Ook dit jaar levende kerststal Christmas Carols opnieuw in Nieuwe Kerk Zierikzee Handelskennis Horecabedrijf voor wetswijziging 1995 halen Zalm, een exclusieve delicatesse De Nationale Woonmaand Oktober Prijs uitgereikt bij Interieur Paauwe Zonnemaire December zalmmaand Fusie van instellingen geestelijke gezondheidzorg In samenwerking met het Bloemenbureau Leukste beurs van Nederland Oliebollenactie Bijeenkomst asielzoekers Zierikzee WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA ZIERIKZEE - Wie van plan is de opleiding Handelskennis Horeca te gaan vol gen doet er goed aan dit niet langer uit te stellen. Op 1 januari 1996 vindt er na melijk een ingrijpende wetswijziging plaats. De specifieke opleiding Handels kennis Horecabedrijf vervalt dan en wordt vervangen door de opleiding Mid denstands diploma Algemene Ondernemersvaardigheden. Oktober koop ik iets nieuws voor mijn interieur, want het is toch leuk om te veranderen van vorm en kleur. Een bank, gor dijnen, een kast of een luie stoel, zo blijft het in huis altijd een gezellige boel," aldus de winnende slagzin van de heer Bil. „We zijn er dolgelukkig mee, ik denk dat we het zullen besteden aan een eethoek of een nieuw stereomeubel, rea geerde de heer Bil. Van het pakket planten was de familie zeer onder de indruk. Ook de eigenaar van de woon winkel, de heer J. Paauwe, is enthousiast over het feit dat één van zijn klanten in de prij zen is gevallen. Paauwe: „Wij doen al jaren mee met de Na tionale Woonmaand. We versie ren de zaak dan met de spullen uit het bijbehorende pakket. Ook plaatsen we altijd extra advertenties in deze maand. Speciaal voor deze gelegenheid hebben we het extra gezellig gemaakt." Creatief In totaal hebben ongeveer 2000 mensen meegedaan aan de wedstrijd. Volgens de Stich ting is er vanuit Zeeland zeer actief meegedaan. Tijdens de hele maand oktober werd in de woonwinkels extra aandacht besteed aan het inrichten van het huis. Veel mensen krijgen als de zo mer voorbij is en de dagen weer korter worden de behoef te om hun woning gezellig en knus te maken en worden daar bij steeds creatiever en gaan gedurfder om met kleur en het toepassen van allerlei alterna tieve materialen en het mixen van woonstijlen. Vooral in de woonmaand okto ber was er in veel tijdschriften en kranten een schat aan ideeën te zien en te lezen. Met een beetje creativiteit kan ie dereen, en dat hoeft niet altijd veel geld te kosten, zijn huis een stuk gezelliger maken. Met een ander kleurtje of een ande re opstelling van bestaande meubels kan al veel bereikt worden. Deze opleiding is veel zwaar der en duurder dan de oplei ding Handelskennis Horecabe drijf. Het Bedrijfschap Hore ca, het Onderwijscentrum Ho reca (SVH Examens) in Zoeter- meer en alle andere betrokke nen voeren momenteel met het Ministerie van Economische Zaken gesprekken over de gel digheidstermijn van het diplo ma Handelskennis Horecabe drijf na 1 januari 1996. Na 1 januari 1996 is het wette lijk verplicht dat, wanneer men een horecabedrijf gaat be ginnen, minstens één persoon in het bedrijf voldoet aan de nieuwe eisen van Sociale Hy giëne. De Sociale Hygiëne om vat onder meer de ontwikke ling van alcoholgebruik, ille gaal drug-gebruik en gokken in Nederland. Evenals het ef fect van alcohol, drugs en gok ken op de mens. Verder hoort daar hulpverlening aan ver slaafden bij, behandelingsme thoden en reclassering, straf bepalingen uit de Drank- en Horecawet, het Wetboek van Strafrecht, de Wet Personen vervoer, de Wegenverkeerswet, de Opiumwet, de Wet op de Kansspelen en herkenning en preventie met betrekking tot misbruik van alcohol, illegale drugs en gokken. Vakbekwaam Onlangs is besloten, dat als men nu