 's Heer Reilofsdorp. een van de ge huchtjes die nu het dorp Kloe- tinge vormen. De Reilof maakt deel uit van de Stichting Psychiatrische Zorgvooorzieningcn Zeeland in Klootinge. Het is bedoeld voor mensen die problemen hebben op het gebied van alcohol. ZIERIKZEE - Beheersmij W. K. Schot in Zierikzee heeft ten behoeve van B. W. Schot het mosselvaartuig YE 16 overge nomen van Jac. Meyaard BV in Yerseke. Het elf jaar oude mos selschip wordt medio april 1995 vernummerd tot ZZ 4 Christina. Over de overname onderhan delde de firma Schot met de di rectie van Maaskant Shipyards in Bruinisse. De 36 meter lange YE 16 liep elf jaar geleden als eerste casco in een serie van drie mosselschepen op een Poolse werf van stapel. Daarna kwamen de zusterschepen YE 19 en YE 73 in de vaart. Weer later volgde de bestaande serie met een breedte van negen me ter, Meyaard plaatste enkele maanden geleden bij Maaskant een nieuwbouwopdracht voor de bouw van een mosselkotter van het gesloten achterschip type. Het casco dat inmiddels op Tfczew Shipyard in het Poolse Gdansk in de steigers staat ar riveert volgens planning in Bruinisse. De huidige ZZ 4 (bouwjaar 1912) is door Maas kant ingeruild. BRUINISSE/ZIERIKZEE Voor de achttienjarige Patrick Zondervan in Yerseke, een graag geziene gast op de mos selveiling in die plaats, werd afgelopen woensdag een on vergetelijke dag. De minder begaafde jongeman kreeg van veilingmeester H, Kosten toestemming om zes konijnen via de veilklok te ver kopen. Met het geld wil hij een andere fiets kopen. Patrick is op de mosselveiling kind aan huis. Elke woensdagmiddag assisteert hij het personeel of attendeert hij de kwekers uiterst correct op hun verant woordelijkheden tijdens het vissen. Voor de malse viervoeters met koosnamen als Stef, Den Brommer, Brein, Boefje, Kever en Goofy betaalden de mossel handelaren in totaal 270 gul den. Daarnaast zal in overleg met de KNJV aan een dertigtal ja gers, verspreid over de provin cie, gelegenheid worden gebo den binnen het, in een daartoe speciaal af te geven vergunning aangegeven gebied, jacht te maken op verwilderde duiven. Het is de bedoeling dat de ja ger aan wie zo'n speciale ver gunning wordt verleend, over leg pleegt met de eventueel aanwezige jachthouder voor daadwerkelijk met de jacht te beginnen. Aan alle jachthouders in de provincie wordt gevraagd in de genoemde ophokperiode actief te willen zijn bij het bejagen van verwilderde duiven. Het Landbouwschap vraagt de postduivenhouders zich stipt aan het ophokgebod te houden. Volgens het schap kan door de ze gerichte actie worden be reikt dat in het komend voor jaar niet alleen gewasschade wordt beperkt, maar dat ook de overlast door vervuiling op en rond de openbare gebouwen wordt teruggebracht. drugs, medicijnen en gokken. Zij hebben er zelf voor gekozen zich onder behandeling te stel len. Het centrum telt 28 behandel- plaatsen. Twintig patiënten kunnen worden opgenomen. Er zijn acht dagbehandelings plaatsen. Daarnaast wordt via spreek uren poliklinische hulp ver leend aan mensen die wel be hoefte hebben aan hulp, maar voor het overige zelfstandig willen functioneren. Ken op de vijf bedrijven is volgens het rapport onvoldoende beveiligd. Veertig procent van de be drijven wordt slachtoffer van enige vorm van criminaliteit. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De ontwikkeling van de totale geregistreerde criminaliteit in ons land lijkt te stabiliseren. Maar het aantal autodiefstallen, woninginbraken, overvallen en misdrijven tegen het leven vertoont de afgelopen jaren een sterke stijging. Verder laten bijna alle door de politie geregistreerde geweldsmisdrij ven een stijging zien. GOES - De nieuwbouw van het centrum voor versla vingszorg De Reilof in Goes is deze week in gebruik genomen. Dinsdag 20 december zijn de patiënten verhuisd. De officiële opening wordt 23 mei verricht door de Commissaris van de Koningin, drs. W. T. van Gelder. Vanwege jacht GOES - Van 7 januari tot en met zaterdag 21 januari van het komend jaar geldt in Zeeland een ophokge bod voor postduiven. Dit in verband met de bejaging in die periode van met name verwilderde duiven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6