Museum, stad en trein: rail een prima combinatie! Motorrijtuigenbelasting, APK en verzekering voortaan op grond van het kentekenregister De Kleren van de Farao Gebed in schoonheid LANGERE TIJD GEEN GEBRUIK VAN DE OPENBARE WEG? DAN SCHORSEN! Nieuwe technische veiligheidseisen voor het Nederlandse wagenpark Juiste gegevens in kentekenregister absolute noodzaak voor auto-eigenaar De Groten van de Marge Overzichtstentoonstelling Piet Mondriaan 1872-1944 China's verre verleden, rijke vondsten uit Hunan 't Land van Paulus Potter Hollandse 19e eeuwse schilderkunst WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 NIEUWSBODE EXTRA Op 1 januari 1995 treedt de nieuwe Wegenverkeerswet in werking. Bovendien wordt naar verwachting op 1 april 1995 de nieuwe Wet op de motorrijtuigen belasting van kracht. Er ver andert daarom het één en ander in de motorrijtuigen belasting en de kenteken registratie. Veranderingen ledereen die nu met een auto of motor gebruik maakt van de openbare weg moet motorrijtuigenbelasting betalen en het voertuig laten verzekeren. Auto's ouder dan drie jaar moeten ook elk jaar worden gekeurd; de Algemene Perio dieke Keuring (APK). Deze zogenaamde voertuigverplichtingen zijn niet nieuw. Nieuw is dat u in 1995 aan deze verplich tingen moet voldoen als u een kenteken bewijs op uw naam heeft staan of er één op uw naam krijgt. De voertuigverplichtingen zijn dan na melijk gekoppeld aan het geregistreerd staan als eigenaar/houder van een voer tuig in het kentekenregister van de Rijks dienst voor het Wegverkeer (RDW) en niet meer aan het gebruik van de weg. Vanaf 1 januari 1995 geldt dit in ieder geval voor de verzekering en de APK. En naar verwachting vanaf 1 april 1995 ook voor de motorrijtuigenbelasting. Op deze manier is het makkelijk om het zwart rijden tegen te gaan. De koppeling aan de kentekenregistratie geldt voor wat betreft de belasting alleen voor motoren, personenauto's en bedrijfs auto's tot en met 3500 kg. Voor andere voertuigen blijft het gebruik van de weg criterium voor de belastingplicht. Juiste gegevens? In het nieuwe systeem speelt het kenteken register een centrale rol. Het is dan ook belangrijk dat van u en uw voertuig de juiste gegevens in het kentekenregister zijn opgenomen. Volg daarom ook de juiste procedures als u een voertuig op uw naam krijgt, maar ook als u het ver koopt, laat slopen of uitvoert. U kunt hierover meer lezen in de brochure: "Uw auto of motor en het kentekenbewijs". Deze brochure is verkrijgbaar bij de gro tere postkantoren en bij de districts kantoren van de RDW. in het nieuwe systeem speelt de kentekenregistratie een belangrijke rol. Foto: Verkeer en Waterstaat. U gaat voor langere tijd op reis of heeft u een opknapauto in de garage waarmee u niet van de openbare weg gebruik maakt? Let er dan op dat u uw auto schorst. Dat voorkomt problemen met de motorrijtuigenbelasting, de verzekering en de APK. Als u een kentekenbewijs op uw naam hebt en dus staat geregistreerd in het kenteken register van de RDW, dan moet u motor rijtuigenbelasting betalen, uw voertuig ver zekeren en regelmatig laten keuren. Maakt u nu voor langere tijd geen gebruik van de weg, of u bent niet in staat om aan deze verplichtingen te voldoen, dan kunt u een vrijstelling krijgen. U vraagt dan een schor sing aan op één van de grotere postkanto ren. Dit kan vanaf 1 januari 1995. Schorsen tot t opril Omdat de nieuwe Wegenverkeerswet en de nieuwe Wet op de Motorrijtuigenbelasting niet gelijktijdig ingaan, ontstaat voor schor sing een overgangssituatie. Voor de APK en de verzekering kunt u schorsing aanvragen. Het tarief voor zo'n schorsing is in deze periode voor iedere auto of motor gelijk: 50,-. Voor de motorrijtuigenbelasting kunt u nog geen schorsing aanvragen. Het kan dus zijn dat u in die periode van het Centraal bureau motorrijtuigenbelasting (Cbm) toch een rekening voor de motor rijtuigenbelasting ontvangt, ook al hebt u door