'De Veste' als naam voor servicewoningencomplex Mosselaanbod duikelt opnieuw naar beneden Zwemmers Onderdak nemen eerste duik in ververst water Weg levensgevaarlijk voor fietsers' Snelle aanleg vrijliggend fietspad Langedijk mogelijk Gemiddelde prijs bijna 80 gulden per ton (DE) WARE KERSTGEDACHTE Zwembad na vijf weken weer open Museum de Burghse Schoole geopend MAANDAG 19 DECEMBER 1994 NR 25691 5 'Heb jij al een beetje een kerstgevoel?' vraagt mijn vrouw als ik mijn hoestdrankje inneem. Ik slik het paarse vocht weg en spoel het be kertje onder de kraan schoon. Al weken ben ik met jan en alleman kerstliederen aan het ju belen. Maar met het kerstgevoel wil het nog niet zo lukken. 'Laten we eerst maar eens een kerstboom kopen, dan komt het kerstgevoel vanzelf wel' opper ik en ik besef dat deze zin dankbaar door alle dominees zal worden aan gegrepen om aan de gelovigen te vertellen hoe het juist niet moet. 'Moet jij Ons Eiland nog lezen?' vraagt mijn vrouw, 'anders gaat hij op de stapel voor Brugzicht.' 'Geef maar even' antwoord ik kuchend. Al bladerend valt mijn oog op een stukje met de titel 'Kerst in Port Zlande'. En dan is alles anders. 'Moet je horen!' roep ik. 'Het Gran Place heeft een ver andering ondergaan. Lees maar. Hier staat: Door deze metamorfose is een 'ware kerstge dachte' aanwezig.' Even later rijden we samen weg. Richting PorfZélande. 'Waar wilt u heen?' vraagt de portier in het hokje. 'Wij zijn op zoek naar de ware kerstgedachte en wij lazen in de krant dat die op Port Zélande te vinden is.' 'Dan kunt u uw auto rechts parke ren'. De slagboom gaat omhoog en even later lopen we richting Gran Place. Als de schuif deuren opengaan betreden we een andere wereld. Het is de wereld van 'Kerstwonder land'. Onder omhoogrijzende palmbomen en bij tropische temperaturen blijft een reusach tige sneeuwpop ijskoud staan. De winkels en de restaurants hebben hun mooiste kerst tooi. Nog nooit zag ik zulke grote rode kerst klokken boven mijn hoofd hangen. En kijk eens, wat schattig. Overal allerliefste kerst mannetjes die mij steeds maar blijmoedig toe knikken. Bewegende kabouters, lieftallige ijsprinsessen: alles beweegt, lacht en straalt. Op de terrassen zitten welgedane vakantie vierende mensen. Ze zijn net in de sauna ge weest of hebben zich voor een paar tientjes laten masseren. 'Vind je het niet geweldig!' roep ik naar m'n vrouw. Die persdienst van Port Zélande heeft gelijk: hier is de ware kerstgedachte aanwezig. Om het te vieren laten we in restaurant café Caribe een fles wijn aanrukken en bij de muziek van 'Hoe leit dit kindeke hier in de kou' heffen we het glas. 'Op kerst 1994'. Tevreden lopen we nog een rondje door Kerstwonderland. Vlakbij het subtropisch zwemparadijs ontdekken we op het laatst nog een levensgrote stal. Maria zit met de rug naar het golfslagbad, naast haar staan Jozef, de wijzen, de herders en vlakbij haar ligt het kindje in de kribbe. In de herberg kregen ze geen plaats, maar in Port Zlande natuurlijk wel. 'Weet je wat mij zo opvalt' zeg ik, terwijl ik naar de gezichten van Jozef en Maria kijk. 'Ze stralen geen enkele vreugde uit.' Jij bent natuurlijk die lachende gezichten van die stralende sneeuwprinsessen en kerstmannetjes gewend' antwoordt ze. 'Nee, kijk nou, moetje die gezichten van die herders eens zien. Ze hebben een uitdrukking van 'waren we maar in het veld gebleven.' Is dit de normale uitdrukking van deze groep of vindt hier een nieuw wonder plaats? Geen wenen de Madonna, maar een wenende kerststal. Opeens is mijn vrouw verdwenen. Ik sta al leen bij de kerststal. 