in het bezit is van het diploma Vakbekwaamheid Café-bedrijf of het diploma op 7 juni 1995 behaalt, dit voldoet aan de nieuwe eisen van Socia le Hygiëne. Ook als hobby en voor het dagelijkse huishou den is de cursus Vakbekwaam heid Café-bedrijf interessante en nuttige leerstof, omdat on der meer door de lessen over bedrijfs- en voedingsmiddelen- hygiène ziekten via voedsel kunnen worden voorkomen. De cursussen kunnen op twee manieren gevolgd worden: mondeling of schriftelijk. Bij dit laatste studeert men in het eigen tempo. De meerkeuzevra gen worden ter correctie naar de eigen leraar gezonden. Het Instituut Vakonderwijs is erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de er kende onderwijsinstellingen. Door deze erkenning oefent de overheid niet alleen een blij vend toezicht uit, maar kunnen cursisten die bij het Instituut Vakonderwijs staan ingeschre ven, onder bepaalde voorwaar den in aanmerking komen voor gehele of gedeeltelijke vergoe ding van cursuskosten. Voorlichtingsavond Iedere cursist van het Instituut Vakonderwijs heeft de moge lijkheid een gratis voorlich tingsavond voor startende on dernemers bij te wonen. De avond zal na de examens in ju ni 1995 in meerdere plaatsen worden gehouden. Degenen die belangstelling hebben voor één of meerdere cursussen kunnen geheel vrijblijvend de gratis studiegids aanvragen bij het Instituut Vakonderwijs, Post bus 1555, 5602 BN Eindhoven. Tfelefoon 040-425526. ZIERIKZEE - De feestdagen staan weer voor de deur. Menigeen loopt rond met de vraag: Wat eten we met de feestdagen? Als het aan de GGD ligt, dan eten wij met de feestdagen zalm. In het kader van de vis-campagne, 't lekkere van vis is dat 't zo gezond is, is december uitgeroepen tot zalmmaand. Want wat is er mooi er dan in de laatste actie-maand van deze campagne te kiezen voor de Koning der Vissen, de zalm. ZIERIKZEE - De besturen van de Stichting Regiona le Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg Zeeland, de Stichting Zeeuwse Instelling Beschermd Wonen en de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland hebben overeenstem ming bereikt dat de bestaande samenwerking moet leiden tot fusie per 1 januari 1996. Volgens de be trokken instellingen zullen er geen gedwongen ont slagen vallen. Volledige integratie van de drie organisaties zal ten dele in 1996 en 1997 plaatsvinden. Er is tot fusie besloten omdat de ko mende jaren alleen op die ma nier een kwalitatief goede pa tiëntenzorg in de geestelijke gezondheidszorg is te waarbor gen. Volgens de deelnemers leidt fusie tot een helder en De familie Bil uit Arnemuiden won een wooncheque ter waarde van 999 gulden en voor 750 gulden aan bloemen en planten. Geheel rechts op de foto: de voorzitter van de Stichting Perscentrum Woninginrichting. Daarnaast de heer J. Paauwe (Foto Marijke Fo - kertsma). ZONNEMAIRE - Bij Interieur Paauwe in Zonnemai re werd vorige week een forse prijs uitgereikt aan de familie Bil uit Arnemuiden. Zij wonnen een woon cheque ter waarde van 999 gulden en voor 750 gulden aan planten en bloemen. De heer Bil uit Arnemui den schreef de beste slagzin volgens de Stichting Perscentrum Woninginrichting. De Nationale Woonmaand Ok- tober werd voor de elfde keer gehouden, deze keer in samen werking met het Bloemenbu reau. Ongeveer 2000 woonwin kels in het hele land werden in oktober omgedoopt tot Natio nale Woonmaand Winkels en waren te herkennen aan vrolij ke vlaggen, kleurrijke strea mers en stickers op raam of deur. Klanten die in oktober bij zo'n winkel een aankoop deden van minimaal honderd gulden kon den meedoen aan de wedstrijd die bestond uit het zo origineel mogelijk afmaken van een slagzin. Eethoek „In de Nationale Woonmaand