Eilandelijke VVV's verwachten normale drukte met feestdagen Enquête naar behoefte aan bedrijventerreinen in regio Stichting Jazz wordt opgeheven wegens onvoldoende belangstelling Beatrixschool ziet geen voordelen in meer bestuurlijke samenwerking Meer mossels verhandeld Tot nu toe goede respons Nog plaats met kerst en oud en nieuw Actie levert geen nieuwe leden op Met andere scholen voor speciaal onderwijs Ruim 4400 tonnen meer VRIJDAG 23 DECEMBER 1994 NR 25694 5 Dalebout meent dat het over het algemeen niet drukker is dan vorig jaar. „Voor de kerst zijn er in elk geval minder aan vragen dan voor de periode er na, maar dat is gebruikelijk". Ze vertelt dat de Schouwse kust met kerst voornamelijk door Nederlanders wordt be zocht, terwijl oud en nieuw en de cjlagen daarvoor meestal goed zijn voor een fors aantal Duitse gasten. „Duitsers vie ren kerst meestal thuis. Met oud en nieuw gaan ze wel weg, en komen ze vaak met een gro te groep om Nieuwjaar te vie ren." Vooral grotere bungalows die Men sprak die wens zonder meer uit ten aanzien van de af delingen Speciaal Onderwijs en onderwijs aan Zeer Moeilijk Lerende Kinderen (ZMLK). En in principe ook ten aanzien van de afdeling Voortgezet Spe ciaal Onderwijs (VSO). Wat de ze laatste afdeling betreft voor ziet men in de toekomst moge lijk problemen. „Wanneer we het straks met minder onder wijzend personeel moeten doen, zijn we wellicht gedwon gen om de VSO-afdeling terug onder te brengen in het hoofd gebouw van de school. Dat zou een onaanvaardbare druk op de kwaliteit van het onderwijs leggen. Dan moeten we wel licht voor de oplossing kiezen die bestuurlijke samenwer king met andere Zeeuwse scho len kan bieden", aldus school directeur J. de Jong. Zoals bekend heeft het minis terie van onderwijs aan het be stuur van de Beatrixschool la ten weten dat men te veel on derwijzend personeel in dienst heeft. Dit omdat bij het bepa len daarvan is uitgegaan van een verkeerde berekening. Om de 'overtollige' leerkrachten dit schooljaar toch in dienst te kunnen houden heeft het schoolbestuur een beroep ge daan op het noodfonds van het DEN HAAG - De Vereniging van Waterleidingbedrijven in Nederland (Vewin) en de Water leidingmaatschappij Noordwest-Brabant in Breda vechten de grondwaterbe lasting van ruim dertig cent per kubieke meter aan bij de Europese Commissie. het liefst meer dan zes perso nen kunnen herbergen, zijn daarom in trek bij de Duitsers. En aan die vraag is volgens Da lebout nu steeds moeilijker te voldoen, alleen al omdat dit soort accommodatie maar in beperkte mate beschikbaar is aan de Schouwse kust. Verder zegt ze dat wat Renesse betreft er meer mógelijkheden zijn om mensen onder te bren gen omdat het Badhotel, voor heen het Apollo hotel, voor het eerst de hele periode is ge opend. Adjunct-directeur van de VW Voorzitter dagelijks bestuur Beatrixschool. D. van der Wek ken: ..VSO-afdeling Beatrix school alleen overbrengen naar Goes wanneer het niet an ders kan." ministerie van onderwijs. Wan neer dat niet wordt gehono reerd zijn de zes regionale ge meenten, die samen voor de school verantwoordelijk zijn, bereid de niet vergoede salaris kosten te betalen. Maar vol gend schooljaar zullen naar verwachting enkele leerkrach ten moeten afvloeien. In het uiterste geval zou dat tot gevolg hebben dat de Beatrix- AMSTERDAM - Vijftien vrij willigers van het Rode Kruis in Amsterdam hebben een kort geding aangespannen tegen de organisatie om hun ontslag on gedaan te maken. Zij werden ontslagen omdat zij felle kri tiek hadden op het afdelings bestuur. Schouwse Kust, Tineke Deur- loo noemt de bezetting wat Burgh-Haamstede betreft 're delijk'. „Met