het aanvragen van schorsing van APK en verzekering te 'kennen gegeven dat u geen gebruik maakt van de openbare weg. U hoeft deze rekening dan ook niet te betalen. Op het moment dat de nieuwe Wet op de Motorrijtuigenbelasting ingaat (waarschijn lijk 1 april 1995) geldt de schorsing ook automatisch voorde motorrijtuigenbelasting. Schorsen no 1 opril 1995 Na 1 april kunt u tegelijkertijd een schorsing aanvragen voor de APK, de verzekering en de motorrijtuigenbelasting. U betaalt dan een schorsingstarief dat afhankelijk is van het gewicht en de brandstof van uw auto. U moet denken aan een bedrag dat ongeveer overeenkomt met drie maanden motor rijtuigenbelasting. Voor een aantal categorieën voertuigen be staat een vast schorsingstarief van 50,-. Dit tarief geldt voor alle motoren, voor auto's van 20 jaar en ouder, voor elektrisch aange dreven voertuigen en voor voertuigen zwaar der dan 3500 kg. Meer over schorsing leest u in de brochure "Uw auto of motor en het kentekenbewijs", verkrijgbaar bij de grotere postkantoren en bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Met de Inwerkingtreding van de Wegenverkeerswet 1994, wordt ook het nieuwe Voertuigreglement van kracht. In dit reglement staan de nieuwe Nederlandse en Europese techni sche veiligheidseisen voor het hele scala aan voertuigen, va riërend van bromfiets tot kraanwagen en van bagage aanhangwagen tot dieplader. Voordat een nieuw type auto of motor de weg op komt ondergaat deze een uitgebreide keuring, de zogenaamde toeiatingskeuring. Maar ook daarna, wanneer u in zo'n auto of op uw motor rijdt, moet deze blijven voldoen aan diverse veiligheidseisen. Dit wordt gecontroleerd bij de APK en onder andere door de politie. De toelatingskeuring voor de import van voertuigen van buiten de Europese Unie wordt vanaf 1 januari 1995 strenger. Voor informatie over de toelatingseisen kunt u terecht bij de afdeling Binnendienst/CINFAvande Rijksdienst voor het Wegverkeer. (Voor telefoon nummer: zie MEER INFORMATIE) Wilt u meer weten over de eisen waaraan een in gebruik zijnde personenauto, bedrijfs auto of aanhangwagen moet voldoen dat kunt u de brochures over de voertuig- technische eisen opvragen bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Er is een brochure beschikbaar over personenauto's en lichte aanhangwagens en over bedrijfsauto's en zware aanhangwagens. U ontvangt een bekeuring van een snelheidsovertreding die u niet hebt begaan? Of u ontvangt een aanslag van de motor rijtuigenbelasting voor een auto die u naar de sloop hebt ge bracht? Dit zijn vervelende zaken. U kunt ze voorkomen door bij verkoop, uitvoer en sloop de juiste procedures te volgen, zodat u niet langer aansprakelijk bent voor uw oude auto of motor. Nieuwe eigenaar Zolang u als eigenaar/houder van een auto of motor in het kentekenregister staat ver meld bent u aansprakelijk voor dat voertuig. Voor de voertuigenverplichtingen: motor rijtuigenbelasting, verzekering en APK. Maar ook voor eventuele verkeersovertredingen die u met uw voertuig worden begaan. Rijdt u (of degene aan wie u de auto hebt uitge leend) te snel of parkeert u fout, dan krijgt u automatisch een bekeuring in huis. Zolang die auto op uw naam staat is dat terecht. Maar het kan voorkomen dat u de auto verkoopt en u ontvangt geen officieel vrijwaringsbewijs van de koper. U bent er dan niet zeker van dat de auto ook daadwer kelijk niet meer op uw naam staat in het kentekenregister. Let er daarom altijd goed op dat u van de koper zo'n vrijwaringsbewijs krijgt. Verkoop aan autohandel Als u uw auto inruilt bij uw dealer dan zal deze over het algemeen een zogenaamde erkenning voor bedrijfsvoorraad hebben. Vanaf het eind van dit jaar kunt u zo'n bedrijf herkennen aan een groen-wit gestreept schild rru t daarop de tekst: "Erkend bedrijf voor afgifte RDW-vrijwaringsbewijzen". U ont vangt van zo'n bedrijf een officieel vrijwarings bewijs en u weet dat u niet langer aanspra