'Geen spielerei waar de veiligheid in geding is' Bruse Rode Kruis oefent Muzikaal open huis Zonnemaire ZOC-hoofdprijs voor echtpaar Bij de Vaate Diefstal van konijn GEMEENTE DUIVELAND Commissie cultuur Zierikzee vergadert Toestand prins blijft zorgelijk DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 NR 25689 5 'We hebben nog nooit iets gewonnen' KERKWERVE - „Het is ongelooflijk. We hebben nog nooit iets gewonnen en nu dit." Mevrouw P. Bij de Vaate-van der Sluis uit Kerkwerve kon het bijna niet geloven dat haar man en zij déze week de hoofd prijs wonnen in de ZOC-actie. Toch was het hun vol gestem pelde kaart die de notaris uit de stapel trok en was het aan mevrouw Bij de Vaate dat ZOC-vice-voorzitter E. Romijn waardebonnen ter waarde van duizend gulden overhandigde. „Vriendelijk bedankt.. Ik vind het geweldig", aldus de Kerk- werfse, die amper kon geloven wat haar overkwam. „Ik doe elk jaar mee aan de ZOC-actie. Maar juist dit jaar had ik be sloten om het maar niet te doen, omdat ik toch nooit iets win. Maar ja, toen moest mijn man een trui hebben, waardoor we gelijk een vol gestempelde kaart hadden. Toen heb ik toch maar weer mee gedaan." Me vrouw Bij de Vaate gooide in totaal drie vol gestempelde kaarten in de ZOC-bus en was totaal beduusd toen dat tot de hoofdprijs geleid bleek te heb ben. „Ik kon het bijna niet geloven toen een mevrouw van de ZOC opbelde met die mededeling." Behalve de waardebonnen ont ving zij woensdagavond in het Zierikzeese café/restaurant Concordia ook bloemen uit handen van ZOC-bestuurslid A. van de Klooster. De winna res had nog geen idee op welke manier zij de prijs zou gaan besteden. Behalve mevrouw Bij de Vaate werden deze week nog 65 andere winnaars geluk kig gemaakt via de ZOC-actie. Zij wonnen een waardebon van 25 gulden. In de komende we ken wordt nog twee keer een hoofdprijs van duizend gulden getrokken. In verband met verbouwing dorpshuis ZONNEMAIRE - Ter gelegenheid van de ingrijpende verbouwing van het dorpshuis in Zonnemaire wordt vrijdag 16 december in dit gebouw een muzikale open dag gehouden. Het evenement is een vervolg op de officiële ingebruikname van het dorpshuis vrijdagmid dag door de Brouwse (PvdA) wethouder M. P. Ketting- Koopman. Het open huis start om 19.00 uur met een rondgang door het dorp van de harmonie vereniging Nut en Uitspan ning. Men vertrekt vanaf het dorpshuis en voor alle kinde ren is een lampion beschikbaar om de rondgang extra sfeer te geven. Bij terugkomst in het dorps huis wordt iedereen namens de gemeente Brouwershaven een gratis consumptie verstrekt. Nut en Uitspanning presen teert een concert dat tot onge veer 20.30 uur duurt. Natuur lijk kan iedere belangstellende ondertussen het verbouwde dorpshuis bekijken. Vanaf 21.00 uur zorgt het en semble Alteklein voor een mu zikaal sfeertje in het dorps huis. Het muziekgezelschap is genoemd naar een polder bij Zierikzee. De groep brengt voornamelijk composities van de artistieke leider van de groep, Harry van der Wekken. De groep wordt gevormd door Wim Bakker (slagwerk), Ineke Dorreman (tuba), Anita Duin houwer (fluit), Hans Goemans (tenorsax), Jaco Konijnenburg (baritonsax), Tbine Tiggelman (altsax), Jaap Verseput (alt sax), Harry van der Wekken (sopraansax) en Micha van der Wekken (tenorsax). ZIERIKZEE - Uit ccn tuin van een woning aan de Wiclin- genstraat in Zierikzee is in de nacht van maandag 12 op dins dag 13 december een wit ko nijn gestolen. Een 37-jarige vrouw uit