EINDHOVEN - In het kader van de Special Interest Events, wordt op 15, 16 en 17 januari weer de inter nationale Artiesten- en Evenémentenbeurs gehou den. Deze vindt plaats in het Beursgebouw Eindho ven. De openingstijden zijn: zondag van 11.00-18.00 uur, maandag van 14.00-22.00 uur en dinsdag van 11.00-18.00 uur. Jaarlijks gaan zo'n 7200 evene mentenverzorgers en organisa toren tijdens deze beurs op zoek naar nieuw talent, origi nele ideeën, attracties en facili teiten. Op de beurs is een keur van artiesten te zien op het ge bied van onder meer acroba tiek, theater, muziek, variété en dans. Verder zijn er stands van evenementenverzorgers, theaterbureaus en partyservi ce. Ook op het gebied van podi umbouw, theaterkleding, at- tractieverhuur en partytenten is er volop informatie te krij gen op de beurs. De beurs is ge vestigd aan Lardinoistraat 8 in Eindhoven. Organisatoren kunnen recht streeks zaken doen met de deelnemers. Op twee podia, een podiumwagen en een thea tertent, kunnen alle deelne mende artiesten laten zien wat zij in huis hebben. Bezoekers kunnen ter plekke beoordelen of het aanbod geschikt is voor hun evenement. Van de live optredens in de theatertent worden video-opnames ge maakt. Elk jaar is er weer een aantal deelnemers met een primeur. De Belgische deelnemers heb ben hun krachten gebundeld en het merendeel van deze deelnemers vormt het Belgi sche plein: Live uit België heeft op dit moment al 26 deel nemers. Zes deelnemers informeren tij dens de beurs over de snel in populariteit groeiende sportie ve evenementen. Voor zover de meesten van ons zich kunnen herinneren werd zalm beschouwd als een exclu sieve delicatesse. Maar in de tijd dat de Nederlandse rivie ren nog schoon waren, was zalm een veel voorkomende vis en werd door iedereen gegeten. Deze heerlijk vis was zelfs zo gewoon, dat in een stad als Dordrecht in de arbeidsover eenkomst van een inwonende dienstmeid, soms de clausule opgenomen was dat de werkge ver niet vaker dan drie keer in de week zalm op het menu mocht zetten! Maar toen de vis, door de ver vuiling van het water, steeds zeldzamer begon te worden, steeg de prijs en werd zalm een dure delicatesse. Maar sinds enkele jaren, door de opkomst van de zalmkwekerijen in vooral Noorwegen, is de zalm goed betaalbaar, het hele jaar door verkrijgbaar en van eei) prima kwaliteit. Het aanbod van kweekzalm is de laatste ja ren sterk toegenomen. Deze kweekzalm is van een zodanig kwaliteit dat het onderscheid tussen wild en kweek steeds moeilijker te maken is. Door het beschermde bestaan van de kweekzalm komen praktisch geen beschadigingen voor in het zalmvlees. Het vet gehalte van de kweekzalm is wel wat hoger en hij heeft een zoetere smaak dan de wilde zalm. Voor zalm geldt de vol gende vuistregel: wilde zalm is altijd net zo goed als zijn vangst. Kweekzalm als zijn kweker. Een goede kweek staat voor continuïteit, prima kwali teit en permanente beschik baarheid. Gezonde vis Zalm behoort net als makreel tot de vettere vissoorten, zowel gerookt als vers. Het vet be staat voor een groot deel uit meervoudig onverzadigde vet zuren van een speciaal type. Uit onderzoek is gebleken dat deze meervoudig onverzadigde vetzuren een positief effect hebben op hart- en bloedvaten. Vis eten is dus gezond en dat geldt ook voor vette vis. Zowel vers als gerookt zijn er veel variaties mogelijk met zalm. Verse zalm verpakt in bladerdeeg is een heel feeste lijk gerecht voor de december maand. Een moot gegrilde zalm met dragon saus is ook een heerlijke suggestie voor de feestdagen. Gerookte zalm is eigenlijk het lekkerst gewoon op een sneetje geroosterd wit brood. Recept Gegrilleerde zalm met dragon- saus. (Hoofdgerecht