FUIKKEF NIEUWSBODE EXTRA I dier in het vizier Een passend bad voor elke badkamer Gold Sweet doet een boekje open December, feest met brood Kerst-snelschaaktoernooi Ontvochtigers zorgen voor beter klimaat in huis Bowie, een echte spetter, wil ook graag leuke kerst Verkoop antieke 78 toerenplaten WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA MIDDELHARNIS - In het verpleeghuis De Samari taan kunnen belangstellenden van 10 tot en met 31 december zeldzame 78 toerenplaten kopen. Deze ac tie is opgezet door de huisradio van de Stichting HDG, Radio ROGOS. WEKELIJKS PROGRAMMA „DAAR HOORT U MEER VAN" KABEL: 100.8 Mhz - ETHER: 104.9 Mhz Uitzendingen van Radio Flakkee: 24 uur per dag Naast de reguliere (gesproken) programma's zendt Radio* Flakkee de gehele dag en nacht non-stop muziekprogram ma's uit, afgestemd op elk dag- of nachtdeel; tijdens het werk, maaltijd, late avonduren of nacht: Radio Flakkee stemt op de luisteraar af. Donderdag 28 december (21.00-22.00 uur): In ..Culturiek" wordt de opera Dido and Aeneas in z'n ge heel ten gehore gebracht. De opera wordt gespeeld door the Academy of Ancient Music. Herien Wieringa, samensteller van „Culturiek" werkt mee aan de opera welke op 2e kerst dag in Den Haag in première gaat. Zaterdag 24 december (22.30-23.30 uur): Kerstnachtdienst, rechtstreeks uitgezonden vanuit de Ge reformeerde Kerk te Melissant. Zondag 25 december (le Kerstdag) 14.00-15.00 uur: Extra uitzending van „Muzikale Hartewensen", een pro gramma met gewijde (Kerst)muziek. Dinsdag 27 december (10.00-18.00 uur): Diverse „Radio Flakkee-jays" presenteren vandaag de be tere 100 van Flakkee editie '94. De mooiste hitparade van de week x 52 8 uur top(hit)radio. (21.00-23.00 uur): „Flaquee Classique" staat o.l.v. Hans v. d. Wulp in het te ken van de tijd van het jaar: Kerstliederen uit diverse lan den, niet alleen in de oorspronkelijke versie, maar ook be werkt door componisten als Bach, Schnittke en Strategier. Verder delen uit Bachs Weihnachtsoratorium en Handels Messiah, een jeugdwerk van Mozart (pianoconcert KV 107), een triosonate van Graupner en het laatste deel uit de derde symfonie van Mahier in een recente opname o.l.v. Haitink. Woensdag 28 december (13.00-17.00 uur): In het traditionele jaarlijks programma „4 x 4" zijn van daag de 4 eilandelijke burgemeesters te gast in de studio. Dhr. Van Pelt (Oostflakkee), mevr. Sleurink (Middelhar- nis), dhr. Boonstra (Dirksland) en dhr. Van Velzen (Goede reede) blikken terug op '94 en geven hun toekomstverwach ting voor het nieuwe jaar. De oude 78 toeren langspeel platen zijn al tientallen jaren gewilde objecten voor verza melaars. Vele unieke opnamen zijn intussen verschenen op de ze 78 toerenplaten en er is een levendige ruil en verkoop ont staan onder de echte verzame laars. Bij de meesten worden deze platen zorgvuldig bewaard en soms gedraad. Een originele Louis Davids of een eerste per sing van een Ramblersplaat blijft natuurlijk een kostbaar bezit en heeft voor velen een grote emotionele waarde. In De Samaritaan worden deze oude opnamen vastgelegd op meer moderne appartuur. Op deze wijze kan de huisomroep put ten uit een unieke collectie die bij de bewoners van De Sama ritaan veel herinneringen oproept. Op zaterdag 10 decem ber startte de verkoop van deze oude 78 toerenplaten. Tot en met 31 december staan deze platen in de hal van het ver pleeghuis en kunnen belang stellenden hun favoriete platen uitzoeken. Voor een paar gul den kunt u in het bezit komen van originele opnamen uit vroegere jaren. De opbrengst van deze actie komt ten goede aan de huisomroep. Het reper toire omvat Hollandse, klassie ke, instrumentale, Engelstalige en geestelijke muziek. Oplage 