Zierik zee deed aangifte van de dief stal. Het konijn zat in het daarvoor bestemde hok in de achtertuin van de woning. Hij sprak zijn waardering uit over het beleidsplan. Hij stelde dat een gekerfde zeereep eigen lijk alleen bij de Meeuwendui nen kan en daar ook het meest gewenst is. „Want dat is nu ei genlijk een vrij steriel stuk kust", aldus Buth. Hij hield een warm pleidooi voor het dy namisch kustbeheer zoals dat in het beleidsplan naar buiten gebracht wordt. Binnen het ge zelschap van hoofdingelanden bleek Buth echter alleen te staan in zijn lof voor het be leidsplan. Mevrouw B. J. Flach-de Geus zei net als Padmos, Gaanderse en de overige critici niet te wil len tornen aan de zeewerende functie van de duinen. Zelfs al zou er vanuit 'Brussel' geld be schikbaar gesteld worden voor dat dynamisch kustbeheer, dan nog zei mevrouw Flach er niet veel goeds van te verwachten. „Laat ze dat geld daar maar houden". Delta-veiligheid Gezworene G. E. Houtekamer probeerde de critici gerust te stellen. Hij hield staande dat de veiligheid van Schouwen- Duiveland niet in het geding is. „De delta-veiligheid blijft ge handhaafd en een optimale vei ligheid blijft gewaarborgd", al dus Houtekamer. Hij voegde daar aan toe dat het in het be leidsplan vooral gaat om ver sterking van de natuurwaar den. „Maar het is een richting gevend plan vanuit de waterke ringsfunctie", aldus Houteka mer. Hij voegde daar nog aan toe dat het vasthouden van de kustlijn op verschillende plaatsen nodig is ten bate van de zoetwatervoorziening. Hoofdingeland Hanse bleek niet overtuigd door het plei dooi van Houtekamer. Hij zei zich af te vragen waarom men het duinlandschap niet gewoon laat zoals het is. Geleinse sloot zich daarbij aan. Dijkgraaf me vrouw A. P. de Haan voegde daar aan toe dat er geen plan nen bestaan tot de aanleg van een slufter in het duingebied van Westerschouwen. „Dat ver haal is een beetje een eigen le ven gaan leiden", aldus de dijk graaf. „En een gekerfde zee- reep is heel wat anders dan een slufter". Ook de dijkgraaf kon echter de gevoelens van onrust bij ver schillende hoofdingelanden niet wegnemen. Geleijnse wil de zelfs aantekenen dat hij te gen een bepaalde zinsnede - die behelst dat de duinenrij ter hoogte van de Meeuwenduinen 50 meter landinwaarts mag wijken - in het beleidsplan is. Het plan stond echter alleen op de agenda zodat de hoofdinge landen er kennis van konden nemen, en derhalve kon de wens van Geleijnse niet geho noreerd worden. ZIERIKZEE- De commissie van advies voor cultuur van de gemeente Zierikzee vergadert maandag 19 december onder meer over de subsidieregeling voor het organiseren van expo sities. Verder wordt tijdens de verga dering gesproken over het ver zoek voor donateursschap van de Stichting Steunfonds voor de Zeeuwse Musea. Ook een wijziging van de subsidierege ling voor het organiseren van exposities door plaatselijke kunstenaars en subsidie van de evenementskosten Stichting Stadsschouwburg en Concert zalen Middelburg 1995, komen aan bod. Tevens bespreekt de commissie een subsidieverzoek van pop pentheater Alteklein. De vergadering wordt gehou den in de raadzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. DEN HAAG (ANP) - Het me disch team dat prins Bernhard in het Academisch Ziekenhuis Utrecht behandelt, is niet on tevreden over zijn toestand. De situatie blijft wel zorgelijk. Er worden in de komende da gen geen grote wijzigingen in de situatie van de prins voor zien. Dat