oud en nieuw is het ook hier drukker dan met kerst, de normale gang van za ken eigenlijk", zegt ze. Een woordvoerster van bungalow park Resort Haamstede vindt het minder druk dan vorig jaar. Ze zegt dat ér minder Duitsers voor oud en nieuw hebben geboekt dan normaal het geval is. Een specifieke re den kan ze hiervoor niet geven. Ze denkt dat het feit dat de feestdagen dit jaar in een weekend vallen er wellicht iets mee te maken heeft. Vallen de school noodgedwongen moet kiezen voor bestuurlijke sa menwerking met het Voortge zet Speciaal Onderwijs elders in Zeeland, omdat haar VSO- afdeling verplaatst zou moeten worden naar Goes. Van der Wekken benadrukte dat daar alleen voor zal worden gekozen wanneer blijkt dat de VSO- afdeling nergens onderdak kan vinden. De afdeling zit mo menteel in een apart gebouw aan de achterzijde van het hoofdgebouw, dat echter niet aan de eisen voldoet. Het plan bestaat om de VSO-afdeling onder te brengen in het vroege re huishoudschoolgebouw aan het Jannewekken. Dat is echter pas mogelijk wanneer het mi nisterie daarvoor toestemming geeft. Ook werd overleg gevoerd met de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland (Voorbe reidend Beroeps Onderwijs) om de VSO-afdeling daar on der te brengen. Maar die heeft dat afgewezen zolang geen dui delijkheid bestaat overeen mo gelijke fusie met de Regionale Scholengemeenschap Profes sor Zeeman. „We moeten alle mogelijkheden in beeld hou den. Ook de meest verregaan de", aldus van der Wekken. W. Renden (gemeente Midden- schouwen) benadrukte dat het AMSTERDAM - Het Interna tionale Film Festival Rotter dam zit gevangen in zijn eigen succes. Het trekt steeds meer bezoekers, waardoor het fil maanbod groeit en de kosten stijgen. Het programma dreigt daardoor onoverzichtelijk te worden. feestdagen'door de weeks dan zijn mensen namelijk eerder geneigd eéntoat langere vakan tie op te nemen. Traditioneel is Zierikzee niet een vakantieplaats bij uitstek voor kerst en oud en nieuw- gasten. Volgens hoofdinforma- trice van de VVV/ANWB Zie rikzee, Capj^p ye.rs.ch ure, is het in Zierikzee1 iiiftt echt 'druk wat de bezetting v^n accommoda ties aangaat. „We hebben niet zoveel aanvragen. Wat ér bin nenkomt zijn lpsse aanvragen voor hotels of een kamer bij pa- ticulieren", aldus de hoofdin- formatrice. afstoten van de' VSO-afdeling het laatste is wat het algemeen bestuur wil. „We moeten blij ven streven naar een andere lo catie in Zierikzee." Wat betreft de beide andere onderwijs-afdelingen van de Beatrixschool werd bestuurlij ke samenwerking met andere scholen voor speciaal onder wijs- afgewezen op basis van het project Weer Samen Naar School. De bestuursleden wa ren van mening dat dit project, waarbij kinderen met leer moeilijkheden met behulp van het speciaal onderwijs worden opgevangen op de reguliere ba sisscholen, op Schouwen-Dui veland heel goed loopt. „Er worden opvallende resultaten geboekt die zelfs landelijk de aandacht trekken", aldus Van der Wekken. De bestuursleden zagen daarom niets in voordeel dat hechtere samenwerking met andere scholen voor spe ciaal onderwijs op dit gebied zou bieden. „We moeten samen werken met de reguliere basis scholen anders zijn we bezig op een gebied waarop we niets te zoeken hebben." Op basis van deze discussie werd besloten om het aanbod voor meer be stuurlijke samenwerking van andere scholen voor speciaal onderwijs af te wijzen. DOKKUM - De gemeenteraad van Dongeradeel is donderdag avond unaniem akkoord ge gaan met de vestiging van een asielzoekerscentrum in Dok- kum, onderdeel van de ge meente In het centrum zullen in eerste instantie 450 personen gehuisvest worden. Het