Al 'Streekplan moet,niet afwachtend, maar actief en stimulerend zijn' Afscheid stukken h Startnotitie actualisering streekplan Brug geramd Geschokt Parkeren KERSTMAN 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE - Streekplannen zijn te vaak te vaag en tegelijkertijd te weinig flexibel. Dat blijkt uit de startnotitie actualisering streekplan Zeeland. Als het aan provinciale staten ligt gaan streekplannen er in de toekomst anders uitzien: concreter en meer flexibel. In streekplannen wordt volgens de startno titie nu nog te vaak een afwachtende houding aange nomen. Provinciale staten willen dat bij de opstelling van een streekplan het accent .verscho ven wordt van afwachtend naar actief en stimulerend. Dat zou volgens de staten kunnen door een uitvoeringsprogram ma toe te voegen. „Daarin kan worden opgenomen welke ac ties er de komende jaren nodig of gewenst zijn om het voorge nomen ruimtelijk beleid in houd te geven". Schema Per actie zou dan aangegeven moeten worden wie de initia tiefnemer is, welke partijen er bij betrokken zijn en hoe de fa sering in de tijd eruit zal zien. Dit uitvoeringsprogramma kan de vorm van een schema hebben waarbij in de eerste ko lom het onderwerp staat, in de tweede kolom wordt aangege ven welke ontwikkeling men voor ogen heeft, in de derde welke waarborgen daarbij in gebouwd moeten worden en in ZIERIKZEE Postzegelvereniging Op maandag 19 december houdt de afdeling Schouwen- Duiveland van de internatio nale vereniging Philatelica een bijeenkomst in het scoutingge- bouw aan de Van Veenlaan in Zierikzee. Het gaat om eén ver gadering waarbij een huishou delijk gedeelte aan de orde komt en een veiling en verlo ting wordt gehouden. Het eve nement begint om 20.Q0 uur en is toegankelijk voor iedereen die interesse heeft in het verza melen van postzegels. Surinaamse kerstviering De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP) houdt haar kerstviering dit jaar in Surinaamse stijl. Het evene ment is op dinsdag 20 decem ber in de foyer van restaurant Mondragon. Ze wordt verzorgd door Surinaamse vrouwen. Me vrouw De Mesa vertelt over de manier waarop in Suriname kerst wordt gevierd en de re cepten die' daarbij worden ge bruikt. Surinaamse vrouwen tonen de kleding die daarbij de vierdé en laatste kolom hoe het project uitgevoerd moet worden. Daarbij wordt het belang van flexibiliteit benadrukt. „Een modern streekplan dient geen blauwdruk te zijn van de ge wenste ruimtelijke situatie op een bepaald moment in de ver dere toekomst, maar een aan pasbaar flexibel plankader met mogelijkheden om in te spelen op nieuwe ontwikkelin gen en mogelijkheden", aldus de startnotitie. „De toekomst is per definitie onzeker". Men tekent daar meteen bij aan dat het huidige streekplan Zeeland op zich flexibel is. „De ontwikkelingen zijn de afgelo pen jaren echter enorm snel ge gaan. Er is een verbrokkeling van het plan ontstaan door het veelvuldige gebruik van uitwerkings- en afwijkingsbe voegdheid en het plan is ach tergebleven op de sterk veran derde beleidsomgeving". Als het aan provinciale staten ligt wordt ook de looptijd van streekplannen korter. „Gelet wordt gedrhgen en beantwoor den vragen van de bondsleden. De kerstviering omvat daar naast koor- en samenzang en het voorlezen van gedichten. Het evenement begint om 19.30 uur. Op dinsdag 3 januari houdt de afdeling in Mondra gon een Nieuwjaarsreceptie die om 10.00 uur begint. KERKVVERVE Kerstviering NCVB De afdeling Kerkwerve van de Nederlandse Christen Vrou wenbond houdt woensdag 14 december een kerstviering in het dorpshuis Zuudènde. Be stuursleden van de afdeling le zen de kerstliturgie voor en er is samenzang. De bijeenkomst begint om 19.45 uur en kan ook worden bijgewoond door gas ten. BURGII-HAAiVISTEDE Kerstmarkt Op zaterdag 17 december wordt in het kinderdagverblijf Meneer de Koekepeer een kerstmarkt gehouden. Hierbij worden kerst artikelen ver- op de snelheid van ontwikke lingen en de behoefte het streekplan actueel te houden is een plancyclus van tien jaar erg lang", aldus de startnotitie „Een aanknopingspunt