heeft een woordvoer der van de Rijksvoorlichtings dienst woensdagavond meege deeld. De prins heeft al ruim twee we ken longontsteking, die hij opliep nadat hij met succes aan een darmtumor was geope reerd. Verschillende medicij nen die de ontsteking moesten bestrijden, wilden niet aan slaan. Vrijdag werd echter resultaat bereikt met een nieuw middel. De koorts was toen verdwenen. WET MILIEUBEHEER Burgemeester en wethouders van Duiveland maken ingevolge de artikelen 8.1 en 13.10 van de Wet Milieu beheer bekend dat bij hen is binnengekomen een aan vraag ingevolge de Wet Milieubeheer voor een vergun ning van mevrouw M. van der Leer, Voordijk 326 te Barendrecht. De aanvraag betreft het oprichten en in werking hebben van een glastuinbouwbedrijf op het perceel kadastraal bekend gemeente Duiveland, sec tie H nrs. 38 (ged.) en 746 (ged.), plaatselijk bekend Dillingsweg te Sirjansland. Zij zijn voornemens om positief op de aanvraag te be schikken, onder het stellen van voorschriften ter be scherming van het milieu en voor de omgeving. Hier toe is de vergunning in ontwerp vastgesteld. De aanvraag en de ontwerpvergunning alsmede de hierop betrekking hebbende stukken liggen ter inzage op de gemeentesecretarie te Nieuwerkerk, van 16 de cember 1994 totdat de definitieve beschikking op de aanvraag is genomen elke werkdag van 09.00-12.00 uur. Gemotiveerde bezwaren tegen het ontwerp van de be schikking kunnen schriftelijk worden ingediend bij hun college van 16 december 1994 tot 27 januari 1995. Tijdens deze periode kunnen de aanvraag en de ont werpvergunning alsmede de hierop betrekking heb bende stukken worden ingezien, iedere werkdag van 9.00 uur - 12.00 uur en van 13.00 uur - 16.00 uur en (na. telefonische afspraak) op maandagavonden van 18.30- 21.30 uur. Een iedér kan mondeling in persoon of bij gemachtigde bezwaren inbrengen, indien daartoe vooraf telefonisch wordt verzocht. Hierbij wordt dan tevens de gelegenheid geboden tot een gedachtenwis- seling omtrent de aanvraag en de ontwerpvergunning. Indien men dat wenst worden de persoonlijke gege vens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schrifte lijk en gelijktijdig met het bezwaarschrift bij hun col lege worden ingediend. Beroep tegen de definitieve vergunning kan later, be halve door de aanvrager en de adviseurs, slechts wor den ingesteld door diegene die tegen het ontwerp van de vergunning bezwaren hebben ingebracht, alsmede door belanghebbenden die aantonen dat zij redelijker wijs niet in staat zijn geweest om bezwaren in te bren gen tegen het ontwerp van de vergunning. Nieuwerkerk, 14 december 1994 Burgemeester en wethouders voornoemd, De wnd. burgemeester, G. HOKKEN De secretaris, F. C. DIELEMAN Kritiek op Beleidsplan voor de Zeeuwse Kust "V v Ter hoogte van de Meeuwenduinen wil men een zogenaamde gekerfde zeereep creeëren. (Archieffoto). ZIERIKZEE - „Duinen zijn in de eerste plaats zeewering. Ik heb het idee dat dat weieens aan de aandacht ontsnapt". Dat was de reactie van hoofdingeland J. J. Geleijnse op het Beleidsplan voor de Zeeuwse Kust en de Westerscheldeoevers. Het plan kwam ter sprake tijdens de vergadering van het Waterschap Schouwen- Duiveland. Geleijnse stond niet alleen in zijn kritiek op het beleidsplan. Hoofdingeland J. M. Geluk opende de discussie op het concept-beleidsplan met de op merking dat men voorzichtig dient te zijn met dergelijke plannen die, zo stelde hij, be hoorlijk wat centen -kosten. „We moeten de kosten