kelijk bent voor het voertuig. Verkoop aan particulier U kunt natuurlijk ook uw auto aan een parti culierverkopen. In zo'n geval moet de koper altijd naar het postkantoor om de auto of motor op zijn naam te laten zetten. Het postkantoor reikt daarbij ook een vrijwarings bewijs uit. Let er goed op dat u dit vrijwarings bewijs ontvangt van de koper. U kunt na tuurlijk meegaan naar het postkantoor, maar u kunt ook deel I van het kentekenbewijs (deel II en kopie deel III, of het overschrij- vingsbewijs, zijn nodig op het postkantoor) en de auto pas overhandigen wanneer u van de koper het vrijwaringsbewijs in handen krijgt. Autodemontage of sloop Met ingang van 1 januari 1995 kan alleen een door de RDW erkend bedrijf een voer tuig bij de RDW voor demontage of sloop aanmelden. Dat betekent voor u dat als u uw auto wilt laten slopen u dat moet (laten) doen bij een erkend bedrijf. Ook zo'n bedrijf is herkenbaar aan het groen-wit gestreepte schild. Ook hier ontvangt u zo'n officieel vrijwaringsbewijs en bent u niet langer aan sprakelijk voor het voertuig. Uitvoer Als u van plan bent een voertuig uit te voeren of u verkoopt uw auto of motor aan iemand die het wil uitvoeren, zorg er dan voor dat deze uitvoer wordt gemeld bij de RDW. U kunt dat doen op één van de (districts) kantoren van de RDW. De adressen vindt u achter in de brochure: "Uw auto of motor en het kentekenbewijs", verkrijgbaar op de gro tere postkantoren. Op zo'n RDW-(districts)kantoor ontvangt u een officiële uitvoerverklaring. Deze is net als een vrijwaringsbewijs voor u het bewijs dat u niet langer als geregistreerde eigenaar/hou der aansprakelijk bent voor het uit te voeren voertuig. Als u de auto verkoopt aan iemand die de auto wil uitvoeren zorg er dan voor dat u van hem een doorslag van die uitvoer verklaring krijgt. De RDW levert zo'n (groene) doorslag bij de uitvoerverklaring. Net als bij verkoop aan een particulier kunt u in dit geval het beste deel I van het kenteken bewijs en de auto pas overhandigen wan neer u van de koper de doorslag van de uitvoerverklaring in handen krijgt. MEER INFORMATIE Kentekenbewijzen Meer informatie over kentekenbewijzen vindt u in de volgende brochures, ver krijgbaar bij de grotere postkantoren en bij de Rijksdienst voor het Wegver keer: Uw auto of motor en het kenteken bewijs Uw auto of motor en het kenteken bewijs (in het Frans, Duits, Engels, Turks en het Arabisch) In deze brochures vindt u informatie over waar u op moet letten bij de (ver)koop van een auto of motor, bij schorsing, demontage (sloop), uitvoer en vermissing. Voor verdere vragen over kentekenbewijzen kunt u telefo neren met de Rijksdienst voor het Weg verkeer, telefoon 05987 - 24240, op werkdagen tussen 8.00 en 17.00 uur. Correspondentie-adres: Postbus 30.000, 9640 RA Veendam. Bezoek adres: Skager rak 10, Veendam. Voertuigtechnische eisen Voor vragen over toelatingseisen kunt u telefoneren met de afdeling Binnen- land/CINFA, Rijksdienst voor het Weg verkeer, telefoon 079 - 458200. Met vragen over de APK-eisen telefoneert u met de afdeling Buitendienst van de Rijksdienst voor het Wegverkeer, tele foon 079 - 458201Ook kunt u daar d? brochures over de technische eisen van personenauto's en lichte aanhang wagens en van bedrijfsauto's en zware aanhangwagens opvragen. Motorrijtuigenbelasting Voor vragen over de motorrijtuigen belasting kunt u contact opnemen met de Belastingdienst/Centraal bureau motorrijtuigenbelasting, telefoon 055 - 782244, op werkdagen tussen 8.00 en 17.00 uur. Correspondentie-adres: Postbus 9047, 7300 CJ Apeldoorn. Bezoekadres: j.F. Kennedylaan 8, Apeldoorn. Als u mei de auto lange lijd geen gebruik maakt v, rijtuigenbelasting aanvragen Foto: RDW i de openbare weg. kunt u schorsing voor de Motor- Wie eens een dagje iets heel anders wil doen, kan op ontdekkingstocht gaan. En dan bedoelen we geen reis naar een ver land, maar een dagje genieten van stedeschoon, gecombineerd