'Voorlopig geen noodopvang asielzoekers in Zierikzee' Optreden tegen ongeveer twintig illegale stort- en stookplaatsen O i UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 22 éQ - 3 Z DE PEUGEOT 806 Automobielbedrijf „De Nobelpoort" B.V. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs: ,Op Schouwen-Duiveland zeker honderd illegale stortplaatsen' Instuif bij Brouwershaven Subsidie inrichting Schouwse Inlagen Van Wijk treedt af Q 3 5 9 Buurt eist voorlichting over komst asielzoekers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dé krant van schouwen - duiveland! -^OOELe^C' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 13 DECEMBER 1994 Oudeweg 2-6 - Zierikzee - Telefoon 01110-14453 151e JAARGANG NR 25688 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Er komen voorlopig geen asielzoekers naar Zierikzee. Dat is de stellige overtuiging van bur gemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs. Volgens hem krijgen de inwoners van Zierikzee eerst de kans om zich tijdens een hoorzitting op de hoogte te stellen van de gang van zaken. Hij heeft er alle vertrouwen in dat het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) wacht op deze hoorzitting alvorens tot huisvesting over te gaan. Hij zei dit gisteren, tijdens de schorsing van een druk bezochte raadsvergadering. Legemaate (CDA): ,,Deze tac tiek hebben uie als gemeente niet verdiend ,,Ik kan het niet garanderen, maar ik denk niet dat het COA de goede relatie met ons op het spel zet. Ze hebben ons ook in de toekomst nodig en iedereen in Zierikzee krijgt de kans om eerst op de hoorzitting te ko men en zijn zegje te doen", al dus Asselbergs. Al in september vorig jaar heeft het gemeentebestuur van Zierikzee het COA laten weten mee te zullen werken wanneer er weer een beroep op de ge meente werd gedaan voor het huisvesten van asielzoekers. Dit naar aanleiding van de goe de ervaringen met de asielzoe kers op de hotelboot Roni I, die vijf maanden in de Zierikzeese haven lag. Dat het COA achter de rug om van het college on-i derhandelingen heeft gevoerd met twee hoteleigenaars is As selbergs in het verkeerde keel gat geschoten. Gisteren blek dat hij hierin niet alleen stond. Vrijdag nog liet Vincent Groen, regiomanager van het COA we.- ten dat maandag, gisteren, de eerste asielzoekers zouden ar riveren in het hotel café restau rant Huis van Nassau, naast Hotel Monique een van de loca ties waar in Zierikzee asielzoe kers gehuisvest zouden wor den. Dat blijkt dus niet het ge val te zijn. Intentieverklaring In een soort van intentiever klaring gericht aan het COA heeft het college een aantal aandachtspunten geformu leerd. De belangrijkste hier van zijn dat het college voor stander is van het huisvesten van asielzoekers op slechts één locatie en dat het absoluut noodzakelijk is om de omwo nenden fatsoenlijk voor te lich ten. Voorlichten spreekt voor zich Huisvesting op twee locaties, zoals gewenst door het COA, raadt het college op advies van de politie af, op basis van de beheersbaarheid van de pro blematiek. Gelet ook op dit ad vies is in de verklaring de me dedeling opgenomen dat Zie rikzee voldoende politie-inzet niet kan garanderen. Het voor lichten van de omwonenden spreekt wat betreft Asselbergs voor zich. ,Zij moeten weten wat ze kunnen verwachten, welke mensen er komen, voor hoe lang, hoe de mensen bege leidt worden en wat voor soort opvang er geboden wordt." Maar niet alleen zij moeten zich kunnen uiten. Daarom ook wenst het college op korte termijn een hoorzitting te be leggen, waarop iedereen zijn zegje kan doen. In de verklaring spreekt het college haar teleurstelling uit over de gevolgde procedure van het COA. Daarnaast eist het college inzage in de contracten die gesloten zijn of nog moeten worden en een 24-uurs bereik baarheid van de exploitant en toezicht en begeleiding, hecht het eraan dat er een overleg groep komt waarin diverse partijen zitting hebben en stelt Burgemeester Asselbergs: „Ik dertk niet dat het COA de goe de relatie met ons op het spel zet". het het COA in kennis van de eisen in het kader van de brandpreventie. Uit inspectie van de brandweer is namelijk gebleken dat er wat dit betreft aanpassingen noodzakelijk zijn. Instemming De verklaring van het college kreeg raadsbrede instemming. Alleen de PvdA wilde geen uit spraak doen over de vraag of asielzoekers op één of twee lo caties gehuisvest moeten wor den. ,,Het gaat erom dat er op vang is en dat deze mensen ge holpen worden", aldus fractie voorzitter M. J. de Jong-van Loo. De andere fracties spra ken de voorkeur uit voor huis vesting op één locatie. Alle fracties gaven blijk van afkeuring over de gevolgde procedure van het COA. ,,Deze tactiek hebben we als gemeen te niet verdiend", zei C. Lege maate (CDA). J. B. Katerberg (D66) voegde daar aan toe dat een dergelijke manier van han delen het maatschappelijk draagvlak niet ten goede komt. ,,De asielzoekers mogen daar van niet de dupe worden." Er was trouwens ook enig begrip voor de handelswijze van het COA van de PvdA' en VVD. Misschien is de situatie daar wel zo chaotisch dat dit zo moet", aldus de heer J. J. Ge- leijnse (WD), ZIERIKZEE - „Op Schouwen-Duiveland zijn zeker honderd lokaties waar illegaal grof afval wordt gestort of opgestookt." Dat zegt milieuhandhaver van het Waterschap Schouwen-Duiveland M. M. Weezepoel. Hij coördineerde een actie die politie, Waterschap, Staatsbosbeheer en de gemeenten op Schouwen-Duiveland de afgelopen weken voerden tegen de illegale stort- en stookplaatsen die de afgelopen tijd steeds vaker wor den aangetroffen op Schouwen-Duiveland. Daarbij werd opgetreden tegen ongeveer twintig personen, die verantwoordelijk bleken voor een illegale stort- of stookplaats. Weezepoel sprak de verwach ting uit dat de actie zeker een vervolg zal krijgen. ,,Niet al leen op Schouwen-Duiveland, maar in heel Zeeland." De actie werd op touw gezet omdat re gelmatig wordt geconstateerd daf het afval niet op de juiste en voorgeschreven wijze wordt afgevoerd, maar terecht komt op een willekeurige plaats in het buitengebied. Het illegaal storten van bouw- en sloopaf val, waarbij steeds vaker ook asbesthoudend materiaal wordt aangetroffen, neemt vol gens de politie en de bestuur ders hand over hand toe. Om dat het storten vaak in de berm, vlak bij de slootkant plaatsvindt is de kans groot dat hierdoor ook het opper vlaktewater wordt verontrei nigd. Behalve het illegaal storten, neemt ook het illegaal ver branden van afval toe. Op ba sis van de Algemeen Plaatselij ke Verordening (APV) mag al leen schoon snoeihout worden verbrand, wanneer men daar voor toestemming heeft gekre gen van de gemeente. Volgens het Waterschap blijkt in de praktijk dat ook andere afval stoffen, zoals autobanden, ge verfd (sloop)hout en plastic ge lijk met het schone snoeihout in vlammen op gaan. Het vuur wordt soms aangemaakt met afgewerkte olie. Dit alles heeft tot gevolg dat zowel in de bodem, het opper vlaktewater als de lucht scha delijke stoffen terecht komen. Omdat het zuiveren van het water en het schoonmaken van de bodem een kostbare zaak is, is het volgens de initiatiefne mers van de actie van groot be lang dat wordt opgetreden te gen deze illegale activiteiten. In het kader van de actie wer den per gemeente drie vier plaatsen getraceerd waar deze activiteiten plaatsvinden. Vol gens Weezepoel was het niet moeilijk om te achterhalen wie verantwoordelijk was voor het illegaal storten of verbranden. „Meestal gebeurt dat door mensen die in de directe omge ving wonen." Wanneer was vast gesteld wie verantwoordelijk was voor de illegale activiteiten, werden die mensen door de milieu handhaver en de politie bena derd en er op gewezen waarom hun activiteiten niet kunnen worden getolereerd. Zij kregen vervolgens veertien dagen de tijd om het afval op te ruimen. Wanneer hieraan geen gehoor werd gegeven, werd na twee weken een proces-verbaal uit geschreven, terwijl het afval Politie, het Waterschap. Staatsbosbeheer en gemeenten gaan zich inzetten om de toenemende stroom afval in te dammen, die illegaal wordt gestort. door het waterschap werd ver wijderd op kosten van de over treder. Veertien gevallen wer den op die manier reeds afge wikkeld. Bij een aantal ande ren moet de her-controle nog plaatsvinden. De instanties van wie de actie uitging, proberen het publiek ook via advertenties duidelijk te maken op welke manier men verantwoord van sloopafval kan afkomen. Voor grote hoe veelheden kan men een contai ner huren. Verder haalt de Rei nigingsdienst Schouwen- Duiveland wekelijks grof afval op bij huishoudens die dat tele fonisch even hebben gemeld. Daaraan zijn geen kosten ver bonden, behalve wanneer de hoeveelheid afval zo groot is dat de Reinigingsdienst met een speciale auto moet komen. Ook asbestmateriaal kan, tot een hoeveelheid van 35 vier kante meter, gratis aan de Rei nigingsdienst worden aangebo den. BROUWERSHAVEN - Zater dag 17 december houdt ASV Brouwershaven een instuif/ open dag voor jeugdige voet ballers. Alle jongens en meisjes tussen de acht en tien jaar mogen ken nismaken met F-pupillen voet bal. Vanaf 10.00 uur is de jeugd commissie aanwezig in het jeugdhonk van Brouwershaven op sportpark Onder de Molen om allerlei inlichtingen te ge ven over trainingen en wed strijden. Ook is er gelegenheid om kennis te maken met het voetbalspel. Indien men niet beschikt over voetbal- of gym schoenen krijgt men de gele genheid om de passende maat in de ruilvoetbalschoenenbak te zoeken. ZIERIKZEE - Het ziet er naar uit dat het provinciaal bestuur van