O 1 i UW KRANT VAN l SCHOUWEN-DUIVELAN Parkeren in Westerschouwen drastisch aan banden gelegd door nieuw plan Ook dit jaar levende kerststal Drie stichtingen gaan samenwerken ZIERIKZEESCHE pn NIEUWSBODE M SlCtH- JÏIj 1 AUTOBEDRIJF SLAGER CV O 3 4 5 7 dé krant van schouwen-duiveland! Gemeente wil van volgend naar sturend parkeerbeleid Inbraken auto's Racistische tekens in Bruinisse IERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 151e JAARGANG NR 25689 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Uw partner voor betere service Poortdijkstraat 61-63 - Brouwershaven 01119-1344-1561 WINDMOLENS De provincie wil meer windmolens op het voormalige werkeiland Neeltje Jans. GRIJS Stralend Grijs: oefenen in het oud worden op een goede manier. KUST Kritiek onder hoofdingelanden waterschap op Be leidsplan Zeeuwse Kust. VOLLEYBAL Heren- en damesteam Kwiek geduchte tegenstanders in het volleybaldistrict. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niet in het grote ligt het goede, maar in het goede ligt het grote. zeno HET WEER Toenemende bewolking en enige tijd regen. Min.temp. van 3 graden aan zee tot rond het vriespunt in het binnenland. Middagtemp. on geveer 7 graden. Tot matig, aan de kust tot krachtig toenemende zuidenwind, kracht 4 tot 6. Voor beheer woonvormen ZIERIKZEE - Drie stichtingen die in de regio Oos- terschelde woonvormen voor mensen met een ver standelijke handicap beheren, gaan intensieve vor men van samenwerking onderzoeken. Het gaat om de Stichting Gezinsvervangend Tehuis Schouwen- Duiveland, de Stichting Gezinsvervangend Tehuis Midden-Zeeland en de Stichting Zeeland voor Phila delphia Woonvormen. Eerstgenoemde stichtingen hebben een algemene grondslag, de laatste een protestant-christelijke. De besturen van genoemde stichtingen hebben een inten tieverklaring opgesteld. Daar in spreken zij zich uit te willen komen tot een vergaande sa menwerking door de mogelijk heid van een fusie te onderzoe ken. De ondertekening vindt een dezer dagen plaats. Het doel is het op korte termijn verwezenlijken van een samen hangend, op de hulpvragen af gestemd en zo compleet moge lijk woonaanbod voor mensen met een verstandelijke handi cap, en het bieden van klein schalige zorg dicht bij de oor spronkelijke woonomgeving en echte zorgvernieuwing waarbij het zorgaanbod indivi dueel, gedifferentieerd en flexibel van aard is. Verder willen de stichtingen door de samenwerking een zo effectief en efficiënt mogelijke inzet van het in de regio aanwe zige potentieel van voorzienin gen, middelen en deskundighe den bewerkstelligen en indien mogelijk, verbetering van de- kwaliteit. De nieuwe organisatie zal op bestuurlijk, organisatorisch en inhoudelijk vlak sterker zijn dan de stichtingen afzonder lijk waren, is de verwachting. De individuele zorgvragen van mensen met een verstandelijke handicap zullen centraal staan. Daarom ook komen de levens beschouwingen van de huidige en toekomstige bewoners tot uitdrukking in de doelstelling en het daaruit voortvloeiende beleid van de nieuwe organisa tie. I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met deZierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. t j JA, ik wil een J kwartaalabonnement a 49,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a 47,00 j □jaarabonnement a 187,00 Ojaarbonnementmetautom. afschr. a 177,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste j twee weken gratis. j Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr i adres i postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar q Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer12,4300VB Zierikzee BRUINISSE/BROUWERS- HAVEN - Zowel in Bruinisse als Brouwershaven werd een auto open gebroken. In beide gevallen werd er niets wegge nomen. In de nacht van maandag op dinsdag werd in Bruinisse een auto open gebroken van een 60- jarige inwoner van die plaats. Het slot van de auto werd ge forceerd. De auto stond gepar keerd voor de woning van de eigenaar aan de Molenweg. In Brouwershaven bleef het bij