Kerstsfeer op Schouwen-Duiveland MAANDAG 12 DECEMBER 1994 NR 25687 5 Kerstmarkten en concerten Voor de laatste keer in het oude dorpshuis: de kertmarkt van de Peuterspeelzaal SCHOUWEN-DUIVELAND - Sinterklaas is weer voorbij en langzamerhand komt Schouwen- Duiveland in kerstsfeer. De eerste kerstbomen zijn alweer gesignaleerd en in menig huishouden zijn de kaarsen tevoorschijn gehaald. Op vier plaatsen in de regio werden het afgelopen weekeinde kerstmarkten gehouden en ook de verschillende concerten stonden in het teken van de naderende kersttijd. In Brouwershaven werd vrijdag het spits afgebeten door woonzorgcentrum De Poortershof. Voor de tweede keer in successie werd in de recreatiezaal van het Brouwse centrum een Kerstmarkt gehouden. Aan de Kerstmarkt deden niet alleen de eigen bewoners van de Poortershof mees-maar ook Brouwse' ondernemers, hobbyisten ëh ideële organisaties. Daarnaast was er gelegenheid om een kopje koffie of warme chocolademelk te drinken, al dan niet vergezeld van een ter plaatse gebakken oliebol of warme wafel. ,,We hebben er veel werk aan gehad", vertelt zorgcoördinator Tanja Speyer. ,,We waren vanmorgen al vroeg in aktie om alles te versieren en in te richten, maar we hebben ook veel hulp gekregen van vrijwilligers van de Stichting Vrijwillige Hulpdienst Brouwershaven". Al geruime tijd vantevoren werd bij de Knutselclub in het woonzorgcentrum tijd gestoken in het maken van Kerstspullen. Voor het eerst was op de Kerstmarkt in de Poortershof ook de Vereniging Wereldwinkel Schouwen- Duiveland present. Tanja Speyer toonde zich zeer tevreden over de belangstelling voor de Kerstmarkt. Zij tekent daar wel meteen bij aan dat er over het algemeen een steeds verder groeiende belangstelling is voor activiteiten in het woonzorgcentrum. ,,De naamsbekendheid wordt wat dat betreft steeds groter. We hadden bijvoorbeeld laatst 80 man op een bingo-middag. Nou, dan zit het echt behoorlijk vol hoor. Het is vandaag ook heel druk geweest en het blijft eigenlijk de hele dag door goed lopen". De Poortershof heeft volgens Thnja Speyer heel duidelijk een wijkfunktie. ,,En je ziet ook dat er niet alleen mensen uit Brouwershaven bij ons een kijkje komen nemen, maar ook mensen elders van Schouwen-Duiveland. We hebben ook al heel wat rondleidingen moeten verzorgen en het is mij opgevallen dat we steeds minder vaak hoeven uit te leggen wat een woonzorgcentrum nu precies is". In Zierikzee werd zaterdag een verkoping in kerstsfeer gehouden in clubhuis De Lichtboei aan de Poststraat door medewerksters van Sally's Booth-iek en Booth- bazar en ook daar kwamen heel wat mensen op af. ,,We proberen elk jaar toch weer iets nieuws te verzinnen", aldus Aty de Boer van Sally's Booth-iek. ,,We hebben eerder bijvoorbeeld wel modeshows gehouden en dan zie je toch dat mensen later naar de Booth-iek komen om iets wat ze tijdens zo'n modeshow gezien hebben te kopen. Sally's Booth-iek en Booth Bazar zijn alle dagen open. „Voor zo'n Kerst-verkoping selecteren we gewoon de mooiste dingen eruit. Kleding die een beetje bij de feestdagen past", aldus mevrouw De Boer. Tijdens de verkoping in De Lichtboei werden naast kleding ook sieraden, huishoudelijke artikelen en handgemaakte poppen en beren te koop aangeboden. Na het 'winkelen' kon men in De lichtboei ook terecht voor een gratis kopje koffie. Zaterdag kon men in Atelier Galerie 't Zuuddek aan de Zuidstraat in Haamstede Quartet - op samen met het heren-Barbershopkoor The Coastline Chorus uit Vlissingen. Sinds kort staan de Seagals op eigen benen en wordt het dames Babershopkwartet uit Haamstede gecoacht door Annemarie van der Wijk, tevens dirigente van het damesbarbershopkoor Sound Waves uit Rockanje. De vier dames van de Seagals hebben zich nu ook aangesloten bij de Ladies Association of Dutch Barbershop singers Holland Harmony. „Wij willen hele graag verder in de Barbershopmuziek", vertellen de Seagals. „De nieuwe naam sluit ook veel beter aan bij het Barbershop-gebeuren. Je kunt bij Barbershop uit de naam afleiden waar men vandaan komt. Wij hadden eerst de naam Seagulls (zeemeeuwen) in gedachten, maar uiteindelijk zijn we uitgekomen op Seagals, meiden van de zee. Je hebt bijvoorbeeld in Flevoland een barbershopkoor dat de New Land Singers heet. Volgens de Seagals wordt Babershop in Nederland steeds populairder. De muziek komt oorspronkelijk uit Amerika maar in Nederland is inmiddels ook een behoorlijk aantal koren en kwartetten ontstaan die deze zangstijl met groot enthousiasme uitoefen. Barbershop is, zo leggen de Seagals uit, meer dan zang alleen. „Het is een heel eigen stijl waarbij ook de expressie heel belangrijk is. Je moet opkomen met een air van 'hier ben