29.400 Hét Huis-aan-huis blad voor Schouwen -Duiveland en Goeree - Overflakkee Verschijnt wekelijks huis-aan-huis in: Bruinisse/Zierikzee/Westerschouwen, Renesse, Burgh- Haamstede, Westenschouwen, Noordwelle, Serooskerke Middenschouwen, Kerkwerve, Scharendijke, Ellemeet Brouwershaven, Brouwershaven, Schuddebeurs, Dreischor, Zonnemaire, Noordgouwe Duiveland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland, Oosterland, Goedereede, Goedereede, Goedereede-Havenhoofd, Ouddorp, Stellendam Oostflakkee, Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat. Oude- Tonge Middelharnis, Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge. Stad aan 't Haringvliet Dirksland, Dirksland, Herkingen. Melissant. Uitgave en druk Druktechniek Sluitingstijd advertenties Advertentie-verkoop Bezorging/Lezersservice Redaktie Drukkerij Lakenman Ochtman bv Jannewekken 11. 4301 HH Zierikzee Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315 Offsetrotatie Dinsdag 11.30 uur voor Schouwen-Duiveland Frits Koster na 18.00 uur 01119-1941, voor Goeree-Overflakkee Ad de Gans na 18.00 uur 01870-82554 01110-17314. Tijdens kantooruren 01110-16551 toestel 225. Na 18.00 uur Madeion Lagendijk 01110-16065. De Nieuwsbode Extra maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huis bladen in Zeeland. Totale oplage 167.000. zaam dat een bad één of meer handgrepen heeft. Bij sommi ge baden zijn de handgrepen standaard aanwezig, maar ze zijn ook apart leverbaar in een gevarieerd aanbod. Minstens zo belangrijk als de vorm van het bad is de afmeting. Het is net als met een bed, het hele lijf moet er goed in passen en kunnen ontspannen. Omdat li chaamslengtes uiteen lopen, worden baden in meerdere lengtematen gemaakt, varië rend van 108 tot 220 cm. Maar dat zijn buitenmaten, bepalen- der voor de keus is het binnen- gedeelte van het bad. Let er op of het bad een steil aflopend rugdeel en voeteneind heeft. Anders gezegd: of het bad al dan niet veel kuip heeft, want dat bepaalt de ruimte die in het bad ingenomen kan worden. Combi-bad Bij beperkte ruimte kan het hoekbad een uitkomst 2ijn. Hoekbaden zijn in talloze uit voeringen verkrijgbaar, zowel diep als ondiep en doorgaans uitgevoerd met een zitting. De ene keer lonkt het ligbad, ter wijl het op andere momenten misschien prettiger is om snel te douchen. Een oplossing is het combi-bad, waardoor com fortabel in bad kan worden ge doucht. Combi-baden hebben steile wanden en een vlakke bodem zodat u gemakkelijk kunt staan. Shampoo- of zee presten op de bodem kunnen voor een gevaarlijk glad opper vlak zorgen. Een anti- slipbodem draagt daarom bij aan een veilige ondergrond. Samen in bad is vaak net iets minder ontspannend dan het hele rijk voor u alleen, en dat is jammer, want wat is er pretti ger dan ontspannen met z'n tweeën? De enorme aandacht die door fabrikanten besteed wordt aan de ergonomische vormgeving van het bad be wijst het belang dat zij toeken nen aan een comfortabele zit- of lighouding. Tbgenwoordig zijn er talloze ligbaden in de handel die door de speciale vorm ideaal zijn om er met z'n tweeën van te genieten. De vor men van deze baden kunnen ovaal, rond, vierkant of recht hoekig zijn. Bubbelbad Naast vormgeving bestaan er diverse technische systemen die het badcomfort verder kun nen verhogen. Het bubbelbad draagt bij aan een uiterst ver kwikkende manier van backen. Het bruisende en krachtig stro mende water stimuleert de bloedsomloop, prikkelt de huid en ontspant de spieren. Er zijn systemen die het water krachtig rondpompen en syste men die lucht inspuiten. Er is eveneens keuze uit modellen waarin beide systemen zijn ge combineerd, het zogenaamde spa hydrosy steem (Lig)baden