'Hé, psst! Ben jij Marzas Droom ik nu of niet? Een herder-pop begint tegen me te praten. Verbouwereerd knik ik van ja. 'We willen hier weg' fluistert de herder. Kunnen wij met jou mee?' 'Maar waarom dan?' roep ik uit. 'Heb je het dan niet door, hoe wij gebruikt worden om klanten naar Port Zélande te trekken. Maar wij horen hier helemaal niet. Een eenvoudige herder zoals ik voelt zich niet thuis in een Gran Dorado. En die drie wijzen daar hebben geen lange reis gemaakt om uit te komen bij een subtropisch zwembad. Het kindeke is geko men voor mensen die in een hel leven, maar niet voor mensen die zich in een paradijs wanen. 'Maar jullie zijn hier toch een onder deel van de ware kerstgedachte citeer ik nog. De herder schudt zijn hoofd. 'Eens waren we de hoofdrolspelers, nu zijn we al leen nog maar een decorstuk. En wij willen geen decorstuk zijn, wij willen voor de men sen leven. Jij weet vast wel een betere plek waar we kunnen staan. In de kerk misschien?' Heftig schud ik van nee. Man, dat kost drie kerkeraadsvergaderingen. 'Bij de mensen thuis misschien?' Nee, herder, we leven alle maal io onze eigen paradijsjes. 'Bij jou thuis misschien?' 'Ik moet nog een kerstboom kopen en dan ook nog een kindje en een krib be erbij? Daar hebben we geen plaats voor.' Maar dan is het te laat. Er lopen andere mensen langs de beeldengroep. De herder verstart en staart weer voor zich uit. Als ik wegloop kijk ik nog even om, maar de herder reageert niet meer. 'Wat ben je stil' zegt mijn vrouw als we weer weg rijden. 'Ach. ik denk na' mompel ik. 'Is het soms over de kerstge dachte?' vraagt ze. 'Zoiets. Waar gaan we de kerstboom halen?' Zaterdag en zondag kon iedereen voor slechts één gulden een duik nemen in het verse water. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Na vijf weken geen duik te kunnen nemen in het voor hun vertrouwde zwembad, waren het vrijdag de leden van zwemvereniging Onderdak die als eersten weer gebruik maakten van zwembad Onder dak in Zierikzee. Gekleed in pyjama doken zij in het water. Het verse water wel te verstaan, dat door een geheel nieuwe installatie in de machinekamer, verwarmd en gefilterd wordt. Met de nieuwe installatie vol doet het zwembad weer aan de strenge milieu-eisen. De kosten ervan bedragen 1,2 miljoen gulden. De heropening van het zwem bad was bijna een week uitge steld omdat er tegels van het zwembad vernieuwd moesten worden. Deze lieten los toen het water uit het zwembad ge- haal'd was. Bovendien bleek tijdens een controle dat het verwarmingskanaal onder het dak van het zwembad kapot was. Hierdoor ging veel warm te verloren. Ook voor de repa ratie hiervan waren enkele da gen nodig. Om niet nog meer vertraging op te lopen werd de brandweer 'JjrtolY' - j van Zierikzee ingeschakeld bij het weer vullen van het bad. Vrijdag 9 december werden in totaal negen stralen ingezet om de twee baden te vullen. Nadat dit karwei geklaard was kon ook de nieuwe installatie voor de eerste keer draaien. Volgens medewerker Henk Vermeule had deze slechts één nacht no dig om het water te filteren .