gaat daarbij volgens K. B. van den Berg, hoofd van Bu reau Bedrijfscontact Zeeland Noord, niet alleen om de kwan titeit, maar vooral ook om de kwaliteit van bedrijventerrei nen en de voorzieningen die voorhanden zijn. „Wij probe ren op die manier inzicht te krijgen in wat er op Schouwen- Duiveland voor bedrijven mo gelijk is, en welke wensen de bedrijven zelf hebben met be trekking tot bedrijventerrei nen", aldus Van den Berg. Behouden De uitkomsten van de enquête kunnen volgens Van den Berg een goede basis zijn voor te ontwikkelen beleid. Een be leid dat in de visie van Van den Berg gericht dient te zijn op be houd van bedrijven en daar mee werkgelegenheid, In ver schillende gemeenten is het be leid erop gericht om bedrijven die hinder zouden kunnen ver oorzaken uit de bebouwde kom te weren. „Maar voor bijvoor beeld een garage in een kleine kern kan een benzinepomp voor een belangrijk deel van de omzet zorgen, en dan wil men „Het blijkt dat er niet voldoen de belangstelling onder de mensen is om lid te worden. Ook aan sponsors heeft de af gelopen actie niets opgeleverd, maar daar moet ik wel aan toe voegen dat het sponsorgebied op Schouwen-Duiveland erg klein is", aldus voorzitter van de Stichting Jazz, R C. Groene- wegen. Volgens hem ziet het be stuur er het nut niet van in om nog een actie op touw te zetten. „Er is gewoon te weinig en thousiasme onder de mensen", meent hij. De Stichting Jazz heeft al met al een jaar bestaan. Afgelopen jaar organiseerde de Stichting zes jazz-avonden in de foyer van restaurant Mondragon, die volgens Groenewegen stuk voor stuk geslaagd waren. Hij noemt het dan ook 'jammer', dat de Stichting niet verder 'kan gaan, maar ziet geen ande re oplossing. Temeer omdat er naar.zijn zeggen steeds vaker horeca-gelegenheden als cafés zijn, die zelf jazz-avonden op- BRUINISSE/ZIERIKZEE - ïn de week van 12 tot en met 17 december werden 41 ladingen mossels op de veiling in Yersc- ke aangevoerd, met een totaal gewicht van 17.355 ton netto. Dat is ruim 4.400 tonnen meer dan in de voorgaande week. De aangeboden partijen werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 81,90, bijna twee gulden per ton meer dan in week 49. De verzending was voor zover be kend: België 5.247 ton, Frank rijk 2.875 ton, diverse landen 1.638 ton en de binnenlandse handel tekende voor 2.111 ton. Maandag 12 december gingen op de mosselveiling in Yerseke drie Zeeuwse partijtjes onder de hamer. Het trio YE 96, YE 156 en YE 3 loste elk tussen de 400 en 500 tonnen per vaartuig. Een partij was voor eigen reke ning van Prins Dingemanse, de overige twee ladingen ver huisden naar de verwaterper- celen van Roem van Yerseke. De volgende dag maakte de handel keuze uit acht verschil lende ladingen. In groottes va rieerden deze partijen tussen de 200 en 500 brulotonnen. Zee- lands Roem schreef ondermeer toch het liefst in het centrum van een kern blijven zitten". Het is de ervaring van Van den Berg dat bedrijven best naar een andere stek toe willen mits de condities goed zijn. „En dat is per bedrijf verschillend. Het ene bedrijf wil graag dichtbij een autoweg zitten, een ander wil graag een groot parkeerter rein en weer een ander wil liefst aan het water zitten", al dus Van den Berg. Als het be drijf verplaatst moet worden en de ondernemer krijgt niet wat hij wenst dan zal hij, zo re deneert Van den Berg, geneigd zijn zijn heil elders te zoeken. En dat wil het Bureau Be drijfscontact proberen te voor komen. Volgens Van den Berg ont breekt het soms zowel bij be drijven als bij gemeenten aan een toekomstvisie op lange ter mijn. Ook zijn er op verschil lende plaatsen op Schouwen- Duiveland