worden ondermeer gemaakt van geëmailleerd plaatstaal. Dit is een vrij licht en krasbestendig materiaal. Een plaatstalen bad wordt dik wijls aan de zijkanten voorzien van anti-dreunplaten om ge luidshinder tijdens het vullen van het bad te beperken. Een voordeel is de gunstige prijs ten opzichte van de ruimer ver tegenwoordigde kunststof ba den. Het voordeel van kunst stof (acryl) is dat het materiaal niet koud aanvoelt. Kunststof baden zijn door en door gekleurd en leverbaar in alle gangbare sanitair-kleuren. Toplax en Quaryl zijn twee nieuwe kunststoffen die extra stevigheid bieden met nog meer toepassingsmogelijkhe den bij het ontwerpen van nieuwe modellen. Baden zijn tegenwoordig in allerlei vormen en maten verkrijgbaar. Ook in de kleuren komt steeds meer keus. ZIERIKZEE - Door de eeuwen heen zijn baden geas socieerd met grote luxe en weldaad. De Egyptische koningin Cleopatra baadde zich iedere morgen in een gouden kuip, gevuld met ezelinnemelk. Het bad- ritueel achtte zij onmisbaar voor het behouden van haar bijzondere schoonheid en uitstraling. En nog steeds heeft baden een aureool van exclusiviteit en ontspanning weten te behouden. Een uitgebreide variatie in mo dellen, materialen en technie ken heeft er echter toe bijge dragen dat het (lig)bad voor vrijwel iedereen een toeganke lijke luxe is geworden. Het mo derne bad is verkrijgbaar in een aantal basisvormen waar onder: rechthoekig, zeshoekig, achthoekig, rond, halfrond, ovaal en niervormig. Hierop zijn tal van variaties mogelijk. Zo kunnen baden symmetrisch of asymmetrisch zijn gevormd, of aan de binnenzijde anato misch of ergonomisch zijn ge modelleerd. De trend om te baden in een klassiek vormgegeven badka mer zet nog steeds door. Het bad is daarbij een toonaange vend meubelstuk, uitgevoerd in stijlen die teruggrijpen op grote kunststromingen uit het verleden: zoals de klassieke oudheid, Belle Epoque of Art Deco. Natuurlijk is er tevens een ruim assortiment aan mo derne uitvoeringen. Bij vrijwel ieder model bestaan bijpassen de accessoires, vaak zelfs inclu sief het badtextiel. Stijl en functionaliteit hoeven elkaar geenszins te belemme ren. Er zijn baden ontworpen die voor een maximale onder steuning van de rug zorgen doordat op de plaats van de rugpartij een lichte welving is aangebracht. Heel comfortabel zijn baden met geïntegreerde armleuningen, die bovendien veel houvast geven bij het zit ten en opstaan. Modellen met rugleuning en een verhoogde 'kraag' geven het hoofd extra steun waardoor het lichaam zich optimaal kan ontspannen tijdens het baden. Voor de veiligheid is het raad- OUDDORP - Dam- en Schaakvereniging Ontspan ning houdt op dinsdagavond 27 december voor de zesde keer het Kerst-snelschaaktoernooi van Oud dorp. Het begint om 20.00 uur. De avond wordt gehouden in de achterzaal van de Bonte Koe aan de Broekweg 5 in Ouddorp. Aan de avond zijn geen kosten verbonden en men kan zich aanmelden bij Wilko Breen, te lefoon 01878-2576. Er zal worden gestreden om de titel snelschaakkampioen van Ouddorp 1994. Alle deelnemers spelen deze avond zeven partij en. De indeling vindt plaats vol gens het Zwitsers systeem. De bedenktijd bedraagt zeven mi nuten per partij per persoon. Alle inwoners van Ouddorp en Goedereede en de leden (ook oud-leden) mogen meedoen. is een sneetje Kerststol met bo ter, honing en walnoot. Feestcroissantjes Naast de Kerststol zijn er vele andere soorten brood en brood jes waarmee u een uitgebreid ontbijt kunt samenstellen. Maak bijvoorbeeld uw huisge noten op kerstochtend of nieuwjaarsdag eens wakker met de geur van vers gebakken croissantjes. Dit kunnen gewo ne croissantjes zijn, maar u kunt ook talloze variaties bè- denken. Bijvoorbeeld