Greenpeace wil kerncentrale desnoods dagenlang blokkeren Gezonken Estonia het graf van chauffeur Ton de Klerk Van Mierlo verleent een visum aan Poncke Princen Plan voor basisinkomen razendsnel getorpedeerd Bombardement op centrum van hoofdstad Tsjetsjenië Werknemers Borssele kunnen niet aan het werk Man vermoord in zijn auto Dode bij schietpartij Grote schade bij brand filiaal Blokker Verdriet en onbegrip bij Kapelse familie Citybus Regiorunner Nekkramp 4 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Humanitaire redenen DEN HAAG (ANP) - Minister Van Mierlo van buiten landse zaken heeft een visum verleend aan de Indo nesische mensenrechtenactivist Poncke Princen, zo dat deze de feestdagen bij familie in Nederland door kan brengen. Princen krijgt het visum om humanitaire en gezondheidsre denen, schrijft Van Mierlo maandag in een brief aan de Tweede Kamer. Princen is omstreden omdat hij tijdens de politionele acties in Indonesië in de jaren '40 de serteerde uit het Nederlandse leger. Verschillende fracties in de Tweede Kamer hadden er eerder dit jaar grote moeite mee dat de toenmalige minis ter Kooijmans tijdens een be zoek aan Indonesië Princen zou ontmoeten. Een eerdere vi- sumaanvraag van Princen werd door Kooijmans nog afge wezen. Van Mierlo onderstreept in zijn brief dat de> regering met de toestemming aan Princen er ,,geen oordeel" over uitspreekt dat' hij in 1948 is overgelopen naar het Indonesische kamp noch over zijn gedragingen daarna. Pijnlijk De regering is zich ervan be wust dat mensen zich pijnlijk getroffen zullen voelen door de herinnering aan wat er al die jaren geleden is gebeurd. Zij heeft begrip voor die gevoe lens, zo staat in de brief, maar meent dat het onjuist is om 48 jaar later op grond daarvan strüctureel te weigeren een vi sum te verstrekken. Overigens heeft het kabinet de betrokken organisaties van oorlogslach toffers op de hoogte gesteld van het besluit, dat zij vrijdag genomen heeft. 'A-sociaal en te duur DEN HAAG (ANP) - Zelden zal er over een zo breed front en zo snel een proefballon zijn lek geprikt als het afgelopen weekeinde. Jan en Alleman nam zo ver mogelijk afstand van de opmerkingen die minis ter Wijers van economische zaken zaterdag in een in terview met NRC Handelsblad maakte over de mo gelijke invoering van een basisinkomen. In de politiek noch bij de socia- le partners kreeg de „coming man" van D66 er de handen voor op elkaar. „Vergeet het maar," zei WD-woordvoerder De Korte, „want het is te duur", hoewel hij wel oren had naar Wijers' suggestie dat bij invoe ring van een basisinkomen het wettelijk minimumloon wel licht kan worden afgeschaft. Voor de PvdA-woordvoerders Van Zijl en Vreeman was juist dat laatste het probleem. Zij waarschuwden onmiddellijk voor dé aantasting van het uit keringsniveau in ons land waarmee de invoering van een basisinkomen gepaard zou kunnen gaan. Zij kregen daar bij onmiddellijk steun van CDA-fractievoorzitter Heerma die het basisinkomen onmid dellijk als „a-sociaal en te duur" kwalificeerde. Ook Wijers' PvdA-collega Mel- kert van sociale zaken maakte zondag korte metten met diens suggesties. Het is of onbetaal baar, of het leidt tot verlaging van het sociaal minimum, al dus Melkert. Hij stelde boven dien ook koeltjes vast dat in het regeerakkoord tussen de drie paarse partijen met geen woord over het basisinkomen wordt gerept en de invoering daarvan dus geen kabinetsbe leid is. In de Nederlandse politiek wordt al een aantal jaren met wisselende intensiteit over de invoering vaneen basisinko men gediscussieerd. Vooral binnen delen van GroenLinks (met name de PPR-erflaters binnen die partij) wordt het ba sisinkomen nog wel eens als het ei van Columbus gezien om in een klap uit dé problemen rond de werkgelegenheid en de sociale zekerheid te komen. Hoop vreedzame regeling vervlogen MOSKOU/GROZNY (RTR/AFP/DPA) - De Russi sche luchtmacht heeft maandag voor het eerst het centrum van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny ge bombardeerd. Het