voor 4 per sonen) 4 zalmfilets (circa 200 gram per filet) 2 eetlepels citroensap slaolie 50 gram margarine 1 eetlepel fijngehakte dragon zout vers gemalen witte peper Verhit de grill voor op de hoog ste stand. Spoel de zalmfilets af onder de koude kraan en dep ze droog. Besprenkel de zalmfi lets met 1 eetlepel citroensap, bestrijk ze met een beetje slao lie en leg ze op het rooster van de grill. Schuif het rooster on der de hete grill en laat de zalmfilets aan beide kanten bruin en gaar worden (in circa 10 minuten). Smelt de boter zonder dat deze bruin wordt en voeg de dragon, de rest van het citroensap, een snuifje zout en wat peper toe. Leg de zalmfi lets op warme borden en schep de dragonsaus erover. Naast dit heerlijke recept zijn er nog veel meer feestelijke zalmgerechten. éénduidig behandelaanbod, doelmatig en klantvriendelijk. Er wordt zorg op maat gebo den. Een bestuurlijke begeleidings commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de drie partners, zal het fusiepro ces begeleiden. De uitwerking daarvan is opgedragen aan de gezamenlijke directies die vóór 1 januari 1996 nadere invulling geven aan een aantal punten zoals het sociaal plan, de be- handelorganisatie, de finan cieel economische aspecten en de organisatorische en juridi sche consequenties. Een be langrijk uitgangspunt is dat de gefuseerde instellingen als één organisatie een open communi catie met andere partners in de geestelijke gezondheidszorg aangaan. Op Tweede Kerstdag, 26 december, is in de Zierikzeese kinderboerderij De Punt weer een levende kerststal te zien. Niet alleen Maria, Josef, de engelen, herders en koningen worden uitgebeeld door mensen, ook de dieren in en om de kerststal zijn 'echt'. Bij de kerststal wordt muziek gemaakt met een lier en een gitaar. De levende kerststal is geen toneelstukje, maar een tableau vivant. ..Een kijkdoos", zoals een van de organisatoren het uitdrukte. De bezoekers kunnen op De Punt ook terecht in de 'herberg'. Een ge bouw op de kinderboerderij waar chocolademelk en warme wijn te koop zijn. De kinderboerderij is Tweede Kerstdag geopend tian 13.00 tot 16.00 uur. De levende kerststal is een initiatief van het evenementen-team De Punt. dat onderdeel vormt van de vereniging kinderboerderij De Punt. Vorig jaar werd op Tivecde Kerstdag op De Punt voor het eerst een levende kerststal geformeerd (op foto), die veel publieke belangstelling trok. Daarom wordt het evenement dit jaar opnieuw gehouden. (Foto: Joop van Houdt). KERKWERVE - Op initiatief van de ondcrhoudscommissie van de Nederlandse Hervorm de Kerk in Kerkwervc wordt op zaterdag 31 december een oliebollenactic gehouden. Met behulp van een groot aan tal vrijwilligers wordt op die manier geld bijeen gebracht voor de bouw van een nieuw kerkcentrum. De warme lekkernij wordt op oudejaarsdag gratis thuis bezorgd. Bestellingen kunnen onder meer worden opgegeven via telefoonnummer 01117-1396 en niet, zoals eerder in deze krant werd gemeld, via 01210- 1396. ZIERIKZEE - De 'Ceremony of Christmas Carols' is een niet meer weg te denken traditie in England. Ook in Nederland heeft deze plechtige muzikaal-liturgische bijeenkomst rondom het kerstthema de harten van de mensen geraakt en maken steeds meer mensen van de gelegenheid gebruik dit indrukwekkende gebeuren dicht bij huis te ervaren. Sinds enkele jaren vindt deze 'Ceremony' ook in Zie rikzee plaats. Dit jaar is dat op vrijdagavond 23 december, als vanouds in de Nieuwe Kerk van Zierikzee. ZIERIKZEE - Het gemeentebe stuur van Zierikzee houdt woensdag 21 december een in formatiebijeenkomst over de tijdelijke opvang van asielzoe kers in Zierikzee. De bijeen komst wordt gehouden in de trouwzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. Op de bijeenkomst geeft een vertegenwoordiger van het Centraal orgaan Opvang Asiel zoekers (COA) informatie over de opvang van asielzoekers. Ook het gemeentebestuur is aanwezig. Daarnaast zijn de politie, de Intergemeentelijke Sociale Dienst en Amnesty In ternational uitgenodigd. Bij de gemeente is nog steeds niet of ficieel bekend dat de eigenaar van hotel Monique aan de Drie koningenlaan, zich heeft terug getrokken. Goed beschouwd gebueren er elk jaar weinig nieuwe dingen. Het traditionele aspect vormt de hechte basis van het geheel. Er worden een aantal nieuwe Carols gezongen, maar het hart van de Ceremony blijft altijd hetzelfde. Zo is er de beroemde introitus, waarbij een jonge so list zonder muzikale begelei ding het gebeuren inleidt met de gezongen woorden: Once in royal Davids City. Vanaf dat moment schrijden de koren de kerk in en wordt de zang met orgelbegeleiding, en op het laatst ook met het brassensem- ble, steeds sterker. Bij het laat ste couplet van het lied voegen zich ook alle aanwezigen bij het koor, dat hoog boven het lied een schitterende bo venstem aanheft. Toch is vergeleken met vorig jaar de vormgeving iets veran derd. Mede vanwege het feit dat het grote orgel helaas niet gebruikt kan worden en er een speciaal huurorgel wordt ge plaatst is de opstelling gewij zigd. De koren zullen nu tegen over het orgel plaats nemen. Daarnaast is de traditie nog 'Engelser' geworden omdat een aantal van de schriftlezingen wordt verzorgd door diverse mensen die op een of andere wijze betrokken zijn bij deze traditie. Ook nu verricht een kind de eerste schriftlezing, ge volgd door jongeren en een aantal volwassenen. De 'Ceremony' beweegt zich daarna van schriftlezing tot schriftlezing, genomen uit de 17e eeuwse Statenvertaling, steeds onderbroken door een 'Carol', een Engelstalig kerst lied. Een aantal van deze liede ren keert elk jaar terug zoals het beroemde The First Nowell en Hark the angels sing. Daar naast klinken weer nieuw in gestudeerde carols, geput uit de schat van Engelse kerstlie deren. Dit jaar zijn dat bewer kingen van Infant Holy, In the bleak midwinter, de Sussex Carol en andere. Tot het laatst toe blijft de bij eenkomst sober en stijlvol. Na de laatste lezing en de gebeden schrijden de koren weer de kerk uit, onder het zingen van Komt allen tezamen, als een symbool van het met elkaar op weg gaan naar de kribbe van Bethlehem. De deelnemende koren dit jaar zijn een samengesteld koor be staande uit het Gereformeerd Kerkkoor Zierikzee en leden van het Zierikzees koor Canta- re. Uit deze koren is ook weer een vocaal ensemble samenge steld dat onder meer de veelstemminge Carol Shep herds Pipe Carol zal uitvoeren. Als laatste koor zingt mee een van de koren van de Christelij ke Scholengemeenschap Prins Maurits uit Middelhharnis, het vocaal ensemble Nuove Prima- vera. Dit koort zal onder meer zingen een bewerking van The re is a flower, met als soliste Corine Molenaar. Bovendien zingt dit koor een bewerking van het O come Emmanuel, ge componeerd door een lid van het koor, Herman Paul. Als instrumentale begeleiding treedt mede op een Brass- ensemble. Dit ensemble bege leidt koorzang en de samen zang. De bewerkingen zijn ge schreven door de Engelse com ponist David Willcocks. Liturg is de predikant dr. A. Jobsen en het orgel wordt bespeeld door Prosper Sevestre. De algehele muzikale leiding is weer in handen van Mar van der Veer. De Ceremony begint om 20.30 uur. De kerkdeuren gaan om acht uur open. De toegang is gratis; wel zal er aan de uit gang een collecte worden ge houden ter bestrijding van de onkosten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 15