een croissantje, belegd met ham en kaas, of speciale feestcrois santjes. U maakt de feestcrois santjes door verse croissants open te snijden en beide helf ten te bestrijken met abrikozen- of zuidvruchten jam. Schik op de onderste helft dunne plakjes zachtzure appel en strooi er wat geraspte bele gen of oudere kaas over. Klap de croissants dicht en leg ze 5 minuten in het midden van een voorverwarmde oven (225 °C). Dien de feestcroissants zo warm mogelijk op. Weekend-kerstbol Het woord brunch is ontstaan door de samenvoeging van de Engelse woorden breakfast en lunch. En dat is ook precies wat brunchen inhoudt, name lijk ontbijten en lunchen in een. En voor die dagen waarop iedereen graag wat langer uit slaapt is de brunch ideaal. Naast diverse sandwiches en broodjes is een gevulde brood- bol een smakelijke verrassing. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Onder de titel 'Gold Sweet doet een boekje open' heeft fabrikant Prinsen in Helmond een aardige voorlichtingsbro chure uitgegeven, die tijdelijk bij iedere pot Gold' Sweet cadeau wordt gegeven. „Vroeger was zoet hetzelfde als suiker. Tegenwoordig' weten we beter. Zoetstoffen zijn niet meer weg te denken uit ons voedingspatroon, evenals an dere alternatieven als druive-, vruchte- en rietsuikers", aldus de inleiding van het boekje waarin ook de verschillen dui delijk worden uitgelegd. Aspartaam, opgebouwd uit na tuurlijk eiwitten, is verreweg de belangrijkste suikervervan ger ter wereld. Behalve dat het zéér weinig calorieën bevat, kan het óók zonder enig be zwaar door diabetici worden gebruikt. Het; produkt werd min of meer door toeval zo'n 20 jaar geleden in Amerika ontr dekt, meteen zwaar gepaten teerd en voor zéér veel geld op de markt gebracht als calorie arm suikervervanger voor kof fie, thee, frisdranken en aller lei gerechten. Inmiddels is deze monopolie positie doorbroken en kon dus de prijs aanzienlijk zakken. Had zoetstof aanvankelijk nog vaak een wat bittere nasmaak, het verschil tussen zoetstof op basis van aspartaam en suiker is thans absoluut niet meer te proeven. Bij zoetstoffen denkt men al gauw aan de bekende 'zoetjes', tabletjes voor in de thee of kof fie, maar het bestaat ook in poedervorm, dus een gezond alternatief voor de suiker in ei gengemaakte taart, allerhande toetjes, zoals yoghurt, pud ding, mouse, wafels, vruchten salades of een schuim-omelet en diverse drankjes. Uit gestrooid over pannekoeken en oliebollen lijkt het nèt poeder suiker. Gold Sweet geeft in de folder een aantal aardige re cepten en tips op dat gebied. De consument is gewend veel te betalen voor zijn gezondheid, maar Gold Sweet, een van de minst prijzige merken, vindt dat zoetstoffen helemaal niet zo duur hoeven te zijn en dat deze eigenlijk in ieder keuken kastje gewoon naast de peper en het zout behoren te staan. De brochure, die de lezer ervan wil overtuigen dat zoetstoffen geen luxe meer behoeven te zijn, kan ook los (en eveneens gratis) aangevraagd worden bij Prinsen BV. Postbus 498, 5700 AL Helmond, telefoon 04920- 35955. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Vochtige, schim melende muren. Condensvorming tijdens het koken in de keuken. Onplezierige geurtjes in huis. Als de lucht in huis te vochtig is, kan zich dat op allerlei manieren uiten. Te veel vocht is niet alleen ongezond voor uw huis, maar ook voor u. U hebt gauwer eer der last van de luchtwegen. Vocht in huis is vooral een probleem in de wintermaanden. Maar er is te genwoordig ook een oplossing voor. Handige, ver rijdbare ontvochtigers creëren in een mum van tijd een ideaal binnenklimaat. En niet alleen thuis, maar ook op het werk. Het is bekend dat een lucht- vochtigheidsgraad