Zeeland een bedrag van bijna 2.500 gulden zal bijdra gen aan de inrichting van de Schouwse Inlagen en Karrevel- den; het gebied dat is aange kocht door de vereniging Na tuurmonumenten. De provinciale adviescommis sie Ruimtelijke Ordening en Algemeen Bestuur is van me ning dat die subsidie moet wor den verleend. Het gaat om vijf tig procent van het bedrag 4.935, dat Natuurmonumenten nodig heeft om wijzigingen aan te brengen in de waterhuis houding van het gebied. Het gaat om een verhoging van de grondwaterstand, waardoor planten en dieren die vroeger in het gebied voorkwamen, weer terug komen. Een gedeel te van de Levensstrijdpolder werd begin dit jaar met dit doel aangekocht door Natuur monumenten. ZIERIKZEE - De heer Th. H. van Wijk, voorzit ter van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) stelt zijn positie ter beschikking. Maan dag 16 januari is er een extra ledenvergadering. Aanleiding voor Van Wijk zijn de geruchten dat er een plan bestaat een nieuwe onderne merscentrale op te rich ten in Zierikzee, door on dernemers die tegen de openstelling van win kels op zondag zijn. Het plan om een nieuwe club op te richten-deed voor Van Wijk de deur dicht. „Dit is tekenend voor de situatie. Er wordt te veel onderhuids gerommeld. Dat vind ik achterbaks en daar wil ik verder niet aan mee werken. Ik wil een pret tig leven leiden en geen slapeloze nachten heb ben door een stelletje sukkels", lichtte hij zijn besluit toe. Naar een waarachtig goed streven wij nooit vergeefs. Anna Dix Perioden met zon HET WEER Vannacht opklaringen en min.temp. omstreeks 2 graden. Overdag perioden met zon. Vooral in het noorden kans op een enke le winterse bui. Middagtemp. on geveer 6 graden. Noordwesten wind, matig, kracht 3 tot 4. 100.000 GULDEN De gemeente Westerschouwen verleent een bijdrage van 100.000 gulden aan de Stichting Golf. 5 BOUW VILLAPARK In Scharendijke begon de aanleg van het villapark Zeeland Village. OPEN OP ZONDAG De Zierikzeese gemeenteraad besloot dat de winkels in het zomerseizoen op zondag open mogen. HOCKEYLES Het herenteam van HSD kreeg hockeyles van koplo per HCGO. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De komst van de asielzoekers heeft angstgevoelens losgemaakt bij enkele bewoners van de Driekoningenlaan en de Lange Nobelstraat, „De gemeente is overvallen. Datzelfde gevoel hebben wij", aldus woordvoerder K. J. Holm. Zij willen eerst goed geïnformeerd worden alvorens er overge gaan wordt op huisvesting. Na de eerste berichten over de komst van de asie1 •"'kers naar hotels in de Lange Nobelstraat en de Driekoningenlaan heb ben bewoners van deze straten de koppen bij elkaar gestoken. „We willen opheldering. We hebben geen enkele voorlich-. ting gehad, zoals vorig jaar wel het geval was bij de asielboot die in de haven lag. Wij zetten vraagtekens bij bepaalde as pecten, zoals brandpreventie, vrijetijdsbesteding, begelei ding en de duur van de opvang. We hopen dan ook dat het Cen traal orgaan Opvang Asielzoe kers wacht met huisvesting, zo dat niet alleen wij, maar de he le gemeente tijd krijgen om hierover te praten", aldus Holm. De bewoners die hij vertegen woordigd, nadrukkelijk zegt hij dat dat niet alle bewoners van beide straten zijn, zijn niet tegen de komst van de asielzoe kers. Wel echter dat zij op korte afstand van elkaar gehuisvest worden in twee verschillende locaties. „Dat is de structuur in de samenleving. Je moet open staan voor de problemen van anderen. Maar dan wel met een streng beleid. Wanneer er men sen zijn die de orde verstoren moeten ze in de kraag gevat worden en uitgezet. Wij vragen om een goede coördinatie, zo dat de buurt geen last onder vindt. Dat is onze zorg." Daarnaast hebben zij in een brief aan burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs laten weten vraagtekens te zetten bij de brandpreventie. „Er is een ver schil tussen toeristen die een paar weken in het hotel verblij ven en asielzoekers. Die willen wel eens een warm hapje klaarmaken op de kamer, ter wijl toeristen buiten de deur eten. Ik kreeg de indruk dat er wat dit betreft toch het een en ander schortte bij de hotels", aldus Holm. Holm wilde gisteren tijdens de raadsvergadering zijn zegje doen. Dit was om procedurele reden niet mogelijk. De komst van de asielzoekers stond na melijk niet op de agenda en volgens het reglement van orde kan men als burger alleen in spreken op agendapunten. Zijn hoop en die van de buurtbewo ners is nu gevestigd op de hoor zitting die de gemeente op kor te termijn wil beleggen. Blijf op de hoogte vari al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a 49,50 kwartaalabonnementmetautom.afschr. a 47,00 □jaarabonnement a 187,00 jaarbonnement met autom. afschr. a 177,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1