niet de pan uit laten rijzen", aldus^Ge- luk. A. J. Hanse voegde daar aan toe dat de veiligheid op de eerste plaats dient te staan. „Als je op bepaalde plaatsen gaat kijken is er toch behoor lijk wat afslag", aldus Hanse. „En het beleid moet toch in de eerste plaats op een optimale veiligheid voor Schouwen-Dui- veland gericht zijn". Uitkijken J. A. Gaanderse schaarde zich in het koor dér critici, evenals J. J. Geleijnse. „Kijk uit waar je wat doet", waarschuwde Ge leijnse. De in het beleidsplan geopperde suggestie om ter hoogte van de Meeuwenduinen een gekerfde zeereep te creëren wees Geleijnse resoluut van de hand. „Bij de Meeuwenduinen is de veiligheid in het geding en het zou een slechte zaak zijn om daar een gekerfde zeereep te maken". Geleijnse koppelde daar de op merking aan vast dat dergelij ke experimenten bijvoorbeeld wel bij de Verklikkerduinen uitgevoerd zouden kunnen worden. „Daar kun je de na tuur zijn gang laten gaan", al dus Geleijnse. A. J. Padmos reageerde eveneens kritisch op de beleidsnota. „Bij mij lopen de kriebels over mijn rug als ik in dat rapport lees dat de .duinenrij bij de Meeuwenduinen best 50 meter landinwaarts mag wijken. Geen spielerei waar de veilig heid in het geding is". Een heel ander geluid kwam van de kant van G. J. C. Buth. DODEWAARD - De politie heeft een inwoner van Ochten aangehouden die wordt ver dacht van het dumpen van een nog onbekende hoeveelheid va ten met chemisch afval in de Betuwe. DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer voelt niets voor de introductie van behendigheidsapparaten in de laagdrempelige horeca, zoals cafetaria's en snackbars. Het gaat hierbij om spelen die klei ne prijzen kunnen uitbetalen. DEN HAAG - De aanleg vol gend jaar van> opslagdepots voor vervuild baggerslib in het Ketelmeer en het Hollandsch Diep laat tot 1998 weinig finan ciële ruimte over voor andere werken. DEN HAAG - Vanaf 1 januari 1995 is reclamevliegen op zon dag niet meer toegestaan. De president van de rechtbank in Den Haag, mr. A. van Delden, acht een verbod hiertoe van mi nister Jorritsma (verkeer en waterstaat) gerechtvaardigd. „De oefening ums interessant en leerzaamDat zegt Peter Beye van de Rode Kruis afdeling Bruinisse. Beye was dinsdagavond een van de mensen die een oogje in het zeil hield op een geslaagde oefening voor de leden van de Bruse Rode Kruiskolonne. In totaal 35 leden kwamen in het instructiegebouw aan de Molenstraat in actie om een staaltje van hun kunnen weg te geven. In verband met de weersomstandigheden moesten alle geplande activiteiten in de open lucht binnen de wanden van het vroegere gemeentehuis plaatsvinden. Om aan deze oefening deel te nemen volgde het gezelschap sinds september een aantal herhalingslessen onder leiding van kaderinstructeur II Bontekoe. Op de lesavonden kregen de vrijwilligers(sters) met de verschillende facetten te maken ivaarvoor een beroep op deze organisatie kan worden gedaan. Als 'slachtoffer' fungeerde eem zestal leden van de EHBO-afdeling Duiveland. De verwondingenvarieerden van een schedelbasis fractuur en een slagaderlijke bloeding tot een open beenbreuk. Tijdens de perfect verlopen oefening behandelden de Bruse kolonneledcn verder onder meer een rolstoelpatiënt met een dwarslaesie. Een bedlegerige patiënt werd onder toeziend oog van de verpleegkundigen J. van den Berg-Kik en .1. Haasnoot volgens het boekje in de schone lakens gelegd. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5