van 45 a 55% in huis ideaal is. In de win termaanden is dat percentage moeilijk te bereiken. Hoe ho ger de temperatuur, hoe meer vocht de lucht kan bevatten. In de winter is het maximum dus sneller bereikt dan in de zo mer. U merkt het aan het snel ler condenseren van ramen. Dat is dan nog één van de mil dere verschijnselen. Want vocht is aartsvijand nummer één van huis en haard. Vochtige muren kunnen gaan schimme len. Het behang laat los, verf gaat bladderen. Ook voor een lange levensduur van uw meu bels is het niet bevorderlijk. In te vochtige huizen kan door het drogen van wasgoed of het ko ken de luchtvochtigheid nog verder oplopen. En ook die an tieke Statenbijbel of uw dure PC heeft een broertje dood aan vocht. Zelf zult u misschien eerder last hebben van pro testerende luchtwegen. Het nieuwste van het nieuwste werd onlangs geïntroduceerd door DéLonghi. een fabrikant van elektrisch-huishoudelijke artikelen, airconditioners, bij- verwarming en inboutvappara- tuur die in zuid-Europa aan de top staat. Er is nu niet alleen een Aria Dry luchtontvochti- ger, maar ook een Aria Dry Combi die drie functies in één verenigt: ontvochtigen, ver warmen en een combinatie van die twee. Beide apparaten creë ren in korte tijd en geruisloos een ideaal klimaat. Door het fraaie Italiaanse design zijn ze mooi om te zien. Behalve vocht pakken ze ook stof in de lucht aan. Alle elektronika is wegge werkt achter een keurig bedie ningspaneel, dus veilig voor de kleintjes in huis. De Aria Dry Combi heeft bo vendien standen om te verwar men en gelijktijdig ontvochti gen en verwarmen. Als bijver- warming draagt z'n capaciteit van 800 800 Watt bij aan een sneller ontvochtigingsproces. De Aria Dry en Aria Dry Com bi kunnen afhankelijk van temperatuur, vochtigheids graad en inhoud van de ruimte tot 12 liter per 24 uur ontvochti gen. Het zijn beide ook heel handige apparaten om de was snel te drogen. DéLonghi apparaten zijn te koop bij de betere elektro- speciaalzaken. Als u het dichtstbijzijnde dealeradres wilt weten, kunt u ook bellen met DéLonghi Nederland: tele foon 023-353955. t De kerststol is al eeuwen lang een traditioneel voedsel bij het kerstontbijt. (Foto: Stichting Voorlichting Brood) ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Lekker eten neemt in de maand december een belangrijke plaats in. Niet voor niets liggen er in deze maand een keur van broodspecialiteiten bij de bakker. Eén van deze specialiteiten is de Kerststol, een luxe krentenbrood bestrooid met poedersuiker. De Kerststol heeft een rijke historie. Ruim 650 jaar geleden namen de kruisridders van hun tochten onbekende specerijen mee zoals amandelen, oranje snippers en sukade. Samen met rozijnen, amandelspijs en een fijn deeg worden van deze spe cerijen al eeuwenlang de heer lijkste Kerststollen gebakken. Traditioneel neemt de Kerst stol een belangrijke plaats in bij het kerstontbijt en op Kerstavond na de kerstnacht mis. Een bijzondere suggestie Bowie wil een baasje. Deze acht jaar oude kater wacht in het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee tot iemand hem op komt halen. Bowie is wit van kleur. Hij ziet er mooi, goed ver zorgd uit. Een echte spetter derhalve. Bowie is een rustig type. dat makkelijk in de omgang is. Hij hoopt nog voorde kerstdagen geplaatst te worden. Wie Bowie een leuke Kerst ivil geven, kan bellen met het asiel aan de Zandweg, telefoon 01110-17013. Even langsgaan kan natuurlijk ook Het dierenonderkomen is mnan- dag t/m zaterdag geopend van 09.00-11.00 uur. In het opvangcen trum zijn vier honden en drieëndertig katten gehuisvest. De poes Kosja is geplaatst. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 21