•„Het bad zag er vrijdag net zo uit als de gracht, maar zater dagmorgen was het kraakhel der." De afgelopen week werd ge bruikt om proef te draaien. Bo vendien moest ook het water, dat bij het vullen een tempera- tugr van negen graden Celcius had, verwarmd worden tot 28 graden. Dit nam in totaal drie dagen in beslag. Het kan wel sneller, maar door de snelle tempera tuursveranderingen zouden de tegels in het zwembad kunnen springen, legt Vermeule uit. Zaterdag en zondag konden de liefhebbers voor een piek ken nis maken met het vernieuwde bad. Veel verschil zullen zij niet bemerkt hebben, of het moeten de gekleurde tegels in de kleedgelegenheid zijn. De tijdelijke sluiting is namelijk ook gebruikt om zo hier ep daar een nieuw verfje aan te brengen. Daarnaast is er ook een speelbal aan het plafond opgehangen. Dc machineka mer, waar het allemaal om te doen was, blijft voor de zwem mers aan het oog onttrokken. Dat is verboden gebied. BURGH-HAAMSTEDE - Vol gens de ENFB wordt de Lange dijk tussen Scharendijke en Den Osse dermate druk belast met snelverkeer dat het onver antwoord is op die weg te fiet sen, Een vrijliggend fietspad van 3,5 meter breed kan vol gens de provinciale vertegen woordiger van de Fietsersbond in het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland, Jan Midavaine, op vrij korte ter mijn gerealiseerd worden. De Fietsersbond heeft gecon stateerd dat de Langedijk steeds intensiever gebruikt wordt door recreanten die in de nabij gelegen bungalowparken verblijven. Door deze toename van verkeer nemen ook ande ren de auto in plaats van de fiets wanneer zij over deze weg moeten. Met het toenemen van de autoverplaatsingen op de Langedijk neemt de verkeers onveiligheid ook toe. Voor fiet sers is de weg levensgevaarlijk, vindt de Fietsersbond. Omdat de Langedijk onderdeel is van verschillende fietsroutes, be vinden er zich relatief veel toerfietsers. De sleiftel tot het snel verbeteren van de ver keerssituatie op de Langedijk ligt volgens Midavaine bij de gemeente. Zeeuwse gemeenten kunnen tot 1 januari projecten indienen bij de provincie Zee land voor het voorlopig uitvoe ringsplan 1995-1998 met be trekking tot het Actieplan Fiets van de Vervoerregio Zee land. Voor dit actieplan is een adviesbureau in de arm geno men om een fietsnetwerk op te stellen. Aan de hand van het Actieplan Fiets wordt de prio riteit in de uitgaven aan fiets- voorzieningen voor de komen de jaren vastgelegd. De be zorgdheid van de Fietsersbond wordt gestaafd door het feit dat het project aan de Lange dijk niet voorkomt op de ap pendix van de Vaststellingsno ta van het Regionaal Verkeers- en Vervoerplan. Midavaine is van mening dat Zeeuwse ge meentebesturen niet alle moge lijkheden aangrijpen die er zijn, om de verkeersveiligheid in het algemeen en in het bij zonder die van de fietsers en voetgangers, te verbeteren. De provincie Zeeland blijft daar door ongunstig afsteken tegen de rest van Nederland wat be treft verkeersongevallen en - slachtoffers. Hij is er van over tuigd dat het beter kan. HRUINISSE/ZIERIKZEE - In dc week van 5 tot en met 10 december worden 33 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 13.730 ton netto. Dat is 1.140 ton minder dan in de voorgaande week. De aangeboden partijen werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 79,83 per ton, ruim drie gulden meer dan in week 48. De verzending was volgens opgave: België 7.181 ton, Frankrijk 2.610 ton, diverse landen 2.200 ton en de binnenlandse handel nam 2.635 ton over. Op de mosselveiling in Yerseke gaven op maandag 5 december negen vaartuigen acte de pré- sencc. De aangeboden ladingen varieerden tussen 280 tonnen en 584 tonnen bruto. Uit het westelijk deel van de Ooster- schelde arriveerde de YE 46 niet 398 brutotonnen. Deze mossels kookten bij een stukstal van 124 een vleesge wicht van 26,2 kilo. De prijzen kwamen niet boven de 68,89 per ton. Op dinsdag gingen zeven par tijtjes Zeeuwse