met een bezoek aan een museum. Niet voor niets zijn musea steeds meer in trek. Het veie moois dat ze te bieden heb ben, wordt er tegenwoordig met veel meer verve dan in het verleden ge toond. En veel musea werken ook samen met anderen om rondom een be langrijk thema een nog veelzijdiger collectie te tonen. Kortom, er is heel wat te beleven in de Nederlandse musea. En de beste manier om zo'n museum in een mooie stad te bezoeken is per trein. Want de Nederlandse Spoorwegen maken dat in veel gevallen extra gemakkelijk en voordelig met een speciaal Rail Idee. We geven op deze pagina een aantal voorbeelden van zo'n museumdag met NS. Met zo'n Rail Idee van NS betaalt u in één keer de treinreis, eventueel aan vullend vervoer en de toegang tot het betreffende museum. Dat is gemakke lijk en scheelt u wachten in de rij voor de kassa van het museum. Bovendien krijgt u ook nog eens een korting van ongeveer 20%. Meer over het Rail Idee van uw keuze vindt u in de spe ciale folder die bij de NS-loketten gra tis te verkrijgen is. En als u uw keus gemaakt hebt, kan uw ontdekkings tocht beginnen. Veel plezier! Op de Galerijen van de Nieuwe Synagoge in het Joods Historisch museum zijn 165 kunstwerken op een bijzondere manier gerangschikt tot een prachtig prentenkabinet. De wanden zijn van onder tot boven be dekt met schilderijen, die een ver rassend harmonieus geheel vormen. De werken zijn van Nederlands- Joodse schilders van verschillende stromingen en beslaan de periode van 1845 tot 1945. Onder meer zijn schilderijen te zien van beroemde kunstenaars als Jozef Israels, zijn zoon Isaac Israels. Else Berg en Paul Citroen. De expositie "Dc Groten van de Marge" duurt tot cn met 22 januari 1995. Omdat het dit jaar vijftig jaar geleden is dat de beroemde Nederlandse schil der Piet Mondriaan overleed, worden er diverse speciale tentoonstellingen aan hem gewijd. De belangrijkste hier van is de grote overzichtstentoonstel ling "Piet Mondriaan 1872-1944" in het Haags Gemeentemuseum. Voor het eerst wordt een omvangrijk over zicht gegeven van de dynamische ont wikkeling van Mondriaan's werk. In totaal zijn 150 schilderijen te zien. mede dankzij vele in bruikleen gege ven werken. Dc nadruk van de ten toonstelling ligt op de periode van 1908 tot aan zijn dood, de periode waarin hij zich ontwikkelde tot abs tract schilder. Nadat Mondriaan oor spronkelijk figuratief had geschilderd, verving hij als eerste stap de werkelij ke kleuren door heldere kleuren (bijv. een rode of blauwe boom). Beïnvloed door het kubisme liet hij daarna de vorm los en schilderde structuren van lijn en kleur. Zijn inspiratie vond hij meestal in de natuur. Mondriaan schil derde vaak een serie schilderijen met hetzelfde onderwerp. Daarvan zijn verschillende voorbeelden op dc ex positie te zien. Vele werken op deze tentoonstelling zijn nog nooit eerder in Europa geëxposeerd. "Pief Mondriaan 1872-1944" vindt plaats van 18 de cember 1994 tot en met 30 april 1995. Dit is geen Rail Idee. U kunt Reserveren via dc GWK en VSB bank. In het oude Egypte was linnen heel kostbaar: de farao zond het aan an dere vorsten als geschenk en arbei ders werden ermee bcta'afd voor hun werk. Het werd voor van alles ge bruikt. voor kleding, beddegocd cn zeilen van schepen. Maar hoe in die tijd linnen werd gemaakt en hoe die kleding er dan uitzag, daarover heb ben de geschiedenisboeken ons nooit veel verteld. Op de tentoonstelling "Dc Kleren van dc Farao" kunt u hierover ccn heleboel aan dc weet komen. Er is een reconstructie van de gewaden die Toetanchamon heeft gedragen, terwijl er ook foto's van dc opgraving van zijn graf te zien zijn. Verder is er ccn slaapkamer uit het oude Egypte nagebouwd, waar u de vele manieren waarop linnen werd gebruikt kunt zien. U kunt deze ten toonstelling bezoeken lot cn met 12 maart 1995 in hel Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Dc cultuur van hel oude China, cn dan speciaal van de