een poging tot inbraak in een auto van een 44-jarige inwoner. De auto stond geparkeerd aan de Krabbendijke. Er werden beschadigingen aangebracht aan beide portiersloten. Men slaagde er niet in de auto open te krijgen. BRUINISSE - In Bruinisse hebben tot dusver onbekenden afgelopen weekend haken kruizen geschilderd op twee gebouwen en een trottoir. De hakenkruizen zijn maandag reeds verwijderd. Een 55-jarige inwoner en een vertegenwoordiger van de ge meente deden aangifte bij de politie in Zierikzee. De tekens zijn met goudkleurige verf aangebracht op gebouwen aan het Stenenpad en de Mos selstraat. Tévens werd het trot toir aan de Oesterstraat be schilderd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ze is op zoek naar getuigen. Als de plannen doorgaan ko men er in Renesse een fors aan tal parkeerplaatsen bij. Nu be schikt men in de drukbezochte badplaats over 687 parkeer plaatsen, maar men mikt op realisering van in totaal 1398 parkeerplaatsen. Een belang rijk deel daarvan komt voor re kening van het langs de Rand weg aan te leggen Transferium, een parkeerterrein dat plaats moet gaan bieden aan 900 voer tuigen. Het is de bedoeling.dat de bestaande langsparkeer- plaatsen aan de Emmaweg ko men te vervallen. De parkeerplaatsen aan de zuidzijde van de Zeeanemoon- weg blijven gehandhaafd, maar daar moet men wel voor het parkeren gaan betalen. Aan de Oude Moolweg is al een par keerterrein waar men tegen be taling de heilige koe kan stal len en dat blijft zo. Voor de be woners van de 'buitenwijken' wordt belanghebbenden- parkeren ingevoerd. Het par keerterrein aan de Scholder- laan wordt in de zomermaan den taboe voor auto's en aan Strandweg en Badweg mag men wel lang parkeren, maar daar moet dan wel voor be taald worden. Dat betalen gaat hoogstwaar schijnlijk via een systeem waarbij men een magneet kaart, vergelijkbaar met bij voorbeeld een telefoonkaart, in de automaat stopt. Volauto matisch wordt uitgerekend hoeveel krediet men nog heeft op de kaart en er is betaald zonder vervelend gezoek naar muntgeld. Wellicht, zo schetste wethouder Vëerhoek, kan een dergelijke kaart in de toe komst ook gebruikt worden in het openbaar vervoersysteem zoals hij dat in Westerschou wen op termijn wil realiseren en waarbij onder meer gebruik wordt gemaakt van zogenaam de shuttlebussen. Het parkeerbeleid, zo bena drukte wethouder Veerhoek gisteren, heeft alleen kans van slagen als er ook gecontroleerd wordt op de naleving van de re gels. Men speelt met de gedach te om beheer en exploitatie van de parkeerplaatsen en de con trole erop uit te besteden aan een bedrijf. Er wordt naar ge streefd - mits de raad haar fiat geeft aan de plannen - een en ander in 1996 te realiseren. Op Tweede Kerstdag, 26 december, is in de Zierikzeese kinderboerderij De Punt weer een levende kerststal te zien. Niet alleen Maria, Josef. de engelen, herders en koningen worden uitgebeeld door mensen, ook de dieren in en om de kerststal zijn 'echt'. Bij de kerststal wordt muziek gemaakt met een lier en een gitaar. De levende kerststal is geen toneelstukje, maar een tableau vivant. ..Een kijkdooszoals een van de organisatoren het uitdrukte. De bezoekers kunnen op De Punt ook terecht in de 'herberg'. Een ge bouw op de kinderboerderij waar chocolademelk en warme wijn te koop zijn. De kinderboerderij is Tweede Kerstdag geopend van 13.00 tot 16.00 uur. De leveiide kerststal is een initiatief van het evenementen-team De Punt, dat onderdeel vormt van de vereniging kinderboerderij De Punt. Vorig jaar iverd op Tweede Kerstdag op De Punt voor het eerst een levende kerststal geformeerd (op foto), die veel publieke belangstelling trok. Daarom wordt het evenement dit jaar opnieuw gehouden. (Foto: Joop van Houdt). Te veel en te hard Haamstede van de 390 parkeer plaatsen 345 overblijven. Op vier plaatsen in de kern zouden dan fietsparkeervoorzieningen gerealiseerd moeten worden. Het pafkeerterreintje achter het VVV-kantoor blijft gehand haafd, maar ook daar moet men voor het parkeren gaan betalen. Parkeren