paleis van president Doedajev was één van de doelwitten. Dat meldden het Russi sche persbureau Itar-Tass en Interfax in Grozny. Russische toestellen vlogen in de nacht van zondag op maan dag minstens zes keer over de stad en wierpen zeker twee bommen af. Door de kracht van de explosies trilden ramen uit hun sponningen en vlogen deuren open. Volgens een woordvoerder van de Tsjets jeense vice-president raakte ook de televisietoren van de stad beschadigd. Het was voor het eerst dat de Russische luchtmacht een aan val uitvoerde op het centrum van de hoofdstad van het opstandige Tsjetsjenië. Eerdere beschietingen waren gericht op voorsteden en bui tenwijken, en de vluchten^van bommenwerpers boven het cen trum van zondag waren louter als intimidatie bedoeld. Een halfuur voor de luchtaanval op het centrum beschoten heli kopters nog een voorstad van Grozny. Met de jongste bombardemen ten op het hart van de hoofd stad neemt de hoop op een vreedzame regeling in het con flict tussen Moskou en de opstandige republiek in de Kaukasus verder af. Die hoop vervloog zondag al toen de Russische president Boris Jelt- sin een laatste voorstel van president Doedajev afwees. Een woordvoerder van presi dent Jeltsin verklaarde de Tsjetsjeense handreiking _van „geen enkel politiek belang" te beschouwen. Ultimatums Jeltsin stuurde het Russische leger op 11 december naar Tsjetsjenië om er de rust te her stellen. De Russische president stelde inmiddels een aantal ul timatums in een poging bloed vergieten te voorkomen. Tijden cn standen volgens gctijdetafel Hydro-metcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 20 december 04.45 168 10.50 -142 17.05 175 23.00 -121 ROOMPOT BUITEN 20 december 03.10 171 09.25 -140 15.25 181 21.35 -120 BRUINISSE 20 december 05.10 174 10.50 -.51 17.35 183 23.05 -129 WEMELDINGE 20 december 04.50 173 10.50 -148 17.15 181 23.00 -126 BORSSELE (ANP) - Enkele tientallen actievoerders van Greenpeace hebben maandagochtend de toe gangspoorten tot de kerncentrale in Borssele geblokkeerd. Ze zullen die blokkade, „als het moet", dagen lang volhouden. Enkele demonstranten hebben zich aan de hekken vastgeketend. Ongeveer 450 werknemers van de centrale stonden door de ac tie voor gesloten poorten en konden hun werkplek niet be reiken. In totaal zo'n dertig man bewakings- en bedie ningspersoneel konden na de nachtdienst het bedrijfsterrein niet af. Politiemensen moesten kort na negen uur met honden actie voerders en werknemers van het bedrijf van elkaar geschei den houden. Dat gebeurde na dat een woordenwisseling tus sen enkele personeelsleden en de demonstranten dreigde te ontaarden in handtastelijkhe den. Tweede-Kamerlid Marijke Vos van GroenLinks heeft vanoch tend een zeer kort bezoek ge bracht aan de centrale. Ze pro beerde werknemers duidelijk te maken dat er kan worden ge zocht naar oplossingen voor het verlies aan arbeidsplaatsen door sluiting van de centrale. De werknemers voor de poort lieten duidelijk merken het niet eens te zijn met de opstel ling van GroenLinks in de dis cussie rond kernenergie. Ze maakten Vos het spreken on mogelijk door massaal gejoel en gefluit. Vos en enkele partij genoten bliezen al na enkele minuten de aftocht. Greenpeace wil dat de kerncen trale onmiddellijk gesloten wordt. Volgens de organisatie is de stroom die de centrale le vert niet nodig, omdat Neder land meer dan genoeg elektri citeit heeft. Greenpeace eist dat minister Wijers van econo mische zaken een plan van aan pak voor sluiting financieel af weegt tegen modernisering en voortzetting van de centrale tot 2004. Die afweging zal volgens de actievoerders leiden tot on middellijke sluiting. Het kabi net besloot afgelopen vrijdag de centrale in 2004 te sluiten. Kolencentrale Ook bij de kolencentrale van de Elektriciteits Produktie- maatschappij Zuid-Nederland (EPZ), waaronder ook de kern centrale valt, kan niemand er in of -uit. Volgens een woord voerder van EPZ komt de be drijfsvoering door de acties echter niet in gevaar. Springtij 20 dcc. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 NIEUWEGEIN (ANP) - De 42- jarige T. Lachmansingh uit Utrecht is zaterdagavond in zijn auto om het leven ge bracht. Hij is met een vuurwa pen door het hoofd geschoten. Het motief voor de moord is nog onduidelijk. Dat heeft de Utrechtse politie zondag be kend gemaakt. Het slachtoffer werd door een voorbijganger levenloos aange troffen achter het stuur van zijn auto, die op een parkeer plaats in Nieuwegein stond. Het raam in het linker portier was verbrijzeld. De politie wil verder niets over de schietpar tij zeggen. ROTTERDAM (ANP) - Bij een schietpartij in een Servisch ontmoetingscentrum aan de Rijnhaven in Rotterdam is maandagnacht een dode geval len. Dit heeft een woordvoerder van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond bekendgemaakt. De toedracht van de schietpartij is nog onduidelijk. WIJCHEN (ANP) - Een felle brand heeft in de nacht van za terdag op zondag een filiaal van de firma Blokker in het centrum van Wijchen in de as gelegd. Omliggende winkelpanden en woningen liepen rook-, roet- en waterschade op. De brandwTeer schat de schade op vijf tot zes miljoen gulden. Het Blokker-filiaal bestond uit een winkel en een magazijn. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Veertig brandweerlieden uit Wijchen, Nijmegen en Beuningen bestreden de vlammen. KAPELLE (ANP) - Ook de 32-jarig,e vrachtrijder Ton de Klerk uit het Zeeuwse Kapelle blijft rusten op de bodem van de Oostzee in de gezon ken Estonia. Hij behoort tot de ruim 900 mensen over wie de Zweedse en Estlandse regeringen besloten hen niet te bergen. De familie de Klerk kan dat maar moeilijk verkroppen. „Nog dagelijks, soms zelfs elk uur denk ik aan Ton", zegt vader en compagnon D.Th. de Klerk. Vader en zoon bouwden samen het in ternationale transportbe drijfje op. Vader de Klerk gaat door, maar niet meer van harte sinds in de nacht van 27 op 28 september zijn zoon de dood vond. De Esto nia zonk op weg van Tallinn naar Stockholm op 50 kilo meter ten zuidwesten van Finland. De familie is slecht te spre ken over de nazorg en de steun, vooral van de kant van de Nederlandse over heid. Van ministeries heb ben ze niets vernomen, noch van buitenlandse zaken noch van verkeer en water staat. En ook het plaatselij ke bestuur liet slechts mondjesmaat van zich ho ren. Collega's van de ver dronken chauffeur lieten zich niet onbetuigd. Twee weken geleden, toen er op zee boven het ramp schip een begrafenisplech tigheid plaatshad, was nie mand van de familie de Klerk erbij. „Onze branche organisatie had wel twee kaartjes aan boord van het schip bemachtigd. Mijn vrouw en ik hadden kunnen gaan maar er was geen plek voor Tbns zussen of broer en ook niet voor z'n twee kin deren (van 5 en 7 jaar)." Tons ouders hebben er ook van afgezien omdat ze, net als de meeste Zweedse na bestaanden, willen dat het schip met de lijken wordt geborgen. En een plechtig heid als deze noemen ze daarom eerder een schijn-1 vertoning. De Zweedse en de Estlandse regering hebben ook niks laten horen, zelfs geen over lijdensbericht. „Het is dat Tons geredde collega Stefan Duijndam hem aan boord heeft gezien. Ze hebben nog samen gegeten. Anders had den we niet eens geweten waar hij was", aldus vader De Klerk. Stefan ging na de maaltijd naar zijn hut, Tbn douchte eerst en dronk daarna nog een biertje in de bar. Aangetast De Klerk gelooft ook de verhalen niet dat de lijken inmiddels al te veel zijn aangetast om ze nog te iden tificeren. „Het Rampen Identificatieteam heeft me verteld dat dat niet waar is. Aan de hand van gebit en botten is identificatie wel degelijk mogelijk", aldus De Klerk. Naast het persoonlijke ver lies lijdt De Klerk senior ook financieel verlies. „Zelfs de verzekering doet moeilijk", aldus vader. De vrachtwagencombinatie in clusief lading liggen met Ton in het zeemansgraf. De trekker was net drie weken oud, de trailer anderhalf jaar. „We lijden voor 60.000 gulden schade en die kan je niet op een rampenfonds verhalen." Nooit voorbij