zuidelijke land- bouwprovincie Hunan. staat cen traal op de tentoonstelling "China's verre verleden" in dé Nieuwe Kerk in Amsterdam. Het merendeel van de 100 kunstschatten op deze expo sitie is nog nooit eerder buiten China te zien geweest. Uit de Chinese Bronstijd afkomstig is een fraai wijnvat dat gedragen wordt door vier rammen. Een bronsplus- tick van ccn wild zwijn werd pas in 1981 bij toeval gevonden door een boer die aan liet graven w as. Verder vondsten uit ccn graf van ccn mar- kiczin. haar man cn zoon. die in de tweede eeuw voor Chr. leefden. Doordat het graf hermetisch afge sloten was van zuurstof zijn dc graf giften bijzonder goed bewaard ge bleven: kledingstukken, eet- cn drinkgerei van lakwerk, muziekins trumenten cn manuscripten op zij de. Verder zijn er op deze tentoon stelling onder meer een aantal keramische voorwerpen uit Changsha tc zien. Dc expositie wordt gehouden van 20 december 1994 t/m 18 april 1995. De beroemde Nederlandse schilder Piet Mondriaan schilderde in het be gin van de/e eeuw regelmatig in Domburg. De werken die hij daar vervaardigde werden geïnspireerd door het Zeeuwse landschap: duin- gezichten. molens, bomen en vuur torens Ook maakte hij portretten van de plaatselijke bevolking. Deze werken zi jn belangrijk geweest voor het ontwikkelen \an zijn latere ab stracte stijl. In het Zeeuws Museum in de Abdij in Middelburg is een tentoonstelling ingericht met wer ken van Mondriaan en zijn tijdge noten. Er zijn grote verschillen in stijl, maai veel overeenkomst in de thema's van deze schilderijen. Behalve an Mondriaan zijn er wer ken van onder meer: Jan Toorop, Maria van Heemskcrck. Mies Elout- Drabbe. Henri Ie Fauconnier en Conrad Kickert. I' kunt de tentoon stelling bezoeken tot en met 15 ja nuari 1995. Paulus Potter is vooral beroemd ge worden door zijn schilderingen van dieren. Heel hekend is zijn kolossale schilderij "Dc Stier" Omdat Potter naar de natuur tekende, maakt het ge heel ccn Zeer levensechte indruk Voor het eerst sinds eeuwen is nu ook zijn werk "Het Boerenerf' weer in ons land tc zien. Dc vele dieren cn mensen die zijn afgebeeld op dit meesterwerk vertellen liet verhaal van het boeren bedrijf in dc zeventiende eeuw. Op dc overzichtstentoonstelling"t Land van Paulus Potter" in het Mauritshuis zijn zo'n dertig schilderijen cn ruim twin tig tekeningen van Potter bijeen ge bracht. U kunt dc tentoonstelling be zoeken lot cn met 5 februari 1995. Mondriaan en tijd genoten in Zeeland Op déze tentoonstelling in het Rijksmuseum ziet u kunstvoorwerpen met bijbelse voorstellingen uit de late Middeleeuwen. Miniaturen, edel smeedkunst, houtsnijwerk en prenten die met groot geduld en veel toewij ding in kloosters of ateliers werden ge maakt. Er zijn verschillende fraaie twee-, drie- en vierluiken, die op deze tentoonstelling soms voor het eerst weer bij elkaar gebracht zijn. Voor beelden van kunststukken die u op deze tentoonstelling kunt bekijkèn: een drieluikje met de Mariaboodschap, be legd met goud en diamantjes of een re tabel van verfijnd houtsnijwerk met een bijbelse voorstelling. De tentoon stelling "Gebed in Schoonheid" kan bezocht worden t/m 26 februari 1995. In dc prachtige vertrekken van Paleis 't Loo komen de schilderijen van een aantal 19c eeuwse Nederlandse kun stenaars heel goed tot hun recht. Aangezien deze schilderijen voor het grootste deel eigendom zijn van de Hermitage in St. Petersburg. is er niet veel kans dat u ze al eens eerder heeft gezien. Er zijn werken van onder meer Koekkoek, Bosboom, Maris. Schelfhout en Verschuur. Dc tentoon stelling geeft een goede indruk van de liogc kwaliteit die de/e l"c eeuw se schilders in hun werk bereikten. Alle reden dus om vóór 13 februari I995 een keer naar het Loo tc gaan. w aiit dat is de laatste dag van vleze unieke ex positie. Ook de 17e eeuw se lioftuincn rondom hel paleis zijn een bezoek ten volle waard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 23