om dit te versnellen is de evaluatie per zittingsperiode". Tegelijkertijd met die evalua tie zouden dan de belangrijk ste ruimtelijke vraagstukken die nopen tot een herziening van het streekplan kunnen worden opgepakt en verwerkt in een actualisering van het plan. „Een dergelijke aanpak biedt als wezenlijk bijkomend voordeel dat een betere afstem ming mogelijk is op andere plannen waar een nauwe sa menhang mee bestaat en waar voor een plancyclus van vier jaar wordt gehanteerd". Ge doeld wordt op onder meer het waterhuishoudingsplan, het milieubeleidsplan en het sociaal-economisch beleids plan. Hoofdzones In de visie van provinciale sta ten dient men bij het opstellen van streekplannen uit te gaan van de gedachte dat Zeeland ontwikkeld dient te worden 'met behoud van het goede'. In de startnotitie worden drie hoofdzones in Zeeland aange geven: het Westerscheldebek- ken, de kustzone en de open kocht die werden gemaakt door de kinderen van het kin derdagverblijf. Evenals artike len van Unicef het Wereld Na tuur Fonds en spullen die wer den gemaakt door verstande lijk gehandicapten. Bezoekers van het evenement kunnen zelf kerststukjes maken en voor ou ders is er een kerstcafé. Ook is er een stand waar informatie wordt gegeven over kinderop vang. De kerstmarkt is van 11.00 tot 15.00 uur. OOSTERLAND Kerstzangavond In de Nederlandse Hervormde- kerk in Oosterland wordt za terdag 17 december een kerst zangavond gehouden waaraan het Duivelands Mannekoor meewerkt. Het koor staat on der leiding van Henk Week hout en wordt op het orgel be geleid door Stephan Folmer. De zangavond begint om 19.30 uur en is toegankelijk voor ie dere belangstellende. GOES Kerstzangavond Op woensdag 21 december ruimte. De kustzone is van groot belang voor het toeris tisch recreatief produkt én van grote natuurwetenschappelij ke waarde. De open ruimte wordt gekenmerkt door het landelijk gebied en de Delta wateren. Voor wat betreft het open ge bied streeft de landelijke over heid naar een beperking van de aantasting van de ecologische en landschappelijke waarden en wil men proberen onnodige (auto)mobiliteit te vermijden. Aan de provincies wordt de verdere invulling van dit be leid overgelaten. „In het geval van de Midden-Delta zijn voor al de recreatieve ontwikkelin gen en de leefbaarheid in dit opzicht aandachtspunten". In de door provinciale staten aangekondigde Beslispunten notitie zal de vraag centraal staan of het behoud en de ver sterking van de kwaliteit als open, schoon en groen gebied meer tot uitdrukking dient te komen dan in het huidige streekplan. „Bijvoorbeeld door het opnemen van terug houdendheid ten aanzien van ontwikkelingen die afbreuk doen aan dit karakter", aldus de startnotitie. In het nieuwe beleid ten aanzien van concen tratiegebieden voor de recrea tie gaat men uit van een terug houdend beleid: voorzichtig zijn met nieuw ruimtebeslag vanuit de recreatie. wordt in de Grote of Magdale- nakerk in Goes een kerstzang avond gehouden. Verder is er een samenzang en een aantal improvisaties van orgelvir tuoos Pieter Heykoop. Spreker- is evangelist J. Witte uit het Belgische Merksem. Op deze avond zal tevens een collecte worden gehouden ten bate van het evangelisatiewerk in Merk sem. De aanvang is 20.00 uur. De deuren van het (verwarmde) kerkgebouw zijn vanaf 19.30 uur open. MIDDELBURG Monumentenwacht Op dinsdag 13 december wordt in de Statenzaal in Middelburg de vierde inspectieploeg van de stichting Monumentenwacht Zeeland officieel in gebruik ge steld. De plechtigheid wordt verricht door gedeputeerde G. L. C. M. de Kok. Hij voert ook het woord, evenals de voorzit ter van de stichting en burge meester van Zierikzee, mr J. J. P. M, Asselbergs. MARGRATEN (ANP) - Door het inslaan van een raam zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie jeugdige gevange nen ontsnapt uit de gesloten af deling van huize Sint Jozef in Cadier en Keer (gemeente Mar graten). In het raam zat gewa pend glas. DEN HAAG (ANP) - Een bin nenschip is zaterdagochtend te gen de spoorbrug over de Maas bij Venlo aangevaren. Waar