De Estonia wordt verzegeld bedekt en beschouwd als begraafplaats. Als oorzaak van de ramp zien de deskun digen de zwakke construc tie van de boegklep. Voor de meeste mensen is daarmee de kous af. Voor de familie De Klerk is het verhaal nooit voorbij. DORDRECHT - Milieuvrien delijk en nagenoeg geruisloos. Dordrecht neemt deze week de elektrische Citybus in ge bruik. De „bus op batterijen" rijdt voorlopig op proef in de Dordtse binnenstad. Dordrecht is de eerste Nederlandse ge meente die beschikt over deze milieuvriendelijke minibus. UTRECHT - De NS zijn erin ge slaagd het irritante „doedel zakgeluid" uit de Regiorunner tot aanvaardaar niveau terug te brengen. De nieuwe dubbel dekker heeft last van trillende spoelen, die fluittonen veroor zaken als de trein optrekt en afremt. Op 15 januari gaat de Regiorunner rijden tussen Am sterdam en Vlissingen. SEEDORF - Een 18-jarige Ne derlandse dienstplichtige is in Duitsland met nekkramp op genomen. Zijn toestand is kri tiek, aldus een woordvoerder van het ministerie van defensie zondagmiddag. De dienstplich tige maakt deel uit van het 41e bevoorradingsbataljon van de 41e lichte brigade. Suske en Wiske •'DE AVERECHTSE AAP" door Willy Vandersteen !cker: Herr Fr ah1 Alles is m or je F'en mnlukhinf els die met larnm en Oscar Maandag 19 december Zierikzee Vergadering commissie cul tuur in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Begin gespreksgroep Ouders van Druggebruikers. Haven park 24. 19.30 uur. Bijeenkomst postzegelvereni ging Scoutinggebouw Van Veenlaan. 20.00 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Zonnemaire Kerstviering in het dorpshuis van de NBvP afdeling Noord- gouwe. 20.00 uur. Dinsdag 20 december Zierikzee Surinaamse kerstviering NBvP. Foyer Mondragon. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos. Spelmiddag. Dorpshuis 't Zuudende. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Kerstviering NVvH. Gerefor meerde kerk. 14.00 uur. Kerstviering Burghse ouderen- soos. De Koebel. 15.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 21 december Zierikzee Kerstviering NCVB. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. 17.30 uur. Informatiebijeenkomst tijde lijke opvang asielzoekers. In de trouwzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Serooskerke Zondagsschool De Zaaier. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.00 uur. Brouwershaven Kerstbijeenkomst NBvP, afde ling Brouwershaven in het Ton- nenmagazijn. 19.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie, keukentex- tiel en nachtkleding t.b.v. stich ting Adullam Gehandicapten zorg. 19.30-21.00 uur. Kerstavond NBvP in Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 22 december Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Beatrixschol. Grachtweg 8. 16.00 uur. Voorlichtingsbijeenkomst Tele-Thxi Oosterschelderegio. Multifunctioneel centrum. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering gemeenteraad in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 23 december Zierikzee A ceremony of Christmas Ca rols. Nieuwe Kerk. 20.30 uur. Nieuwerkerk Kerstfeestviering School met de Bijbel. Kerk Gereformeerde Gemeente. 19.00 uur. Zaterdag 24 december Zierikzee Volkskerstzangdienst. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Kerk open van af 19.00 uur. Concert Action in DC in Bro- gum. 23.00 uur. Brouwershaven Kerstzhnguur van de werk groep Samen op Weg in de Sint Nicolaaskerk. 19.00 uur. Maandag 26 december Zierikzee Levende kerststal. Kinderboer derij De Punt. 13.00 tol 16.00 uur. Thfelvoetbaltoernooi in The Pit (multifunctioneel centrum) aan de Huybertstraat. 14.00 uur. Dinsdag 27 december Kerkwerve Kocrsbal. Dorpshuis 't Zuud ende. 14.00 uur. Vrijdag 30 december Zierikzee Rommel /snuf felmarkt en ruil beurs in sporthal Onderdak. Van 10.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 3 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie NBvP. Foyer Mondragon. 10.00 uur. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2