ik' en dat moet je eigenlijk het hele optreden door volhouden en daar zijn we nu hard op aan het studeren", aldus de Seagals. Zij zijn vast van plan om stevig aan de weg te timmeren. „We gaan in maart volgend jaar naar een Barbersho]2>conventie in Veldhoven. Dat zit in de competitiesfeer", aldus de Seagals. -Deze conventie wordt uitgeschreven door de Nederlandse Babershoporganisaties, terwijl de jurering in handen is van Engelse of Amerikaanse juryleden. Zoals al aangestipt was het voor de eerste keer dat het damesbarbershopkwartet uit Haamstede in de Ridderzaal van Slot Haamstede samen met een heren- barbershopkoor optrad. Dit koor, The Coast Line Chorus uit Vlissingen, werd in 1984 opgericht en staat onder leiding van Wouter Moraal. Het koor is niet het eerste het beste barbershopkoor. Zij hebben inmiddels de Nederlandse kampioenstitel op zak. The Coastline Chorus geeft regelmatig concerten in binnen en buitenland en naar het zich laat aanzien ligt er voor hen een reisje naar Rusland in het verschiet. Tijdens het concert in De Ridderzaal van Slot Haamstede zongen the Seagals naast evergreens als Down by the riverside en Sentimental Journey ook nummers als San Francisco Bay blues en Thats what friends are for in Babershopbewerking. Het concert werd vervolgd met een optreden van The Coastline Chorus en na een pauze waarin men kon genieten van een glas wijn, werd het programma vervolgd met een tweede optreden van de Seagals dat geheel in het teken van de kersttijd stond met klassiekers als White Christmas en het al oude Jingle Bells. Het tweede optreden van The Coast Line Chorus sloot daar met nummers als Holy Night en Rudolf the red-nosed Reindeer naadloos bij aan. Het concert werd afgesloten met een gezamenlijk optreden van de Seagals en The Coast Line Chorus met Born in an Holy Night en Silent night. Het concert werd bezocht door ruim 100 muziekliefhebbers. Tekst Piet Kleemans Foto's Joop van Houdt Kerstmarkt in woonzorgcentrum De Poortershóf. terecht op een kunst- en kerstmarkt. Daar werden keramiek en schilderijen ter verkoop aangeboden. In Dreischor was het Peuterspeelzaal De Drie Schorren die in het dorpshuis aan de ring een sfeervolle Kerstmarkt hield. „Inderdaad, waarschijnlijk is dit ons laatste evenement in het oude dorpshuis", aldus Ellen Epke van de peuterspeelzaal. Nu nog huist de peuterspeelzaal in één van de ruimtes van het oude dorpshuis, maar als in januari 1995 het nieuwe dorpshuis aan de Mr. Pieter Moggestraat klaar is, is het de bedoeling dat de pêuterspeelzaal gaat verhuizen. „En dan krijgen we twee keer zoveel ruimte tot onze beschikking", aldus mevrouw Epke. De mensen van de Peuterspeelzaal zijn vast van plan om in het nieuwe onderkomen een compleet nieuwe start te maken. „Wij zijn nu ook steeds bezig om nieuw speelgoed en nieuwe speelwerktuigen te kopen, want sommige dingen kunnen echt niet meer. En als je in een nieuwe ruimte komt wil je toch ook een beetje behoorlijk in de spullen zitten", aldus mevrouw Epke. Zij vertelt dat de belangstelling voor de peuterspeelzaal heel goed is. „Wij zijn ook van plan om uit te breiden van 12 naar 16 kinderen, en daarom zijn we ook zo blij met die nieuwe ruimte want waar we nu zitten is het met 12 kinderen al hartstikke vol". De mensen van de Dreister peuterspeelzaal hadden bijzonder veel werk gemaakt van de Kerstmarkt. „Ja, wij zijn in augustus eigenlijk al met de voorbereidingen begonnen. Toen hebben we bijvoorbeeld al Denne-appels gespoten en het is toch wel heel prettig als je dat buiten kunt doen", aldus mevrouw Epke. Een aantal mensen van de Drie Schorren is speciaal voor de Kerstmarkt ook de keuken ingedoken en het resultaat daarvan was in de vorm van onder meer onvervalste Dreister krentemik en fruit/notencake te koop. Verder kon men er terecht voor gipsen engeltjes, kaarsen, zelfgemaakte haarspelden, kerstkaarten, theemutsen en kertsstukjes. Voor de kinderen was er in het dorpshuis en door strobalen afgescheiden speelhoek ingericht. Ook op muzikaal terrein overheerste de Kerstsfeer het afgelopen weekend op Schouwen-Duiveland Zaterdag werd in de Nederlands hervormde kerk in Nieuwerkerk .een adventsconcert'gehouden en zondag kón men terecht in de Jacobuskerk in Renesse waar e.en Adventsen Kerstconcert werd gegeven en in de Nederlands hervormde kerk in Dreischor wa'ar op initiatief van Musi Voca een Kerstconcert gehouden werd. Zaterdagavond konden de muziekliefhebbers terecht in een sfeervol verlichte Ridderzaal van Slot Haamstede. Daar was het Barbershop wat! de klok sloeg. Voor het eerst trad het dames-Barbershopkwartet Seagals - voorheen bekend onder de naam The New Hope

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5