volgens hem knel punten. „In Oosterland bij voorbeeld is niet veel ruimte meer voor bedrijven, maar ook in Zierikzee is niet zo veel plaats meer op industrieter rein De Zuidhoek. Middels de enquête hoopt Van zetten. „Ik ben trouwens be nieuwd of deze cafés het wel kunnen rooien. Zij moeten ten slotte ook een dure band inhu ren", zegt hij. Het voortbestaan van de Stich ting Jazz kwam in gevaar toen de Stichting eerder dit jaar on verwachts te horen kreeg dat omzetbelasting afgedragen moest worden over al de te in nen contributies. Jazz Zierik zee telde toen 90 leden, te wei nig om die extra kosten te kun nen dragen en er ook nog eens voor te zorgen dat, ook in de toekomst, jazz van een zeker niveau kon worden gebracht. Tijdens de laatste jazz-avond van het seizoen, eind novem ber, voerde de Stichting actie om er minimaal 30 leden bij te krijgen, waarmee een nieuw jazz-jaar gewaarborgd zou zijn. Ook zocht de Stichting spon sors. De actie leverde echter slechts vijf toezeggingen op voor een lidmaatschap en geen enkele sponsor. Nog even heeft het hoogst in voor 384 bruto- tonnen van de BRU 68 (W. Ok- kerse). Deze lading kookte bij een stukstal van 100 en een vleesgewicht van 24,8 kilo. De hoogste prijs op dinsdag be droeg 78,88 per ton. Op woensdag waren twee vei lingen nodig om achttien ladin gen van eigenaar te doen ver wisselen. Tien vrachten waren afkomstig van de consumptie percelen op de Waddenzee. Van het Oosterom arriveerde het drietal BRU 9 (De Waal- Stouten), BRU 27 (De Ronde BV) en de YE 39. De eerstge noemde kweker loste 1.431 ton nen met een stukstal van 96 en een vleesgewicht van dik 33 ki lo. Solidair en Prins Dinge manse sleepten elk een lading van deze kweker in de wacht. De BRU 27 was goed voor 1.431 tonnen met een stukstal van ±80. Het vleesgewicht schom melde tussen de 34 en de 36 ki lo. Prins Dingemanse drukte het hoogst af'voor 1.283 tonnen van de YE 39. Deze vracht be vatte bij een stukstal van 126 een vleesgewicht van om en na bij de 34 kilo. Uit de Meep ver schenen de YE 70 en de YE 73 elk met ruim 1.300 tonnen. Voor de zwarte schelpdieren den Berg ook meer inzicht te krijgen in de uitbreidingsmo gelijkheden voor bedrijven op Schouwen-Duiveland. Hij gaat er daarbij vanuit dat niet al leen de bedrijven, maar ook de gemeenten op Schouwen-Dui veland gebaat zijn bij een goe de toekomstvisie. Tot nu toe wordt er volgens Van den Berg goed gereageerd op de enquête en daarbij beperkt men zich vaak niet tot alleen die enquê tevragen. Van den Berg proeft uit de reacties die hij tot dusverre heeft binnen gekregen vaak een zekere onvrede met de re gelgeving. Met name de spelre gels die ter bescherming van het milieu in het leven zijn ge roepen roepen onder onderne mers vaak nogal wat wrevel op. Men heeft het gevoel, zo stelt Van den Berg, dat er van de be drijven een heleboel investe ringen ten bate van het milieu worden gevraagd terwijl er naar hun idee onvoldoende te genover staat. „Sommigen hebben ook een beetje het idee dat de gemeen ten voor nieuwe bedrijven het vuur uit de sloffen lopen ter wijl aan bestaande bedrijven allerlei beperkingen worden opgelegd", aldus Van den Berg. „Ik denk dat het wat dat be treft heel goed is dat we ons oor eens te luisteren leggen". Het Bureau Bedrijfscontact hoopt half februari een concept-rapport te kunnen be spreken met het bestuur van opdrachtgever Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland. het bestuur overwogen de uit eindelijke beslissingsdatum over het al dan niet voortbe staan van Jazz Zierikzee, op te schuiven naar 15 januari, om dat het bestuur toch nog hoop te op nieuwe leden. Maar na beraad heeft het