schijnlijk heeft de schipper de brug niet gezien wegens de dik ke mist. De treinen op het tra ject Venlo-Eindhoven onder vonden enkele uren lichte ver traging. De middelste pijler van de brug is beschadigd. Het schip zelf, dat was geladen met kunstmest voor België, is zwaar gehavend. Het schadebe drag is nog onbekend. De (edaclie behoudl zich hel recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dal de inhoud door de redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn buiten verantwooideltjkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briel- schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie Tijdens de verkiezingscampag ne bezocht Wallage de Haagse Schilderswijk. Geschokt keer de hij terug uit de wegrottende oude wijken met misdaad en werkloosheid. De tweedeling is een feit geworden zei hij van uit zijn riante door de samenle ving ter beschikking gestelde zetel. Zou hij door de schok besluiteloos zijn geworden? Ik hoor hem er nu niet meer over. Minister Djjkstal zei tegen zijn achterban dat zij de ogen niet mag sluiten voor de werkelijk heid vlakbij. Volgens Wolffensperger is het goed mis met de kwaliteit van de Nederlandse samenleving. Het contrast tussen de positie ve en negatieve kanten van de stedelijke samenleving wordt steeds groter. Ons aller opgave is om deze tweedeling van de steden en het platteland te voorkomen, waar nodig terug te draaien. Heeft hij al iets ge vraagd? Blijkbaar komt de politiek te weinig tussen de mensen die hulp hard nodig hebben. Want waarom zeggen de politieke kopstukken nu pas dat zij een tweedeling constateren? Iets wat hun al jarenlang wordt voorgehouden. Allerlei vor men van protest, demonstra ties en petities op en rond het Binnenhof worden blijkbaar als een uiting van Nederlandse folklore glimlachend door hen geconsumeerd. Waarom worden vertegenwoor digers van de onderkant van de samenleving niet beter ver staan? Met de verhouding on der de ouderen is het rfatuur- lijk niet anders gesteld. Ook onder hen is een tweedeling en worden de armen armer en de rijken rijker. Heb je een goede baan gehad, dan zit daar meestal ook een leuk pensioen aan vast. Loonsverhogingen in het bedrijfsleven werken door in de pensioenen en ook de koopkracht is gewaarborgd door de prijscompensatie. Door deze positieve ontwikke ling is een plaats in een van de mooie maar zeer prijzige woon zorgcomplexen gewaarborgd. Met alleen de AOW-uitkering kom je echter steeds verder in de problemen. AOW-ers worden uitgesloten, in een sociaal isolement ge duwd omdat zij geen geld meer vrij te besteden hebben. Om dat zij niet meer zo vlot ter been zijn en de taxi niet kun nen betalen. Omdat in verzor gingstehuizen door gebrek aan tijd niet voldoende naar hen geluisterd wordt. Daarom schrikken de beleidsmakers als ze eens echt hun neus bui ten de deur steken. Ook de landelijke besturen van de ouderenbonden zitten blijkbaar te ver weg van de ar me ouderen in nood. Anders waren er geen ouderenpartijen ontstaan. Moeten we dan nu maar afwachten of zij als nieu we politieke partij die nood verstaan? FNV-kaderlid en ouderen D. Jeroense Zierikzee Graag wil ik iets kwijt over het parkeren voor iemands garage deur. Je hebt een garage waar je auto in staat en je wil op zondagoch tend weg of je moet b.v. onver wachts naar het ziekenhuis. Wat blijkt, je kunt er niet uit want er was iemand zo vrien delijk om zijn auto voor je deur te zetten. Of je komt om wat voor tijd dan ook thuis en je kunt er niet in omdat weer iemand zo vriendelijk was. Dit gebeurt je dan zo'n drie vier keer gemid deld in de week. Bekeuren door de politie helpt blijkbaar niet. Ik vind dat je weinig fatsoen hebt als je zoiets doet, zeker als er op deze garage een bordje staat met 'Uitrit vrijlaten a.u.b.' Misschien kan ik op deze ma nier o.a. de kerkgangers van de Zevengetijstraat bereiken. M. KRIJGER, Zierikzee Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Vrijdag 16 de cember, 15.00 uur ds. A. J. Gunst uit Tholen, huwelijksbe vestiging. 