schelpdieren onder de hamer. De YE 156 voer met de grootste partij van 738 tonnen. Roem van Yerseke nam deze lading met een stukstal van 151 en een vleesge wicht van 22,1 kilo over. Prins Dingemanse schreef het hoogst in voor de 487 tonnen van de ZZ 3 (Gcbr. De Jonge- Schot). Deze lading telde bij een stukstal'van 131 een vlees gewicht van 22,8 kilo. Hoogste prijs Tijdons de eerste veiling op woensdag verwisselden vier ladingen uit het noorden van eigenaar. De BRU 27 (De Ron de BV) meerde af met 1.515 ton nen. Delta Mossel tastte voor deze vracht met een stukstal van 86 en een vleesgewicht van gemiddeld 36 kilo het diepst in dc buidel. De andere aanvoer der van de Waddenzee was de BRU 6 (W. van den Berg), die 870 brutotonnen en een stukslal van 95 voor verkoop aanbood. Van deze kweker na men Triton en Prins Dinge manse elk een partij met een vleesgewicht van circa 34 kilo over. In de tweede veilingronde gin gen vier Zeeuwse partijtjes in andere handen over. Goud schelp tekende voor de 277 ton nen van de YE 69 met een stukstal van 121. Donderdag 8 december maakte de handel keuze uit zes partij en, waarvan een viertal uit het noorden. Hollestelle kwam het royaalst over de brug voor 630 brutotonnen van de BRU 50 (De Waal-Padmos). Bij een stukstal van 81 noteerden deze schelpdieren een vleesgewicht van 34,9 kilo. Vanuit de Meep werd de YE 87 vastgeknoopt met 1.330 tonnen, verdeeld over twee partijen. Prins Dinge manse sloeg de inhoud van het achterruim aan de haak, met een stukstal van 107 en een vleesgewicht van 35,6 kilo. Del ta Mossel voteerde vervolgens ruim zeven gulden per ton meer en sleepte het achterruim in de wacht. Op vrijdag tenslotte losten de YE 96 en de YE 156 elk een par tijtje van de Zeeuwse stromen. Delta Mossel betaalde in week 49 de hoogste prijs van 145,25 per ton aan een kweker uit Yer seke. Nu de bouw van het servicewoningencomplex aan de Manhxiisstraat in Zierikzee langzaam maar zeker zijn voltooiing nadert, heeft de eigenaar van het centrum, woningbouwvereniging Beter Wonen, ook de naam van de woonvoorziening bekend gemaakt. Het com plex gaat heten 'De Veste'. Nog voor de kerstdagen krijgen de eerste bewoners de beschikking over de sleutel van hun servicewoning. In de loop van het nieuwe jaar volgt de rest. Het complex aan de Manhuisstraat voorziet in 39 onderkomens voor één- en tioeeper- soonshuishoudens. De woningen zijn bedoeld voor ouderen vanaf 55 jaar. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Mu seum de Burglise Schoole aan de Kerkstraat in Burgh-Haam- stede is in de kerstvakantie ge opend. Dagelijks, behalve 's zondags kunnen bezoekers kennis maken met het oude schoolklasje, de Karolingische burchten in Zeeland en de flo ra en fauna van de Kop van Schouwen. In de Bui'ghse Schoole is voor jong en oud van alles te zien. In het museum is een schoolklasje uit de jaren twintig van deze eeuw. Daarnaast zijn er archeo logische opgravingen te zien en kan de bezoeker de tentoon stelling Karolingische burch ten in Zeeland bekijken. Ach ter het museum ligt de meest ongeschonden Karolingische burcht van Zeeland. In een an der lokaal wordt de bezoeker als het ware meegenomen op een wandeling door de Kop van Schouwen. Speciaal voor kin deren is er de zogenaamde tas- senwandeling; een wandeling door de omgeving tijdens wel ke zij verschillende opdrachten uit moeten voeren. Het museum is zaterdag 24 de cember geopend van 14.00 tot 16.30 uur en gedurende de kerstvakantie van dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5