be stuur toch besloten nu het bijlt je er bij neer te gooien. Enige hoop koestert Groenewegen niet meer, en ook het enthou siasme onder de bestuursleden om verder te gaan, is er hele maal uit. De Stichting kampt met een negatief saldo, dat volgens de regels van de Stichting voor de verantwoording komt van de bestuursleden. Groenewegen zegt dat wel een toezegging van een sponsor is gedaan om het tekort op zich te nemen, maar deze nog niet daadwerkelijk met het geld over de brug is ge komen. Overigens gaat het vol gens de voorzitter wat het ne gatieve saldo betreft, niet om een erg hoog bedrag. van de laatstgenoemde aan voerder kwamen Prins Din gemanse en Delta Mossel het royaalst over de brug. Bij stukstallen van 103 en 105 kookte deze lading een vlees gewicht tot 35,1 kilo. De lading van de YE 70 kwam bij een laag stukstal van ongeveer 80 op een vleesgewicht van hoog uit 34 kilo. Deze partijen wer den overgenomen door Triton en Scheele. Donderdag 15 december gingen tien ladingen in andere handen over; De YE 69 voer uit het Scheer en was goed voor de grootste partij van 1.077 ton nen. Bij stukstallen van 114 en 119 bleven deze scehlpdieren steken op een vleesgewicht van ruim 18 kilo. Op vrijdag meerden de YE 58 en de YE 116 tenslotte af met 628 brutotonnen intotaal. Zeeuwsche Banier en Roem van Yerseke namen ieder een vrachtje over. Delta Mossel be taalde in week 50 de hoogste pHjs van 139,99 per ton aan een kweker uit Yerseke. Van de Zierikzeese vloot arriveerden vorige week geen schepen aan de mosselveiling. Veel toeristen brengen ook tijdens de winter vakantie een bezoek aan het strand. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - 0e eilandelijke VVV's verwachten deze kerstvakantie geen grotere toestroom van toeristen dan in voorgaande jaren. Tot nu toe is er zowel aan de Schouwse kust als in Zierikzee nog plaats voor zowel tijdens als na de kerstdagen en voor oud en nieuw. Directeur van de VVV Schouwse Kust, Mary Dalebout, tekent daarbij echter wel aan dat het wat oud en nieuw betreft, moeilijker wordt om voor aanvragers de gewenste - vaak zeer ruime - accommodatie te vinden. ZIERIKZEE - In opdracht van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland is het Bureau Bedrijfscontact Zeeland Noord samen met het Midden- en Kleinbe drijf Nederland (MKB) bezig met een enquête over de bedrijventerreinen op Schouwen-Duiveland. Doel van de enquête is om meer duidelijkheid te krijgen over de behoefte aan bedrijventerreinen op Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE - De Stichting Jazz Zierikzee wordt binnenkort opgeheven. Het be stuur van.de Stichting die afgelopen jaar zes jazz-avonden in Mondragon organi seerde, ziet zich tot deze stap genoodzaakt, nadat een onlangs gehouden actie geen nieuwe leden en sponsors opleverde. Ook de toenemende concurrentie in de vorm van horeca-ondernemingen die jazz-avonden organiseren, heeft bijgedra gen aan de beslissing van het bestuur het bijltje er bij neer te gooien. ZIERIKZEE - „Wij kunnen de meerwaarde van bestuurlijke samenwerking met andere Zeeuwse scholen voor speciaal onderwijs niet zien. Bestuurlijk niet en inhoudelijk niet." Op deze manier vertolkte voorzit ter D. van der Wekken de mening van het dagelijks bestuur van de school voor speciaal en voortgezet spe ciaal onderwijs op Schouwen-Duiveland; de Beatrixschool. Tijdens de openbare vergadering van het alge meen bestuur (waarin de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland zijn vertegenwoordigd) bleek dat ook dit hoogste bestuursorgaan de school het liefst bestuurlijk zelfstandig wil houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5