'Ik schrijf er niet over. Ik schrijf er niet over. Ik schrijf....' Met ingehouden woede probeer ik mezelf te beheersen. Totdat je hem zelfs ziet bij de Kerstmarkt die aan het einde van deze week in de Driehoek gehouden wordt. In gedachten zie je ze om een tafel zitten. Alle maal lieden die zich inzetten voor goede doe len, dus allemaal lieve en aardige mensen. Alle afspraken zijn gemaakt en op de goede afloop wordt er nog een glaasje Angola-wijn van de Wereldwinkel gedronken. En dan komt er iemand op het waanzinnige idee om er een kerstman bij te halen 'die de straat op zal gaan om het publiek voor het evenement te interesseren.' Helaas zijn mensen van goede doelen veel te lief voor elkaar en nie mand slaat dan ook met de vuist ouderwets op tafel en roept dat er dan een afgescheiden kerstmarkt zal worden gehouden. Dus die kerstman komt er. Straks zien we hem door onze Zierikzeese straten lopen, rechtstreeks weggelopen uit de kitschwinkel voor over spannen puntmutsen. Onder auspiciën van het CJV wordt het levende bewijs geleverd dat de auteursrechten van het kerstverhaal zijn overgenomen door Walt Disney Compa ny. Maar ik ben allergisch voor kerstmannen. Dikbuikige geflipte tuinkabouters zijn het. le dereen is welkom in Zierikzee. Ze mogen heel Mondragon vullen met vluchtelingen uit Syrië, Irak of België. Maar die kerstman komt er niet in! Bij de grens moet-ie zijn arreslee ogenblikkelijk in z'n achter-uit zetten. Want hij hoort hier niet. En ik zal u vertellen waarom niet. Lang geleden vertrokken Nederlanders naar de nieuwe wereld. Veel konden ze niet mee nemen. Maar wie ze niet vergaten was..Sin terklaas. Op 5 december werd in het verre Amerika het Sinterklaasfeest op ouderwetse wijze gevierd. Maar, dan gebeurt er iets vreem- ds. De mijter wordt afgezet en hij krijgt een gekke puntmuts op. Zijn mondhoeken, die altijd diepe ernst verraadden, worden door een face-lift omhoog getrokken. Hij krijgt de uitstraling van een goedwillende on benul, die, voordat hij in de slee stapt, nog even een paar borreltjes neemt. Zijn paard verdwijnt en hij wordt met z'n achterwerk in een arrestee gezet met een paar stakkers van rendieren ervoor. Kortom, ontdaan van z'n pontificaat, zonder mantel, habijt en mijter, ofwel: ont-manteld, ont-bijt en besodemij- terd is hij een slap aftreksel geworden van wat eens Sint Nicolaas was. In feite zijn van oor sprong de Sint en de Kerstman dezelfde per soon. Via Amerika waait de geest van de kerstman weer over naar Europa. En wat doen wij in Nederland, gewend als we zijn om de eigen traditie flink onder te schoffelen Wat maar een beetje modieus lijkt, omarmen we binnen de kortste keren. We voeren ook de kerstman in, zodat we als enige land ter wereld niet één, maar twee figuren met rode mutsen en witte tbaarden in december heb ben rondlopen. Het Z.O.C. laat ze zelfs samen in een advertentie optreden. Maar ik vraag u Hoort de kerstman soms bij de Nederlandse cultuur Zijn er kinderen die brieven schrijven in de trant van 'Lieve kerstman Hebben we een schat met liedjes over de goedhartige kerstman De kerstman heeft met Nederland evenveel te maken als Ir. Sipkema met de Sa hara. En toch wordt de kerstman dagelijks over je heen gestort door lieden die ontdekt hebben dat kerstfeest geen feest is om te geven, maar om heel erg rijk te worden. Stel je toch voor dat je donderdagavond in de Poststraat wordt aangesproken door zo'n geimporteerde Hollywood-kerstman uit de glamour-wereld van Endemol. Stel je voordat hij zou zeggen: 'Mag ik u informeren over het werk in de Derde Wereld, de nood in Poten en de schrijfavonden die Amnesty International houdt ten behoeve van gemartelden in ge vangenissen Dan geloof je je oren toch niet Dan zou je je toch ter plekke voor onderzoek laten opnemen in het Rode Kruis Ziekenhuis Zou je zo'n man niet bij z'n baard nemen, hem een paar keer boven je hoofd draaien en met een flinke snelheid richting Dikke Toren slin geren En uit woede zou je die hete kerst markt vergeten. En dat mag toch niet gebeu ren. Donderdag niet. vrijdag niet en zaterdag niet...

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6