op genoem de grotere parkeerterreinen aan Serooskerkseweg en Schoolplein blijft gratis. Er wordt nog geen optimaal gebruik gemaakt van de grote parkeerterreinen aan de rand van Burgh-Haamstede. (Foto: Joop van Houdt). BTJRGH-HAAMSTEDE - Als het aan het college van b en w van de gemeente Westerschouwen ligt wordt het parkeren in die gemeente drastisch aan banden gelegd. „Tot nu toe is in Westerschouwen een volgend parkeerbeleid gevolgd. De ruimte werd aangepast waar mensen wilden parkeren. Dat draaien we nu om: Wij geven aan waar wel en waar niet geparkeerd mag worden", aldus wethouder ir. C. W. Veerhoek gisteren, woensdag, bij de presentatie van het parkeerbe- leidsplan, onderdeel van het mobiliteitsscenario. De.(auto)mobiliteit is volgens B en W van Westerschouwen zo danig toegenomen dat het ne gatieve effecten heeft voor leef-, woon-, en verblijfskli- maat. ,.En daarmee ook voor de kwaliteit van het toeristisch-recreatief pro- dukt", aldus het plan. ,,Een structurele oplossing van deze problematiek is noodzakelijk om de leefbaarheid en de kwa liteit van de vrijetijdsbeste ding veilig te stellen". Herschikking Om verandering in die situatie te brengen is het volgens b en w van Westerschouwen nodig om de beschikbare parkeer ruimte te herschikken en daar waar nodig nieuwe parkeerge legenheid te creëren. Nu kan men in Westerschouwen de auto nog zo'n beetje overal gra tis kwijt, maar dat gaat - mits de gemeenteraad akkoord gaat met het plan - veranderen. In grote lijnen komt het er op neer dat men in de toekomst in het centrum van de kernen alleen nog kort én tegen betaling mag parkeren. Wie de auto voor langere tijd kwijt wil kan deze parkeren op parkeerterreinen aan de rand van de kernen. Deze parkeer terreinen bestaan ten dele en moeten ten dele nog worden aangelegd. In Haamstede bij voorbeeld heeft men nu al de beschikking over forse par keerterreinen aan de rand van de kern: langs de Serooskerk seweg en - pal achter de Ring - op het Schoolplein. Deze ter reinen worden nu vaak nog on voldoende benut. De meeste automobilisten kij ken eerst of er niet toevallig; langs de Noordstraat of aan de Ring een plekje vrij is. In het parkeerbeleid^plan wordt uit gegaan van een totaal parkeer-» verbod voor de Ring en het aan weerszijden van de Noord straat laten vervallen van on geveer de helft van de nu be schikbare parkeerplaatsen. Voor de bewoners van Haam stede komt er belanghebben- denparkeren. In totaal zouden er dan in In Burgh komt te veel verkeer en er wordt te hard gereden en dat brengt, zo schetste wethou der Veerhoek gisteren, trillings- en geluidshinder met zich mee. De route Hogeweg, Burghsering, Kerkstraat zou in de visie van het college dan ook omgevormd moeten wor den tot een 30-kilometerzone piet behoud van de doorgaand- verkeersfunctie. Burgh moet daardoor een plaats worden waar het prettig winkelen is zonder dat men daarbij bang hoeft te zijn om van de sokken te worden gereden. Ook de Weeldeweg zou een 30-kilome terzone moeten worden. Wie zijn auto langere tijd wil parkeren kan terecht op de be staande parkeerterreinen aan de Leliëndaleweg en bij de AH- supermarkt. Aan de Noordzij de van de Burghsering worden acht van de 25 parkeerplaatsen geschrapt. Aan de zuidzijde van de Ring blijven de zeven bestaande gehandhaafd, en hetzelfde geldt voor de acht tien parkeerplaatsen aan de noordzijde varvle Kerkstraat. De zes parkeerplaatsen aan de zuidzijde van de Kerkstraat worden geschrapt. Aan de zuid zijde van de Hogeweg komen de zes parkeerplaatsen te ver vallen. Vooralsnog is het niet de bedoeling dat in Burgh be taald parkeren wordt inge voerd. Op vier plaatsen komen fietsparkeervoorzieningen. Van de 186 parkeerplaatsen in Burgh blijven er 168 over. Er is echter uitgerekend dat er be hoefte is aan 198 parkeerplaat sen en derhalve komt men er 30 te kort. „Maar dat is op te los sen. Het parkeerterrein aan de Leliëndaleweg zou bijvoor beeld uitgebreid kunnen wor den", aldus wethouder Veer hoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1